Aysel AKSÜMER
207 şiiri ve 266 yazısı kayıtlı Takip Et

CANIMIN İÇİCANIMIN İÇİ

Zaman denilen mefhum; ne zaman geçip gider anlaşılmaz bile. Duygusuyla, ruhuyla, elemiyle, sevinciyle bir de bakarız ki yıllar, aylar, günler kopan takvim yapraklarındadır. Bütün yaşadıklarımız ise sararmış hatıralarla zihnimizdedir.

Kaç saat eskitmişizdir yaşımızca kimbilir. O bile bu çarka dayanamazken insanoğlu nasıl da döner durur. Bazen kendi etrafında, bazen de başkalarının etrafında.. Yine de başı dönmez, düşmez hedefine doğru yürür.

Bir zamanlar bizim için söylenen “daha küçük” sözü geçeli, hayli zaman olmuştur. Küçükler büyümüş, büyükler yaşlanmıştır. Dünyanın kanunu tabiki, bize de kabullenmek düşer.

Kızımın ilkokula başladığı günü düşünüyorum da ne kadar heyecanlanmıştım. Çocuğum büyümüştü ben de okula giden çocuğu olan anne mertebesine erişmiştim. O kadar olgun hissetmiştim ki kendimi.. Gurur duymuştum çocuğumla. Kendime de biraz paye biçmiştim. Ne de olsa büyütmüştüm, emeğim vardı.

Göz açıp kapayıncaya kadar bir de baktım ki güzeller güzeli kızım liseyi bitiriyor. Mezuniyet törenine işyerimden izin alarak gitmiştim. Hayatımda o günü hiç unutamam. Hiç makyaj yapmayan kızım arkadaşlarıyla kuaförde saç yaptırırken hafif de bir makyaj yaptırmışh. Kep ve peleriniyle yanıma doğru koştuğunda gözyaşlarına boğulmuştum. Hatta sarılırken kepini bozmuştum. Kızım artık çocuk değildi. Hem mutluluk gözyaşlarıydı akıttıklarım hem de hüzün.

Büyümek demek sorumluluk ve zorlukları da beraberinde getiriyordu çünkü.. Endişelendim kızım için.. Acaba onu nasıl bir hayat bekleyecekti. Üniversite sınavını kazanacak mıydı? Allah’ım neler neler düşünüyor, hıçkıra hıçkıra ağlıyordum.

Sırf kızım değil bütün sınıf arkadaşlarını çocuğum gibi sevdiğim için hepsine sarılıp öpmüş ağlamıştım. Her birinin güzel yerlere gelmesi ve hedeflerine ulaşmaları için dualar etmiştim.

Şimdi ise farklı bir duygudayım. Kızım yarın üniversiteden mezun oluyor. Şu anda gözüme uyku girmiyor. Sanki onun yerine ben yaşayacağım o duyguyu.. Gerçi anne karnından bir paylaşımımız var belki ondandır bu ortak sevinç ve hüzünler..

Canım kızım; dilerim hep mutlu olursun. Her günün böyle tatlı telaşlarla geçer. Üzüntüsü az, sevinci bol yarınlar diliyorum sana..


Aysel AKSÜMER


Beğen

Aysel AKSÜMER
Kayıt Tarihi:21 Haziran 2010 Pazartesi 02:08:12

CANIMIN İÇİ YAZISI'NA YORUM YAP
"CANIMIN İÇİ " başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Sevgi Salman
22 Haziran 2010 Salı 12:20:36
Sevgili arkadaşım gözün aydın... Bilmez miyim o ne büyük mutluluktur, ne büyük bir gurur kaynağıdır.Geçen yıl yaşadım ben de kızımın mezuniyet törenini.Bu yıl da master yapıyor... Daha dün bebeklerdi, ne zaman büyüdüler? Bugün büyüdü ve en büyük arkadaşım oldu.Bazen kendini öyle kaptırıyor ki, sanki ben küçüğüm, kızım büyük. Bana yol gösteriyor...E.. n'apim ben de dinliyorum...

Tekrar gözün aydın canım.Rabbim bahtlarını da açık etsin, uzun ömürler versin...Sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 22 Haziran 2010 Salı 13:26:00
Sağol canım bugün kepini attı mezun oldu. Senin kızın da ne güzel master yapıyormuş maşallah diyeyim. Darısı bizim kızın başına. Güzel duygular mutlu olduk. Bol bol fotoğraf çektik.

