ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Sükutumdan dolayı kendimden başka kimse kabahatli değildir. En büyük düşmanım ben idim. NAPOLEON Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Tarihi saray gün yüzüne çıkarılıyor

Tarsus'ta bulunan mozaiklerin, Tarsus Müze Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalar sonucu Roma Dönemi'nde kullanılan saray, hamam, villa veya idari birimleri ait olduğu tespit edildi.

27.9.2013

Tarihi saray gün yüzüne çıkarılıyor

Tarsus Müze Müdürü Mehmet Çavuş, yaptığı açıklamada, kurtarma çalışmalarının 23 Eylül Pazartesi günü başladığını söyledi. Çavuş, şöyle dedi: "Tarsus ilçesi Eski Ömerli Mahallesi, 3590 ada, 1 nolu parsel üzerine (Zeytin Pazarı) 2012 yılında Tarsus Belediyesi’nce kapalı semt pazarı yapımı hafriyat çalışmalarında, anıtsal nitelikte mimariye sahip kültür dokusuna rastlanılması sonucu Bakanlığımız, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden alınan kazı ve sondaj izin belgesi gereği, 2012 yılında çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Tarsus Antik Kenti’nin kuzey noktasında, üst zemin seviyesinden -90 santimetre kotta karşılaşılan ve tonozlu olması muhtemel, dış ve iç duvarları tuğla örgü sistemi ile içi harçlı moloz dolgu kullanılmak suretiyle inşa edilen sarnıç yapısının, izlenebilen uzantılarının yapılan ölçümlerinde 52 metre boyunda, 7.60 metre eninde, 4.10 metre iç genişliğe, duvar kalınlıklarının ise 1.75 metre ölçülerinde olduğu, iç duvarları sıvalı, batı duvarının güney bölümünün 28.55 metrelik, doğu cephe güney duvarının da hafriyat çalışmalarında 21.80 metrelik kısmının tamamen, 6.75 metrelik bölümünün de kısmen tahribat yapıldığı tespit edilen 52x7.60 metre boyutlarındaki anıtsal sarnıç yapısı ve yapı ile bağlantılı mimari kültür dokusu, su dağıtım sistemi, mozaikli zemin ve alandaki yoğun kül katmanlarından bu alanın Erken Roma Dönemi’nde kullanıma alınan hamam, saray, villa veya idari yapılar kompleksini barındırdığı tespit edilmiştir.

Bu bağlamda, Semt Pazarı hafriyat çalışmalarında ortaya çıkan Tarsus Antik Kenti’nin bugüne kadar korunagelen, zengin tarihi kültürel dokusunun bir örneği olan ve kentin simgelerinden birisi konumundaki anıtsal boyutlara sahip sarnıç binasının ve mozaik zeminin tamamının ortaya çıkarılması, sarnıcın iç dolgusunun temizliğinin yapılması ve anıtsal yapının yakın çevresindeki kültürel dokunun uzantılarının ve niteliğinin tamamen belgelenmesine yönelik 2013 yılında da kurtarma kazısı çalışmalarının gerçekleştirilmesi için Bakanlığımız, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden alınan 17.01.2013 tarih ve 11973 sayılı kazı ve sondaj izin belgesi alınmıştır.

Söz konusu kazı alanında Bakanlığımızdan sağlanan ödenekle 23.09.2013 tarihinden itibaren Müze Müdürlüğümüzce yapılacak kazı çalışmalarında; sarnıç, zemin mozaiği ve bu alandaki kalıntıların gün ışığına çıkarılarak Tarsus’un tarihi kültürel dokusunun turizme kazandırılmasına yönelik ziyaret edilebilir düzenlenmiş ören yeri haline getirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir. Kurtarma kazısı çalışmalarında Kırşehir Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde görevli bulunan Yrd. Doç. Dr. Işık Adak Adıbelli, Öğretim Görevlisi Hüseyin Adıbelli ile diğer öğretim görevlileri ve öğrencileri de Bakanlığımız, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden alınan izin doğrultusunda kazı ekibi olarak görev yapacaklardır."


Kaynak: CİHAN

Yorumlar
"Tarihi saray gün yüzüne çıkarılıyor" haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

Tarihi saray gün yüzüne çıkarılıyor ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.