ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Arkadaş, sizin hoşlanmadığınız kimselerden hoşlanmayan bir insandır. --Anonim Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Altın Portakal'da 'reform'

Altın Portakal Film Festivali'ni düzenleyecek AKSAV'ın yeni sanat yönetmeni Vecdi Sayar, köklü festivalde yaşanacak değişimleri SABAH'a anlattı: "Artık Amerikalı starlar yerine, Türk sinemasına yatırım yapılacak".

17.6.2009

Altın Portakal'da 'reform'

Altın Koza Film Festivali sona erdi; şimdi sinemacıların hedefinde, Antalya Altın Portakal Film Festivali var. Lakin Antalya’da, Mart ayında yapılan yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın AK Parti’den CHP’ye geçmesi, Altın Portakal’ın çehresinin değişmesine neden olacak. Çünkü yeni başkan Mustafa Akaydın, festival konseptinin değişeceğinin sinyallerini vermişti.

DEĞİŞİMİ SABAH DUYURMUŞTU
İlk olarak SABAH’ın duyurduğu bu değişimin detayları, festivali düzenleyecek Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın (AKSAV) sanat yönetmenliğine Vecdi Sayar’ın atanmasıyla daha da netleşmeye başladı. İstanbul Film Festivali’nin hayata geçirilmesinde emeği olan ve daha önce çeşitli film festivalleri ile kültür etkinlikleri düzenleyen Sayar, Altın Portakal’ın yeni çehresini SABAH’a anlattı.

- YATIRIM, TÜRK ’STAR’LARINA : "Amacımız, Altın Portakal Film Festivali’nin bugüne dek elde ettiği tüm kazanımları koruyarak, daha ileri bir aşamaya ulaştırmak. Uluslararası boyutu korumayı ve Türk sinemasının evrensel platforma taşınmasında bir araç olarak değerlendirmeyi düşünüyoruz. Amerikalı ’star’larına yatırım yapmak yerine, sinemamızın dünyaya tanıtılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz."

- HALKIN FESTİVALİ ANTALYA: "İçe dönük (otel salonlarında gerçekleştirilen) etkinlikler yerine, halka ulaşan, onlarla etkileşime giren etkinlikler düzenlemek istiyoruz. Çünkü, festivalin belirli bir kesim için değil, tüm Antalyalılar için düzenlendiğini halka anlatmamız, bu kopukluğu aşmamız gerekiyor. Salonların konumu, ulaşım kolaylıkları, sanatçılarla halkın buluşması için olanaklar yaratılması, festival programında sinema kültürünün yaygınlaşmasına yönelik yan etkinliklere yer verilmesi, projeksiyon kalitesinin artırılması, öğrencilerin filmleri izleyebilmelerinin kolaylaştırılması, bilet fiyatlarının ucuzlatılması gibi önlemleri devreye katarak..."

- SİNEMACILARIN GÜÇ BİRLİĞİ : "Sinemacılara ve Antalyalılarla işbirliği yapacağız: Nihai karar organımız Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) Yönetim Kurulu. Önerilerimi, yönetim kurulumuzun onayına sunmadan önce, iki farklı sivil platformun önerilerini, değerlendirmelerini alacağım. Bunlardan biri, sinema alanındaki tüm örgütlerin temsilcilerinin oluşturduğu Türkiye Sinema Platformu, diğeri ise Antalya’da kültür sanat alanında faal olan sivil toplum örgütlerinden oluşan Antalya Kültür-Sanat Platformu".

- FİLM MARKET ’ÖZENTİ’YDİ: "Festivaldeki Avrasya konseptinin Antalya ile örtüştüğü kanısında değilim. Ayrıca, birbiri ile yarışan iki festival yapmak yerine, tek bir festival çatısı altında, yarışmalı iki bölüm (Ulusal ve Uluslararası Yarışmalar) düzenlemenin Altın Portakal’ın adını dünyaya taşımak adına daha doğru bir tercih olacağını düşünüyorum. Film Market ise, kusura bakılmasın ama, özentiden öte anlam taşımıyor. Gücümüzü, olanaklarımızı kendi sinemamızı dünyaya tanıtmak ve pazarlamak için harcamak daha doğru geliyor bana."

- JÜRİ SİSTEMİ AYNI KALIYOR:
"Jüri sistemi değişmeyecek. Ön jürinin kompozisyonunun ve kararlarının saydam olmasına dikkat edeceğiz. Ana jürinin oluşumunda uygulanan yöntemi aynen benimseyeceğiz. Yani, farklı disiplinlerden saygın isimlerden oluşacak jüriler."

YARIŞACAK HER FİLM ’YEPYENİ’ OLACAK
"Altın Portakal’da yarışacak filmlerin hiçbir ulusal festivalde gösterilmemiş ve vizyona girmemiş filmlerden olmasını istiyoruz. Bu uygulamayı bu yıl başlatırsak, film sahiplerine haksızlık yapmış oluruz kaygısını taşıyorum. Bu konudaki yeni yönetmeliği bu yılki festivalde ilan ederek, 2010 Antalya Film Festivali için bu uygulamaya koymayı düşünüyoruz."

Yorumlar
"Altın Portakal'da 'reform' " haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

Altın Portakal'da 'reform' ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.