perihan reyhan ALKAN
5 şiiri ve 286 yazısı kayıtlı Takip Et

Ben bu bayramı kutlayamam!BEN BU BAYRAMI KUTLAYAMAM!

Doğrusu, Ramazan Bayramını olduğu gibi, ben Cumhuriyet Bayramını da kutlamayacağım! Ramazan Bayramı vesilesiyle yazdığım yazımda da dediğim gibi, bayram kutlamadır, bir şeyleri başarmış, bir şeylere ulaşmış ve mutlanılmış, çok mutlanılmış ya da olumsuzluklardan, istenmeyenlerden, kötülerden, kötülüklerden kurtulunmuş olmanın kutlamasıdır. Her yıl daha büyük coşkuyla kutlanılmasındaki sebep ise, o varılmış güzelliği, daha da güzelliklere, daha yücelere taşımış olmanın, daha yetkinleşişin kutlamasıdır.

Dostlardan gelen her kutlama, hiç kusura bakmasın kimse, aynı Ramazan Bayramında da olduğunca, küfür gibi geliyor bana. Bir Cumhuriyetin birinci yılının kutlanışını tahayyül ediyorum hayal gücümün el verdiğince ve ülke gerçeklerini, bir de bu gün yani 87 yıl sonra gelinen yeri. 87 yıl, dile kolay. Bir aklı başında, sorumluluk sahibi ve kendine verilen ömrü iyi değerlendirmiş bir insanın, ne gelişimlerle ulaşabileceğini düşünün o yaşa, bir de Cumhuriyete bakın. Ülke kibrit çöpü yapamaz haldeyken, süreçte çok çok mesafe kat etti gerçi ama Cumhuriyet adına ne yaptı, nerelere geldi? Burada mı, buralarda, bu halde mi olmalıydık ülkece Cumhuriyet adına?!

Cumhur = Halk, Cumhuriyet = Halkın iradesi doğrultusunda yönetim. Şimdi diyeceksiniz ki: E zaten halkın iradesi, halk istedi, halk kendi seçti kendisini yönetmesini istediğini. Evet, yaklaşık yarı yarıya doğru. Peki kalan diğer yarı, kalanın iradesi ne oldu, nerede o irade? Yok, kurunun yanında kavrulup duruyor, yangın yüreklerden başlayarak, sarıyor her bir yanı. Akan gözyaşı söndürür mü dersiniz her gün daha bir alazlanan bu yangını? Ağlamaktan öte olursa tepki belki!

Toprağını geri kazanma, düşmandan arındırma savaşımının ardından, süratle kendince üretmeye, gelişmeye çalışılarak verilen emekler…

Hâlâ övünmekteyken bir yandan; marşlar eşliğinde, ördük Anayurdu dört baştan diye demir ağlarla. Sümerbanklar, yabancılardan yakayı kurtarma adına, varını yoğunu ortaya koyarak ve büyük özverilerle kurulan kişisel Türk Bankaları, köprüler, yollar, telekomünikasyon, fabrikalar, madenler, topraklar satılırken!..

Her gün pıtrak gibi bitiveren, yabancılara, özellikle de Ruslara ait, denetlenmesi yasak oteller ki içlerinde ne dolaplar döndüğü, ne kuyular kazıldığı bilinemeyecek!..

Kendimiz yasaklıyken, ABD’ne işletme hakkı verilen petrol kuyuları ve uyanık sözleşmelerle, çevrede de çıktığı takdirde, doğal olarak o topraklara da sahip olma yetkisi bu anlamda!..

Atatürk nerdeyse çöl olan Ankara’yı ormana çevirir, bir ağaç kesmemek adına koca binaya yer değiştirtirken Yalova’da, ülkeyi yeşil cennete çevirme gayretindeyken atalarımız. Hz. Muhammet de demişken: Yarın kıyamet kopacağını bilseniz de, fidan dikiniz diye…

Ama şimdi üç beş yandaşa getirim sağlamaya ormanlar katledilir, doğal güzellikler, tarihi miraslar yok edilirken…

O güzelim pastadan, her bir gözü dönmüşün birer dilim kapma gayretleri ve çaput dikecekleri toprağına bayrak niyetine!..
Güzelim vatan parçaları göz göre göre nerdeyse gitmekteyken, daha doğrusu satılmakta, hatta ellerimizle verilmekteyken!..