Senin de söylediğin gibi Allah bahtlarını açık etsin. Onlar için varız.Çok teşekkür ederim canım.Sevgilerimle...
Hicran Aydın Akçakaya
22 Haziran 2010 Salı 11:55:37
ne mutlu sana arkadaşım ... hep böyle tatlı telaş içinde geçsin ömrün...

sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 22 Haziran 2010 Salı 12:12:33
Canım teşekkürler şimdi geldik kep atma töreninden Allah sana da zamanı gelince yaşatsın çok duygulu anlar.. Sevgilerimle..
Neva Ney
21 Haziran 2010 Pazartesi 21:05:00
nice tatlı telaşlara güzel ablam.. harikaydı...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 21:08:59
Sevgili İlyada'cığım papatyalar açtı sayfamda ne mutlu bana. Teşekkürler.. Sevgilerimle..
e.funda
21 Haziran 2010 Pazartesi 17:40:33
Yuvaya dönüş yazınız duygu yüklü bir yazı oldu !
Ne kadar güzel bir duyguyu yeğenlerim yaşattı bana sanki dün gibi hele gelinlikleri işte o zaman yuvadan uçuyorlar buruk bir mutluluk...
Kızınıza hayat mücadelesinde başarılar dilerim . Hayat yarın başlıyor onun için .
Sanmayın ki sizin işiniz bitti ! Anneler sessiz gemiye binene kadar çocukları hep kucaklarına ilk aldıkları kadar korumasız ve tecrübesizdir !
Kaleminize sağlık!

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 17:53:54
Sevgili arkadaşım teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için.. Bugün bir telaş var ki bizde anlatamam. Bu akşam Atakule'de eğlenceleri var. Oğlumu da götürecek. Kızım her detayı düşünüyor anne şunu unutmayalım bunu unutmayalım. Neyse her şey tamam kızımı ve oğlumu uğurladım evden. Yarın sabahta Beytepe Kampüsünde kep atacaklarmış sabahtan oraya gideceğim bütün aile..Güzel şeyler.. İnşallah bütün gençlerimiz emeklerinin karşılığını alırlar. Daha KPSS var bakalım nerede iş bulacağız. Gerçi bunlar tatlı telaşlar. Allah sağlık sorunu vermesin..

Yalnız bu sefer ağlamamaya çalışacağım. Ama duygu yüklü oluyor insan böyle zamanlarda siz de yiğenlerinizden bahsettiniz tatmışsınız. Ben ileride gelin ederken ki halimi düşünemiyorum. Mutlu bir olay ama evden gidiyor canın kolay mı? Zaman zaman her şeyin ilacı değil mi?

Canım çok teşekkür ederim güzel yorumun için. Sevgilerimle..
Engin Tatlıtürk
21 Haziran 2010 Pazartesi 16:56:33
Güzel tespitler ve güzel bir yazı.

Kısa ve akıcı.
Allah'tan hayırlı ve güzel günler temenni ederim sizler ve Ümmet-i Muhammed için.

Selam ve sevgiler.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 16:59:00
Engin Bey sayfamı ziyaretinz ve değerli yorumunuz için çok teşekkürler siz de çok güzel dilekte bulunmuşsunuz ben de amin diyorum. Bütün Ümmet-i Muhammed için..

Saygı ve selamlarımı sunuyorum.
Bedri Demirpençe
21 Haziran 2010 Pazartesi 13:58:56
Canımın içi: Yazının bu başlığı bir yaşam bütünlüğünde birbirini tamamlayan insan nesli ile özlem, sevgi, saygı ve tüm güzellikleri armağan edilen bir yaşam sevdası ifadelerinin bir özeti güzelliğinde;
Bu anlamda yaşam sizlere umulan ve umut edilen tüm güzellikleri getirmesi dileklerimle kutlarım.
Saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 15:19:47
Bedri Bey güzel dilekleriniz için sonsuz teşekkürler. Bütün gençlerimizin yolu açık olsun. Aydınlık yarınlara güvenle bakabilsinler. Mesleklerini ellerine alsınlar. Gelecek onların.. Saygı ve selamlarımla..
kova270167
21 Haziran 2010 Pazartesi 13:06:31
can, umarım tüm mürüvvetlerini görürsün evlatlarının...ne çok güzel olmuş, öyle yürekten...sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 15:17:57
İnşallah canım sen de öyle... Şu anda üniversite sınavı için uğraşan bütün gençlerimiz de istedikleri yerleri tuttursunlar inşallah. Benim kız halletti. Oğlumun önünde iki yıl daha var. Sonra aynı heyecanı tekrar yaşayacağız. Allah yardımcıları olsun bütün çocuklarımızın. Sevgilerimle..
feray soydan
21 Haziran 2010 Pazartesi 12:48:58
Aysel Hanımcığım, işin büyük bölümünü atlatmışsınız, bundan sonrası için de başarılar dilerim..zaman acısız, sancısız geçsin..nasıl olsa geçecek..iyi günler beklesin gençlerimizi..tebrik ederim..
Sevgilerimle

