İnsan vardır ki söylediği sözlerle büyür, söz vardır ki, söyleyen insan yüzünden büyük görünür. Ismail Habip Sevük [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Sanat-Estetik

Sanat-Estetik isimli konu başlığında toplam 4 kitap bulunuyor.
  Sanat-Estetik kategorisindeki kitaplar
İsmail Tunalı

Remzi Kitabevi

Prof. İsmail Tunalı bu kitabında sanat ve estetik sorunlarına "sanat felsefesi", "estetik beğeni" çerçevesinde yanıt arıyor, felsefi yorumlarda bulunuyor. Bu sorunsalların Platon, Aristoteles, Kant, Kainz, Baumgarten, Croce, Schiller, Worringer, Lipps, Ingarden, Hartmann, Schelling, Wittgenstein gibi sanatçı ve felsefecilerce nasıl ele alındığını irdeliyor. Zevkler ve renkler tartışılabi..»»
Suut Kemal Yetkin

Palme Yayıncılık

İnsanı öteki canlılardan ayıran özelliklerden birisi de insanın tarihinin olmasıdır. Bunu herkes kabul etmekle birlikte, bugün sanat sorunlarıyla ilgili tartışmalar, bu sorunlar sanki birdenbire ortaya çıkmışlar gibi, tarihte yapılan tartışmalarla ya hiç ilgi kurulmadan ya da yanlış anlamalara dayalı yanlış ilgiler kurularak yürütülmektedir. Suut Kemal Yetkin’in Estetik Doktrinler bize bu tarihi s..»»
Marc Jimenez

Doruk Yayınları

Sanatın bir var olma nedeni var mıdır?

Estetik özerklik mümkün müdür?

Duyarlılığımıza dokunan, duygularımıza seslenen, bizde coşku ya da soğukluk yaratan, heyecanlandıran ya da duyarsız kılan şey sözcüklerle anlatılabilir mi?

Güzel nedir?

Sanatın insanın ve insanlığın evriminde oynayacağı bir rol var mıdır?

Estetik siyasal bir işlevi yerine getirmek zorunda mıdır?

Mar..»»

S. Moissej Kagan

Karakalem Kitabevi Yayınları

Bizim burada tanıtlamaya çalıştığımız şey, güzel-olanın, estetiğin biricik "temel taşı" olmadığıdır. Estetiğin tüm temel taşları, kendi bütünlükleri içinde, birbirleriyle karşılıklı ilişkileri ve karşılıklı etkileşimleri içinde araştırılmalıdır. Estetik yalnızca güzel-olanın bilimi değildir; daha kapsamlı, daha doğru ve tam olarak dile getirirsek, estetik, insanın çevresinde yatan, insanın pratik..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.