athena
0 şiiri ve 26 yazısı kayıtlı Takip Et

Güzel bir günGüzel bir gün

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 19.12.2013 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Güzel bir gün.Hava açık,güneşli.Tek bulut yok gökyüzünde.Bugün tamamen bana ait.Keyfim yerinde.Uzun zamandır gerçekleştirilmemiş bir ziyaret için mini bir yolculuk beni bekliyor.Sadece yol ve ben, bir de doğru yolda olduğumuzdan emin olmak için Sibel bizimle olacak.

Gideceğim yer merkezden 1,5 saat kadar uzakta bir ilçe.İlk defa gideceğim.Yol konusunda berbatım o yüzden Sibelsiz yola çıkamıyorum.Bazen çok dolaştırsa da bir şekilde eve dönüş yolunu buluyoruz.Ona güveniyorum. Benzinimizi aldık.Çantam, cebim,cüzdanım ve diğer ihtiyaç duymam gereken şeyler derken evet hepsi yerli yerinde.

Radyomu açıp bu keyifli yolculuğun tadını çıkarmak için yola çıkıyoruz.Şehir içinden çıkmak çok zaman almıyor.Şanslıyım trafik su gibi akıyor.Radyoda sevdiğim şarkılar çalıyor.Bilmediğim bir yere giderken sakin olamayacağım kadar sakinim.Nihayet şehir dışına çıktık.Gökyüzünün maviliği de olmasa çevrede sarının tonlarından başka bir renkte yok hani.Yinede sarı ve mavinin kucaklaşmasından, bende aralarında olmaktan memnunum.Dikkatimi Sibelden ayırmamalıyım.2 Km sür,sağdan git sonrasında uyanık ol, dönüşe az kaldı mesajını verdi. Sağolsun yine hız limitini aştığımı söylemeyi de ihmal etmedi.Benimle konuşmasa da o iyi bir dinleyici ve beni bu kadar düşünmesi iyi hissettiriyor.

Heyyyy.bu şarkıyı çok severim. Jon bon jovi "Have a nice day" diyor.Bu şarkı sadece bana gelsin.
200 metre sonra yavaşça sağdan dönünüz .Sibel’in sesiyle bu bomboş yolda yinede sinyalimi vererek sağa dönüyorum.Yol berbat.Birazdan düzelir umuduyla devam ediyorum.Hayır.Düzelmek şöyle dursun tuhaf bir şekilde böylesi açık güneşli bir günde gökyüzünde bir kaç hain kara bulutun toplanmaya başladığını görüyorum. Hay aksi.Bir bu eksikti. Zar zor ilerlediğim bu köy yolunda birde yağmur yağacaktı. Harika ! Sen sürmeye devam et .10 dakikadır sürüyorum. Sibelin de sesi kesildi.Çekmiyor. Oysaki alt geçitlere girerken bile uyarırdın Sibel.Bilmediğim bir yerde berbat bir yolda dahası kara bulutlarla gittikçe kararan bir gökyüzü altında beni yalnız bırakmak için ne kadar da iyi bir zamanlama ! Radyodan da cazır cuzur sesler geliyor ve radyoda gidiyor.Doğal olarak tabi böyle bir yerde radyo çekmez diye düşünürken birden daha yüksek sesle "sweet dreams" çalmaya başlıyor. Evet,kesinlikle bu farklı bir kabus ! Kara bulutlar son mavi gökyüzü parçasınıda yuttuktan sonra ardından gök gürlemesi başlıyor.
Çevrede yaşam belirtisi adına ne bir ev ne tek bir canlıya rastlıyorum.Bu berbat yoldan ne zaman kurtulacağımı düşünürken iki kişinin yol kenarında yağmurdan ıslanmamak için sırt çantalarıyla başlarını siper alıp otostop çektiğini fark ediyorum. Hayır,alamam hele böylesi bir yolda bilmediğim bir yere kim olduğu belirsiz iki kişiyle devam edemem. Transit geçiyorum.İçlerinden biri öfkeyle arabama taş atıyor ama kurtarıyorum.

