Rıdvan Kaya
90 şiiri kayıtlı

BABA SENİN GİTTİĞİN YOL YOL DEĞİL

Rıdvan Kaya
  5,0 / 1 kişi ·5 beğenme · 0 yorum · 142 okunma

BABA SENİN GİTTİĞİN YOL YOL DEĞİL


Kovulmuş Şeytandan Rabbime Sığınırım
Rahman ve Rahim Allah’ın Adıyla
“’Babacığım, gerçek şu ki, bana, sana gelmeyen bir ilim geldi. Artık bana tabi ol, seni düzgün bir yola ulaştırayım.’” (Meryem Suresi 43. Ayet)
Vahiy yerine âdetlerin din hâline getirildiği gelenekçi şirk toplumlarında yaşlıların sözünün dinlenmesi gerektiği kabul edilir. Sanki yaş artınca iman da artıyordur. Hâlbuki akıl, ancak Kur’an’daki İslâm’a iman edildiğinde ve Kur’an hükümleri yaşandığında orta çıkan bir kavrama ve anlama melekesidir. Akıl, 80 yıl oksijen alınca artmaz.
Ortadoğu’nun yaşadığı sefalete bakın. Sanat yok, estetik yok, teknik anlamda geri. Üretim yok. Savunma sanayi yok. %90 dışa bağımlı ve 9 milyon nüfusa sahip İsrail 60 küsur İslâm devletinin ortasında, 70 yıldır Filistinlileri soykırımdan geçiriyor. Sesini çıkaran yok. BM’de veto hakkı olan İslâm ülkesi yok. Küfür karar alıyor ve uyguluyor ve İslâm ülkeleri de seyrediyor. Peki; 30’lu, 40’lı, 50’li yıllarda doğan nesiller bu durum karşısında ne yapmış?
Hiçbir şey!
Demek ki 80 yıl oksijen almak aklı açmıyormuş!
Osmanlı yıkıldı ve yerine 60 küsur devlet kuruldu. Son 200 yıldır da Siyonist – emperyalist Batı ittifakı gözüne kestirdiği İslâm ülkesini yakıyor, yıkıyor. Bosna, Irak, Suriye, Keşmir, Afganistan… İslâm birliğini bir kere bile ağzına almayan karton kaplanları kahraman zanneden 75 yaşındaki hacı dedenin derdi ne? 5 vakit namazı cemaatle huzur içinde eda edince kıçını kurtaracağını zannediyor. Hacı ninenin derdi ne? Pastalı börekli mukabele günü düzenleyip vicdanını rahatlatacak, torununu baş göz edecek, bayramlarda küçüklere el öptürüp egosunu şişirecek ve cennette nebiye komşu olacak. Bakalım, Kur’an bu hayat felsefesine ne diyormuş?
“Size ne oluyor ki, Allah yolunda ve: ’Rabbimiz, bizi halkı zalim olan bu ülkeden çıkar, bize katından bir veli (koruyucu sahib) gönder, bize katından bir yardım eden yolla’ diyen erkekler, kadınlar ve çocuklardan zayıf bırakılmışlar adına savaşmıyorsunuz?” (Nisâ Suresi 75. Ayet)
Ne oluyor size hacı dedeler ve hacı nineler?
İslâm birliği olmadığı için; küfür, İslâm dünyasını ve Afrika’yı ve Güney Amerika ülkelerini tam tamına 450 yıldır sömürüyor, işgal ediyor, yıkıyor, yakıyor, kadınlara tecavüz ediyor, insanları köleleştirip insan ticareti yapıyor ve insanların emek gücünü bir kuruş vermeden kullanıyor ve Üçüncü Dünya ülkelerinin doğal kaynaklarını Batılı ülkelere ücretsiz aktararak işliyor ve yine Üçüncü Dünya’ya satıyor. Hani, bütün bunlar olurken mazlumları koruma sorumluluğu Allah tarafından sırtlarına yüklenmiş hacı dedeler ve hacı nineler ve hacı emmiler neredesiniz? Neden İslâm birliğini kurmanın gerekliliğini, farz olduğunu topluma ve torunlarınıza tebliğ etmediniz?
Neden?
Nedeni belli.
Yine Kur’an’a bakalım ve vaziyetin vahametini görelim.
“Ey iman edenler, Allah’tan korkup-sakınırsanız, size doğruyu yanlıştan ayıran bir nur ve anlayış (furkan) verir, kötülüklerinizi örter ve sizi bağışlar. Allah büyük fazl sahibidir.” (Enfâl Suresi 29. Ayet)
Kur’an ne bayramdan ne de kandilden ne de mukabeleden bahsetmez. Ama gelenekçiler, olmayan Kur’an hükümlerini yaşama noktasında pek hassastırlar ve aynı gelenekçiler Kur’an hükümlerini ve farzlarını da yaşamazlar.
Neden?
Çünkü Allah’tan korkmuyor ve O’ndan sakınmıyorlar.
Neden Allah’tan korkmuyor ve Allah’tan sakınmıyorlar?
Çünkü Allah, korkup sakınılacak şeyleri Kur’an’da bildirmiştir. Eğer Kur’an’daki İslâm’a iman eder ve Kur’an hükümlerini yaşarsanız aklınız vahiy nuruyla aydınlanacağından; siyasî, iktisadî, kültürel, sosyal ve felsefî konuları doğru tahlil edebilir ve sorunlara Kur’an’a uygun çözümler getirebilirsiniz.
Şimdi, Ortadoğu’nun neden zillet içinde yaşadığını anladınız mı?
Doğru nedir yanlış nedir bilmiyorlar.
Hak nedir hakikatte nedir bilmiyorlar.
Çünkü hayatlarında Kur’an yok.
Siyasî konuların perde arkasını bilmiyorlar ve zalim şakşakçılığı yapıyorlar.
Çünkü hayatlarında vahiy olmadığı için karanlıklarda yaşıyorlar ve bu yüzden zalimi âlim, âlimi de zalim zannediyorlar.
Atalarının aklı yoktu çünkü ataları Kur’an’ı terk etmişti. Ve bunlar da bu yüzden kendileri ve ataları gibi, akılsız nesiller yetiştirdiler. Atalarından devraldıkları şirk dinin sıkı takipçisiler ve hepsi ateşe gitti, gidiyor.
“Ne zaman onlara: "Allah’ın indirdiklerine uyun" denilse, onlar: "Hayır, biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye (geleneğe) uyarız" derler. (Peki) Ya atalarının aklı bir şeye ermez ve doğru yolu da bulamamış idiyseler?” (Bakara Suresi, 170. Ayet)
“Ve elçi dedi ki: ’Rabbim gerçekten benim kavmim, bu Kur’an’ı terkedilmiş olarak bıraktılar.’” (Furkân Suresi 30. Ayet)
Şiiri Değerlendirin
 
(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.
Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
BABA SENİN GİTTİĞİN YOL YOL DEĞİL şiirine yorum yap
Okuduğunuz şiir ile ilgili düşüncelerinizi diğer okuyucular ile paylaşmak ister misiniz?

BABA SENİN GİTTİĞİN YOL YOL DEĞİL şiirine yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üyelik Girişi Yap Üye Ol
Yorumlar
Bu şiire henüz yorum yazılmamış.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.