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 15:16:23
Teşekkür ederim güzel dileklerin için. Bütün gençlerimizin yolu açık olsun,hedeflerine ulaşsınlar. Anne ve babalar başka ne ister ki.. Sevgilerimle..
Bir_Kucuk_Ask
21 Haziran 2010 Pazartesi 11:45:36
Okula başlamaları,bitirmeleri,evlenip çoluk çocuğa karışmaları,torun sahibi olmalar.Hayat su gibi akıp gidiyor aslında.Kızınızı tebrik ediyorum.Hayırlısı ve yolu açık olsun .Bundan sonraki hayatında sonsuz başarılar...Selamlar.ERen

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 15:15:29
Zaman su gibi akıp gidiyor. Bütün gençlerimizin yolu açık olsun.. Güzel düşüncelerin için çok teşekkür ederim. Herşey gönlünce olsun. Saygı ve selamlarımla...
yesilsu
21 Haziran 2010 Pazartesi 09:48:02
Aysel hanim böyle sevindirici haberler duydugum zaman inanin kendi evladimmis gibi mutlu oluyorum. Bende iki ogul yetistiriyorum. Büyük oglumun da hedefleri büyük Allahin izniyle. Ama insan korkuyor hayattan. Her anne ayni düsünceler icinde kaliyor ayni sorulari soruyor. Yavrusu icin en güzelini istiyor. Sizi ve kizinizi tebrik ediyorum. Allahim cocuklarimizi mücadele verdikleri yolda utandirmasin cabalarini bosa cikarmisin. Sevgi ve saygilarimla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 09:51:59
Amin canım benim. İnşallah emeklerinin karşılığını alırlar ve bizler de görür gururlanırız. İki oğlunuz varmış Allah bağışlasın. En çıkarsız sevgi anne ve babaların evlatlarına duyduğu sevgi aslında. Tamamen onlara yönelik tek istediğimiz şey onları sağlıklı, başarılı ve mutlu görmek.. Allah herkese evlat sevgisini yaşatsın ve mürüvetlerini görmek nasip etsin... Başka ne isteriz ki değil mi arkadaşım. Teşekkür ederim içten yorumun için. Sevgilerimle..
handan akbaş
21 Haziran 2010 Pazartesi 09:27:01
Aysel hanımcığım, çok tebrik ederim, okulunu bitirdiği için.İnşallah mutlu bütün günlerini birlikte kutlayın.
Çok sevindim, arkadaşım, ilerde sevdiği biriyle evliliğini de görürsünüz, inşaallah, çocuklarımızın mutluluğu bizim mutluluğumuz.
Sevgi ve tüm güzel dileklerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 09:31:48
Handan Hanımcığım çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için. Ben de hepimizin çocuğuna sağlık, başarı ve mutluluk diliyorum. Çünkü annelik, babalık duyguları o kadar evresel ki.. Sanki hepimiz ortak düşünüyoruz. Çünkü anneler çocuklarının arkadaşlarını da bağırlarına basarlar. Kendi çocukları için ne düşünüyorlarsa diğerlerine karşı da aynı hisleri taşıyorlar..

Gelecek onların inşallah bizim elde ettiklerimizin daha fazlasına kavuşurlar.. Önce sağlık olmak üzere..

Sizi de Allah çocuklarınıza bağışlasın.. Tekrar teşekkür ederim. Sevgilerimle..
ayhansarıkaya
21 Haziran 2010 Pazartesi 08:27:47
Kızınızın ve bütün kızlarımızın bahtları açı olsun.

Yaşam devinim halinde...Çocuktuk genç olduk.Büyüdük. anne baba olduk.Yarın dede-nine olacağız(bazı arkadaşlarımız olmuş bile).Sonra da geçip gideceğiz tahtalı köye...Ve geriden gelenler de aynısını yaşayacaklar.Velhasıl bu dönme dolapa herkes binmiş olacak...

Selam ve saygılarımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 08:39:23
Ayhan Bey insan inanamıyor. Uzak görünen her yol bir gün bitiyor. Yolları kısaltıyoruz ömür gibi... Tahtalı köy ise " orada bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür" gerçeğiyle hep karşmızda.. Sanki bu dünya önreferans gibi..