Ekrana benzin uyarısı düşüyor birden. İmkansız ! Depoyu yarısına kadar doldurdum ki gideceğim yere iki kere gidip gelmeye yeterde artar bile.Müziğin sesi bangır bangır. Kısamıyorumda. Arabada hiç bir şeyi kontrol edemediğimi fark ediyorum.Bu kadar sakin başladığım bu keyifli yolculuk çok başka bir yere doğru gidiyor.Hemde hızla ve benim elim kolum tamamen bağlı. Kendimi bırakamam direksiyonu bırakamam Çarpıntımı kontrol altına almaya çalışmalıyım.Kendim dışında her şey kontrolden çıkmışken ben gittikçe korku ve panikle kalbim ve beyniminde kontrolünü kaybetmeme neden olacak hormonları nasıl normale çekebilirimi düşünüyorum !? Şurda bir parça çikolata olacaktı.Bir korku filminde rolünün ne olduğunu bilmeyen bir oyuncu olduğum yolculukta bulduğum çözüm sadece bir parça çikolata yemek mi oluyor. Gerçekten mantıksız ama çikolatayı ağzıma atıyorum. Çikolata hızla erirken beynime yayılan serotonin ile biraz sakinleşmeye başladığımı hissediyorum .

Erken konuşmuş olmalıyım.Araba duruyor.Benzin bitmiş. Hiç başıma gelen bir şey değil.Bugün ilklerin de günüymüş meğer.Ne mutlu bana.Arabadan bir yere ayrılmıyorum Her yer karanlık.Yağmur alabildiğine camı dövüyor gözümün önünü göremiyorum.Arabadan çıkıp nereye gidebilirimki. Hem arabadan ayrılanların başına neler geliyor ? Filmlerden tahmin edebilirsiniz.Arabanın içi hala sıcak ve bu uykumu getiriyor.Ama nerede olduğumun ve başıma neler gelebileceğinin farkındayım.Elimden bir şey gelmiyor.Sadece dua ediyorum ve sileceklerimin araba durmasına rağmen çalıştığını söylemedim değil mi? Aslında bunu fark etmem o yol kenarında görüp transit geçtiğim iki kişinin sileceklerin gözümün önünü açtığında bana doğru yaklaşmakta olduklarını fark etmemle aynı anda oluyor.Yağmur yağıyor.Cam görünmez oluyor ve silecekler çalışıyor ve ikisi bana daha da yaklaşıyor...ve tak tak tak camıma vurmalarıyla birden kendime geliyorum.

Camı açıyorum.Gökyüzü hala masmavi.Yolun kenarında durmuşum.Polis memuru ehliyet,ruhsat istiyor.Çıkartıp veriyorum.Beni neden durdurduklarını hatırlamıyorum ama hatırlamadığımı hissettirmemem gerektiğinin farkındayım.Aklıma gelen en iyi cümle " Saat kaç acaba memur bey" oluyor.İnanılmaz bir sakinlikle memur bey cevap veriyor."13:00" 40 dk olmuş yola çıkalı.Rutin bir kontrolmüş evraklarımı teslim ediyorlar ve yola devam ediyorum.Sibel 200 metre sonra ilk sağa dönmemi söylüyor.Bir deja vu yaşıyorum.Sağa dönmeden arabayı kenara çekip duruyorum.Arkadaşı arayıp nerede olduğumu bilmesini istiyorum.127 saat filmini hatırlayalım hemen "Bir yere giderken mutlaka birilerine haber ver" mesajını hafızalarımıza bir daha çıkmayacak şekilde kazıyan filmdir.Ben daha sağlamcı olmak zorundayım.Giderken haber verdiğim gibi bilinç altımın bana yolda oynadığı oyundan sonra varacağım yere de bir yol güncellemesi yapmamın yararıma olacağını düşünüyorum.
Ve sıradaki şarkı guns’n roses’dan "patient"
Bulutlar mavi mavi göz kırpıyor
radyonun sesini biraz daha açıyorum
Evet,umarım,10 dk ya varmış olacağım...