Düşün açıklama, yazma, yayınlamaya korkarken insanlar!..

Cumhura “Ananı da al git” Şehide “Kelle” Askere “ yan yatma” denilirken!..

Göstermelik enflasyon oranları, dünyada emeklisine en çok ücret ödeyen devletiz yalanları, onca işsiz hem de her gün artarak, onca aç, onca şehit… Daha saymayayım isterseniz, zaten hepsi malumunuz!

Hadi söyleyiniz bakalım, bu mu Cumhuriyet? Bu mu kutlanası Cumhuriyet? Başta Atatürk ve tüm emeği geçenler; bu günlere ulaşsın ülke, bu günlere ulaştırsın torunları, satıp savsın diye mi çektiler onca eziyeti. Bu günler için mi şehit oldular, bu acılar çekilsin 87 yıl sonra bile diye mi gazi oldular?!

Eminim ki her gün ama Cumhuriyet Bayramlarında daha bir sızlıyordur kemikleri! Daha bir ağlıyorlardır nur olası yattıkları yerlerinde!

Hiç kimse kusura bakmasın, hiç kimse gücenmesin ama ben kutlayamıyorum bu bayramı, hiç kimsenin bayramını da kutlamıyorum ve atalarımızın da görmeyi istedikleri, arzulanan, özlenen günlere ulaşmadıkça da kutlamayacağım!

Ne siyasi, ne ekonomik bağımsızlığı olmayan…
Başka bir ülkeden izin almadan adım atılamayan…
Kaderini dost maskeli düşmanın iki dudağı arasına terk etmiş…
O topraklarından atmak için can verdiği milletlerin torunları yanında ezik ve onlara yaranmak, yanlarında yer almak için yaltaklanan…
Her geçen gün düşmana biraz daha borçlanan…
O, bu günü armağan etmiş Atasının resmini bile, onlar istemiyor diye kaldırmaya kalkan ki bunu daha da büyük küfür addediyorum Atam, Bayrağım ve Ülkem başta olmakla birlikte kendime, tüm gerçeği görür vatanperver ülküdaşlarımla birlikte.

Böylesi bir ülkede, içim acıyarak, kanayarak yüreğim…

Iıh…

Hiç kusura bakmayın.

Ben böyle ülkede, böylesi şartlar altında bayram kutlayamam. Sizlerinkini de kutlamam.

Hâlâ bayram kutlayabilenler varsa da kutlasınlar.

Neyin bayramıysa ki ben şu durumda, bunu da hiç anlamam.

p.r.alkan 29 Ekim 2010

Yukarıdaki geçen yılki yazımdı…

Ama bu defa inadına, bu defa bilhassa kutlayacağım daha vahim durumda ve kutlanası olmamasına rağmen ülkenin gerçekleri gözlemlendiğinde!..

Hele de onca şehit ve ardında hâlâ dinmeyen, dinemeyecek onca gözyaşı varken!..

Hele de deprem ve kaybedilenler, hâlâ açlar, açıklar ve sergilenenler varken ve de daha önceki deprem vergisi adı altında alınan ÖTV vergilerinden deprem için hiçbir yatırım ve hazırlık yapılmamış, kendisinden kesilen bu vergiler, halkın bilgisi dışında yola, sağlığa ve eğitime harcanmış bunlar da gizlenerek, biz yaptık denilirken ve de tepkiden çekinilerek, yeni bir kılıfla, adına zam değil de güncelleme denip göz boyamaya çalışılırken!..

Ama dedim ya, inadına kutlayacağım her şeye rağmen!..

Çünkü resepsiyonlar ve kutlamaların bir kısmı iptal edildi deprem bahanesiyle!..

Dedim ya bahane!..

