ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Her ayrılış, ölümün önceden alınan bir tadı gibidir, tekrar bir araya geliş de yeniden dünyaya gelişin önceden alınan bir tadı gibidir.-- SCHOPENHAUER Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Osmanlı akınları Bizans'a bunu yaptırdı

Osman Bey tarafından 1289’da Bizanslılardan fethedilen Karacahisar Kalesi’ndeki kazıda ilginç detay!

31.8.2011

Osmanlı akınları Bizans'a bunu yaptırdı

Osman Bey tarafından 1289’da Bizanslılardan fethedilen, 1299’da Osman Bey adına ilk hutbe okunarak Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu Karacahisar Kalesi’ndeki kazı çalışmalarında ilginç bir gerçek ortaya çıktı.

Osman Bey tarafından 1289’da Bizanslılardan fethedilen, 1299’da Osman Bey adına ilk hutbe okunarak Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu Karacahisar Kalesi’ndeki kazı çalışmalarında Bizanslıların, Türk akınlarından korunmak için ikinci suru ördükleri tespit edildi.

Kazı Başkanı ve Anadolu Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Altınsapan, yaptığı açıklamada, Karacahisar Kalesi’nin ve yerleşiminin araştırılması düşüncesinin 1999’da Prof.

Dr. Halil İnalcık tarafından ortaya konulduğunu belirterek, kaledeki kazı çalışmalarının 2002-2004’te Prof. Dr. İnalcık ve dönemin AÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Parman tarafından yapıldığını kaydetti.

Önceki yıl da kendisinin bilimsel danışmanlığında, Eskişehir Arkeoloji Müzesi Müdürü Dursun Çağlar’ın başkanlığında kazı yapıldığını hatırlatan Prof.

Dr. Altınsapan, "2010’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız yazışmalar sonrasında 2011’de Bakanlık ve AÜ adına kazılara başladık. Kazılar benim başkanlığımda Sanat Tarihi, Arkeoloji ve Mimarlık Bölümü öğrencileri tarafından sürülüyor. Kazılar eylül ayının sonuna kadar devam edecek" dedi.

"İÇ SURUN DUVAR KALINLIĞI 3 METRE"

Prof. Dr. Altınsapan, Selçuklular tarafından İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeyine yerleştirilen Ertuğrul Gazi’nin yönettiği Kayı Boyunun zamanla kendi adına Bizanslılara karşı akınlara başladığını belirterek, geç Bizans döneminde inşa edilen Karacahisar Kalesi’nin Ertuğrul Gazi’nin oğlu Osman Gazi tarafından Bizanslıların elinden fethedildiğini ifade etti.

Osman bey tarafından 1289’da fethedilen, 1299’da da ilk hutbenin okunduğu kalenin, Osmanlı Beyliğinin ilk kurulduğu yer olduğunu anlatan Prof. Dr.

Altınsapan, şöyle devam etti: "Kalede yaptığımız kazılarda ön cephe daha önce kazılmıştı. Bu kazılarda içeride güvenlik kademesi olan bir surun varlığını ortaya çıkarttık. Daha sonra ortaya zaviye olduğunu düşündüren bir yapı ortaya çıktı.

Bu yıl ki kazıda iç suru ve zaviyeyi ortaya çıkartacağız. Öncelikli hedefimiz kale içindeki yerleşim dokusunu ortaya çıkartmak. İkinci surun varlığı bilinmiyordu. Bizim kazımızın ardından ortaya çıktı. İkinci surun kuleleri de gün yüzüne çıktı.

Bizanslılar, ikinci suru Türk akınlarından korunmak için inşa etmiş. İlk sur Türkler tarafından aşıldığı takdirde ikinci surla karşılaşılsın diye yapılmış. İç surun duvar kalınlığı yaklaşık 3 metreden oluşuyor. İç surun giriş kapısında bir kontrol noktası daha var.

Fethedildiği günden bugüne kadar kale içinde bir yapılaşma bulunuyor. Kalenin iç suruna dayalı iş atölyelerini de gün yüzüne çıkarttık. Kale Türklerin fethinin ardından yerleşime devam etmiş. Kalenin doğusunda askeri alan var. Onun oturduğu arazide de bir yerleşim var.

Buradaki yerleşim Fatih Sultan Mehmet döneminde kadar devam etti." Prof. Dr. Altınsapan, kazı çalışmasında çıkan malzemeyi değerlendirip, yapıyı restore edeceklerini belirterek, Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli merkezlerinden olan kaleyi eski görünümüne dönüştürmek istediklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar
"Osmanlı akınları Bizans'a bunu yaptırdı" haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

Osmanlı akınları Bizans'a bunu yaptırdı ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.