Sevgi insanı birliğe, bencillik de yalnızlığa götürür. Schiller [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Tarih-İzmir

Tarih-İzmir isimli konu başlığında toplam 8 kitap bulunuyor.
  Tarih-İzmir kategorisindeki kitaplar
Hülya Gölgesiz Gedikler

Şenocak Yayınları

Bu kitapta, İzmir'in Demokrat Parti iktidarı dönemine denk gelen 1950'li yılları mercek altına alınmaktadır. Hülya Gölgesiz Gedikler, toplumsal, kültürel ve ekonomik tarih araştırmalarının geçmişi değerlendirme ve günü daha iyi anlama açısından ne denli önemli olduğunu bu çalışmasıyla ortaya koyuyor. İzmir Millî Kütüphane Süreli Yayınlar Arşivi, İzmir Ahmet Piriştina Kent Arşivi'nde yer al..»»
Mehmet Coral

Doğan Kitap

Yakın tarihimizin en gizemli olayı, Kurtuluş Savaşı`nı zaferle taçlandıran Türk ordusunun İzmir`e girişinden pek kısa bir süre sonra kentin 86 yıldır hâlâ karanlıkta kalmış bir kısım unsurlar tarafından ateşe verilmesidir. Bugüne değin pek çok şeyin yazılıp söylendiği, epey bir kısmının da olayların kalın örgüsünün altına süpürüldüğü bu büyük felaketin ardında yatan gerçekleri tarafsız bir gözl..»»

Marie-Carmen Smyrnelis (Derleyen)

İletişim Yayınları

1922`deki büyük yangın, İzmir`in tarihinde önemli bir kırılma noktası oluşturur. Bu olay, 19. yüzyıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu`nun en ihtişamlı şehirlerinden biri sayılan İzmir`i karanlık bir unutulma dönemine hapseder. Yine de, bu parlak liman şehri kendi küllerinden yeniden inşa olmayı başardı.

Elinizdeki kitap, daha çok bu yangından önceki İzmir`i, yani Osmanlı İzmir`ini inceliyor...»»

Marjorie Housepian Dobkin

Belge Yayınları

1922 İzmir'i, bir zamanların Rum kenti Smyrna'yı (şimdi Türk İzmir) yok eden büyük yangının dramatik öyküsüdür. 21 İtilaf ve Amerikan savaş gemisinin burnunun dibinde gerçekleşen soygun, tecavüz ve katliam dolu kutlamalardan sonra, Türk orduları kenti ateşe vermişti. Smyrna'nın savaşta müttefik olan Yunanistan'dan, savaşta düşman olan Türkiye'ye devrine dış politikada yaşanan değişiklik da..»»
Nezih Başgelen

Arkeoloji ve Sanat Yayınları

Eski İzmir editörlerinin kartpostallarında kentin ve Batı Anadolu yerleşimlerinin manzaraları, belli başlı anıtları yanısıra insan tipleri, geleneksel kıyafetleriyle yöre insanları da bu kartlara konu edilmiştir. Elinizdeki bu albümde insan tiplerini konu alan çeşitli eski İzmir kartpostallarından seçtiğimiz dik formattaki kart örnekleri yer almaktadır. Farklı editörlerin baskılarından oluşan bu..»»
Henri Nahum

İletişim Yayınları

İzmir Kitaplığı»»
Ersin Doğer

İletişim Yayınları

İzmir Kitaplığı»»
Konstantinos OikonomosBonaventure F. Slaars

İletişim Yayınları

İzmir Kitaplığı»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.