ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
"Günlerini düşler krallığında geçirmeyenler, günlerin kölesi olur." Halil Cibran Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

88 Fotoğraflık Ekim Geçidi Sergisi

Ekim Geçidi sergisi 13 Kasım Pazar gününe kadar gezilebilir.

31.10.2011

88 Fotoğraflık Ekim Geçidi Sergisi

Bu yıl Ekim Geçidi sergileri Tükiyenin 21 ilinde eş zamanlı olarak yapılıyor. Her yıl yeni iller ekleniyor Ekim Geçidi sergilerine ve bu yıl ilk defa Kocaeli’nde de açıldı.

2002 yılında Gülsün Erbil’in çabalarıyla başlayan Ekim Geçidi sergileri her yıl artan
bir enerjiyle devam ediyor.

Cumhuriyetin 88. yılında 88 sanatçının eserlerinin yer aldığı İzmit Gar Sanat Galerisindeki açılış 25 Ekim Salı günü yapıldı. Sergi 13 Kasım Pazar gününe kadar gezilebilir.

Kocaeli’ de gerçekleşen, Modern Sanatlar Müzesi Derneği tarafından 25 Ekim-13 Kasım
tarihlerinde düzenlenen Kocaeli 10. Ekim Geçidi Disiplinlerarası Çağdaş Sanat Sergisinin,
hazırlıklarının tamamlandığı saatlerde Van ilimizin Erciş ilçesin de meydana gelen depremin
haberi ile ulusça üzüntü ve kedere boğulduk.

Sanatçının topluma karşı olan sorumluluğu gereği, 25 Ekim-13 Kasım tarihleri arasında
gerçekleşecek olan 10. Ekim Geçidi Disiplinlerarası Çağdaş Sanat Sergisinde, sergilenecek
olan eserlerin satışından elde edilecek olan gelirin %50 si İzmit Valiliği kanalıyla Deprem bölgesine yardım olarak ulaştırılacak.

‘EKİM GEÇİDİ –10’ KOCAELİ SERGİSİ AÇILDI

İlk olarak 29 Ekim 2002’de 54 sanatçının katılımı ile gerçekleşen Ekim Geçidi sergisi çağdaş Türk Sanatının tüm renkleri ile kutlamak amacıyla İstanbul ile eş zamanlı olarak Türkiye’nin farklı şehirlerin de ve ilk olarak da Kocaali’de bir araya geliyor. Disiplinlerarası çağdaş sanat sergisi “Ekim Geçidi 10” sanat projesi Türkiye’ deki sanatçılarımıza, Cumhuriyetin 88. yıldönümünde Cumhuriyet’e olan şükranlarını tekrar dile getirme imkânı veren bu organizasyona dünyanın dört bir köşesinde yaşayan Türk Sanatçılardan da destek geldi. Türkiye’nin 21 ilinden katılım gösteren sanatçılarla birlikte bu misyona ayrı bir güç ve heyecan katarak Cumhuriyetin 88. yılında bağlılıklarını göstermiş oldular.

Çağdaş Sanat bilincini bu sergiyle bir kez daha sanatseverlere ve halkımıza hatırlatan sanatçılarımız, yaratımları ve fikirleriyle, üzerlerine düşen bu misyonu yerine getirmek de ne kadar kararlı ve sabırsız bir heyecana sahip olduklarını bu yoğun katılımla bir kez daha gösterdiler.

’’EKİM GEÇİDİ” 10.uncu yaşını da, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’e adım atarken söylediği sözleri bir kez daha hatırlayarak kutluyor:

“Olanaksızlıklardan bu noktaya gelen bu toplum, bunun bilincinde olsa da unutmaya başladığında bunun anımsatılması yine sanatçılara düşecektir… Sanatçılarımız, biz sizlerle gurur ve onur duyuyoruz. Çünkü sizler bu toplumun sesisiniz, kendinizle yarışın, kendinizi aşın, öyküneceğiniz tek ülkü kendi topraklarınızdaki uygarlığınızdır…’

Cumhuriyet’in 88. yılında, 88 sanatçıyla gerçekleşen Disiplinlerarası Çağdaş Sanat Sergisinin açılışı, 25 Ekim 2011 Salı günü saat 18.00’de Gar Sanat Galerisinde gerçekleşti.