Beğen

athena
Kayıt Tarihi:18 Aralık 2013 Çarşamba 15:03:55

GÜZEL BIR GÜN YAZISI'NA YORUM YAP
"Güzel bir gün" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Nizeral
25 Şubat 2014 Salı 20:53:19
Yorumları ve yorumaltlarını okumak 'ahirzamanmelegi'nin bana kattığı güzel özelliklerden bir tanesi. Okurken 'hikaye denemesi' cümlesine takıldım. Bence bu bir 'deneme' değil tamı tamına bir hikaye. Hatta üslup ve anlatıp o kadar sakin ve yalın ki, yorucu olmaması bu bir romanda olsa okuyabilirdim dedirtti. Betimlemeler zaman ve mekan tasviri cidden bana roman havası tattırdı. Yazarı ilk öyküsünde yabancı isimler kullandığı için zihnim de biraz eleştirmiştim, özel de bunu yapmasının sebebini izah etti ve bu yazıyı da okuduktan sonra gıyabında ki bu önyargımdan dolayı özürlerimi sunuyorum.

Gerçekten biraz daha uzasa, biraz daha detaylandırsa dediğim bir öyküydü. Özellikle navigatöre sibel isminin takılması çok hoşuma gitti. Gerçekçi bir öykü olmuş hayal gücünle süsleyeceğin daha uzun öykülerini bekliyorum :)

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 26 Şubat 2014 Çarşamba 14:16:17
Hikaye yazmakta zorlandığımı söylemiştim hatırsarsan o yüzden "hikaye denemesi " cümlesini kullanayım istedim usta hikaye yazarı arkadaşlarımla kıyasladığımda.Bu hikaye tek başına yapılacak bir şehir dışı yolculukta karşılaşılabilecek olası aksiliklerin biraz da hayal gücüyle ama olabildiğincede gerçekten sapmayacak kadar hayali gerilim sosu katılarak yazılmış hali diyelim.
Yinede böyle bir yolculuk yaptığımda başlıktaki gibi sadece"güzel bir gün" diyebilmeyi korkularımla yüzleşmemeyi diliyorum.Daha uzun öyküler yazmam için cesaretlendirici mesajın içinde çok teşekkürler.

P.S: Sibelin sesi Zeynepin tok sesine göre daha iyi bir yol arkadaşı olacak gibiydi o yüzden Sibeli tercih ettim.
Nizeral 26 Şubat 2014 Çarşamba 17:55:18
Yazarların en sevdiğim özelliklerinden bir tanesi de bu. "Sibelin sesi Zeynapin tok sesine göre daha iyi bir yol arkadaşı olacak gibiydi o yüzden sibeli tercih ettim" Yaratımı hissettiren ve gayet alışılagelmiş sıradan bir cümle. :) oysa yazmayan bi insan için, bunlar kafayı yemiş ifadesinin Türkçe'si. Ama ben çok tatlı ve çok yakın hissettim.
İlhan Kemal
20 Aralık 2013 Cuma 21:03:04
Benim yolum Marie Françoise ile hiç kesişmedi.

diye başlayan bir öykü yazma fikri geldi 'Güzel Bir Gün'ü okuyunca. Bir dağ yolunda, uçuruma sapmamı öneren Ellie'nin hikayesi... Gerçekten başıma gelen bir durumdu ve sonrasında olaylar koptu, gitti.

Bazı yazım ve format hatalarının sıklığı öykünün biraz aceleyle yüklendiği gösteriyor. Metni onlar için tekrar gözden geçirmekte fayda var sanırım. Saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 21 Aralık 2013 Cumartesi 12:41:42
Deneme yazmaktan çok daha sıkıntılı bir şey öykü yazmak.Benimkide naçizane öykü yazma denemesi gibi bir şey oldu.Altını çizdiğiniz hataları düzeltmek adına tekrar gözden geçireceğim yazıyı.Teşekkür ederim usta kalem.Saygılarımla.
Gül ESEN
19 Aralık 2013 Perşembe 11:18:26
bende çıksam mı ki dedim ..alıp başımı gitsem..gitsem..ama arabam yok ki..olurda bir gün olursa ..gideceğim ilk yer güneşin, ağaçların olduğu ve derenin şöyle şırıl şırıl akacağı bir yer olacak..ı.. komşumun oğlu bana aşık:)) beş yaşından beri ...şu an yedi yaşında... vanlılar..arabalara çok düşkün hep araba çizer..çitlembik gibi birşey..ufacık elleriyle onu yanımda götürecem bolbol da mangalda et yeriz..çikolatayıda arkasına yeriz..

