Kötünün dünyada eseri kalmaz. EYRANİ [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMEdebiyatdefteri.com'da
161.739 kitap, 63.059 kişi, 8.098 yayınevi ve 6.089 okuyucu görüşü yer almaktadır.
Kitap     Kişi


Son Paylaşılan Görüşler

Kitap: Siddhartha
Görüş bildiren:Adamın biri
22 Ocak 2020 Çarşamba 22:30:46
~ 0 puan
Zevkle okuduğum, anlatılmaz yaşanır olan kitaplardan biri . Bir hakikat arayışı .Arayışının sonunda da dünyayı olduğu haliyle sevmeyi keşfeden Siddhartha nın öyküsü. Arayışımızı kendimizin bulmamız gerektiğini ve çocuk insan olmaktan kaçınmayı öğütler . Nobeli gerçekten haketmiş

Kitap: Tanrılar Okulu
Görüş bildiren:Adamın biri
22 Ocak 2020 Çarşamba 13:26:34
~ 0 puan
Kitap felsefe ve kişisel gelişime yönelik bir kitaptır. Okurken sıklıkla altını çizeceğiniz bir kitap . İnsanın varlığını sorgulatmasını , düşüncelerine ve duygularına hükmetmesini , sıradan insanlar gibi olmamayı ve yalnızca düşe inanmazı söylüyor. Korku, ıstırap ve şüphelerden oluşan duygularımızı terkedip , düşün en gerçek şey olduğunu belirtiyor.

Her şeyi şeyin bizden kaynaklandığını , düşüncelerimizin kaderimiz olduğunu söylüyor yani dışımızda olan her şeyin bizim bir yansımamız olduğunu ve bunu şu cümlesiyle sıkça tekrarlar "Dünya böyle , çünkü sen böylesin". Sahip olmanın öncesinde olmak olduğunu vurgular yani benliğimize hükmetmenin. Yani kendimizi bilirsek , gerçeklik sonrasında gelir ve paraya da sahip olabiliriz. Hicbir şeye bağımlı olmamayı söylüyor , ki bence haklı da.
Düşlerin en gerçek şey olduğunu , gerçekliğin ise düşten zaman ayrımı sonrasında olduğunu söyler . Ana hükmetmiz gerektiğini , her şeyi anda oluştuğunu , geçmişe takınmamayı , ana odaklanmayı açıklar . Hayatta başarılı olmak için farklı rollere girmeyi ama rollere kendimizi kaptırmamızı söyler. Ama ben bu konuda katılmıyorum. Ben olsam Mevlana nın deyimiyle" Ya olduğun gibi görün , ya da göründüğün gibi ol " derim

Kitaptaki eksiklikler
Bunun böyle olduğunun sebebini açıklayamamasıdır ya da yetersiz kalmasıdır .Hep genel bir kabul şeklinde cümle kurar. Ölümsüzlük düşüncesi , insanlara sıradan gözlerle bakmayı ve bazen de egoist düşünceler var . Dinlere genel bir sözle yanılsama diyor , asıl hedefinin bu dünyaya odaklanmak olduğunu söylüyor . Yani biraz ateislik düşüncesi de barındırıyor . Hastalıkların ve yoksullukların bizim iç çatışmalarımız sonucu olduğunu söyüyor ama Afrikalı bir çocuğun cektiği zorlukları ve yaşam sıkıntısını önemsemiyor gibi geldi bana . Bunun sebebi yazarın biraz zengin hayatı sürmesindendir belki.

Genel itibariyle güzel bir kitap yani diğer felsefe kitaplarına göre daha iyi ama biraz değişik düşünceleri var belki de bana değişik geliyordur , bilemem. Tavsiye ederim
Bu arada adam bitmeyen kitap yapmış :)

Kitap: Katre-i Matem
Görüş bildiren:Han AKCADAG
22 Ocak 2020 Çarşamba 00:34:20
~ 0 puan
Sevgili yolunda ayağına diken batan âşık, onu elbisesine takılmış bir gül görmeli değil midir? Gül dikeni, bir gül elde etmek için her yıl dikenlere sabrediyor da sen gül fidanından da aşağı mısın ki ayağında bir dikene sabredemiyor, onu iğneyle çıkarıyorsun? Leyla'nın aşkıyla ayağına batan diken, onun başkalarına armağan edeceği yüzlerce gül demetinden daha değerli değil mi yoksa?"

( Katre-i Matem - İskender Pala )

66 sayfalık eser iken; İskender Pala Hocamızın elinde şahaneye dönen bir Lale devri romanı. Güzel anlatımıyla da sürükleyici bir eser.

Kitap: Huzursuzluk
Görüş bildiren:Han AKCADAG
21 Ocak 2020 Salı 23:10:02
~ 0 puan
" Ne var ki onun aklı, o mahzende asılı bir kafeste tutulan kanaryaya takılmıştı. Nefret ettim o kanaryadan diye anlatmıştı bana, o güzel ötüşüyle bana dünyayı, baharı, sarmaş dolaş gezinen sevgilileri hatırlatıyor, özgürlüğü aklıma getirmesi canımı daha çok yakıyordu. Nefret ediyordum o güzellik simgesi kanaryadan çünkü o mahzende güzelliğe yer yoktu. "

( Zülfü Livaneli - Huzursuzluk )

İyi ve kötünün, merhamet ve zalimliğin iç içe olduğunu yüzümüze haykıran, Orta Asya'yı yüzyıllardır kavuran çatışma ve cehaletin nushasıdır, Huzursuzluk.