Allah sizin, bizim daha doğrusu bütün gençlerimizi güldürsün.. Bahtları açık olsun. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Saygı ve selamlarımla..
canandemirel
21 Haziran 2010 Pazartesi 08:08:02
Handan Hanım işte hızla akan hayat.O kadar çabuk geçiyor ki.Ben yazınızı okurken oğullarımın üniversİteyi bitirişleri aklıma geldi.Nasıl hızlı büyüdükleri...Ve hele bir de evlendiğini düşünün.
Sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 08:28:43
Canım arkadaşım adım adım izliyorsunuz her evreyi..Allah herkese evlat sevgisini tattırsın.. Sizin de oğullarınıza sağlık, başarı ve mutluluk diliyorum. Sevgilerimle..
ali efter
21 Haziran 2010 Pazartesi 08:05:12
Yahu hele duuur daha nice nice güzellikler tad verecek yaşantınıza.Yaşam kesintisiz birsüreç.Ve yaşamın asli öğesidir insan.Acılarıyla sevinçleriyle kültürü varedendir.Kendinizi her an her saniye hazır tutmalısınız sevinmelere.Yaşamı anlamlı kılmak için birazcık duyarlı olmak,el atmak sahiplenmek yeterlidir sanırsam.
Gelen her günün kızınıza ve sizlere sevdiklerinize sevinçler getirmesi dileklerimle selamlarımı iletiyorum.

ali efter tarafından 6/21/2010 8:13:47 AM zamanında düzenlenmiştir.

3 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 08:23:23
Haklısınız da Ali Bey bir de bana sorun ah bir duygularımı zincire bağlayabilsem. Allah bütün gençlerimizin yolunu açık etsin. Hepsinin yüzleri gülsün.. Bu arada kızımın adı da Gül..

Teşekkür ederim içten yorumunuz için. Saygı ve selamlarımla..
ali efter 21 Haziran 2010 Pazartesi 08:33:00
Benim kızım dün geldi yıldız teknik 3.sınıf öğrencisi.Oğlumun da taini buraya malatyaya yani bulunduğumuz yere çıktı.Tabii epeyce bir çileden sonra.Yani yaşadığımız sürece yaşama dair bütün ihtimalleri bir an olsun aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor diye düşünüyorum.Baksanıza kızınızın ismi bile gül.Bu yeterli değil midir mutlu olmaya.Selamlarımla.
Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 08:43:50
Allah bağışlasın Ali Bey güzel şeyler gerçekten.. Kızınıza da oğlunuza da çok çok başarılar diliyorum. Karşılarına güzel fırsatlar ve insanlar çıksın.. Biz bir şekilde istediklerimizi gerçekleştirdik. Allah gençlerimize de bizim yapabildiklerimizin daha fazlasını versin.. Tabi önce sağlık.. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Saygı ve selamlarımla..
tacettin yıldırım
21 Haziran 2010 Pazartesi 08:00:52
Canım kızım; dilerim hep mutlu olursun. Her günün böyle tatlı telaşlarla geçer. Üzüntüsü az, sevinci bol yarınlar diliyorum sana..

TAHTI KURULU BAHTI AÇIK OLSUN KARDEŞİM....TEBRİKLER

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 08:19:18
Tacettin Bey Allah hepimizin çocuklarının bahtını açık etsin. Sağlıklı,başarılı ve güzel yarınları olsun.. Teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için.. Saygı ve selamlarımı sunuyorum.
meselci
21 Haziran 2010 Pazartesi 04:25:42


ee kız, baldan tatlı...

üniversite bitirmesi güzel olmuş, hayırlı olsun aysel abla.

ama hayat maratonu devam ediyor kızınızın.

ve benim gibi

10 temmuz 2010'da kpss'ye girecek. ona burada başarılar dilerim...

saygımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 07:31:59
Teşekkür ederim. Allah hepinizin yardımcısı olsun..Haklısın daha yolun başı yine.. Dediğin gibi KPSS sınavı olacak. İş olayı vs.. hayat hep bir telaş işte. Sen, benim kızım ve bütün gençlerimizin yolu açık olsun. Emekleriniz ziyan olmasın. Biz anneler dua ederken hepiniz için ediyoruz.

Güzel düşüncelerin için tekrar teşekkürler, başarılar diliyorum. Sağlıcakla kal...
AYSE 09
21 Haziran 2010 Pazartesi 02:43:01
canım canım
dur hele birde evlendiğini düşün torunları
işte hayatın verdiği en güzel hediye
bende kutlarım kızını ve seni annelerin en güzeli
sevgim saygımla


ayse09 tarafından 6/21/2010 2:44:10 AM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aysel AKSÜMER Yazının sahibi 21 Haziran 2010 Pazartesi 02:46:11
Ne kadar tatlı bir hanımefendisiniz. Hep moral verirsiniz böyle.. Acaba görecek miyim ben de o günleri.. Şimdi inanamıyorum çok uzakmış gibi geliyor ama zaman çabuk geçiyor değil mi? Allah nasip eder inşallah..

Size çok çok teşekkür ederim. Allah güzel yüreğinize göre versin.. Sevgilerimle..

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.