ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Kavramak için görmek, görmek için de dikkatle bakmak gerek! - Pitigrilli Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor!

Nazım Hikmet'in vatandaşlıktan çıkartılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürürlükte kaldırılmasına ilişkin önerge Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

6.1.2009

Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor!


Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, bugün üzerinde durdukları bir diğer konunun Nazım Hikmet’in Türk vatandaşlığından çıkarılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının ortadan kaldırılması olduğunu bildirerek, şöyle devam etti: ’’Eski Türk Ceza Kanunu’nun 141 ve 142. maddesine göre 25 Temmuz 1951’de Türk vatandaşlığından çıkarılmış olan Nazım Hikmet’in tekrar Türk vatandaşlığına dönmesine imkan veren bir Bakanlar Kurulu kararı bugün imzaya açılmış ve tamamlanmıştır.

Böylece uzunca bir zamandan beri Türkiye’de tartışma konusu olan bu konu da ümit ediyoruz ki gündemden düşmüş olacaktır. Doğru bir iş yapmış olduğumuzu düşünüyoruz. Esasen Türk vatandaşlığından çıkarılmasını gerektirecek yasa maddeleri geçmiş dönemlerde ortadan kaldırılmıştır. Kaldı ki 2002 yılı bütün dünyada UNESCO tarafından Nazım Hikmet yılı ilan edilmiştir.

Tüm dünya edebiyat çevrelerinde Nazım Hikmet takdir gören, saygı duyulan bir isim olması asabiyle artık gereği, anlamı kalmamış, hukuki dayanakları kalmamış bu kararın da ortadan kaldırılması gerekmekteydi. Dolayısıyla 1951’de alınmış olan bu karar, bugün Bakanlar Kurulu kararıyla ortadan kaldırılmış bulunmaktadır.’’

’’SAYIN BAŞBAKAN’IN KARARLILIĞI VE BAKANLAR KURULU ÜYELERİNİN TAM GÖRÜŞ BİRLİĞİYLE BUGÜN, BU İNSANİ VE MANEVİ BORCUMUZU YERİNE GETİRDİK’’

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ’’neredeyse son 20 yıl içerisinde Nazım Hikmet’in vatandaşlığını iade edecek hukuki düzenlemenin yolunun açıldığını, ama şimdiye kadar bunun yapılmadığını’’ belirterek, ’Sayın Başbakan’ın kararlılığı ve Bakanlar Kurulu üyelerinin tam bir görüş birliğiyle bugün, bu insani ve manevi borcumuzu yerine getirdik’’ dedi.

Günay, Türk edebiyatının önemli isimlerinden Nazım Hikmet’in tekrar Türk vatandaşlığına dönmesine imkan veren Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, ’’Hikmet’in vatandaşlıktan çıkarılması ile ilgili Bakanlar Kurulu kararının kaldırılması konusunda Bakanlık olarak bir süredir çalışma içerisinde olduklarını’’ söyledi.

’’Zamanlaması konusunda Sayın Başbakan etkili ve kararlı oldu’’ diyen Günay şöyle devam etti:

’’Şeb-i Aruz törenlerinden gelirken, 17 Aralık’ta Konya’dan gelirken, sanırım o manevi atmosferin de etkisiyle, ’Nazım Hikmet ile ilgili sorunu da çözelim’ dedi. Ben de bu konudaki çalışmamızın hazır olduğunu söyledim. İçişleri Bakanlığı ile de temas etmemiz gerekiyordu, çünkü daha önce yapılan tasarruf İçişleri Bakanlığını da ilgilendirdiği için. Biz, gerekçemizi hazırladık. İçişleri Bakanlığı içini olgunlaştırdı ve bugün Bakanlar Kurulunda oy birliğiyle imzalandı ve çıktı.’’

Nazım Hikmet’in 1951 yılında genel aftan sonra yurt dışına gittiği için vatandaşlıktan çıkarıldığını belirten Günay, ’’1960-1963 yılında da büyük bir vatan özlemiyle, şiirlerine yansıyan, duygularına yansıyan büyük bir vatan özlemiyle, 60’lı yaşlarının başında vefat etmişti’’ diye konuştu.

Günay, 1980’li yılların sonunda Turgut Özal döneminde Türk Ceza Kanunu’nun 141, 142 ve 163. maddelerinin kaldırılmasıyla ünlü şairle ilgili yapılmış suçlamanın da hukuki temellerin ortadan kalktığına dikkati çekerken, ’’aslında son 20 yıl içeresinde Nazım Hikmet’in Türk vatandaşlığına geri dönmesi konusunda hiçbir hukuki engelin bulunmadığına’’ işaret etti.

Günay, ’’Neredeyse son 20 yıl içerisinde Nazım’ın vatandaşlığı iade edecek hukuki düzenlemenin yolu açıldı, ama şimdiye kadar bu yapılmamış. Sayın Başbakan’ın kararlılığı ve Bakanlar Kurulu üyelerinin tam bir görüş birliğiyle bugün bu insani ve manevi borcumuzu yerine getirdik. Ve Türk şiirinin en büyük isimlerinden, bütün dünya tarafından ’En Büyük Türk Şairi’ olarak bilinen Mehmet Nazım Hikmet Ran, böylece yeniden Türk vatandaşı hukuksal kimliğini kazanmış oldu’’ dedi.

Bu konuda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a kararlılığı için ’’Türk kültür ve sanat yaşamı adına içten teşekkürleri bulunduğunu’’ ifade eden Günay, ünlü şaire vatandaşlığının iade edilmesi konusunda daha önce aileyle herhangi bir temasta bulunulmadığını bildirdi.

