İnsan vardır ki söylediği sözlerle büyür, söz vardır ki, söyleyen insan yüzünden büyük görünür. Ismail Habip Sevük [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Masal

Masal isimli konu başlığında toplam 34 kitap bulunuyor.
  Masal kategorisindeki kitaplar
Dodie Smith

Timaş Yayınları

Yıllar önce Londra'da genç bir çift Dalmaçyalı köpek yaşıyordu. Doğrusu bu çiftin mutluluğuna diyecek yoktu. Çünkü sahipleri Bay ve Bayan Dearly, son derece kibar, yumuşak ve güler yüzlü insanlardı. Ayrıca köpeklerin dilinden de iyi anlıyorlardı. Örneğin, Dalmaçyalı çift, "Biz dışarı çıkmak istiyoruz." demek istediğinde; sahipleri hemen kuyruk sallayışlarından, havlamalarından bunu anlayıveriyor, ..»»
Behiç Ak

Günışığı Kitaplığı

Behiç Ak'tan bir "gülümseten öykü" daha. Acaba akvaryumdan dışarıyı seyretmeyi hiç denediniz mi? Toroslar'ın eteğindeki Balıklı Köy'de tertemiz bir göl vardı. Gölün balıklarını köy halkı öyle severdi ki, her evde bir akvaryum kurulmuştu. Gölün suları yükselmeye başladığında, nasılsa alçalır deyip hiç oralı olmadılar. Çünkü hepsi de, "gökten düşen" yönetmenin çekeceği filmle ve senaryodaki rol..»»
Pertev Naili Boratav

İmge Kitabevi

Çoğumuz "Az gittik uz gittik. Dere tepe düz gittik. Bir de dönüp baktık ki bir arpa boyu yol gitmişiz," diyerek ninelerimizin anlatmaya başladıkları ama günümüzde daha az anlatılır olan masalları dinleyerek büyüdük..

Az Gittik Uz Gittik, şimdi kimisi Türkiye sınırları dışında kalan toprakların ve Anadolu masalcılarının dillerinden yıllar boyunca derlenmiş masalları bir araya getiren kapsam..»»

Kolektif

Tutku Yayınevi

Karısı tarafından aldatılan ve bu yüzden kadınların sadakatsizliğine inanan Hükümdar Şehriyar, daha sonra evlendiği tüm kadınları öldürtmeye başlar: Kendince bir intikam yolu bulmuştur. Vezirin güzel ve akıllı kızı Şehrazat, bu duruma son verecek bir çare bulur ve hem kendisini hem de ülkesindeki genç kızları kurtarmak için Şehriyar`la evlenir. Ve macera böylece başlar... Öyle bir mizansen oluştur..»»
Mehmet Başaran

Şimşek Yayınları

İnsanı güzel duygular, düşüncelerle bezeyen, güzelleştiren bir masal ırmağı "Boyalı ırmak". Yanılgılardan, kusurlardan nasıl arınacağımızı anlatan, öğreten bir yapıt. Kitapta dokuz ayrı masal var; dostluğu, sevgiyi anlatan, mutlu olmanın yollarını gösteren... Ozan Ata'yı, iyi yürekli ustayı, Yiğit Osman'ı tanıdıkça masalları daha çok seveceksiniz... (Arka Kapak) »»
Max Stebich

Şimşek Yayınları

Dünya masallarından seçilmiş bir demet... Bu kitapta hapşırdıkça halkına "Çoka yaşa!" dedirten krala boyun eğmeyen Cingöz Çobanı tanıyacaksınız. Dost olacaksınız yalan söylemeyen Doğrucu Köylüyle. Okudukça, değişik ülkelerin renkli masalları Mutluluk Adası'na götürecek sizi de... Doğrudan, iyiden, güzelden yana olacaksınız. Kötülüklere karşı çıkma, yaşamı güzelleştirme gücünüz artacak. S..»»
Niyazi Birinci

Nesil Yayınları

Levent Turhan Gümüş

Can Çocuk Yayınları

Denizlerden bir denizde bir yolculuk masalı... Zamanlardan bir zamanda mini minnacık bir Dalgacık yaşarmış. Gün gelmiş, köpüklere bölünüp sonra yeniden Dalgacık haline gelmekten yorulmuş. Kafasını dinleyebileceği sakin bir yer hayaliyle yola çıkmış. Az gitmiş uz gitmiş, dağlar aşarak denizler geçerek Natülüs'ten inmiş, Zümrüdüanka'ya binmiş, altı ayla bir güz gitmiş, Kafdağı'nın ard..»»
Bilge Seyidoğlu

Dergah Yayınları

Efsaneler sözlü geleneğin ürünü olan anlatım türüdür. Temelinde inanç duygusu vardır. Anlatanı da dinleyeni de onun gerçek üzerine kurulduğuna inanır. Ama bu gerçek objektif bir gerçek değildir. Efsanelerde gizli ve esrarengiz bir âlem vardır. Olağanüstülük, kutsallık tıpkı inanç gibi onun bünyesinde bulunur. Türkiye`de bu türü inceleyen araştırmalar azdır, Bilge Seyidoğlu Erzurum Efsaneleri adlı ..»»
Bilge Seyidoğlu

Dergah Yayınları

Masalların kökleri tarihin derinliklerine kadar uzanır, nerede-nasıl oluştukları bilinmez. Halkın ortak malı olarak meydana gelirler. Sözlü gelenekte yaşarken nesilden nesile aktarılarak günümüze ulaşırlar. Erzurum masalları dünya masalları ile ortak motifleri içine aldıkları kadar Erzurum`la ilgili dil özellikleri, yaşayış tarzını da gösterir. Eserin birinci baskısında Erzurum ağzı ile derlenen..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.