Sevgi insanı birliğe, bencillik de yalnızlığa götürür. Schiller [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Tiyatro Araştırma İnceleme

Tiyatro Araştırma İnceleme isimli konu başlığında toplam 5 kitap bulunuyor.
  Tiyatro Araştırma İnceleme kategorisindeki kitaplar
Jayadeva Tilakasiri

Mitos Boyut Yayınları

Dünyadaki pek çok oyunculuk kuramını etkilemiş olan Asya Tiyatrosunda oyuncuların kuklaların hareketlerini taklit ederek bir göstergeler dizgesi yarattığı ve Asya Tiyatro geleneğinin bu dizgeler üzerine kök saldığı düşünülürse, kukla tiyatrosunun salt bir gösteri biçimi olmanın ötesinde, çeşitli teatral kuramların oluşmasında yönlendirici bir işlevi üstlendiği gerçeği ortaya çıkar.

Bu kitap..»»

Emre Aracı

Yapı Kredi Yayınları

İtalyan operasının 19. yüzyıl İstanbulu’nda ciddi anlamda filizlenmeye başlayarak geliştiği Beyoğlu’ndaki Naum Tiyatrosu, yandığı 1870 yılına kadar yaklaşık 30 yıl boyunca şehrin kültür ve sanat hayatında çok önemli bir rol oynamıştı. Bugün yerinde Çiçek Pasajı’nın bulunduğu sahne ilk olarak ilüzyonist Bartolomeo Bosco tarafından inşa edilmiş ve ardından idare arsa sahibi olan Halepli Naum ailesin..»»
Enver Töre

Assos Yayınları

Romanda, lügat çalışmalarında, çeviri eserlerde dönemin önemli çalışmalarına imza atan Şemseddin Sami, yeni bir tür olan Avrupa'i tiyatro sahasında da devri için başarılı eserler vererek Tanzimat döneminde, ikisi tarihi dram olmak üzere üç piyes yazmıştır. (Arka Kapak) »»
Hasibe Kalkan Kocabay

E Yayınları

İki Dünya Savaşı sonrasında insan öznesinin gücüne ve dolayısıyla büyük söylemlerin gerçekleşmesine duyulan kuşku, tarihsel arka planı ve öznel yorumları dışlayan, tümüyle nesnel olma iddiasında olan bir yöntemi ortaya çıkartmış, çöküşe uğrayan modernlik projesi, göstergebilimin doğmasına katkıda bulunmuştur. Tiyatro göstergebilimi ise, sahnelemenin tiyatro metninden bağımsız, özgül bir yapı için..»»
Kerem Karaboğa

E Yayınları

Sanatsal duyarlılıkların büyük ölçüde yitirildiği, sanatsal ürünün hızla tüketilip piyasalaştığı, sanat eğitiminin can çekiştiği çağımızda yeni bir oyunculuk yöntemi ve bu oyunculuktan beslenen yeni bir tiyatro dili yaratma çabalarına belki de eskisinden daha çok ihtiyacımız var...

Günümüz için modernist avant garde`ın rönesansından ve oyunculuk anlayışını topyekün yenileme iddiasındaki yön..»»

Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.