Adı üzerinde… Bahane!!!

p.r.alkan

Cumhuriyet Bayramımızın 88.yılı hepimize kutlu, gelecek günler, ülkem ve gerek üzerinde, gerekse başka ülkelerde yaşayanları için her geçen gün daha kutlanasılıklarla bezeli olsun dilerim. Selam ve saygımla efendim. (pra)


Beğen

perihan reyhan ALKAN
Kayıt Tarihi:29 Ekim 2011 Cumartesi 03:57:02

BEN BU BAYRAMI KUTLAYAMAM! YAZISI'NA YORUM YAP
"BEN BU BAYRAMI KUTLAYAMAM!" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Râzı.
29 Ekim 2011 Cumartesi 15:15:57
cumhuriyet 88 yıl dikkat ettiniz mi bilmem ama yine -her zamanki gibi- 88 yılın çoğunu es geçip olayı hükümete giydirmek için fırsatı değerlendirmişsiniz...allkışlıyorum sizi
hatta adamların içini bile okumuşsunuz bahane diyerek maşaallah size yanına da cumhuriyetin hani Ata nın getirdiği şekilde seçilen insanların aldığı oyu halkın iradesini yok saymayı da ekleyerek -bilmiyorsanız öğrenin cumhuriyetlerde demokrasilerde durum böyle işler-
siz Atanın getirdiği yönetim şeklini eleştridiğinize göre daha iyisini biliyorsunuz demektir ayrıca Onun getirdiğini beğenmemekle ne kadar Atatürkçü olduğunuzu da göstermişsiniz...
afferin 5
kininizi kutlarım

5 cevap yazılmış Cevap Yaz


perihan reyhan ALKAN Yazının sahibi 6 Kasım 2011 Pazar 03:16:53
Siz önce yazıyı sonuna kadar ve doğru dürüst okuyun lütfen!. :) Yarısını hatta sadece baştan bir kısmını okumuşsunuz! Yarım yamalak okuyan birine ise verecek bir yanıtım olamaz. Pek tabii ki bahane, öyle olmasa, gerçekten yeis ile iptal edilmiş olsa, düğünlerini de ertelerlerdi. Halkın iradesi olan % 50 yi yok saysaydım, bu yazıyı yazma gereği de duymazdım efendim!
perihan reyhan ALKAN Yazının sahibi 6 Kasım 2011 Pazar 03:18:38
Ayrıca kimseye kinim de yok, sadece durumu değerlendirdim kendimce ve naçizane!..
perihan reyhan ALKAN Yazının sahibi 6 Kasım 2011 Pazar 03:50:35
Ayrıca hükümete kendilerine ait olmayanı değil, kendi elbiselerini giydirdim, giydirmekse bu! Yalan mı yukarıda saydıklarım? Ülkem elden giderken, susacak mıyım?! Halkın iradesi ülkeyi sattırıyorsa, demokrasi deyip de alkış mı tutacağım. Aferin, iyi yapıyorsunuz mu diyeceğim?!

Nedense liderinizin yanlışlarını göremediğiniz gibi, görenlere de hemen saldırmaya hazırsınız.

