Gülüm Çamlısoy
1877 şiiri ve 1444 yazısı kayıtlı Takip Et

Gönül ister ki...GÖNÜL İSTER Kİ...‘’Hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz. Yazı hariç.’’
(İbni Zerhani)

Takım ruhunda ömrün yeknesak dürtüler illa ki mağlup geliyor yorgunluğun ruhuna katık yapılası bir manivela ve de dolgun sanrılar.

Arsız imler tekdüze sessizliğe şerh düşen şaibeli düşlerden de arda kalanlar.

Hikmetini yadsımak mümkün mü hani hayatın ya da duyumsamama ihtimali hep mi aynı insanlara denk gelir?

Sudan sebeplerle harcanmış hayatların künyesinde asla da yazılı değil ne ara mutlu olup da mutlu mutlu öldüğü insanın elbette mutlu bir ölüm varsa yolun sonunda.

Yolun başı var mı peki yoksa ansızın mı düştük bu yola sonra da balonlar uçurduk açık unutulan pencereden ve bol bol da temiz havayı çektik ciğerlerimize.

Ne düşkünüm ne de müptelası olduğum mazinin en sefil tanığı sadece dünümü unutmayı reddedip yarınlara varma ihtimalini illa ki ertelediğim.

Kuş bakışı serildiğim belki de kuşların kanatlarına takılı sayaç ile içimin ibibiğini görmezden geldiği tıpkı görmezden gelinmenin bir kaide olduğuna vakıf olup da gördüklerimi net dillendiremezken.

Kanıksanası o meşhur yorgunluk ve tekdüze geçen günlerin hüznü her nasılsa günden güne değişim gösterirken.

Yalnızlığın had safhada olduğu ve kalabalığın neye denk düştüğünü henüz adlandıramadığım…

Gönül ister ki… deyip de gerisi gelmezken.

Kaderin işine karışılmaz… deyip de hala bir manevra yapmak adına hazır ol’da beklediğimiz.

Düş gücüme tanıklık eden kim ise ve kimsesizliğin meali severek avunmaksa…

Bir laterna gibi içimdeki sayaç ve sarkaç da pek bir efkârlı her efkârın mutlak mutluluğa denk düştüğü o ince uçlu kalemle kalın bir kazak örüp de ömrün üşümüşlüğünü giderdiğim üstelik yaz günü bile üşümenin mümkün olduğu ve kimseler de üşüdüğümü görmezken.

İzahı yok işte bazı duyguların ve izafi eksende enlemlere boylamlar ekleyerek kesiştikleri noktada hesaplıyorum hangi koordinata denk düştüğümü ve konum atıyorum sefil kalemimle.

Gün özürlü bir mutluluk nasıl da kayıplarda bir de çan eğrisinin savsakladığı ayrıntılar sanırım Standard sapmaların reşit kıldığı bir eksen az sonramı yarınla mukayese etmek adına müfrezesi yorgunlukla işgal edilmiş bir sıradanlık bir de maya çaldık mı umuda.

Her yiğidin nasıl bir yoğurt yiyişi var ve şimdi kalpazan düşlerimle çentik atıyorum yoğurt dolu kaplarıma ve kaşık yerine kullandığım kalemimle yüzüme gözüme bulaşıyor yoğurdun uyutucu etkisi.

İmlediğim her hece.

Mimlendiğim her safhası hayatın.

Bir de mil çektiğim gözlerine bilinmezin.

Hatırşinas bir tanık belki de benden efkârlı ve düşlerin baştan çıkartıcı gücü ile gerçekler de tüy dikiyor kapış kapış hayallerin miadı dolup da gerçeklerle restleştiğim her ayrıntıda imsiz günler diliyorum Tanrıdan belki de bir başkaldırı insanlığa hele ki mevzu bahis zulüm ve adaletsizlik iken sonra da zemherilere sıra geliyor ve tüm düşlerimi postalıyorum kutuplara.

Kayrasında dikte ettiğim duyguların ve kademe kademe düş/üşlerim aslında üşengeç varlığımla hala dikiş tutturamadığım sonra da yamadığım açıklarım ve açısı olmayan dik acılı gölgemle mağduriyetimi dillendirip de hüznüme ortak ararken.

Mısralarda takılı bir kez alım ve makas aldığım her sapakta ben boyutsuzluğun ringinde at koşturuyorum belli ki mağlubiyetim pek de özenilecek bir tutarlılıkta değil yine de yeni baştan kalkıp da ayağa… ve gördüğünüz üzere kaldığımız yerden devam etmek o kadar da imkansız değil hani yeter ki kimse uyandırmasın beni güzellik uykumdan…


Beğen

Gülüm Çamlısoy
Kayıt Tarihi:29 Temmuz 2019 Pazartesi 17:32:37

GÖNÜL İSTER Kİ... YAZISI'NA YORUM YAP
"GÖNÜL İSTER Kİ..." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi
29 Temmuz 2019 Pazartesi 22:16:59


Hayatın nüktedan seyrüseferinde bazense derin bir hiciv yanıp tutuşan od misali.

Aslında çok şey de değil hani hayattan istenilen.

Bir tebessüm ve bir selamın yerini ne tutar ki dostane bir d/okunuş iken eşlik eden...

Cevap Yaz
Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi
29 Temmuz 2019 Pazartesi 19:31:04


Hulasası ömrün ve girift bir dehliz bir de müptelası hayatın asla azımsanamayacak duyguların ritm bozukluğunda bir tutuklu düş; bir rahmet emsalsizliğin de iz düşümü.

Farkına varmak farkında bile değilken cihanın yorgun uydusunda saklı bir tebessüm.

Var mısınız bir tebessüme?

Zor lakin selamın geri dönmediği ve rahmetin karşılık bulmadığı ama...

Yaşamak ve yazmak kimsenin tekelinde değil ve en azından yazarken kendini özgür hissederken...

Cevap Yaz
saf şiir
29 Temmuz 2019 Pazartesi 17:49:04
Gönül ne istemez ki değil mi? Güzel yazını beğenerek okudum. Selam ve dua ile, kardeşim.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 29 Temmuz 2019 Pazartesi 17:54:57


Her şeyin hayırlısı İnşallah.

Çok sağ olun ağabeyim.

Selam ve dua ile.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.