Devrim Boran
64 şiiri kayıtlı

Bir hastaneye kapatılışımdır

Devrim Boran
  5,0 / 2 kişi ·2 beğenme · 1 yorum · 867 okunma
Bir hastaneye kapatılışımdır

Bir hastaneye kapatılışımdır


Ömrümün En Uzun Yolculuğu’nun 22.şiiridir.

XXII.Bir hastaneye kapatılışımdır…

* Her yanım Zozan *

Ömrümün 2014’üdür. 2014’ün Nisan’ıdır. Nisan’ın 21’idir. Ve günlerden Pazartesi’dir. Sağım-solum, önüm-arkam, içim-dışım, her yanım Zozan. Saklanmayan taş olsun… Maltepe Üniversitesi Psikiyatri Servisi’dir. Ellerimin ve ayaklarımın kelepçelenip Yumuşak Oda’ya kapatıldığımdır. Dilimin, damağımın kuruduğu bir kuyudur. İğneler ve haplarla beynimin uyuşturulduğudur. Yumuşak Oda’dan alınıp 1422 No.lu Oda’ya kapatıldığımdır. Yarı uyanık bir halde gezindiğimdir. 24 saatlik bir uykudan uyandığımdır.

* Kanatları Kırılandır *

1442 No.lu Oda’da kalan 3 kişidir. Biri Kaan Diken’dir. Bileğine beyaz bir şerit bağlanandır. Şişkoların en tatlısıdır. Kelliğin en yakışanıdır. Kanatları bütün kırılmıştır. Hayatın savurup sürüklediği yer bir hastanenin psikiyatri servisidir. Deniz’in gök mavisini sevecek kadar cesurdur. Rahata düşkündür, ancak payına rahatsızlık düşmüştür hep. Düştüğü yerden doğrulup ayağa kalkacaktır. İnadı sevmez, eğlenceyi sever, ama kadercidir. Bir beyaz güldür hayattan tek istediği. Bir eski hikayedir Selvi ile aşkı. İki yıl önce bitmiştir. Dünyanın en güzel insanıdır. Ferhat Göçer’in “Git “ adlı şarkısıyla bütün kötülükleri hayatından kovandır.

* Kimsenin Görmediğidir *

1442 No.lu Oda’da kaldığım ikinci kişi Baran Can’dır. 24 yıllık hayatını görmemiştir kimse. Bir nişanlısı vardır Tuğçe adında. Dağlara çıkıp taşları delecek kadar yüce bir aşkı kalbinde taşıyandır. Bıyıkları sarkık, kaşları karadır. Dünyanın en güzel bakışlısıdır, ki sönmeye yüz tutmuş bir bakıştır. Deryada balık misali yaşayıp sabrı sınanan 24 yaşında bir melektir.

* Babamın Adını Taşıyandır *

Memleket özlemi içinde dağ olandır. Gözlerinin sevecenliğinden beslenir özlemi. Dokunsan yarasına, belki ağlayacaktır. Belki de yalnızca susacaktır. Dostların en güzelidir. Umudun çocuğudur. Umutsuzluğu kovandır. Babamın adını taşıyandır. Psikiyatri Servisi’nde hemşirelik yapan Cemal’dir.

* Pırıl pırıl bir yürek *

Yeniden ve yeniden başlar hayata. Gönlü daldan dala atlayandır. Nejla’nın gönlünde taht kurandır. Doktor olmayı düşlemiştir. Ancak ölü doğmuştur düşü. Bir mantık adamıdır. Bursa’nın yeşiline tutkundur. Pırıl pırıl bir yürektir. 21’inde bir melektir. Psikiyatri Servisi’nde hemşire olan Berkay’dır.

* Gizli bir sıkıntısı olana *

Kitapların koruyucusu ve esirgeyenidir. Hafif kitapları seçer okumak için. Gizli bir sıkıntısı vardır. Paylaşılamayacak bir sıkıntı. Dünyanın en güzel kitap okuyanıdır. Okmeydanı Devlet Hastanesi’nde doktordur. 27’sinde bir melek olan Tayfur Yağcı’dır.

