Aysel AKSÜMER
207 şiiri ve 250 yazısı kayıtlı Takip Et

Ankara aşkıANKARA AŞKI

Plansız, programsız ama yerli yerinde sevdim seni. Aşık olmak için takvimlerden ne ay ne de gün seçtim. Sınırsız bir sevdaya, senin sınırlarından da büyük tutuldum.

Seninle çarpmaya başlayan yüreğim, seninle yaşadı bütün sevinçlerini ve kederlerini. Misafirperverliğin, sıcakkanlılığın, mertliğin ve ciddiyetinle tanıdı seni.

Rüzgârın oldukça ters eserdi. Bazen ayazın vururdu yanaklarıma. Varsın olsun! Zaten hep "Çetin olmalı aşklar; tıpkı kara sevdalı kışlar gibi" derdim. Olmadı bir şikayetim.

Üşüyen ellerimi, yaşaran gözlerimi az mı sakladım senden.Bazen yalancı güneşinle aldatsan da, gerçek yüzünün soğukluğuna da alıştırmıştın beni.

Tepeden tırnağa sırılsıklam etsen de, bilirdim bu hallerinin gelip geçici olduğunu. Baharınla güller açardın gönül bahçemde. Senin havanda, adımladığım kaldırımlarda ıhlamur kokusunu içime çekmek ne kadar da güzeldi.

Bazıları rengini soğuk ve soluk buluyorlardı senin. Onlar bilmiyorlar ki senin içini ve ilçelerini. Açtığında; sapsarı, ışıl ışıl parlayan saçlarını omuzlarında hissetmişler miydi? Ya da batarken; semalarındaki renk cümbüşünle gözlerine ziyafet çekmişler miydi acaba ?

Bahtı karaların değil bahtı açıkların şehrisin sen Ankara! Cumhuriyet güneşi senden doğdu ve şehir şehir ışık saçmaya devam ediyor. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir ne büyük onur ki senin toprağında!

Kurtuluş Savaşımızın idare edildiği, milli mücadelemizin sembolü, baş tacım, başkentim, yaşam merkezim başka söze ne hacet alenen itiraf ediyorum : "Seni çok ama çok seviyorum."

Ben Ankara’ya olan sevdamı yazdım ama biliyorum ki her şehrimizin ayrı bir destanı, ayrı bir güzelliği vardır. Yine biliyorum ki bugün bütün yürekler ayrı bir heyecanla ama aynı sevdayla çarpıyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun.

Aysel AKSÜMER


Beğen

Aysel AKSÜMER
Kayıt Tarihi:29 Ekim 2011 Cumartesi 03:52:18

ANKARA AŞKI YAZISI'NA YORUM YAP
"ANKARA AŞKI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
uranus
30 Ekim 2011 Pazar 00:00:14
..ne kadar güzel bir anlatımdı,yüreğinize sağlık efendim,saygımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 30 Ekim 2011 Pazar 07:37:33
Çok teşekkür ederim. Sayfama onur verdiniz. Saygılarımla.
vildansevil
29 Ekim 2011 Cumartesi 23:26:28
Bayram nedeniyle yorum yasağımı bugünlük kaldırıyorum. Okuyup yorumlayamadığım diğer yazılarınız için de toplu kutlamamı kabul etmenizi rica ediyorum.
Yazınız, 1968'li yıllarda Ankarada'ki öğrenciliğimi anımsattı. Ayrıca bu yazıyla, tam size uygun, çok naif bir bayram kutlaması olmuş.
Sevgiler...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 23:35:28
Çok teşekkür ederim. Sizi sayfamda görmek inanın beni çok mutlu etti. Hoş geldiniz. Yazım hakkındaki güzel düşüncelerinize sevindim. Sevgilerimi sunuyorum Ankara'dan. Nice Cumhuriyet Bayramlarına.
bekir güçlüer
29 Ekim 2011 Cumartesi 16:44:51
"Bahtı karaların değil bahtı açıkların şehrisin sen Ankara! Cumhuriyet güneşi senden doğdu ve şehir şehir ışık saçmaya devam ediyor. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün edebi istirahatgahı Anıtkabir ne büyük onur ki senin toprağında! "
Diye yazmışınız da, ben sizin gibi Ankara'nın Türkiye'ye ışık saçmaya devam ettiğini sanmıyorum. Keşke öyle olabilseydi.
Taşına, toprağına,havasına ,suyuna diyeceğim bir şey yok.
ATAM huzur içinde mi acaba?

