Mehmet Öksüz
303 şiiri ve 55 yazısı kayıtlı Takip Et

Lâl gibi sessizlikLÂL GİBİ SESSİZLİK

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 29.6.2020 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

L̳Â̳L̳ G̳İ̳B̳İ̳ S̳E̳S̳S̳İ̳Z̳L̳İ̳K̳

“Güneşin sessizliğinde senli sevgimi yudumladım ve kana kana içtim yokluğunu.” Sevgin içimdeki yetim sancıların sahibiydi, “ruhumda gizlenen düşler; sana ait masallardı,” zaman çırpınışlarla yarışıyordu, derin yaralıydı!..

Eylül’ün son günü, havada kurşuni izler hakimdi, hüznün gözyaşları anlatıyordu zifiri karanlıkları; incinen tebessümlerin feryatları dinmiyordu, yüreklere yabancıydı aşkın büyülü güzellikleri, bedenlere yapışan yürek yaraları acıyla sızlıyordu!..

Yıkılmıştı içimizdeki aydınlık günler, “gözler artık hiç gülmüyordu;” yalan ezgilerle kararmıştı içimiz, sararmıştı güller, yok olmuştu sevinçler!..

İçimizdeki fırtınalarla hayat durgunlaşmıştı, herbir yanımız “ateş çemberiyle” mateme bürünmüştü; ılık bir meltem esintisi bile içimizi yakıp savurmuştu, yorgun gözlerimizle artık gülemiyorduk!..

Donuk bakışlarla hayat bir serüven gibi yaşanıyordu, hayatımızın kalıcı sancıları; gözlerimizin önünde canlanıp duruyordu, olumsuz olgular gün yüzüne çıkmıştı, artık hayatın nedensiz yaşandığını düşünür olduk!..

Hüzünler toplanmıştı gözyaşlarımızda, eskiye dönüşmüştü acı gerçekler; ruhumuzda, hayallerin dert kapısı, gönüllerimizde aralanırken, kaybedilen aşkların sevgileri bizi can evimizden vurmuştu!..

Ümidin yok olduğu nefesleri taşımıştı yarınlar, “daha yeni doğan bebekler bile derinden yaralıydı.” Rüzgârın esintisiyle zeminler kir kusarken, gözyaşları isyan tutuyordu ağlamaklı gözlerimize. Yüzlerdeki keder tazeyken, umutla uyanan gözler hüzünle kararmış, sevgimiz, tenha köşelerde “buluşamamıştı” ve özüyle “çırpınamamıştı” kaderimiz!..

Yağmurun esintisiyle hava temizlenirken, içimizdeki darmadağın hallerden kopamamıştık. Evimizin düş sokağında bedenimiz irkilmişti. Zaman geçtikçe yaralar kat kat büyümüş, bedenlerdeki yarıklar daha da açılmıştı. Yıldızlarımız karanlıklara gömülmüştü, insanlar ölümün hayaliyle baş edemiyordu, güneşin acı hasreti bedenimizi yakıyordu ve içimizdeki cümlelerle hep darmadağın hallere bürünüyorduk!..

Gözlerimizden hasretin yaşları akmışcasına, ırmakların yosun suyundan tatmışcasına, yılların acısını bedenimize katmışcasına, titrek düşüncelerin “acı gülüşleriyle” yüzer gibi oluyorduk!..

“Sevenin yüreği günden güne eriyorsa eğer, artık bir başkasını sevemeyeceğini, bağlanamayacağını bilmiştik, öğrenmiştik!..”

Ruhu ezik bedenimizle gidiyorduk, içimize tüm siyahi bulutları hapsediyorduk; kendimizi uçurumların kenarına itiyorduk, havada uçuşan kelebeklerde hep huzuru arıyorduk, ruh ruha beraber uçurtmalar uçururken, göklerin güzel mavisine doğru hayaller kuruyorduk!..

Şimdilerde, yalnızlıklarımız sefillikleri taşımış, içimizin derinliklerine dokunmuş, “vatan aşkıyla” ateşler içinde yanmış, yangın dumanıyla hücrelerimiz boğulmuş ve âdeta kara bulutların arasında sıkışmış gibiyiz!..

Hayatın “ücra köşelerinde” uyurken bedenimiz, yağmurun ıslattığı anılarda saklanan yüreğimiz, içimizin derinliklerinde kanayan hücrelerimiz olmadan, artık yaseminlerle, umut gülücükleri sarsın herbir yanımızı, “inadına umut ve inadına nefesle!”

