Sevgi insanı birliğe, bencillik de yalnızlığa götürür. Schiller [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Şiir-Halk Ozanları

Şiir-Halk Ozanları isimli konu başlığında toplam 11 kitap bulunuyor.
  Şiir-Halk Ozanları kategorisindeki kitaplar
Turan Alptekin

Demos Yayınları

Bu kitap, Yunus şiirlerini tek bir kişiye ve yüzyıla aitmiş gibi ele alan yorum ve incelemelerin bir eleştirisi olarak doğdu. Amacı, Yunus`ların çokluğu sorununu tartışmak değil -çünkü bu zaten bilinen bir gerçektir-, üslup ve yapısal bağlam çözümlemeleri ile ortaya çıkan dönemlerin ve ozanların kanıtlanabilir tanımlarına ulaşmak, divanların en az üç yüz yıl süren oluşumları içinde zamandaş (se..»»

Mahmut Erdal

Can Yayınları-Adil Ali Atalay

1938 yılında Divriği’nin Çamşıhı bölgesindeki Şahin köyünde doğdu. 8 yaşında bağlama çalmaya başladı. İlk bağlama derslerini babasının dayısı Battal Karababa ve Aşık Ali Metin’den aldı. Aynı zamanda aşıklık geleneğini de öğrendi. Sonraki yıllarda kendini geliştirdi.

Önce geleneksel türküler söyleyen Erdal, zamanla önceki aşıkların şiirlerini bestelediği gi..»»
Refik Durbaş

Merkez Kitapçılık ve Yayıncılık

Bu yiğitlik hikayesini bu kez de ünlü şairimiz Refik Durbaş işledi, şiirden şiir üretti, nice insanlar anlatarak hikayelere insanlığın hallerini kattı.

Durbaş, bu çalışmasıyla, halk şiirinin özüyle beslenmiş, okunurken neredeyse ezgisi duyulan yepyeni bir Köroğlu hikayesi armağan ediyor. »»

Cahit Öztelli

Özgür Yayınları

Türk edebiyat tarihinde şairlikleri kadar kahramanlıklarıyla da ün yapmış üç halk ozanımız vardır. Ünü Anadolu`nun en uzak köşelerine kadar yayılan bu kahraman şairlerimiz Köroğlu-Dadaloğlu-Kuloğlu ilk defa tek kitapta ve birlikte okuyucuya sunulmaktadır. Şairlerin geniş hayat hikayeleri ve sanatlarının incelendiği bu eserde üç şair`in en güzel şiirleri de bir araya getirilmiştir.»»

Karacaoğlan -

Morpa Kültür Yayınları

Karacaoğlan (1606-1689), halk dehasını en iyi temsil eden, yaşamayı seven bir aşk ve doğa şairi olup akıldan çok gönüle hitap eder. Bu kitabımızda şairimizin koşma, sema, destan ve türkülerinden seçmeler bulunmaktadır.»»
Mustafa Uslu

Sarı Papatya Yayınları

Yunus Emre`yi anlamak ve anlatmak bir ilim işidir.Onu anlamak, onun sevgi ve hoşgörüsünden yararlanmak, düşüncelerine hayatımızıda yer vermeye çalışmak huzur içinde birhayat sürmemize vesile olacaktır. Varalım onun gerçekhayatı hakkında bilgi sahibi olmayalım, birçok şehir mezarını sahiplensin. O sevenlerinin ve onu anlamak isteyenlerin kalbinde taht kurmuş, yaşamaktadır.»»

Yunus Emre

Say Yayınları

Aşk iklimi, söz ve ses dünyası, ruh yüceliği, insan sevgisi ve vicdan özgürlüğüyle günümüze dek eşsizliğni koruyan Yunus Emre, yaşadığı dönemin halk diliyle söylenmiş tasavvuf şiirleriyle hatırlanır. Derin bir insan sevgisi ve hoşgörüyü yüceltmiş olan Yunus Emre, Türk dilinin en büyük ustalarından biri olduğu kadar, efsaneleşmiş bir bilgedir de.»»

Faruk K. Timurtaş

Babıali Kültür Yayıncılığı

Yunus Emre XIII. Yüzyılda Anadolu’da yeni bir edebiyat dili olan Batı Türkçesi yazı dilinin doğuşunda en mühim rolü oynayan isimlerdendir.

Eski Anadolu Türkçesi denilen bu devrenin en büyük temsilcilerinden olan şairimiz, dilimizi son derece güzel kullanıp işleyen, geliştiren büyük bir sanatkârdır. Dili eşsiz bir kudret ve hünerle kullanan Yunus’un şiirlerinde Türkçe en güzel şeklini almış..»»

Burhan Toprak (Hazırlayan)

Yeni Zamanlar Yayınları

Yunus Emre Divanı»»
N. Ziya Bakırcıoğlu (Hazırlayan)

Ötüken Neşriyat

Kendürür yoksulluktan nicelerin varlığı

Bunca varlık var iken gitmez gönül darlığı

Öd ağacı gibi yanar vücudum

Tütünüm göklere seher yelidir »»

 « Önceki sayfa   1   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.