CUMHURİYET BAYRAMINIZI KUTLAR, saygılarımı sunarım.2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 16:57:19
Bekir Bey değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Şehitlerimiz ve depremde hayatını yitiren halkımıza elbette ki çok üzüldük. Ama ben hala neden bu kadar önemli acılar yaşarken ülkede o dakikalarda yas ilan edilmedi diye soruyorum kendi kendime. Pek çok kişinin de söylediği gibi televizyonlarda müzik kanalları açıktı, eğlence programlarının büyük bir kısmı devam etti. Maçlar vs. hayat devam etti. Halk ele ele vermiş birlikte yaralarını sarıyorken bugünkü geçit törenlerinin iptali kararı inanın beni de şok etti. Çok üzüldüm.

Biz millet olarak acıda ve kederde birlikte olmayı hep bilmişizdir. Cumhuriyet Bayramı sazlı, sözlü, çalgılı törenlerle kutlanan bir bayram değildir. Marşlar, çoşkulu şiirlerle kutlanan bir bayramdır. Üzgünüm elbette ben de.

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.
bekir güçlüer 29 Ekim 2011 Cumartesi 17:12:58
Aşağıdaki yorumu bugün benzer bazı yazılara da yaptım.
Cumhuriyet Bayramı Ulusumuzun tek ULUSAL bayramıdır. Örneğin 1999 yılında yaşadığımız Gölcük depremi felaketinde çok daha ağır bir tabloyla karşı karşıya kaldığımız halde, törenlerin iptal edilmesi hiç düşünülmemişti.
Bugünkü hassasiyetimiz cumhuriyet değerlerinin aşındırılmak istenmesindeki fırsatçı yaklaşımlardır. Saygılarımla.

Ankara'daki tören iptal!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Van depremi nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında düzenlenen resm-i geçidin iptal edilmesine karar verdiler. (28 ekim2011 tarihli basın haberi)

Bu beyler kendi başlarına nasıl karar veriyorlar da tek "Ulusal bayram"ımız olan Cumhuriyet bayramı törenlerini iptal ediyorlar.
Değil bir ilçenin, bir ilin yıkılması, bir bölge hatta Türkiye’nin tamamı yıkılsa ve bir tek Türk vatandaşı kalsa, yine de "Cumhuriyet Bayramı" kutlanır. Kutlanamaması için Türkiye Cumhuriyetinde tek bir vatandaşın kalmaması ya da Cumhuriyetin ortadan kaldırılması gerekir.

Türkiye'de tek bir vatandaş kalmamacasına bir felaket yaşanmadığına göre; CUMHURİYET Mİ ORTADAN KALDIRILDI?

19 Mart 1981 gün ve 17282 sayılı resmi gazete.
Kanun no: 2429
Kabul tarihi: 17 Kasım 1981.

Madde 1: 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır Bayram 28 Ekim günü 13.oo'dan itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.
Madde 2: Aşağıda sayılan resmi ve dini günler ile yılbaşı günü genel tatil günleridir.
...

