ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Sükutumdan dolayı kendimden başka kimse kabahatli değildir. En büyük düşmanım ben idim. NAPOLEON Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Torosların inançlı adamı

Abdurrahim Balcıoğlu’nun yazdığı “Osman Yüksel Serdengeçti” biyografisi, fikir ve kültür adamı Serdengeçti’nin zorlu hayatını günümüz okuruyla buluşturuyor.

5.12.2016

Torosların inançlı adamı

F. KEREM AYDIN

Son yıllarda gündeme gelen önemli fikir, sanat ve kültür adamlarından biri de Osman Yüksel Serdengeçti’dir. Efsane adam Osman Yüksel hayatı, düşünceleri, çileleri ve binbir zorlukla yayımladığı Serdengeçti Mecmuası ile Türkiye’nin en çok sevilen ve saygıyla hatırlanan simâlarındandır diyebiliriz. Tabii onun yaygınlaşan ve birer zekâ ürünü olan nükteleri de elbette gözardı edilemez.

İRFAN ABİDESİ
Bâbıâli’de yeni kurulan yayınevlerinden Mihrabad, ilk kitapları arasında Osman Yüksel Serdengeçti biyografisini okuyucularına sundu. Mütefekkir yazarımızın yakın dostlarından, hapishane arkadaşlarından şair ve yazar Abdurrahim Balcıoğlu’nun kaleme aldığı Osman Yüksel Serdengeçti biyografisi yeni hâli ve estetik bir kapakla kültür hayatımıza kazandırıldı.

Çelik bir iradeye sahip olan Osman Yüksel Serdengeçti mensup olduğu milletin değerlerine bağlı bir dâvâ ve ideal adamıydı. Yüreği Türkiye sevdâsıyla doluydu. Memleket evlatlarının iyi yetişmesi için ömrünü harcadı. Onların birer fazilet, ahlâk ve edep nümunesi olması için gayret gösterdi. Düşündü, okudu, yazdı ve eser verdi. Torosların bu hırçın ve inançlı adamı, kalemini Hak ve hakikat yolunda kullandı, mazlumların ve mağdurların hep yanında oldu.

Feleğin türlü çemberinden geçen, mebusluktan mahpusluğa kadar bir çok yolu yürüyen, ikbali de gören, zindanlarda da çürütülen Osman Yüksel, milli ve manevi değerlerimize her zaman heyecanla sahip çıkmış bir irfan âbidesiydi.

DOSTLARIN GÖRÜŞLERİ
Hayatın türlü sıkıntılarına pervasızca göğüs geren, derviş ve çelebi kişiliğiyle büyük bir hayran kitlesi uyandıran, şiirleri ve nesirleriyle gönüllerde taht kuran Osman Yüksel Serdengeçti zorlu, çileli ve kutlu bir hayatı yaşadıktan sonra Hakka yürüdü.

Serdengeçti’nin fikirdaşı ve gönüldaşı merhum Abdurrahim Balcıoğlu, kaleme aldığı Osman Yüksel Serdengeçti kitabında hayatında geniş şekilde yer alan bu kalem kahramını ile tanışmasının ilginç hikâyesini anlatıyor. Akıcı bir üslup ile sürüp giden kitapta okuyucuyu bazen çekilen çilelerle hüzünlendiriyor bazen de aktardığı nüktelerde güldürüyor. Serdengeçti’nin geniş bir şekilde hayatının anlatıldığı eserde, yazarın gazete ve dergilerdeki önemli yazılarından seçmeler, bilhassa mücadele yazıları, unutulmayacak ilginç hâtıralar, mahkeme müdafaaları ve mektupları da yer buluyor.

Kitabın sonunda Serdengeçti’yi yakından tanıyan yazarların vefatından sonra kaleme aldıkları yazılar dikkat çekiyor. Osman Yüksel Serdengeçti, bir devrin adamı. Cumhuriyet dönemi Türkiyesi’nin renkli ve mücadeleci bir fikir insanı. Yakın tarihi tam anlamıyla okuyabilmek ve kavrayabilmek için Serdengeçti gibi mücahidlerin hayatının yeni nesiller tarafından iyi bilinmesi gerekiyor.

Osman Yüksel Serdengeçti
Abdurrahim Balcıoğlu
Mihrabad Yayınevi
2016
288 sayfa

Yorumlar
Mesaj Yaz 6.12.2016 11:57:35
Yanlış yazmışım, okunur ve anlaşılır olması için düzeltiyorum.

Torosların şimdiki o devirlerdeki proto tip fetöcüsü, oligarşik kökten Türk müslümanı ırkçı, Tuarncı-dinci faşo ve Kürt Said'in ilk kuşaktan tilmizi...

Kısaca yobaz rol model..


Mesaj Yaz 6.12.2016 11:28:43
Torosların zamanedeki proto tip Fetöcüsü, olidarşik Türk ırkçısı, İslamofaşosu ve Turancısı,Kürd Said tilmizi iflah olmaz yobaz...


Yorum Yapın

Torosların inançlı adamı ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.