ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Benim buluşuma göre bütün insani kötülükler, insanların bir arada sessizce oturamamalarından kaynaklanmaktadır. MOLiERE Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

7. Kaş Kitap Şenliği 22. Ekim’de başlıyor...

7. Kaş Kitap Şenliği 22. Ekim’de başlıyor... Şenliğin bu yılki teması “Modernleşmeden Küreselleşmeye Türkiye’nin İkilemi ” olarak belirlendi. Yazarlar, tarihçiler ve entellektüeller Kaş'a gidiyor

8.9.2009

7. Kaş Kitap Şenliği 22. Ekim’de başlıyor...

7. yılında Yalçın Küçük, Ali Nesin, Banu Avar ve tarihçi Kudret Emiroğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda entellektüeli ağırlayacak olan şenlikle birlikte Kaş, bir hafta boyunca önemli tartışmalara ev sahipliği yapacak.

Ülkenin önde gelen edebiyat, kültür ve sanat insanlarını her yıl Kaş’ta bir araya getiren Kaş Kitap Şenliği’nin 7’ncisi 22 Ekim’de başlıyor. Bu yıl Banu Avar, Prof. Yalçın Küçük, Prof. Ali Nesin, Prof. Dr. Çetin Yetkin, Gürkan Hacır, Tarihçi Kudret Emiroğlu, Dr. Gürbüz Evren, Tayfun Er, A. Kadir Budak, Öznur Tanal, Nuriye Atabey, Mavisel Yener, Mevlana İdris, Savaş ünlü, Musa Seyirci, Yaşar Taşkın Koç, Hüseyin Yurttaş ve Müslüm Çelik’in de aralarında bulunduğu çok sayıda yazar, çizer ve bilim insanını ağırlayacak olan şenlikte çocuklar için tiyatro gösterileri ve karikatür sergileri de yer alacak. Ayrıca Kaş’ın Sarıbelen köyünde açılacak karikatür sergisiyle şenliğin her kesimden insana ulaşması hedefleniyor.

Türkiye’nin çelişkisi tartışılacak...

Her yıl ülke ve dünya gündemini yakalayan bir ana başlık çerçevesinde gerçekleşen şenliğin bu yılki teması “ Modernleşmeden Küreselleşmeye Türkiye’nin İkilemi ” olarak belirlendi. AB, ABD ve AVRASYA arasında yaşanan çelişkili maceranın Türkiye’nin toplumsal ve siyasi hayatına egemen olmaya başlamasından yola çıkılarak belirlenen tema çerçevesinde oldukça önemli tartışmalar yapılacak. 29 Ekim’e kadar sürecek olan şenlikte, edebiyat söyleşilerinin yanında Türk modernleşmesinin başlangıcından, içinde yaşadığımız küreselleşme çağına kadar Türkiye’nin yaşadığı savrulmalar, siyasi ve toplumsal çelişkilerin tartışılacağı çok sayıda konferans ve panel gerçekleşecek. Yazar, yayıncı ve kitapla okuru bir araya getirmeyi amaçlayan şenliğin konukları, okurlarıyla birlikte; Türkiye modernleşerek muhafazakarlaşıyor mu? Küreselleşme Türkiye’yi yavaş
yavaş parçalıyor mu? Yaygınlaştırılmış medya kime hizmet ediyor? Yeni Anayasa neleri değiştirecek? ve Hangi Avrupa Birliği? Gibi sorulara yanıt arayacaklar.

Asıl hedef çocuklar...

Kaş Kitap Şenliği’nde bu güne kadar binlerce çocuğa ulaşılarak çocuk ve gençlik edebiyatının önde gelen isimleriyle küçük okurlar bir araya getirildi. Köy okullarıyla birlikte Yatılı Bölge İlköğretim Okullarını da kapsamı içine alan etkinlikler boyunca okul kütüphanelerine 7 bin kitap bağışlandı. TÜBİTAK, YKY ve İş Bankası Kültür Yayınları başta olmak üzere çok sayıda yayınevinin desteğiyle gerçekleşen kitap bağışlarıyla bölgedeki çocukların ve gençlerin kitapla daha kolay buluşması sağlandı. Geçtiğimiz yıl yapılan etkinliklerden 5 bin öğrenci yararlanırken bu yıl daha fazla öğrenciye ulaşmak amaçlanıyor.
Çocuk Vakfı üyesi 30 sanatçının resimlerinden oluşan “Masalımı Yazar mısınız?” başlıklı sergi de çocuklarla buluşacak. Sergide yer alan resimlerden birini seçerek masal yazacak olan çocukların çalışmalarının da bir kitapta toplanması hedeflenirken katılımcı öğrencilere çeşitli kitaplar armağan edilecek.

Bölge kültürüne vurgu

Turizm ve yoğun yerleşimin kıskacında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan bölgenin kültürel zenginliğinin de gündeme getirileceği Kaş Kitap Şenliği’nde, Eski Antalya İl Kültür Müdürü Musa Seyirci’nin “Batı Akdeniz Yörükleri” ve Folklor Araştırmacısı Öznur Tanal’ın “ Gelenekleri ve Gündelik Yaşamlarıyla Akdeniz Tahtacıları” başlıklı söyleşilerinin yanı sıra Elmalı’nın Akçaeniş köyünde yaşayan Tahtacı Türkmenlerin geçmişten bugüne gündelik yaşamını ve Pir Sultan’dan, Muhlis Akarsu’ya halk ozanlarını yaptığı heykellerle yaşatan ahşap ustası Veli Demir’in “ Ceviz Ağacından Türküler Yakmak” başlıklı ahşap heykel sergisi de izleyiciyle buluşacak.

Kaymakamlık ve belediyenin desteğiyle Kaş’ta yaşayan kitap tutkunları, turizm işletmecileri ve Eğitim-Sen Kaş Temsilciliği’nin imeceleriyle gerçekleştirilen şenliğin koordinatörlüğünü Yusuf Yavuz yapıyor.

İletişim ve ayrıntılı bilgi için: Yusuf Yavuz. Telefonlar: 0242- 836 22 24 – 0535 672 37 53
e- posta: yusuf_yavuz2004@yahoo.com - kaskitapsenligi@yahoo.com


sanathaber’den alıntıdır.

Yorumlar
"7. Kaş Kitap Şenliği 22. Ekim’de başlıyor..." haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

7. Kaş Kitap Şenliği 22. Ekim’de başlıyor... ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.