Ama şan ve şerefime tanık olanların önünde ondan daha fazla söz etmek bana yakışmaz.. XIV. Louis [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMEdebiyatdefteri.com'da
161.750 kitap, 63.063 kişi, 8.099 yayınevi ve 6.095 okuyucu görüşü yer almaktadır.
Kitap     Kişi


Son Paylaşılan Görüşler

Kitap: Açlık
Görüş bildiren:Han AKÇADAĞ
18 Şubat 2020 Salı 02:57:16
~ 0 puan
"Ben seni yirmi yazdır bekliyorum; aylı gecelerde seslendim sana; sen üzgün olduğun zamanlar ben ağladım burada ve sen uykulara dalınca ben nefis rüyalar üfledim uykularına..."

"Açlık iflahımı kesiyordu; ölmeyi, yok olmayı özledim, duygulandım, ağladım. Sefaletim bitip tükenmek bilmiyordu !" vs.

Yazar olma sevdasıyla yanıp tutuşurken, bir yanda da açlıkla pençeleşen onurlu bir gencin, gerçekten duygulandırıcı öyküsünü anlatır, Kunt Hamsun.

Okumanızı tavsiye ederim!

Kitap: Vadideki Zambak
Görüş bildiren:Han AKÇADAĞ
17 Şubat 2020 Pazartesi 02:14:19
~ 0 puan
Çoğu kişi tarafından Honor De Balzac için yüz karası olduğu düşünülen bu romanı, hayata dair; bilhassa sevda'yı yüceltmeye yönelik 27 sağlam nasihat çeker!

Ne kadar acı çekilirse çekilsin, sonunda aşk galip gelir!

" Aşk da ruhun sonsuz mekanlarında yaşar. Fırtınalarla oluğu kadar berrak, pınarların yavaş akan sularıyla yüceleşir. Evet, insan severse her şeyin sonu aşka varır. " der Honor De Balzac.

Keyifle okumanız dileklerimle!

Kitap: Ekmek Arası
Görüş bildiren:Han AKÇADAĞ
12 Şubat 2020 Çarşamba 23:11:51
~ 0 puan
" Yan yana yürümeyelim diye dar yapılmıştı kaldırımlar ve yine yan yana yürümeyelim diye dar kafalıydı insanlar. Sırf kafalar dardı diye düşünmeyi bırakıp sevmeyi denedik. Sarılmak yakar bizi deyip aşkı hep uzaktan sevdik o yüzden "

Hayata dair çok fazla şeyi sanatsal bir anlatım zekası ile aktaran harika bir eser. Bukowski'nin kendi marjinal kişiliğini romana yansıtmasıyla da şaheser'e dönüşüyor.

Okumanız şiddetle tavsiye edilir.

Kitap: Böyle Buyurdu Zerdüşt
Görüş bildiren:Meryem Gümüş Kurşun
8 Şubat 2020 Cumartesi 15:25:40
~ 0 puan
Kitabı henüz bitirmedim. Severek okuyorum ancak Türkçeye çeviri konusunda biraz daha iyi bir şey beklerdim. Türkiye İş Bankası yayınlarından okuyorum. Çeviriler okuru etkiliyor vesselam!

Kitap: Çanlar Kimin İçin Çalıyor
Görüş bildiren:Han AKÇADAĞ
8 Şubat 2020 Cumartesi 00:57:19
~ 0 puan
-" Sanki uzun zamandır tanıyormuşum gibi konuşuyorum seninle.."

- '' Böyle olur'' dedi Robert Jordan, "insanlar birbirlerini anladıklarında böyle olur..."

Faşizme karşı köylüler, çingeneler, öğretmenlerin kendilerinden çok daha güçlü bir orduya karşı inançla, umutla verdiği savaşı anlatır.
Kahramanlık, savaş, mücadele be aşkın iç içe geçtiği roman.
Romandaki kahramanlardan birisi olan Pilar’ın söylediği gibi
-
“Çünkü tüm yiğitliğine karşın yapayalnız kalabilir insan”.

Okunası, anlaşılması gereken güzel bir roman! Tavsiyedir...