’’EN DUYGULU ANLARDAN BİRİ...’

Günay, bu karanın kendi bakanlığı döneminde çıkmasıyla ilgili duygularını şöyle dile getirdi:

’’Elbette çok önemli bir duygu yoğunluğu yaşıyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığında görev yaptığım bu dönemin en duygulu anlarından birini yaşıyorum. Nazım Hikmet, Kurtuluş Savaşı Destanı adıyla bizim Milli Mücadelemizin en büyük şiirini yazmış bir büyük şair. Son yıllarda yazdıkları yaşadıkları tam bir vatan özlemi, duygu yoğunluğuyla dolu. Hiç olmazsa manevi olarak bir yükümlülüğü yerine getirmiş olmanın şu anda huzurunu yaşıyorum. Kaldı ki 2009 yılı 1919 yılında başlayan Milli Mücadelemizin 90. yılı ve Milli Mücadelenin en büyük şiirini yazan bu büyük şaire yeniden vatandaşlık hakkının iadesi belki de güzel bir rastlantı olarak nitelendirilebilir.’’

MEZARININ TÜRKİYE’YE GETİRİLMESİ

Kültür ve Turizm Bakanı Günay Nazım Hikmet’in mezarının Türkiye’ye getirilmesi ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

’’Anadolu’da bir çınar ağacının altına gömülmek gibi bir vasiyeti var. Biz, bu vasiyetin gereğini de yerine getirmeye tam kararlılıkla hazırız. Ama benim şimdiye kadar temaslarımdan ailenin, ki bu konuda tek yetkili kişi oğlu Mehmet Nazım Bey’dir, istekli olmadığını biliyorum. Ailenin istemesi ve ilgili ülkeyle mutabık kalınması halinde biz bu vasiyeti yerine getirmeye hazırız, ama mezarı Türkiye’ye gelmese bile şu anda Türkiye ile Rusya arasında özel bir dostluk köprüsü oluşturuyor. Son derece saygıdeğer bir konumu var Moskova’da. Bu haliyle de dünyadaki barışçı işlevini sürdürmeye devam ediyor. Bu vesileyle kendisini rahmetle anıyorum.’’

Günay, Nazım Hikmet’e vatandaşlığının iade edilmesi dolayısıyla bu yıl etkinlikler yapılıp yapılmayacağıyla ilgili soru üzerine, ’’Nazım Hikmet ile ilgili zaten UNESCO 2002 yılını Nazım Hikmet yılı ilan etmişti. O yüzden bu yıl hemen böyle bir girişimde bulunmamız doğru olmayabilir, ama zaten çeşitli vesilelerle anılıyor, seviliyor, sayılıyor ama bu yıl yine elbette bu karardan sonra yeni bir ilgi Nazım Hikmet çevresinde oluşacaktır’’ dedi.Yorumlar
Mesaj Yaz 6.1.2009 21:55:30
Helal olsun, hökümetimizden de bu beklenirdi. Ülkemizin bu kadar problemi varken, kan gövdeyi götürürken, v.s. v.s... en acil iş buydu herhalde. 40 yıllık Nazimof'u yeniden ve zorla Türk yapmak hangi mantığa hizmettir anlamıyorum! Bırakın adam esas memleketinde rahatça uyusun. "Ben Polonya asıllı bir Yahudi ailenin çocuğuyum" diyen birini neden zorla Türk yapmaya çalışıyorsunuz?

Sırf onunla bitmeyecek, sıra diğerlerine de gelecek snırım. Nerde Türk düşmanı varsa birer birer, Hatta bir gün Apo'yu da büyük kahraman ilan eden bir kararname çıkarsa şaşırmasın Türk Milleti.


Mesaj Yaz 6.1.2009 20:48:32
Bunun şimdi yapılıyor olması bana batılıların günah çıkartma! olayını hatırlattı nedense.
Kanlı katillerle teröristlerin bile şa-şaa lı mezarlarına ambulanslarla! götürüldüğü Ülkemde hiç bir olaya şaşmamak kadar şaşılacak daha nice konular var ne yazık ki...
Sonuç olarak Nazım nerede olursa olsun, asıl yeri yüreklerimizde olmuştur her daim ve olacaktır da.
Tarihimiz utançlarla doludur, zaferlerle dolu olduğu kadar. Bu ayıpları hiç değilse yetiştirdiğimiz nesillerin yapmaması için örnek olsun.


Mesaj Yaz 6.1.2009 19:13:37
NAZIM HIKMET VE ONUN GIBI DÜŞÜNENLERE BU MILLET VE DEVLET YILLAR BOYU TERÖRIST GÖZUYLE BAKTILAR ŞİMDİ Mİ AKILLARTI BASLARINA GELDI AHMET KAYAYIDA KURTÇE ALBUM YAPTIGI VE BUNU OKUYACAK YUREKLI BIR INSAN ARIYORUM SÖZLERI UZERINE VATAN HAİNİ İLAN ETMİŞLERDİ HAKKINDA KIRMIZI BULTENLE ARAMA ÇIKARAN DEVLET ŞİMDİ KALKMIŞ TRT DE KURTÇE YAYINA HAZIRLANIYOR BUNLAR KİMİ KANDIRIYOR

Mesaj Yaz 6.1.2009 15:08:15
vay bee..bir zamanlar bu vatanın en büyük haini şimdi vatan kahramanı oldu ..bilseler bu adamın kim olduğunu onun adını buralara yazmak bile istemezlerdi..merak edene tüm ayrıntıları ile anlatabilirim..


Yorum Yapın

Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.