Türkiye Cumhuriyeti kanunları Ülkede yaşayan herkesi bağlar.
Bu beyler, kanunun üzerinde olan kişilermidirlerki, kanunun emrettiği bir töreni iptal edebiliyorlar?
SEVİLAY DİLBER
29 Ekim 2011 Cumartesi 15:29:24
iyi bayramlar arkadşım..
yüreğine sağlık..
sevgiyle..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 15:31:45
Teşekkürler canım nice Cumhuriyet Bayramlarına inşallah. Sevgilerimle.
ayvalıklı
29 Ekim 2011 Cumartesi 15:20:36
KALEMİN DAİM HİSSEDEN YÜREĞİN
BAKİ OLSUN ALKIŞLARIM VE TAM
PUANLA KUTLADIM

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 15:22:19
Çok teşekkür ederim. Sayfama değer kattınız. Saygı ve selamlarımla.
dervişim
29 Ekim 2011 Cumartesi 14:45:41
harika bir yazıydı ablacım...


cumhuriyet bayramın kutlu olsun...


saygılarımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 15:10:44
Sevgili Şeyma'cığım çok teşekkürler canım. Nice bayramlara inşallah. Sevgilerimle.
Mehtap Yıldız
29 Ekim 2011 Cumartesi 13:39:00
inandığınız inanç ve yaşam doğrultusunda kaleminizi öyle edepli ve sınırları korur olarak kullanıyorsunuzki sizin bu misyonunuz takdire şayandır sevgili Aysel hanım.

bir insanın sevgisini ve inandığı kavram ve kural yüceliğini incitmeden,sağa sola savurup fikirlerini, ortalığı kırıp dökmeden ve zihinleri ayrıştırıp aklı ötekileştirmeden yazıp okuruna sunması ne kadar engin bir zerafettir..

bu ılık esinti ve ılılmlı olan duruşunuzun sabit ve daim kalması dileğimle...


bir Ankaralı olarak, bu kutlu günün tüm Ülke ve Milletimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum...


Gazi Mustafa Kemal Atatürkün anısına ve onun gerçek yol arkadaşlarının ruhuna fatihalar göndererek...Cumhuriyetimiz kutlu ve daim olsun inş...


çok saygılar ve sevgimle....

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 13:43:53
Teşekkürler Sevgili Mehtap Hanımcığım. Sizi sayfamda ağırlamaktan her zaman mutluluk duymuşumdur. Güzel düşünceleriniz için de ayrıca çok mutlu oldum. Ele ele, gönül gönüle, yürek yüreğe nice bayramlara. Sevgilerimi sunuyorum.
Didem Deştioğlu
29 Ekim 2011 Cumartesi 12:47:37
Cumhuriyetin kurulduğu şehirdeyim ben de yani Ankara'dayım... 6 yıldır Ankara'da yaşıyorum bir tek şeyini sevmedim Ankaranın; o da belediye başkanını:) Çok güzel anılarım var Ankara'nın bir çok yerinde, buradan ayrılınca özlem duyacağımı hissediyorum şimdiden.
Ellerinize sağlık...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 12:56:10
Sevgili Didem'ciğim teşekkürler içten yorumunuz için. Geçen seneydi sanırım buzlanmaya karşı tuzun döküp dökülmemesi mevzusuna köklü bir çözüm gelmişti "İnanmayan yalasın baksın" tarzı. Teşekkürler. Sevgilerimle.
glenay
29 Ekim 2011 Cumartesi 12:19:46

Ben de bir Ankara'lı olarak duygu ve düşüncelerinize katılıyorum..
uzakta kalınca öyle özlerim ki ! Sanki kaçıp gidiverecek gibi..
Bir başkadı bizim mamlaketimiz..