* Bir manayı taşıyana *

Kitapların tarihine merak salandır. Kadere boyun eğmiş bir ailenin oğludur. Tarih, siyaset ve sanat tarihine eğilimlidir. İzmir’de fotoğraf çekmiştir iki yıl, ki hayatının en güzel dönemidir. Ömer Hayyam ve Mevlana’nın “Rubailer” kitaplarını bana ödünç verendir. Düştüğü bir mananın boşluğudur. Dile getiremediği bir boşluğu omuzlarında taşır. Manayı aklında çözemeyendir. 29’unda bir melek olan Ömer Oğuz’dur.

* Bir aile özlemi taşıyana *

Bir tarihin ikiye bölünmesidir. Bir coğrafyanın dörde bölünmesidir. Dünyanın en doğal insanıdır. Yüzünden huzur yayılandır. Aşksız bir yaşama mahkum olandır. Sürgündür ömrünün özeti. Ardahan’daki köyünün içinde üç kilise vardır. Baba evi kiliselerin tam ortasındadır. Bir yanı Gürcistan’a dokunur. Bir yanı Rusya’ya uzanır. Bir sınır köyüdür, adı Aras’tır. Kaçak hüzünlerin konakladığı bir yerdir. Muhammet, Dilek, Ayten ve kendisi, en güzel annesi Nazire’dir. Bir aile özlemini taşıyandır. 26 yaşında bir melek olan Vedat Boy’dur.

* Bir Celali’den bir Don Kişot’a *

Celali soyundan gelip kalbimde durandır. Kanlı Pazar’a tanık olandır. Denizler’in gözyaşını kalbinde taşıyandır. Kalamış’ta doğup bir inancın peşine düşendir. Üç kız kardeşin en büyüğüdür. Hülya’dır, Funda’dır, Nurcan’dır. Liseyi Amerika’da tamamlayandır. Bir yanı Kalamış’ta, bir yanı Erenköy’de, bir yanı Cihangir’dedir. Arkeoloji ve resme düşkündür. Hayatının özeti, hayvanları sevmektir. Dünyanın en güzel yaşlısıdır. Çağımızın Don Kişot’udur. 69’unda bir melek olan Nurcan Kınalıoğlu’dur.

* Bin bir çiçek yetiştirene *

Psikiyatri Servisi’nin gülüdür. Hastanenin sümbüldür. Yıldızlara uçan kırlangıçlar taşır sağ kolunun dövmesinde. Kınalı, kıvırcık saçlarından tutup uçtuğum yer, dört dağ arasındaki Dersim’dir. Nazlı serin seher uykuları kana bulanmış bir coğrafyanın yarasına eğilip dokunduğumdur. Munzur’un yamaçlarındaki tarlada bin bir çiçek yetiştirendir. Rahman ve rahimdir. Dünyanın en güzel hemşiresidir. 31 yaşında bir melek olan Yeşim’dir.

* Belki de duygusallığıdır *

1423 No.lu Oda’ya kapatılandır. İki oğlu vardır, ki cihan parçasıdırlar; 3 yaşındaki Mete ile 3 aylık Esmanur’un babasıdır. Dünyanın en güzel babasıdır. Yasemin’e yoldaş olandır. Kutsal Aile’yi kurtaracak olan kalbidir. Ferhat Tunç’un “Özgürlük Mahkumları”nı dilinde taşıyıp yaşamak için direnç bulandır. Belki de duygusallığıdır bütün mesele. Gezip görmüştür, görüp geçirmiştir. Onca deneyim biriktirmiştir. Enerjisi akacak bir mecra arayandır 32 yaşında bir melek olan Fatih Atalağ’dır.

* Bir mana arayana *

Erzurum’un karlı doruklarından kopup Bursa’nın Nilüfer’ine savrulandır. Başörtüsünde bin bir çiçeği barındırandır. Amcasını kaybedip ölüm korkusuna kapılandır. Üç çocuk doğurmuştur. Seymen’dir, Gülşah’tır ve de Sedat’tır. Yaşamak için bir mana arayandır. 49’unda bir melek olan Emine Özaydın’dır.

24.04.2014 * Saat 15:00 * Maltepe/İstanbul * devrim BORAN
Şiiri Değerlendirin
 
(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.
Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bir hastaneye kapatılışımdır şiirine yorum yap
Okuduğunuz şiir ile ilgili düşüncelerinizi diğer okuyucular ile paylaşmak ister misiniz?

Bir hastaneye kapatılışımdır şiirine yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üyelik Girişi Yap Üye Ol
Yorumlar
smyrna35.5 , 5 puan verdi
30 Haziran 2018 Cumartesi 02:26:04
enfesti insan manzaraları ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.