Önder Kurt
Diyor ki;

İstatistik

  • Profil Ziyaretçi?

    14.563

  • Şiir Okunma

    129.381

  • Yazı Okunma

    16.196

BüyükDoğu inceleme yazdı.
@buyukdogu34 - 10 Nisan 2013 Çarşamba 12:29:34
Oğuz Atay'ın dilini, üslubunu ve kurgusunu yakalayabilmek için iyi bir okuyucu olmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bana göre en iyi romanı olan Tutunamayanlar'ı okurken bazı sayfalarını 2-3 defa okuduğumu ve ancak kavrayabildiğimi biliyorum. Çok ince bir çizgide adeta sırat köprüsünde gidip geliyor roman. Çağdaş roman anlayışı için bir devrim niteliğinde gördüğüm bu roman, kelimenin tek manasıyla bir kördüğüm; önce düğüm düğüm karışıyor, sonra ağır ağır düğüm çözülmeye başlıyor. Derin tahlillerini, ironik üslubunu, toplumun hissiyatlarını oldukça zekice alan Atay, kısa ve bana göre verimsiz hayatına böylesi bir şaheser sığdırabilmiştir. Verimsiz dedim çünkü eminim ki daha yaşasaydı Tutunamayanlar kertesinde en az 2-3 eser daha verebilecekti. Takdir Allah'ın muhakkak. İyi okumalar vesselam.
BüyükDoğu inceleme yazdı.
@buyukdogu34 - 10 Nisan 2013 Çarşamba 12:23:08
Mutlaka okunması gereken bir roman! Bugün hale geçerliliğini koruyan ve ironik bir dille okuyucuya verilen -ki bu romanda müthiş bir akıcılık sağlamıştır- olaylar; sürükleyici bir biçimde ve ustalıkla işlenmiştir. Sembolizm'in uç noktalarındaki farklılığıyla bu romanı defalarca okuyup kendimce tahlil ettiğimi ve her seferinde olaylara, kişilere ve mekanlara farklı farklı noktalardan baktığımı hatırlıyorum. Sosyal hayatımıza, sosyal meselelere getirilmiş bir eleştiri olduğunu düşündüğüm bu roman; okumalarımda ve Tanpınar tutkusunda kendi adıma bir çığır açmıştır. Aynı şekilde Tanpınar ve roman denilince mutlaka Huzur ve Sahnenin Dışındakiler akla gelir ki zaten yüzyılın ilk 100 Türk romanı arasına girmiştir. İyi okumalar dilerim.
BüyükDoğu inceleme yazdı.
@buyukdogu34 - 10 Nisan 2013 Çarşamba 12:14:19
Fatih-Harbiye en iyi ilk 100 Türk Romanı arasında gösterilen ve içtimai açıdan bir toplum çözümlemesine gidilen romandan öte bir tahlildir bana göre. Genel olarak kişisel ruh halleriyle ilgili tespitlerini, gözlemlerini eserlerine yansıtan Peyami Safa, bu eseriyle bence toplumun da ruhunu ortaya koymuş, bir anlamda da olması-olmaması gerekeni okuyucuya vermiştir. Okuyucular eseri okurken roman karakterlerinden birisini kendi üstüne giyerek nerede olduğu ve olması gerektiğinin muhasebesini yapacaktır. Sanırım Peyami Safa da eserini kaleme alırken okuyucusunu bu muhasebeye sürüklemek istemiştir. İlgimi çeken bir başka farklılık ise; bu romanda doğu-batı ikilemi İstanbul'un güzide 2 semti üzerinden verilmiştir. Fatih Doğu'nun, Harbiye Batı'nın tarafındadır. Bu tarafından bakarsak bu roman Sembolist bir roman olarak kabul edilebilir.Kendini Doğu'ya ait hisseden Peyami Safa'nın Batı'nın güzel örneklerinden faydalandığı ve bu sentezi iyi bir şekilde terkip ettiğini kesinlikle söyleyebiliriz.
Tüm Kitap Yorumları

Rozetleri

Tavsiye Kitaplar Tümü

Ne Dediler? Tümü

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.