ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Bir insana iki türlü bilgi nasip olur : Biri, başkaları tarafından verilen, diğeri ve en önemlisi ise, kendi kendine kazanılandır. -- Gibbon Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

DPÜ'de 3. çizgi film festivali heyecanı

Alanında Türkiye’de tek olan ve Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesince gerçekleştirilen Çizgi Film Festivalinin 3.sü 28-30 Nisan tarihleri arasında yapılacak...

25.4.2009

DPÜ'de 3. çizgi film festivali heyecanı

Alanında Türkiye’de tek olan ve Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesince gerçekleştirilen Çizgi Film Festivalinin 3.sü 28-30 Nisan tarihleri arasında Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yapılacak. Seçkin çizgi filmlerinin de gösterileceği festivalde, üniversitelerin tüm güzel sanatlar fakültesi öğrencilerinin katılabileceği bir de yarışma yapılacak.

GSF Grafik Bölüm Başkanı Yrd. Doç.Dr. Mahmut Ayhan:

“HEDEFİMİZ BU FESTİVALİ ULUSLARARASI BOYUTA TAŞIMAK”

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Grafik Bölüm Başkanı Yrd. Doç.Dr. Mahmut Ayhan, 3. Çizgi Film Festivalini 28–30 Nisan tarihlerinde gerçekleştireceklerini söyledi. Ayhan gerçekleştirilen bu festivalin ileri yıllarda ulusal ve uluslararası çizgi film yarışmalarının da yapıldığı daha kapsamlı bir hüviyet kazanmasını arzuladıklarını ifade etti.

Ayhan, Dumlupınar Üniversitesi GSF öğrenci sayısının fazla olduğunu ve daha fazla öğrenci mezun ettiklerini, onun için bu alanda merkez olma arzusunda olduklarını belirterek, “Bu etkinlikle öğrencilerimizin ufukları açılsın istiyoruz. Üniversitemize farklı bir hava katmak ve entelektüel boyut kazandırmak istiyoruz. Gerçekleştirilen çizgi film festivali Türkiye’de tek. 28-30 nisan tarihlerinde 3.sünü gerçekleştireceğiz. Hedefimiz bunu uluslararası boyuta taşımak” dedi.

Festivale çizgi film ve animasyon konusunda tanınmış ajans sahipleri ile öğretim üyeleri ve elemanlarının seminer, konferans vermek ve atölye çalışmalarını göstermek üzere katılacağını, katılımın herkese açık, ücretsiz olduğunu bildiren Grafik Bölüm Başkanı Ayhan 3. Çizgi Film Festivali hakkında şu bilgileri verdi:

“Çizgi film, sinema ve televizyon reklâmcılığında çok önemli bir konuma gelmiştir. Yeni yapım hedeflerinin ortaya çıkması eleman ihtiyaçlarını da gündeme getirmektedir. Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde başlanan Çizgi Film Eğitimi bu alanda ihtiyaç duyulan elemanların yetiştirilmesine katkılar sağlamak amacındadır. İstekli ve yetenekli gençlerin bölümde eğitim görmek üzere yönelmeleri, öğrencilerin sektörle karşılaşmaları ve hedeflerini belirleyebilmeleri için bir takım etkinliklerin yapılması gerekmektedir.

Ülkemizde ve dünyada çizgi film ustalarının tecrübelerini, geleceğin çizgi film hayalcilerine aktarmalarını sağlamak ve seçkin çizgi film örneklerini daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla 2007 ve 2008 yıllarında iki çizgi film festivali yapılmıştı.

Öğrencilerimiz ile çevreden yoğun ilgi gören festivallerimizde yakaladığımız bu heyecandan cesaret alarak, bu yılki festival programını daha da geliştirip çeşitlendirerek öğrencilerimizin kendilerini Çizgi Film Sektörüne tanıtmalarını, kendilerine güven duygusu kazanarak azimlerini artırmalarını ve Çizgi Film Festivalinin gelenekselliğini koruyarak yarışmalı bir festival halinde gerçekleştirmek istiyoruz.

Bu sebeple; ülkemizde çizgi film/animasyon eğitimi alan öğrencilerin kendi yapımları olan canlandırmaları topluca izlemek, değerlendirmek ve karşılaşılan eğitim sorunlarını, sorunların çözüm önerilerini ortaya çıkarmak amacıyla üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz bu yılki festivalde bir yarışma bölümü oluşturduk. Bu yarışmaya ülkemiz üniversitelerinin bütün güzel sanatlar fakülteleri öğrencileri katılabileceklerdir.

Festivalde, sektörün durumu ve sorunları ile eğitimdeki gelişmelerin ele alınacağı oturumlar ve konferanslar yer almaya devam edecek, seçkin çizgi film Sunumları da yapılacaktır.

Ayhan ayrıca bu yıl üçüncü yaşına basan DPÜ Çizgi Film Festivali etkinlikleri içinde çizgi film üretimini özendirmek, gelişimine katkı sağlamak ve çizgi film çeken sinemacıları desteklemek için ‘Tahsin Özgür Çizgi Film Yarışması’ düzenlenmesi kararlaştırıldığını ancak 2009 yılı için bu yarışmanın bir Öğrenci Çizgileri Şenliği olarak uygulanacağını, yarışmaya katılmak isteyenlerin DPÜ İnternet sitesinden yarışmaya katılım şartlarını öğrenebileceğini söyledi.

Bölüm Başkanı Ayhan, yürütme kurulunun gerektiğinde programda değişiklik yapabileceğini de hatırlatarak, festival programının aşağıda belirtilen şekilde olacağını bildirdi.FESTİVAL PROGRAMI

28.04.2009 SALI

AÇILIŞ 14.00-16.00 GSF ÖNÜ
Uzun Metraj Film Gösterimi 16.00 GSF Fuaye Salonu
Seminer 17.00 GSF Fuaye Salonu


29.04.2009 ÇARŞAMBA

Kısa Metraj Filmler 09.30-10.30 GSF Fuaye Salonu
Seminer 10.30 GSF Fuaye Salonu
Yemek Arası 12.00-13.00 GSF Fuaye Salonu
Öğrenci Çizgileri 13.00-14.00 GSF Fuaye Salonu
Seminer 14.00 GSF Fuaye Salonu
Uzun Metraj Film Gösterimi 15.00 GSF Fuaye Salonu
Seminer 16.00 GSF Fuaye Salonu
Film Gösterimleri 17.00 GSF Fuaye Salonu
Seminer 18.00 GSF Fuaye Salonu


30.04.2009 PERŞEMBE

Kısa Metraj Filmler 09.30-10.30 GSF Fuaye Salonu
Seminer 10.30 GSF Fuaye Salonu
Yemek Arası 12.00-13.00 GSF Fuaye Salonu
Öğrenci Çizgileri 13.00-14.00 GSF Fuaye Salonu
Seminer 14.00 GSF Fuaye Salonu
Uzun Metraj Film Gösterimi 15.00 GSF Fuaye Salonu
Seminer 16.00 GSF Fuaye Salonu
Film Gösterimleri 17.00 GSF Fuaye Salonu
Seminer 18.00 GSF Fuaye Salonu
Festival Eğlencesi 19.00 GSF Fuaye Salonu
Kapanış 23.00 GSF Fuaye SalonuYorumlar
Mesaj Yaz 30.4.2009 14:27:37
güzel bir etkinlik


Yorum Yapın

DPÜ'de 3. çizgi film festivali heyecanı ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.