İnsan vardır ki söylediği sözlerle büyür, söz vardır ki, söyleyen insan yüzünden büyük görünür. Ismail Habip Sevük [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Türk Dili ve Kompozisyon

Türk Dili ve Kompozisyon isimli konu başlığında toplam 16 kitap bulunuyor.
  Türk Dili ve Kompozisyon kategorisindeki kitaplar
İskender Pala

Babıali Kültür Yayıncılığı

Birkaç kelimeden ibaret deyimlerin her biri bir hikayenin, bir kelimeler yumağının şifresi. Biz şifreyi söyleyince muhatabımızın kafasındaki anlam düğümü birden çözülüveriyor. Fakat o birkaç kelimenin asla değişmeyecek, birbirlerinden ayrılmayacak şekilde kaynaşmaları ve şifrelerini çözdükleri manalarla bütünleşmeleri asırlara yayılan bir süreç. Dolayısıyla deyimler bir milletin tarih ve kültür ..»»
Yavuz Kartallıoğlu

Türk Dil Kurumu Yayınları

Türk dili gramerciliğinde en çok çalışılan alanlar şekil bilgisi ve ses bilgisi konusudur; biçimbilimsel sesbilim (morfonoloji) ise az çalışılan alanların başında gelir. Latin alfabesinin kullanıldığı Türkiye Türkçesi, Arap alfabesinin kullanıldığı Eski Türkiye Türkçesi ve Osmanlı Türkçelerine göre morfonolojik çalışmalar yapmak için daha elverişlidir. (Önsöz'den) »»
Hanifi Vural, Tuncay Böler

Kesit Yayınları

Dil seslerinin oluşumunu, boğumlanma noktalarını, hece oluşturmalarını, kelimelerdeki dizilişlerini, değişimlerini ve tonlamayı inceleyen bilgi dalı ses bilgisini; kelime yapısını ve kelime türlerini inceleyen bilgi dalı ise şekil bilgisini meydana getirmekte ve dil biliminin iki temel alt alanı olan bu dallar çoğu kez bir arada incelenmektedir. Bu çalışma da Türkçenin ses ve şekil bilgisi öz..»»
Hasan Eren

Türk Dil Kurumu Yayınları

Eski dilciler... Yeni dilciler... Gözünüze çarptı mı, bilmiyorum. Şu son yıllarda dilcilerimiz arasında eski ve yeni olmak üzere ikili bir ayrım yapma çabası "eski dilciler"in buluşudur. Ulusal birlik ve bütünlüğümüzün dayanağını oluşturan dilimiz üzerinde çalışanların ikiye ayrılması karşısında derin bir üzüntü duyduğumu saklamayacağım. Ancak, 1983'ten başlayarak sık sık karşılaştığımız b..»»
Sadettin Özçelik

Gazi Kitabevi

Ağızların hem karakteristik hem de diğer ağızlarla ortak olan yönlerini tespit etmek dil ile uğraşanlar için önemli bir görevdir. Ancak ağız ve diğer sözlü halk ürünleri üzerine çalışmak, emek isteyen yorucu bir iştir. Bu işin hazırlık, derleme, yazıya geçirme ve işleme aşamalarında ayrı ayrı problemler ve zorlukları vardır. Bu nedenle araştırmacının özverili olması, titiz davranması ve her aşam..»»
Geoffrey Lewis

Paradigma Yayınları

"İmlasız, lisanımız düzelince, lisanımız da kafamız düzelince düzelecek, çünkü o da ancak onlar kadar bozuktur, fazla değil!" -Yahya Kemal Beyatlı- Kitabın en önemli özelliklerinden biri de yazarın renkli, yeri geldiğinde ironik, yeri geldiğinde ciddi ve adeta hüzünlü, zaman zaman çakırkeyif ve baştan sona akıcı üslubudur. Bu üslup, kaynağını hiç şüphesiz uyanık ve dakik bir şuurun aşartırıc..»»
Kemal Ateş

İmge Kitabevi

Anadilini kullanma becerisinin öğrencinin başarısında önemli bir yeri vardır. Bu gerçeğin anlaşılmasıyladır ki bazı fakültelerde yıllar önce başlatılan Türkçe dersleri, giderek bütün fakültelerde zorunlu hale gelmiştir. Bir dilekçe yazma becerisinden yoksun olarak üniversiteye gelen öğrenciler için bu derslerin gerekliliğinden çok, nasıl verilmesi gerektiği tartışılabilir ancak. Türkçe ders-ler..»»

Mehmet Özmen

Akçağ Yayınları

Prof. Dr. Mehmet Özmenin Türk dili üzerine yazmış olduğu makalelerin toplamı olan bu kitapta, söz diziminden Anadolu ağızlarına, sözlük biliminden köken bilgisine, dil bilgisinin farklı sorunlarından mizah diline değişik alanlarda yazılmış makaleler yer almaktadır. Yazılı metinlere dayalı bin üç yüz yıllık tarihsel derinliğe sahip olan ve çok geniş coğrafyalarda kullanılan Türkçenin incelenme..»»
Ertuğrul YamanMehmet Köstekçi

Gazi Kitabevi

Dil, insanoğlunu diğer canlılardanayıran en önemli donanımdır.Dil gibi genel bir kavram içerisinde "ana dili"nin çok daha özel ve önemli bir yeri vardır. Ana dilimiz hem iletişim aracımız hem de kültür dünyamızın uçsuz bucaksız,engin deryasıdır. »»
Ertuğrul YamanMehmet Köstekçi

Gazi Kitabevi

Dil,insanoğlunu diğer canlılardan ayıran en önemli donanımdır.Dil gibi genel bir kavram içerisinde "ana dili"nin çok daha özel ve önemli bir yeri vardır.Ana dilimiz hem iletişim aracımız hem de kültür dünyamızın uçsuz bucaksız,engin deryasıdır. »»
 « Önceki sayfa   1   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.