Uluslararası önemi olan etkinliğin seçici kurul üyeleri;
Prof. Dr. Mehmet Özer (M.Ü GSF Temel Eğitim Bölüm Başkanı)
Prof. Dr. Özer Kanburoğlu KOÜ GSF Fotoğraf Bölüm Başkanı)
Yrd. Doç. Dr. Safiye Başar (KOÜ GSF Seramik Bölüm Başkan Yardımcısı)
Yrd. Doç. Dr. Nurettin Bektaş (M.Ü. GSF Heykel Bölümü)
Öğr. Gör. Ünsal Bahtiyar (M.Ü. GSF Temel Eğitim Bölümü)

Etkinliğin organizasyonunu ve sanat danışmanlıklarını ise; Sema Özevin (KOÜ GSF Fotoğraf) ve Nalan Kumlalı (M.Ü. GSF Resim) yapıyorlar.

‘Ekim Geçidi 10’ Kocaeli Disiplinlerarası Çağdaş Sanat Sergisinde Eserleri Yer Alan Sanatçılar:

Onur Sanatçısı/Suha Kocaoğlu, Mehmet Özer, Özer Kanburoğlu, Safiye Başar, Nurettin Bektaş, Ünsal Bahtiyar, Nalan Kumlalı, Sema Özevin, Harun Arı, Onur Ayangil, Reha Bilir, Gökhan Bulut, Ayfer Demircioğlu, Gülsün Erbil, Serap Erdoğan, Sedat Gever, Sebahat Hasırcıoğlu, Bünyamin Kara, İsmail Keskin, Renk Erbil Martin, Hatice Gülmez Nalbant, Ali Öz, Aydın Tuna Palabıyıkoğlu, Fahri Sever, Mert Türkoğlu, Işık Tüzüner, Melek Abut, Ayşe Aga, Rahşan Akarsu, Hakan Akçe, Kader Aktü, Ali Fuat Altın, Hüsna Altın, Okay Altınışık, Yusuf Aslan, Dilek Aşkın, Vural Atılgan, Sevgi Avcı, Ömer Lütfü Bakan, Oğuz Nusret Bilik, Battal Bingöl, Adalet Binnur Büyükkürkçü, Müjgan Galiba Coşkun, Firdevs Çalışkan, Raif Çancı, Ozan Çelik, Fatma Demir, Rabia Çakır Dilaveroğlu, Oğuz Dilmaç, Fatma Dirican, Hilal Ekelik, İdris Ekinci, Uğur Ercan, Zekeriya Erdinç, Aylin Erenkaya, Selma Kaya Ergun, Mustafa Gezer, Cengiz Gücük, Havva Halaçeli, Şeniz Kabadayı, Metin Kar, Suna Özgür Karaalan, İkramettin Karaman, Filiz Kaya, Kemal Kaya, Aysun Koca, Ercan Olgun, Yıldız Örücü, Aziz Özdemir, Aslı Çakar Özen, Müge Süel Özer, Deniz Özeskici, Evrim Özeskici, Safa Nur Özkan, Arzu Parten, Özge Sarı, Fatih Sazak, Aslı Nur Sertkan, Eda Sopacı, Hülya Toksöz Şahiner, Seyhan Taşçı, Melihat Tüzün, Fikret Metin Üçkardeş, Birsen Ünüvar, Ercan Vural, Belgin Yasinoğlu, Elif Yılmaz, Güngör Zencirli.

Yorumlar
"88 Fotoğraflık Ekim Geçidi Sergisi" haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

88 Fotoğraflık Ekim Geçidi Sergisi ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.