Sizi sevgiyle kutluyorum..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 12:54:30
Deniz yoktur ama ayrı bir sevdası vardır. Hele doğup büyüyünce dediğin gibi uzaklaşınca dönmek istersin şehrine. Sevgilerimle canım.
Oktay Coşar
29 Ekim 2011 Cumartesi 12:18:24
41 yıllık öz be öz bir Ankara'lı olarak ayrıca beğenimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 12:53:42
Teşekkürler öz be öz Ankaralı olmak başkadır. Seliamlarımla.
sami biberoğulları
29 Ekim 2011 Cumartesi 11:57:58
Gözlerim kapalı İstanbul'u dinlerken bir marş fısldandı birden kulağıma : ''Ankara Ankara Güzel Ankara. Seni Görmek ister her bahtı kara''.Bir bahtı kara olarak Anlara'yı görmek isterim lakin işin bir de '' Kurban gelir,payın yoktur/ Haftan yoktur ayın yoktur/ Ankara'da dayın yoktur/ Mamudo gurban niye doğdun? '' tarafı var. İşte o kısmını sevmiyorum.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 12:52:31
Teşekkürler Sami Bey samimi ve içten yorumunuzla yazıma değer kattınız. Güzel gözlemlerdi. Saygı ve selamlarımla.
cizgilikagit
29 Ekim 2011 Cumartesi 10:40:57
Ankaranın kendine has gencecik bir tarihi var. Çocukluğumun arka bahçesi, gençliğimin kalabalık caddeleri, üniversitem, şimdi işim ve yazları biber kızartması kokan, kışın çamura bulanan mahallem hep Ankara.
Hepimizin bayramı kutlu olsun.
selamlar.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 10:45:09
Bir de semt pazarlarının kurulduğu gün daha da çok hissedilen mis gibi balık kokusu. Aslen Sivaslı olsam da doğma büyüme Ankaralıyım. Teşekkürler güzel yorumun için. Sevgilerimle.
cizgilikagit 29 Ekim 2011 Cumartesi 10:51:00
Ankara'da gerçek Ankaralı kaç kişidir ki! Ekmek derdinde biri köyünden kalkar gelir, sonra bahçeye bir baraka daha yapıp akrabasını da çağırır böyle gider işte. En azından benim ailem böyle gelmiş zamanında.
Güzel yazınız için tekrar teşekkürler.
tacettin yıldırım
29 Ekim 2011 Cumartesi 10:20:26
ankara hepimizin bitmeyen bir aşkıdır......büyük atam orada .....duyarlı kaleme selam.....saygı

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 10:25:04
Atam her şehre ayrı bir iz bırakmış, ne mutlu bizlere. Teşekkür ederim Tacettin Bey. Saygılarımla.
canandemirel
29 Ekim 2011 Cumartesi 09:37:24
Ben de bu şehri bir başka seviyorum, yüreğim yana yana seviyorum. Atamın anıt kabrini en kısa zamanda ziyaret edeceğim. Bana Ankara yolu göründü . Tüm sevdiklerim Başkentte yatıyor. Babacığımda Ankara'da
Gönlüm yüğreğim Ankara diye çarpıyor...
Aysel Hanım yazılarınızın hep yanındayım, kutluyorum...
Sevgiyle kal...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 09:39:39
Teşekkür ederim Canan Hanım. Babanıza Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Sevgilerimi sunuyorum.
AYSE 09
29 Ekim 2011 Cumartesi 08:26:04
bende seni çok seviyorum ve kalemini yine güzeldi hem çok güzel
evet ANKARAMIZ UNUTULMAZ ŞEHRİMİZ
sevgimlesin herdaim

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 29 Ekim 2011 Cumartesi 08:27:38
Canım benim yine beni yalnız bırakmadın. Sağ ol, var ol. Her şehrimiz ayrı bir güzel, ayrı bir kahramanlık türküsü ben de Ankara'yı yazdım daha doğrusu yazmaya çalıştım. Sevgilerimle canım.
AYSE 09 29 Ekim 2011 Cumartesi 08:36:14
ne güzel canım çok iyi yapmışsın
zaten yazmaktan başka ne yapabiliriz ki baksana bu günün kutlamalarını kaldırmışlar atadan armağan olan bu güzel günü unutturuyorlar neymiş felaket
ya onca askerimiz şehit oldu ramazanda kimsenin umrunda değildi bir somali tutturdular sanki somali yeni açtı yıllardır nerdeydiler şimdide
demremi bahane ediyorlar inan atamın kemikleri sızlıyordur yattığı yerde
saygı sevgimlesin canım hep yanındayım hiç ayrılmayalım
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.