𝐌𝐄𝐇𝐌𝐄𝐓 Ö𝐊𝐒Ü𝐙

Beğen

Mehmet Öksüz
Kayıt Tarihi:28 Haziran 2020 Pazar 17:25:20

LÂL GİBİ SESSİZLİK YAZISI'NA YORUM YAP
"LÂL GİBİ SESSİZLİK" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
esesligizem
29 Haziran 2020 Pazartesi 23:55:46
Nefes alabiliyorsak, umut var demektir. Tebrik ederim

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Öksüz Yazının sahibi 29 Haziran 2020 Pazartesi 23:58:55
Uykunun düşleriyle zaman akarken, kanadı kırık gölgelerin arasında sıkışmışken insanlık, hazanlı gecelerde düşünceler kaybolmuşken, gökyüzünün devalı yüzüne sığınan şiir insanına kalbi selâmlarımla yüce gönüllü insan.
Aygün Deniz
29 Haziran 2020 Pazartesi 19:26:41
Yüreğinize sağlık güzel ve hüzünlüydü. Saygılar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Öksüz Yazının sahibi 29 Haziran 2020 Pazartesi 19:36:19
Çok teşekkür ederim yüce gönüllü insan. Hüzün hiç uğramasın hanenize. Hep iyiden yana doğsun güneşiniz.
İsmail SAĞIR
29 Haziran 2020 Pazartesi 18:29:02
yazmak zor ama güzel iştir, engin gönlünüze sağlık, kutlarım

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Öksüz Yazının sahibi 29 Haziran 2020 Pazartesi 18:33:10
Çok teşekkür ederim o naif yüreğinize değerli yazarım.
Mutluluk içinde yarınlara dair ne varsa yüreğinizde buluşsun.
Mehmet Öksüz Yazının sahibi
29 Haziran 2020 Pazartesi 13:26:41
🌿Eserimi günün yazısı seçen seçki kuruluna, çok teşekkür ediyorum. Huzur koksun haneniz okyanuslarca. Hep iyiden yana doğsun güneşiniz.🌿

Cevap Yaz
Mehmet Burhan AKIN
29 Haziran 2020 Pazartesi 05:00:57

Merhaba adaşım,

Aşkın göz yaşlarına şahit oldum okurken edebi cümleleri..
Yalnızlık çökmesin isterim, bedenin puslu yollarında gezinirken.
Ve;
Karamsarlık içimizi daha fazla kemirmesin dileğim...

Yerli yerinde betimlemeler kullanılarak harika bir duygu masalı tadında bir metin.

Tebrikler, üstadım...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Öksüz Yazının sahibi 29 Haziran 2020 Pazartesi 09:59:15
Kıymetli üstadım,
Mükemmel duyguları olan yüreğinizin yolu hep açık olsun. Gününüz aydın olsun ebediyede kadar.. Hüzünden uzak, mutluluğa yakın vakitler sizinle buluşsun.
Gülüm Çamlısoy
29 Haziran 2020 Pazartesi 02:20:21
Tüm yüreğimle tebrik ediyorum.
Hep yazın dost yazarım ve hep yazalım da.
Nice güzelliklere nail olmanız adına...

Selam ve saygılarımla tüm içtenliğimle.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Öksüz Yazının sahibi 29 Haziran 2020 Pazartesi 09:57:35
Kıymetli Yazarım,
Zaman geçerken, muammalı anılar esiyordu içimize doğru. Yalnızlıklarla sertleşiyordu iklimler. Vuslat kapısında bekleyen yürekleri, yakıyordu içsel yangınlar. Nemli zeminlerle bedenler irkilirken, yollar uzayıp gidiyordu adsız diyarlara, hüzün hiç uğramasın hanenize yüce gönüllü insan.
Ahmet Zeytinci
28 Haziran 2020 Pazar 18:46:08
İnsan bütün ömrü boyunca karşısına çok değişik sevebileceği insan çıkmışsa da yine de aklı hep o birinde, o çok özel olanda kalıyor. Onun ile bir araya gelse ya da gelmese de yine de unutamıyor... Ve aşk o zaman nasıl demleniyor da demleniyor, o umut kabre kadar bitmeyecek bitmiyor, çıkar bir yerlerden gelir düşüncesi... Kutlarım hüzünlüydü...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Öksüz Yazının sahibi 28 Haziran 2020 Pazar 18:55:18
Kıymetli Yazarım,
Bir gün hayatın ücra köşelerinde bedeniniz uyurken, yüreğiniz sızladığı saatleri yaşarken, içimizin derinliklerinde nefes alırken, biz hayatta hep umutla bakacağımız an bu andır kıymetli insan o muhteşem yüreğiniz varya tüm karanlık ruhlara merhem oluyor. Varolsun o güzel yüreğiniz en güzel sevgi limanında. İyi ki varsınız.
Gülüm Çamlısoy
28 Haziran 2020 Pazar 17:55:34
Kaleminizi okumak adına mutluyum dost yazarım.
İçtenlikle kutluyorum.
Selam ve saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Öksüz Yazının sahibi 28 Haziran 2020 Pazar 18:00:46
Çok teşekkür ederim yüce gönüllü yazarım. Var olunuz güzelliklerle güzel insan. Hep iyiden yana doğsun güneşiniz.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.