Okunulası harika bir eser. Tavsiye edilir.
Han AKÇADAĞ

Kitap: Tarihin Hafızası
Görüş bildiren:gezgin imgeler
19 Ocak 2020 Pazar 23:37:02
~ 0 puan
Arka kapak basireti geliştirmek isteyen ışık sevenler için,çok ama çok özel ,
Ulusalcı çizelgenin ve de yaşantısında çok ama çok önemli bir kitap..
Değerlendirmelerinde sahte tarih yazıcılarını alaşağı ederek,
Çok önemli yorumlarda bulunmuş...

Kitap: Bin Muhteşem Güneş
Görüş bildiren:Han AKCADAG
19 Ocak 2020 Pazar 22:50:57
~ 0 puan
"Bunu öğren,kafana iyice sok kızım,"dedi Nana."Pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi,bir erkeğin suçlayan parmağı da daima,mutlaka bir kadını gösterir.Her zaman.Bunu hiç unutma Meryem"

Doğu kültüründeki kadın'ların izdüşümü bir öykü. Halid Hüseyni'nin güzel kaleminden bizlerle buluşturduğu nadide bir eser.

Okumanızı tavsiye ederim.

Kitap: Kuyucaklı Yusuf
Görüş bildiren:Han AKCADAG
17 Ocak 2020 Cuma 19:07:31
~ 0 puan
“Hayatta hiçbir şey ona kıymetli görünmemiş, peşinden koşmak, erişmek, sahip olmak arzusunu vermemişti. Etrafına daima bir yabancı gözüyle bakmış, hiçbir yere bağlanmak arzusu duymamış, bu yalnızlığının gururu içinde memnun olmaya çalışmıştı. Şimdi ilk defa bir şey istiyor, hem de korkunç bir şiddetle istiyordu. Fakat niçin bu istek bir imkansızlıkla beraber gelmişti? Niçin hayatının bu en büyük arzusunu, şimdiye kadar belki yine içinde, fakat en gizli yerlerde saklı duran bu arzuyu, hapsedildiği yeri parçalayarak ortaya çıkar çıkmaz, öldürmeye mecbur kalıyordu?.. Niçin? Kimin için?..”

Sabahattin Ali (Sayfa 82)

Nasılda beni de eklemiş dediğim kısmıydı. Kıymeti geçte anlaşılsa Sabahattin Ali, bence Cumhuriyet dönemi Edebiyatımız'ın Meda'ı iftarıdır.

Kitap: Dövüş Kulübü
Görüş bildiren:Adamın biri
16 Ocak 2020 Perşembe 09:42:46
~ 0 puan
Bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş. Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz.
Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok, ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı..
Bizim savaşımız ruhani bir savaş, en büyük buhranımız hayatlarımız..!

Fight club

Zevkle okudum , hiç sıkmadı . Kapitalizm rüzgarını sertçe eleştirilen , insanların bu hayata köle olarak gelmediklerini anlatan şahane bir eser . Bu arada tyler durdan ın da insanlara özgürleşme vaatleri vererek onları köle yapması ayrı bir ironi.

Kitap: Zamanın Kısa Tarihi
Görüş bildiren:Adamın biri
2 Ocak 2020 Perşembe 20:18:56
~ 0 puan
Küçükken okuyupta anlamadıgım , şimdi ise dörtte üçünü anladığım ve yakın zamanda bir daha okuyacagım bir kitap . Gerçekten betimlemeler ve örnekler muhteşem . Okuması birazcık zor . Uzayzamanı , göreliliği , big bangı ,kara delikleri ve evrene dair soruları ... açıklamaya çalışıyor . Birleşik bir kuramın ( genel görelilik ile kuantum belirlenemezligi) bulunmasının hedefinde bir fizikçidir . Kitaptan bir alıntı söz

Einstein bir zamanlar şu soruyu sormuştu: "Tanrı evreni kurarken ne kadar seçme özgürlüğüne sahipti?"

Kitap: Ulysses
Görüş bildiren:Konsantre Karanlık Madde
29 Aralık 2019 Pazar 05:01:52
~ 0 puan
''Joyce'un zihninin bu eşsiz ve anlaşılmaz özelliği, yapıtının soğukkanlı hayvanlar ve özellikle de solucan familyasına uygun düştüğünü göstermektedir. Şayet solucanların edebi yeteneği olsaydı, beyinleri olmadığı için sempatetik sinir sistemleriyle yazarlardı.''

Carl Gustav Jung

Yarıda bırakmalık bir kitap. Bıraktım da zaten. Yıllar yıllar sonra Jung ile aynı fikirde olmak da mutlu etti. Kitap vasatın da altı...

Not: İnceleme kısmına yazdım ancak site hiçbir şekilde kabul etmiyor.
Yeni Çıkan KitaplarEn Çok Okunan Kitaplar
İskender Pala
Kapı Yayınları
İlber Ortaylı
Kronik Kitap
Jose Mauro de Vasconcelos
Can Çocuk Yayınları
Hasan Ali Toptaş
Everest Yayınları
Madeline Miller
İthaki Yayınları
Gülseren Budayıcıoğlu
Doğan Kitap
Sabahattin Ali
Yapı Kredi Yayınları
Selahattin Demirtaş
Dipnot
Daron Acemoğlu
Doğan Kitap
Akilah Azra Kohen
Everest Yayınları
Ahmet Ümit
Yapı Kredi Yayınları
Ayşe Kulin
Everest Yayınları
Soner Yalçın
Kırmızı Kedi
Mark Wolynn
Sola Unitas
Şengül Boybaş
Küsurat
Sinan Akyüz
Alfa Yayıncılık
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.