İnsan vardır ki söylediği sözlerle büyür, söz vardır ki, söyleyen insan yüzünden büyük görünür. Ismail Habip Sevük [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Yunan Mitolojisi

Yunan Mitolojisi isimli konu başlığında toplam 8 kitap bulunuyor.
  Yunan Mitolojisi kategorisindeki kitaplar
Roza Agizza

Arkeoloji ve Sanat Yayınları

Olympos`tan Hades`e, Parnassos`tan Elysion Bahçelerine savaşlarla dinselliğin iç içe geçtiği söylenceler evreni

Antikçağ Yunalıları`nın mitolojisine, bugünkü dinsel ve tarihsel dağarcığımıza ait birçok temada rastlanabilir. Tüm dünya kültürünü etkileyen bu mitolojik evren hâlâ güncelliğini korumaktadır. Roza Agizza bu kitabında, Antik Yunan`ın tanrılarını, kahramanlarını, Olypos`t..»»

Thomas H. Carpenter

Homer Kitabevi Yayınları

Yunan mitolojisi, yüzyıllardır sanat, edebiyat ve kültür dünyasını etkilemektedir. Vazo resimlerindeki, gemma’lardaki, bronz ve taştan yapılma heykellerdeki betimler, genelde, yazılı kaynaklarda anlatılan mitoslardan daha erkene tarihlenmekte ve Yunanlıların tanrılar ve kahramanlar dünyasına nasıl baktıklarına ışık tutmaktadır. Bu eser, Eski Yunan’daki sanatçıların mitosları nasıl ele aldıklarını ..»»
Nüzhet Haşim Sinanoğlu

Kaynak Yayınları

Bu eser, mitoloji klasiklerini anlamaya yönelik bir başvuru kitabı niteliğindedir. Paganizmin Tanrılarıyla kahramanları, daha çok bir hikaye tarzında anlatılmaktadır. Kitabın ayrıca bir mitoloji sözlüğü olarak da kullanılması için, sonuna bir dizin eklenmiştir. »»

Lucilla Burn

Phoenix Yayınevi

Yunan mitlerinden en çarpıcı ve heyecan verici kesitler anlatılırken, Truva Savaşı, Odysseus'un maceraları, Oidipus'un trajedisi ile kahramanlar Herakles, Theseus, Perseus ve İason'un maceralarının yüzyıllardır kaybolmayan büyüsü satırlarımıza taşınıyor. Yazar, Olympos tanrıları ile tanrıçalarının karmaşık panteonunu, onların tutumlarını, soyağaçlarını, kimi zaman gülünç olan ilişkilerini ve kar..»»
Robert Graves

Say Yayınları

YUNAN MİTLERİ»»
Pierre Grimal

Dost Kitabevi Yayınları

Olağanüstü bir efsaneler ve anlatılanlar bütünü olan yunan mitolojisi, kökeni ve başat özellikleri büyük farklılıklar gösteren bir kültürel zenginliği temsil eder. Konusunun dünyaca kabul gören uzmanlarından Pierre Grimal, Yunan Mitolojisine temel olan Tanrılar penteonunu bütün ulus mitlerine kaynaklık eden bir yapı oarak yorumlanmaktadır. Yayımlandıktan sonra bir klasik olan bu küçük derlem..»»
Donald J. Sobol

Öteki Yayınları

YUNAN MITOLOJISINDE AMAZONLAR»»
Helene LaporteColette Estin

Tübitak Popüler Bilim Kitapları

Doğa olaylarıyla ve insanlık tarihiyle ilgili hayal ürünü öykülerin toplamı olan mitoloji aslında, tıpkı bilim gibi, insanın evreni ve dünyayı anlama, açıklama çabasının bir ürünü... Yunan ve Roma Mitolojisi, her şeyi anlamaya çalışan insanoğlunun yaratıcılığının kaynaklarını gözler önüne seriyor; ilkçağın iki önemli uygarlığının ayrıntılı bir resmini çiziyor. »»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.