Kim bilir belki de hoşnutsunuzdur satışlardan da o nedenle kanınıza dokundu!!!
Râzı. 6 Kasım 2011 Pazar 13:37:02
siz önceki hükümetlerde satılanları da yazdınız mı
kapatılan petrol kuyularını satılan kıbrısı doğudaki madenlerin yada işletim haklarını hortumlanan bankalardaki paraları asılmayan apo itini israille yapılan anlaşmaları abd başkanlarının önünde el pençe duran liderleri abd pkk yı beslerken yakalandığı halde bi şey yapamayanları aslaları pkk yı kuran iradeyi kendi vatan evladını öldürenleri -sayayım mı daha- yalancısınız bunların tamamını bildiğiniz halde susuyor çıt çıkarmıyorsunuz Atanın adını kullanmaktan çekinmiyorsunuz musul kerkük misak ı milli sınırlarındaydı değil mi ? ne zaman hangi anlaşmalarla elden çıktı
yada ıraktaki petrol hisselerimiz ne oldu da elden çıkarıldı kim çıkardı
siyaset böyle bi şey işte yarım akılla gördüğünün ötesine geçemeyen bakışla anlaşılmıyor
ecevitte iptal etmişti 29 ekim törenlerini ama ağzınızdan tekelime çıkmıyor çünkü derdiniz 29 ekim değil hükümet sövgüsü
....bi tek siz akıllısınız halkın yüzde ellisi aptal değil mi biz o geri kalanların -hani parça parça yüzde elliyi tamamlayanların TUTTUĞU PARTİ LİDERLERİNİN DE GEÇMİŞİNİ BİLİRİZ YAŞADIK GÖRDÜK....hakkaride türk bayraksız mitingleri orada kiminle işbirliği yaptıklarını da gördük almanyalarda kimlerle buluşulduğunu hangi liderin yardımcısının pkk taziyelerine gittiğini gördük merak etmeyin
samimityseniz bunları da yazın
pkk ile eroin ticaretinde ortak iş yapan ordu mensuplarını yazın askerleri istihbarat aldığı halde önlem almayıp bile bile ölüme gönderenleri yazın
askerlik yan gelip yatma yeri değil dedi diye çullananlar
bakın yan gelip yatınca ne baskınlar oluyor onları da yazın
kendi uçağını düşürme hayali kuranları kendi halkını cami önünde kurşuna dizme planları yapanları da yazın
amerikaya gidip ülkesinin başbakanını şikayet eden düşünce kuruluşlarında elin gavuruyla darbe planlayanları da yazın
abd nin bizim çocuklar başardı dediği kişiler kimdi onları da yazın

samimi değilsiniz ki kendi fikrinizden başkasına yaşam hakkı vermezsiniz ki
kininizde boğulun ne diyeyim
Atatürkü önce sizden kurtarmak gerek
sahte gözyaşlarınızı ağlak cümlelerinizi kendinize saklayın....
perihan reyhan ALKAN Yazının sahibi 7 Kasım 2011 Pazartesi 00:37:13
Siz son derece terbiyesiz birisiniz! Gerektiğinde her konuda, geçmiş hükümetlerle ilgili de çok yazdım efendim pek çok yerel gazetede. Tanımadığınız, ne ve kim olduğunu bilmediğiniz ve de bu güne dekki hiçbir yazısını okumadığınız birinin tek bir yazısından yola çıkarak bu denli terbiyesizleşecek kadar basit birisiniz. Sizde gördüğüm sadece bu. Alışıksınız sanırım mahalle kavgalarına ama ben değilim. Daha yorumun adabını bile bilmiyorsunuz. Saldırganlarla işim olmaz. Adam gibi hitabı öğrenin önce. Tanımadan da yalancı demeyin. Tüm terbiyesiz hitaplarınızı size iade ediyorum. Kenar mahalle adamlarıyla uğraşaşmaya ne zamanım var, ne de seviyem uygun.
Veysel Başer
29 Ekim 2011 Cumartesi 13:49:46
Bayramımız kutlu olsun Perihan Hanım,

Bu deprem, Anadolu'nun ortalarında ya da batısında olsaydı Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kesin yapılırdı. Yapılanlar,
acı, sızı meselesi değil. Kürtçülere yüzlü görünme. Onların çok umurundaydı sanki. Diyarbakır B.Ş. Belediye Başkanı
Atatürk Anıtına çelenk koymaya bile gelmemiş.
Dün iki şehit.
Yapılan yardımlar bile suçlama olarak geri dönecek.
Saygılarımla.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


perihan reyhan ALKAN Yazının sahibi 6 Kasım 2011 Pazar 03:33:30
İlgi ve görüş bildiriminize teşekkür ederim efendim lakin her nerede olursa olsun iptal ederlerdi bence. Çünkü amaç yas değildi. Dediğiniz yanı da var şüphesiz ama yanı sıra da kaçış...

İstense yine de kutlanabilirdi, sadece eğlence yanı yani balolar iptal edilip sade bir şekilde kutlanabilirdi.

Neden yas olsa, akşamına düğüne, ertesi gün başka ülkenin kutlamasına katılınmazdı.

