ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Benim buluşuma göre bütün insani kötülükler, insanların bir arada sessizce oturamamalarından kaynaklanmaktadır. MOLiERE Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Yeni bir tiyatro dergisi: Kulis

Tiyatro dünyasının nabzını tutmak, tiyatro üzerine konuşmaya, düşünmeye, tartışmaya kapı aralamak için yola çıkan Kulis Tiyatro dergisinin ilk sayısı raflarda yerini aldı.

25.11.2014

Yeni bir tiyatro dergisi: Kulis

İnternet yayıncılığının matbu eserlere yaşam şansı tanımadığı bir dönemde basılı olarak yayına geçme cesareti gösteren Kulis Tiyatro, sanatın merkezi olarak sadece İstanbul, Ankara, İzmir’i gören bir anlayış yerine Türkiye’nin her yerinde profesyonel veya amatör olarak perde açan tüm tiyatro gruplarının gündemini takip eden, Anadolu’da soluk alıp veren tiyatronun nabzını tutan bir yayın anlayışı ile tiyatro denildiğinde salonlara koşan izleyicilere ulaşmayı hedefliyor.

Tiyatro gruplarının çabasının daha aktif bir şekilde duyurulabilir hale gelmesi, sahne görselliğinin medya da daha sık yer alması gibi işin yayıncılık tarafını dert edinen bir grup tiyatrocu, gazeteci ve yazar; 2008 yılından itibaren bu mesele üzerinde çalışıyor. Altı yıldır süren bu hummalı çalışma 1 Kasım itibariyle ete kemiğe büründü. Kulis Tiyatro isimli yepyeni bir dergi doğdu.

Tiyatro dünyasının nabzını tutmak, tiyatro üzerine konuşmaya, düşünmeye, tartışmaya kapı aralamak niyetiyle yola çıktıklarını belirten Kulis Tiyatro Dergisi Yayın Yönetmeni Ayşe Şahinboy Doğan, tiyatro medyasında yeni bir sayfa açarak kültür sanat okuyucusunun tiyatro ile bağını kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirtiyor. Görselliği olmayan bir sanatın, ürünün kitleler açısından bir değerinin olmadığını vurgulayan Doğan, yaptığı açıklamada, Tiyatro Kulis Dergisi ve tiyatro-medya ilişkisi üzerine şu değerlendirmelerde bulundu:

MEDYA İÇİN İÇERİK ÜRETECEĞİZ

"1960’larda, 1970’lerde çıkan dergilerin görsel kullanımı bugünkülerden daha fazlaydı. Tiyatro sahnesinde olup bitenler yayın yoluyla güçlü bir şekilde kitlelere aktarılabiliyordu. Radyoların gücünü de unutmamak gerekir. Bu da tiyatroya olan ilgiyi, merakı sürekli canlı tutuyordu. Günümüzde bir sinema filminin tanıtım videosu milyonlarca kişi tarafından izleniyor, sahnelere ait foto galeriler tıklanma rekorları kırıyor. Bizim tiyatrolarımız için böyle bir şey söz konusu değil. Tiyatronun görselleştirilememesi, kitlelerin ilgisini, bilgisini günden güne azaltıyor. Tiyatronun kitle iletişim araçlarıyla popüler hale getirilmesinin önünde bir engel yok. Tiyatro medya için isabetli içerik üretemiyor. Medyada genelde sinema sektöründen gelen hazır içerik tercih ediliyor. Tiyatro dünyasında ise sinema kadar güçlü içerik akışı yok. Medya, tiyatro için özel haber üretme noktasında bir gayret sarfetmiyor.

Kulis Tiyatro Dergisi olarak bu içeriğin üretilmesinde rol oynayacağız. Daha çok araştırmaya dayalı popüler konuları ve özel röportajları dergide yayınlarken, tiyatro dünyasına ait güncel haberleri de derginin adına kurulacak internet sitesi üzerinden anlık duyuracağız. Sosyal medya projelerimiz de devreye girdiğinde bir çeşit tiyatro ajansı, tiyatro medyası gibi çalışacağız. Kültür sanat gazeteciliği kavramına tiyatro muhabirlerini de ekleyeceğiz. Tiyatro kulislerinden muhabirlerin, tiyatro sahnelerinin önünden kameraların eksik olmadığı bir dönemi hayal ediyoruz."

TİYATROYA YERLİ BAKIŞ

Kulis Tiyatro Dergisi’nde Anadolu da unutulmamış. Doğan, "Sanatın merkezi olarak sadece İstanbul, Ankara, İzmir’i gören bir anlayış yerine Türkiye’nin her yerinde profesyonel veya amatör olarak perde açan tüm tiyatro gruplarının gündemini takip eden, Anadolu’da soluk alıp veren tiyatronun nabzını tutan bir yayın anlayışını benimsiyoruz" diyor.

Kulis Tiyatro Dergisi, Darülbedayi’nin kurucularından Antonio’nun 100 yıl önce ’Tiyatromuzu yaşatmak için ne yapmalıyız?’ sorusuna verdiği "Yerli eserler oynayın, azizim" cevabından yola çıkarak; kendi öz kaynaklarımızın zenginliği daha çok ortaya çıkan eserlerin, dilin, geçmişin peşine düşüyor.

Kulis Tiyatro Dergisi, dünya tiyatrolarını da yakından takip ediyor.

İki aylık periyotla çıkacak olan derginin imtiyaz sahipliğini Tiyatro Külliyen Genel Sanat Yönetmeni Osman Doğan, Yayın Yönetmenliğini Ayşe Şahinboy Doğan; Yayın Koordinatörlüğünü Gülcan Tezcan üstlendi.


Kaynak:
http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/2014/11/20/yeni-bir-tiyatro-dergisi-kulis


Yorumlar
"Yeni bir tiyatro dergisi: Kulis" haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

Yeni bir tiyatro dergisi: Kulis ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.