ne güzel bir hayale sürükledin..mutlu oldum...güzel bir anlatım..akıcıydı....sevgilerimle..esen kalınız

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 19 Aralık 2013 Perşembe 11:23:57
Vanda bir süre çalışan aslen mardinli arkadaşımın kahvaltı sofralarını çok iyi hatırlıyorum.Hem göze hem damağa hitap eden çok güzel sofralardı.Vanlılar bu işi hakkıyla yapıyor diye düşünüyorum.Hayalinizde çok tatlı çok sıcak ve lezzetliydi.Teşekkür ederim.Sevgilerimle:))
_Akif_
19 Aralık 2013 Perşembe 08:10:29
Yakışıklı bir yazı olmuş.
Tebrikler...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 19 Aralık 2013 Perşembe 08:48:36
Teşekkür ederim değerli arkadaşım,

Güzel bir gün dileğiyle..

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
ersinbaşeğmez
18 Aralık 2013 Çarşamba 16:28:21
güzel bir yazıydı

özellikle havanın tasviri

ben yazıyı düşsel

gerçek ötesi olarak algıladım

bir an için gidip gelme

gerçekten kopuş

ve tekrar dönüş

yazarın cümleleri hızlı kurması ben deki bu sanrıyı güçlendirdi

tebriklerimle

3 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 18 Aralık 2013 Çarşamba 16:39:25
Hissettiğim ve hissettirmek istediğimi çok güzel ifade ettiniz.

Teşekkür ederim.

Saygı ve selamlarımla.
ersinbaşeğmez 19 Aralık 2013 Perşembe 08:10:22
güne gelen yazıyı

ve

yazarı kutlarım
athena Yazının sahibi 19 Aralık 2013 Perşembe 08:45:30
İnceliğiniz için çok teşekkür ederim Ersin bey,

İyi günler dilerim.
Bir Esinti
18 Aralık 2013 Çarşamba 16:03:08
Günü bilmem ama, manzara çok güzel. :)

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 18 Aralık 2013 Çarşamba 16:13:52
Gününde en az manzara kadar güzel geçmesi dileğiyle yola çıkılmıştı:) Teşekkürler okuduğunuz için.
grafspee
18 Aralık 2013 Çarşamba 15:15:05
biraz son durak tadında, biraz otostopçu tadında, hepsinden öte gerçek yaşamın içinden bir film kesiti sunmuşsun bize hatice. çok beğendim. eline sağlık.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 18 Aralık 2013 Çarşamba 15:20:02
Bir korku geceside yakında vizyonda demeyi istiyorum.Bu ara biraz gerilim okuyunca ve uzun zamandır istediğim bir şeydi(böyle bir kabusun gerçek olması değil tabi) bir yol,yolculuk yazısı yazmak.Bu ilk olsun devamıda gelsin umarım.Teşekkür ederim Fatih.
Bir tutam hayat
18 Aralık 2013 Çarşamba 15:11:55
Hikayede bir kopukluk mu oldu?
Ya da ben mi bağlayamadım.
Orada bir hayal mi var?
Karıştırdım olayı resmen.
Ya benim kafam karışık,
ya da yazarımız bir bölümü tam netleştirememiş.
Akşama bu hikayeyi yeniden okumalıyım.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 18 Aralık 2013 Çarşamba 15:18:14
Şöyle ki bilinçaltım beni yola çıkarken rahat,relaks,sıkıntı yok diye kandırmış olmalı yoldaki o olmasını asla istemeyeceğim bölüm biraz bilinç altımın "have a nice day" şarkısını dinleyip sağa sapmadan önce kısa bir anlığına oynadığı bir oyundu.
Hülya YETKİN 19 Aralık 2013 Perşembe 06:41:53
Bir tutam hayat: sizin yaşadığınız sorunun aynısını ben de yaşadım ....
Aynı düşünceler..


Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.