ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Benim buluşuma göre bütün insani kötülükler, insanların bir arada sessizce oturamamalarından kaynaklanmaktadır. MOLiERE Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Ayasofya'nın orijinal tapusu bulundu!

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı araştırmada Fatih Sultan Mehmet’in 1453’te İstanbul’u fethettikten sonra Ayasofya’yı kendi üzerine mal varlığı olarak geçirdiği ortaya çıktı. İşte ayrıntılar:

10.5.2010

Ayasofya'nın orijinal tapusu bulundu!

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, devletin tapu kayıtlarında Ayasofya’nın tapusunu bulduklarını açıkladı. Yusuf Beyazıt, Ayasofya’nın mal varlığının “Ebulfetih Sultan Mehmet” adına olduğunu kaydederek “Orijinal tapuya ilk kez ulaştık. Çok heyecanlandık” dedi. Ayasofya’nın asırlardır süren tartışmaların aksine, tarihte iddia edildiği gibi, hiçbir zaman Hz. İsa, Hz. Meryem ya da Kutsal Ruh gibi “Nam-ı Müstear” veya “Nam-ı Mevhum” denilen, şu anda hayatta olmayan ruhani varlıklar üzerine kayıtlı olmadığı da orijinal tapu kaydının ortaya çıkmasıyla kesinleşti.

Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt şunları söyledi: “Ayasofya’nın, Fatih Sultan Mehmet Vakfı’na ait olduğuna dair orijinal tapusunu bulduk. Bu çalışma sırasında habersiz olduğumuz 27 bin gayrimenkulümüze de bu araştırma sırasında ulaştık. Bu tapu kayıtlarından biri de Ayasofya ile ilgiliydi. Tapuda mal varlığı kaydı, ‘Ebulfetih Sultan Mehmet’ adına görülüyor.”

VAKIF DA KURMUŞ

Fatih Sultan Mehmet Vakfı’nın Fatih Sultan Mehmet’in isteğiyle, Ayasofya’nın ihtiyaçlarını karşılamak için kurulduğu da belirlendi. Fatih Sultan Mehmet, vakfa akar olarak da İstanbul’un Okmeydanı semti dahil şehrin muhtelif yerlerindeki 2 bin gayrimenkulü bıraktı. Fatih’in “Ayasofya Vakfıyesi”ndeki 2 bin gayrimenkulün tespit edilmesi için de çalışma başlatıldı.

‘Biliniyordu belgesi bulundu’

DEVLET Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı, Osmanlı Arşivleri Uzmanı Prof. Dr.Mustafa Budak, belgenin çok açık olduğunu belirterek şunları söyledi: “Çok açık bir belge var. Üzerinde Fatih Sultan Mehmet’in adının yer alması, bu mülkün onun adına kurulan vakfa ait olduğunun kanıtıdır. Bu mülkün Fatih Sultan Mehmet’e ait olduğunu gösterir. Ayasofya’nın bu vakfa ait olduğu tarihçilerce biliniyordu. Şimdi belgesi bulundu. Bu tapunun bulunması ve üzerinde de adının yazması, tarihçilerin tespitini
de doğruladı.”

‘Tapu değil kadastro kaydı’

MURAT Bardakçı, Türkiye’de kadastro çalışmalarının 1930’lu yıllardan sonra başladığını belirterek şunları söyledi: Bu belge, Cankurtaran Mahallesi’nden kadastro geçirilmesinden sonra yapılan kayıttır. Ayasofya’nın ilk kaydı bu değildir. Asılkayıt, vakfiyede yazılır. Ve o belgenin de Vakıflar GenelMüdürlüğü arşivinde bulunması gerekir. Genel Müdürün bu kaydı bulması gerekir. Bu, aslında ilk mülkiyet kaydı değil, kadastro geçtikten sonraki kaydıdır.Cami ve saraylar şahıs üzerine kaydedilemez. Bu tapu değil, kadastro kaydıdır. Vakfıyeyi yayınlasınlar.”

Yorumlar
Mesaj Yaz 17.5.2010 15:14:53
Bu konudan haberim vardı kardeş.Yazılmış olmasından dolayı tekrar tekrar teşekkür ederim. Apdül hamit han hazretlerinin feraseti açısından bilinmesi, gerekenlerden birisidir.Vurgulanansa ayasofya camisinin tapusu.Külliye ve Camide içinde olmak üzere Topraklar değil.Benim hissettiğim Yada korkum.zayıflayan tarih şuurumuzun bir dönem sonra Fatinin varisleri adı altında birilerinin Bu müthiş hazineye zarar vermesi endişesidir. Murat beyi de sürekli takip eden bir izleyiciyim.Bende tarafsız tarih yazan Ama tarihci olmayan izlenimi vardır.Doğrusunu Allah bilir tabii.kanaat bildirmeden geçmemem Hassasiyetimdendir.Sevgi selam ve dua ile.

Mesaj Yaz 13.5.2010 12:33:21
Sultan 2.Abdülhamit zamanında İngilizler ve daha sonra da Almanlar Arkeolojik çalışma yapacağız diye izin alıp Osmanlı topraklarında petrol aramışlardı. Sultan 2.Abdülhamit bunların peşine adam takarak petrol sahalarını bir bir tesbit etti ve bun toprakları şahsı adına satın aldı. Bunun sebebi bu toprakların Osmanlı devleti'nin elinden çıksa dahi kaybedilmemesi idi. Fatih Sultan Mehmet de bu amaçla Ayasofya'yı kendi üzerine geçirmiş olabilir.
İşin hukuki boyutunu bilemiyorum. Anacak Murat bardakçının hemen itiraz etmesini manidar buluyorum. Bu onun verebileceği bir karar değil.


Mesaj Yaz 11.5.2010 19:46:37
Çami olması hasebi ile MÜSLÜMAN lara ait olması gereken.Fakat hançer gibi yüreğe batan Aya sofya.Zannetmemki Fatih sultan Mehmet gibi Bir Padişah tarafından kendi üzerine kaydedilsin.Camii Kişiye mahsus mallar içinde ,hiç bir zihniyetle çıkmaz.'Tabii birileri dedemden kaldı yıkıp yerini otel yapacağım demeyecekse.'Ben Bardakçı bey in tezinin daha akla yatkın olduğu kanaatindeyim.Tarih boyunca adına cami yaptıranlar olmuştur.Hiç bir caminin Şahsın MÜLK'ü olarak geçtiğini duymadım bu Mümin idrakinede aykırıdır.Mescidler. Allahın evleridir>.Bu ikaza rağmen böyle bir gaf yapılmaz yapılamaz.Bu habere ,iyi niyetle bakmak kanımca doğru değildir.Sevgi ve selam.


Yorum Yapın

Ayasofya'nın orijinal tapusu bulundu! ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.