Selam ve saygımla efendim.
bekir güçlüer
29 Ekim 2011 Cumartesi 12:05:48
Ankara'daki tören iptal!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Van depremi nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında düzenlenen resm-i geçidin iptal edilmesine karar verdiler. (28 ekim2011 tarihli basın haberi)

Bu beyler kendi başlarına nasıl karar veriyorlar da tek "Ulusal bayram"ımız olan Cumhuriyet bayramı törenlerini iptal ediyorlar.
Değil bir ilçenin, bir ilin yıkılması, bir bölge hatta Türkiye’nin tamamı yıkılsa ve bir tek Türk vatandaşı kalsa, yine de "Cumhuriyet Bayramı" kutlanır. Kutlanamaması için Türkiye Cumhuriyetinde tek bir vatandaşın kalmaması ya da Cumhuriyetin ortadan kaldırılması gerekir.

Türkiye'de tek bir vatandaş kalmamacasına bir felaket yaşanmadığına göre;CUMHURİYET mi ORTADAN KALDIRILDI?

19 Mart 1981 gün ve 17282 sayılı resmi gazete.
Kanun no: 2429
Kabul tarihi: 17 Kasım 1981.

Madde 1: 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır Bayram 28 Ekim günü 13.oo'dan itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.
Madde 2: Aşağıda sayılan resmi ve dini günler ile yılbaşı günü genel tatil günleridir.
...

Türkiye Cumhuriyeti kanunları Ülkede yaşayan herkesi bağlar.
Bu beyler kanunun üzerinde olan kişilermidirlerki, kanunun emrettiği bir töreni iptal edebiliyorlar?

Yazınızı beğenerek okudum. Tebrik eder, saygılarımı sunarım.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


perihan reyhan ALKAN Yazının sahibi 6 Kasım 2011 Pazar 03:28:36
Ben de görüş bildiriminizi beğeniyle okudum efendim. İlgi ve bildiriminize teşekkür ederim. Evet sadece kanunun değil, her şeyin üzerinde görmekteler kendilerini! Hatta haşa Allahın bile... Baksanıza İslamı bile nasıl değiştirdiler gönüllerince!..

Evet, onca şehit, ardından deprem yas ilan edilmeliydi. İşin eğlence kısmı yani balolar iptal edilir, bu yıl yasımız olması nedeniyle daha sade bir şekilde kutlanması kararı alınabilirdi ama akşamına düğüne, ertesi gün başka ülkenin kutlama gecesine katılınmazdı. Çocuk kandırıyorlar sanki.

Baksanıza sizden sonraki yoruma... Bunlarla işimiz zor! Şahıs yazımı bile okumamış, bana doğrusunu öğretiyor aklı sıra 88.yılı diye! Hele de ne haddime % 50 ye laf etmek, iktidara laf etmek! Adam beni Atatürk düşmanı ilan etmiş ayrıca neredeyse. La havle diyorum sadece...

Selam ve saygımla efendim.
AYSE 09
29 Ekim 2011 Cumartesi 09:41:44
bende kutluyorum hemde bütün kalbimle
ATADAN armağan bu bayramı
saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


perihan reyhan ALKAN Yazının sahibi 6 Kasım 2011 Pazar 03:34:48
İlgi ve görüş bildiriminize teşekkür ederim efendim. Selam ve saygımla...
uranus
29 Ekim 2011 Cumartesi 05:05:17
..ve,bu kadar tavşan yürekli kalemlerin bir araya geldiği ülkede.Mert oğlu mertlerin,eserleri nasıl kutlanır efendim.Maşallah,hepimiz sevdalıyız,ateş düşmüş yüreğimize,sarılmışız kalemlere.Değerler kimin umrunda,zaman gelecek,kıçımıza don bulamayacaz,çayımıza şeker.Bankaların verdiği evlerde oturup,borç arabalara biniyoruz.Ve çok güçlüyüz,saygımla efendim.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


perihan reyhan ALKAN Yazının sahibi 6 Kasım 2011 Pazar 03:35:34
İlgi ve görüş bildiriminize teşekkür ederim efendim, selam ve saygımla...
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.