Kitap: Böyle Buyurdu Zerdüşt
Görüş bildiren:Adamın biri
4 Şubat 2020 Salı 13:44:31
~ 0 puan
Nietzsche, insanın aşılması gereken bir şey olduğunu, erdem zannedilen şeylerin,iyinin ve kötünün sorgulanması gerektiğini anlatıyor . Zerdüşte göre : '' İnsan hem daha iyi hem daha kötü olmalıdır . En kötü üstinsanın iyiliği için gereklidir.'' der. İyi ve kötü hakkında bildiğimiz her şeyi alt üst eder ve yeniden yorumlar . Üstinsana giden yolun da inançsızlık üzerine fikirleriyle sürdürür. Tanrı ' nın ölmüş olduğunu söyler ve özellikle hristyan dinini ağır şekilde eleştirir . Hakikate erişmek istemeyen insanlar için ayaktakımı benzetmesi yapar. İnsanın kendisini yaşamdan soyutlamasını ve acı çekmesini değil , yaşamı sevmesini ve insanın kendini yalnızlıkla aşmasını emreder.

Biraz şiirsel üslupla , biraz da benzetme ve betimlemelerle anlatıldığı ve her cümle aforizma gibi olduğundan anlaması güç . Kendisi de kitabının yüz yıl sonra anlaşılacağını belirtmiş . Farklı düşünceler içerdiğinden de sert eleştirilere maruz kalmış .

Benim eksik bulduğum taraflar ise : Zerdüşt(yazar) biraz da kibrini yenememiş gibi geliyor.Bana göre bilge insan kibrini yenmiş insandır .Aynı zamanda Hem iyiyi ve hem kötüyü öğütler. Mesela dürüstlüğü öğütler , merhamet etmeyi budalalık görür ve büyük aşağılayanlardır çünkü büyük saygı duyanlar der. Yani iyi ve kötüyü beraber savunuyo ama bu ikisi elbet çelişir bir yerde . Kadınlara ve komşulara olan nefretine de biraz kararsız bakıyorum .

Kitap: Siddhartha
Görüş bildiren:Adamın biri
22 Ocak 2020 Çarşamba 22:30:46
~ 0 puan
Zevkle okuduğum, anlatılmaz yaşanır olan kitaplardan biri . Bir hakikat arayışı .Arayışının sonunda da dünyayı olduğu haliyle sevmeyi keşfeden Siddhartha nın öyküsü. Arayışımızı kendimizin bulmamız gerektiğini ve çocuk insan olmaktan kaçınmayı öğütler . Nobeli gerçekten haketmiş

Kitap: Tanrılar Okulu
Görüş bildiren:Adamın biri
22 Ocak 2020 Çarşamba 13:26:34
~ 0 puan
Kitap felsefe ve kişisel gelişime yönelik bir kitaptır. Okurken sıklıkla altını çizeceğiniz bir kitap . İnsanın varlığını sorgulatmasını , düşüncelerine ve duygularına hükmetmesini , sıradan insanlar gibi olmamayı ve yalnızca düşe inanmazı söylüyor. Korku, ıstırap ve şüphelerden oluşan duygularımızı terkedip , düşün en gerçek şey olduğunu belirtiyor.

Her şeyi şeyin bizden kaynaklandığını , düşüncelerimizin kaderimiz olduğunu söylüyor yani dışımızda olan her şeyin bizim bir yansımamız olduğunu ve bunu şu cümlesiyle sıkça tekrarlar "Dünya böyle , çünkü sen böylesin". Sahip olmanın öncesinde olmak olduğunu vurgular yani benliğimize hükmetmenin. Yani kendimizi bilirsek , gerçeklik sonrasında gelir ve paraya da sahip olabiliriz. Hicbir şeye bağımlı olmamayı söylüyor , ki bence haklı da.
Düşlerin en gerçek şey olduğunu , gerçekliğin ise düşten zaman ayrımı sonrasında olduğunu söyler . Ana hükmetmiz gerektiğini , her şeyi anda oluştuğunu , geçmişe takınmamayı , ana odaklanmayı açıklar . Hayatta başarılı olmak için farklı rollere girmeyi ama rollere kendimizi kaptırmamızı söyler. Ama ben bu konuda katılmıyorum. Ben olsam Mevlana nın deyimiyle" Ya olduğun gibi görün , ya da göründüğün gibi ol " derim

