İnsan vardır ki söylediği sözlerle büyür, söz vardır ki, söyleyen insan yüzünden büyük görünür. Ismail Habip Sevük [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Felsefe-Feminizm

Felsefe-Feminizm isimli konu başlığında toplam 7 kitap bulunuyor.
  Felsefe-Feminizm kategorisindeki kitaplar
Nancy FraserSeyla BenhabibJudith ButlerDrucilla Cornell

Metis Yayınları

Çatışan Feminizmler, zamanımızın önde gelen dört feminist kuramcısının bir sempozyumda birbirlerini eleştirerek yaptıkları tartışmalardan oluşuyor. Feminizm ve postmodernizm üzerine önemli sorular soran; bu iki "izm"in kesiştiği ve ayrıldığı noktaları irdeleyen; öznellik, tarih yazıcılığı, etik, siyaset ve dil gibi konuları farklı perspektiflerden ele alan bir çalışma. Benhabib, Butler, Cornell..»»

Ayşe Sevim

İnsan Yayınları

"Kılavuz Kitaplar", değişik alanlara ait teorilerin, akımların ya da isimlerin tanınmasına ve kavranmasına yardımcı olacak 'giriş' kitaplarından oluşuyor. Bu dizideki kitapların herbiri, konuya az yada çok yabancı olduğu varsayılan okurlar hesaba katılarak hazırlandı ve genç okurlar başta olmak üzere her kesimden okurun ilgi duyabilceği ve her yerde, kısa sürede okuyabileceği şekilde tasarlandı. ..»»
Nurten Selma Çevikoğlu

Nüve Kültür Merkezi

Toplumun en kutsal kurumu olan 'aile'deki sarsıntıların giderilerek onun yeniden yapılanması için tez elden en verimli çalışmalar yapılmalı. Koyduğu kâidelerle âdeta 'Model Aile'yi önümüze seren en iyi 'Rol Model' şanlı Peygamber Hz. Muhammed aleyhisselam'dır. O'nun hayâtı günümüzde, yaralı ailenin derdinin dermânıdır. Bugün gelişen dünyâda kadının konumu, duruşu, statüsü, sosyal hayattaki ye..»»
Gülsüm Cengiz

Evrensel Basım Yayın

Anadolu çağlar boyu acılı kadın yaşamlarına tanıklık etti. Şairlerin kıvrak, usta dilleri katıldı bu tanıklığa... 20 yıl süren bu çalışmanın amacı; insanlık tarihinin başından bu yana Ege'den Mezopotamya'ya, Karadeniz'den Akdeniz'e kadar yaşadığımız coğrafyada çeşitli evrimlerden geçmiş kadın yaşamlarına şiirli bir tanıklık sunmaktır... Şiirlerin yazıldığı dönemlerdeki toplumsal ilişkilere, değ..»»
Marilyn French

Metis Yayınları

"Patriarkal kültürün tümünde, kadınlardan nefret geçer akçe sayılıyor; her erkeğin (ve pek çok kadının) cebindeki bozuk para misali, herhangi bir davranışın bedelini ödemek-haklı göstermek-için kolayca harcanıyor. Kadınlar, nasıl olurlarsa olsunlar suçlandıkları için ayrımcılığı kanıtlamak kolay değil. Bunu kanıtlayabilmek için sonuçlarını incelememiz gerekiyor." -Marilyn French "Yirmi beş y..»»
İlker Erdoğan

Kalkedon Yayıncılık

Yazarlar: Ebru Tönel, İlker Erdoğan, İlknur Hacısoftaoğlu, Canan Koca, Cihan Ertan, Aydan Özsoy, H. Bahadır Türk, N. Aysun Akıncı Yüksel, Hakan Erkılıç, E. Özlem Ataman, Arda Arıkan, Pınar Seden Meral, Gönül Demez, Vahit İlhan, Jeff Hearn, Douglas B. Holt ve Craig J. Thompson Elinizdeki kitap, erkeklerin erkek olma mücadelelerini ya da bu erkeklikten çaresizce kaçma çabalarını da içeren bir b..»»
Dücane Cündioğlu

Kaknüs Yayınları

Müslüman kadının sorunları, çağdaş kadının sorunlarıdır. (...) Bugün bazı kadınlarımız arasında özgürlüğün anlamı, daha az kadın, daha az anne, daha az eş olmakla eşdeğerdir. Çünkü evin yerini sokak, mutfağın yerini büro, anneliğin yerini sekreterlik, mahremiyetin yerini teşhir aldıkça kadının erkekleşmesi kaçınılmazdır! Hiçbir kadın, biyolojisinde varolan doğurganlık hassasını başkalarına devr..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.