ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Benim buluşuma göre bütün insani kötülükler, insanların bir arada sessizce oturamamalarından kaynaklanmaktadır. MOLiERE Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

İstanbul'da Edebiyat Mevsimi başlıyor

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin organize ettiği bu yıl 3.’sünü düzenlediği İstanbul Edebiyat Festivali programının tanıtımı yapıldı.

29.11.2011

İstanbul'da Edebiyat Mevsimi başlıyor

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin, İBB Kültür Müdürlüğü’nün desteğiyle bu yıl 3.’sünü düzenlediği İstanbul Edebiyat Festivali programının basın duyuru toplantısı Sultanahmet Adamar Hotel’de gerçekleşti.

Kahvaltıyla başlayan program, TYB İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Çalışan, TYB İstanbul Şubesi Başkanı Ali Ural ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Hüseyin Öztürk’ün birlikte yaptığı basın açıklamasıyla devam etti.

Yoğun bir basın katılımının gözlendiği toplantıda ilk sözü İrfan Çalışan aldı. 3. Edebiyat Festivali’ni yapmaktan ötürü oldukça mutlu olduklarını ve katkı sağlayan tüm edebiyatseverlere teşekkür ettiğini belirten Çalışan, sözüne “İlk iki edebiyat festivalini İstanbul 2010 AKB Ajansı ile birlikte yapmıştık. Aldığımız tepkiler açısından bakarsak geçtiğimiz festivaller başarılıydı. Bu kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduk, sağ olsunlar teveccüh ettiler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkısından ötürü de ayrıca teşekkür ediyoruz.” diye devam etti. Çalışan, ardından Hüseyin Öztürk’ü takdim ederek sözü kendisine bıraktı.

“Vatandaşın Beğenisi Metrobüsten Sonra Kültür Çalışmaları”

İBB Kültür Müdürü Hüseyin Öztürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü sanatsal faaliyete verilen desteklerin devam edeceğini söyleyerek giriş yaptığı konuşmasında, İBB’nin Türkiye’nin toplamından bile daha fazla kültür çalışmasına imza attığını, senede 2000 program gerçekleştirdiklerini ifade etti. “Vatandaşın İBB’nin faaliyetleri konusundaki memnuniyet tablosuna göz attığımızda, birinci sırada metrobüs geliyorsa ikinci sırada kültür işleridir.” diyen Öztürk, çalışmaların buna rağmen yeterli olarak görülmemesi ve daha fazla gayret edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının kültür işlerindeki önemine dikkat çeken Öztürk, “Devlet kurumlarının her türlü alanı koordine etmesi mümkün değil. Buna gerek de yok. Dolayısıyla bizim bu çalışmaları yerel yönetimlerle, STK’larla birlikte çalışıp desteklememiz gerekiyor. Devlet her şeye el atmak yerine destek sunar.” dedi.

Bir Şarkıda, Bir Filmde, Bir Kitabın Sayfalarında Buluşmak

Teşekkür ederek konuşmasını bitiren Öztürk’ün ardından sözü alan Ali Ural, Edebiyat Mevsimi’ne çağrıda bulunduğu konuşmasına “Sanatın ve güzelliğin harman olduğu bir şehirde yaşamak, vatandaşlık kimliğinin yanı sıra kültürel bir kimlik taşıma sorumluluğunu da getiriyor bize.” ifadeleriyle giriş yaptı. “Modern zamanlar bize hiç kimsenin yadsıyamayacağı bir buluşma düzlemi veriyor” diyen Ural, bu düzlemin de sanat olduğunu sözüne katarak, “Bir şarkıda, bir resimde, bir filmde, bir sahnede, bir kitabın sayfalarında buluşamayan bir toplum acaba nerede buluşacak?” sorusunu sordu. Konuşmasının son bölümünde 3. İstanbul Edebiyat Festivali’ne dair bilgiler sunan Ural, edebiyat şöleninde, atölye çalışmalarından açıkoturum ve panellere, film gösterimlerinden konsere, sergilerden, Edebiyat Mevsimi Büyük Ödülleri değerlendirmelerine kadar 20 farklı etkinliğin yer alacağını belirterek, 44 sanatçı ve bilim insanının da etkinliklere iştirak edeceğini hatırlattı. Ural, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne desteğinden ötürü teşekkür ederek sözünü bitirirken, “Eğer bu desteği almamış olsaydık, program bu denli zenginleşemeyebilirdi.” dedi.

Toplantı, Zaman, Milat, Yeni Şafak, internet medyasından ve TV Net, TRT 1, TRT Türk, TV5, Kon TV ve Hilal TV’den katılan basın mensuplarının sorularıyla son buldu. 3. İstanbul Edebiyat Festivali, 5-10 Aralık 2011 tarihlerinde Sultanahmet’te, Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde altı gün boyunca devam edecek.

Yorumlar
"İstanbul'da Edebiyat Mevsimi başlıyor" haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

İstanbul'da Edebiyat Mevsimi başlıyor ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.