Kitaptaki eksiklikler
Bunun böyle olduğunun sebebini açıklayamamasıdır ya da yetersiz kalmasıdır .Hep genel bir kabul şeklinde cümle kurar. Ölümsüzlük düşüncesi , insanlara sıradan gözlerle bakmayı ve bazen de egoist düşünceler var . Dinlere genel bir sözle yanılsama diyor , asıl hedefinin bu dünyaya odaklanmak olduğunu söylüyor . Yani biraz ateislik düşüncesi de barındırıyor . Hastalıkların ve yoksullukların bizim iç çatışmalarımız sonucu olduğunu söyüyor ama Afrikalı bir çocuğun cektiği zorlukları ve yaşam sıkıntısını önemsemiyor gibi geldi bana . Bunun sebebi yazarın biraz zengin hayatı sürmesindendir belki.

Genel itibariyle güzel bir kitap yani diğer felsefe kitaplarına göre daha iyi ama biraz değişik düşünceleri var belki de bana değişik geliyordur , bilemem. Tavsiye ederim
Bu arada adam bitmeyen kitap yapmış :)

Kitap: Katre-i Matem
Görüş bildiren:Han AKÇADAĞ
22 Ocak 2020 Çarşamba 00:34:20
~ 0 puan
Sevgili yolunda ayağına diken batan âşık, onu elbisesine takılmış bir gül görmeli değil midir? Gül dikeni, bir gül elde etmek için her yıl dikenlere sabrediyor da sen gül fidanından da aşağı mısın ki ayağında bir dikene sabredemiyor, onu iğneyle çıkarıyorsun? Leyla'nın aşkıyla ayağına batan diken, onun başkalarına armağan edeceği yüzlerce gül demetinden daha değerli değil mi yoksa?"

( Katre-i Matem - İskender Pala )

66 sayfalık eser iken; İskender Pala Hocamızın elinde şahaneye dönen bir Lale devri romanı. Güzel anlatımıyla da sürükleyici bir eser.

Kitap: Huzursuzluk
Görüş bildiren:Han AKÇADAĞ
21 Ocak 2020 Salı 23:10:02
~ 0 puan
" Ne var ki onun aklı, o mahzende asılı bir kafeste tutulan kanaryaya takılmıştı. Nefret ettim o kanaryadan diye anlatmıştı bana, o güzel ötüşüyle bana dünyayı, baharı, sarmaş dolaş gezinen sevgilileri hatırlatıyor, özgürlüğü aklıma getirmesi canımı daha çok yakıyordu. Nefret ediyordum o güzellik simgesi kanaryadan çünkü o mahzende güzelliğe yer yoktu. "

( Zülfü Livaneli - Huzursuzluk )

İyi ve kötünün, merhamet ve zalimliğin iç içe olduğunu yüzümüze haykıran, Orta Asya'yı yüzyıllardır kavuran çatışma ve cehaletin nushasıdır, Huzursuzluk.

Okunulası harika bir eser. Tavsiye edilir.
Han AKÇADAĞ
Yeni Çıkan KitaplarEn Çok Okunan Kitaplar
Tuğçe Işınsu
Feniks Kitap
Emrah Safa Gürkan
Kronik Kitap
İskender Pala
Kapı Yayınları
İlber Ortaylı
Kronik Kitap
Hasan Ali Toptaş
Everest Yayınları
Kaan Murat Yanık
Turkuvaz Kitap
Sayaka Murata
Turkuvaz Kitap
Hakan Mengüç
Destek Yayınları
Madeline Miller
İthaki Yayınları
Jose Mauro de Vasconcelos
Can Çocuk Yayınları
Sabahattin Ali
Yapı Kredi Yayınları
Daron Acemoğlu
Doğan Kitap
Aytunç Erkin
Kırmızı Kedi
Akilah Azra Kohen
Everest Yayınları
Amin Maalouf
Yapı Kredi Yayınları
Sinan Akyüz
Alfa Yayıncılık
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.