athena
0 şiiri ve 26 yazısı kayıtlı Takip Et

Tamam mıyız ?Tamam mıyız ?

Filmografimdeki 2. Çağan Irmak filmi.İlk Çağan Irmak filmiminde "Babam ve oğlum" değilde "Dedemin İnsanları" olduğunu düşünürsek çok da iyi bir türk sineması izleyicisi olmadığım gün yüzüne çıkacaktır.Fakat son yıllardaki iyi türk filmlerinden bir kaçıyla yolumun kesişmiş olması beni sinemamızın geleceğiyle ilgili umutlandırıyor.

Önce bir filmimize göz atıp, asıl sorgulamak istediğim can alıcı soruya dönmek istiyorum.
Temmuz, maddi durumu iyi bir ailenin tek çocuğu, heykeltraş ve çizer genç bir adam.Tek başına yaşadığı salaş dairesinde köpeği prenses ile mutlu mesut yaşayıp giden bir karakter demek isterdim, İyi ki diyemiyorum ! Aslında ne yazık ki demem gerekirdi ama ne yazık ki deseydik bu filmden payımıza düşen kocaman bir sıfır olabilirdi. Temmuz, babasından sevgi görmemiş, tutkuyla bağlı olduğu heykeltraşlığından annesinin gizlice satın aldığı heykeller ve kapabildiği kadarıyla çizgi roman çizerliğinden eline geçen kazançla maddi olarak pekte sıkıntı çekmeden geçiniyorken bir gün sevgilisinden aldığı bir e mail ile sevgilisinin kendisini terk ettiğini öğrenir.Ve görünürde rayında görünen hayat treni bir anda raydan çıkar, hızla uçuruma doğru yol almaya başlar.

Çamura hayat veren enerjisi tükenmiş, hayatında belkide şimdiye kadar düşünmek zorunda kalmadığı anlamsal bir çıkmaza girmiştir.Belkide çoktan yüzleşmesi gereken bir gerçekle yapacağı kaçınılmaz buluşmanın saati gelmiştir.Tam da böyle bir zamanda her gece rüyasına girip yardım isteyen o gence kafası fena halde takılı kalmıştır.Belkide cevaplar her gece rüyasında gördüğü o genci bulmasına bağlı olabilir, kimbilir.

Film bu ya Temmuz otobüste o sahil kenarından geçerken o genci yanında her halinden annesi olduğu anlaşılan bir kadınla birlikte görür, apar topar iner ve böylece İhsanlada tanışırız.

Birazda bu delikanlıdan bahsetmek gerek değil mi ? İhsan, doğuştan iki kol ve bacağı olmayan ama annesinin oğluna olan sevgi ve özenli bakımı ile hayatını devam ettiren ama diğer yandan annesine yük olduğunu,yaşam amacının kendine yetemez bir insan olarak sadece kocaman bir Hiçten öteye gidemediğini düşünen ve zorlu hayatına bulduğu tek çözümü uygulayabilmenin yolunu arayan, fakir bir mahallede, zor şartlarda yaşayan genç bir delikanlıdır.

İki ayrı dünyanın, birbirinden çok uzak sorunlarıyla yaşayan iki insanının yolu birleştikten sonra neler oluyor spoiler içermeden ve benim sorgulamak istediğim noktaya gelecek şekilde incelemeye devam edelim.

İhsan, Temmuzun yardım etme isteğini tek şartla kabul eder.Temmuzdan kendini öldürmeye yardım etmesini istemektedir.Temmuzda İhsanın kabul edilmesi imkansız bu isteğini tek bir şartla kabul edeceğini söyler.Kinyas ve Kayra kitabı bitmeden ona yardımcı olmayacağını söyler.Temmuz okur,İhsan dinler.Temmuz İhsana İstanbulun hiç görmediği yerlerini gezdirir.Temmuz hiç bilmediği bir dünyanın kapısını araladıkça İhsanın içinde bulunduğu ailevi sıkıntılarınında ortasında bulur kendini.İhsanı o ortamdan bir süreliğine çekip kurtarmak ister.İhsan artık Temmuzla yaşamaya başlamıştır.

Her şey iki taraf içinde iyi gidiyor gibi görünürken İhsan bu kadar kısa sürede abi sevgisini tattıran,hayatını güzelleştiren, hayal bile edemediği yaşama umudunu veren Temmuza fazlasıyla alışır ve beraberinde kaybetme korkusu ile bir an önce bu güzel ama sonu olmayan hayatına veda etmek ister.Güzel zamanlar hızlı geçer sanki hiç yaşanmamışcasına bir yanılgıya düşürürek.Bu arada kitaptabiter.Kinyas ve Kayranın hayata karşı beraber mücadele verme yönünde hem vücut bulan kan kardeşliği Temmuz ve İhsanıda sarmıştır.

Başlangıçta ikisini bir araya getiren nedenler anlamını yitirmiş.Temmuz ve İhsan hiç farkında olmadan hayatlarına kattıkları ile kaybettikleri yaşam ışıltısına yeniden kavuşurlar.

İhsan ın kolları bacakları yeniden çıkmamıştır Temmuzdan sonra, Temmuzunda hayatında yine yeniden sarsıntılar,boşluklar olacaktır belki zamanla, ama ikisi artık tamam mıyız sorusuna tamamız cevabını verecek kadar hayatlarını birbirlerine kattıkları ile doldurmayı başarabilmişlerdir.

Film henüz biter fon müziği hâla kulaklarınızda ve jenerik akarken aklınızdaki o soruya cevap vermek durumunda kalırsınız.

Tamam mıyız ?
Neye göre, kime göre ne kadar tamam olabiliriz ki.Tamam olsak yaşamanın ne anlamı kalır ki.Hiç bir zaman tamam olmayacağız.Eksiklerin farkına vardırtacak insanlar çıkacak yolumuza ya da tamam olduğumuz düşündürtecek insanlar ya da bir kitap okuyacağız hayatımız değişecek diyemem ama düşünce tarzımızda yeni pencereler açılacak.

Lennon’un o çok sevdiğim sözünde olduğu gibi "Biz planlar yaparken hayat başımıza gelenleri" yaşatacak her zaman.Kontrol bir yere kadar bizdeyse bir çok yerde bizde olmayacak ama farkında bir yaşam eksiğiyle,fazlasıyla en güzel yaşamı sunacak farkında yaşayan her insana...

Beğen

athena
Kayıt Tarihi:27 Şubat 2014 Perşembe 11:04:31

TAMAM MıYıZ ? YAZISI'NA YORUM YAP
"Tamam mıyız ?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
L_Capricorn_K
29 Eylül 2015 Salı 15:44:07
Bu filmi ilk izlediğimde ne yalan söyleyeyim, etkilenmiştim. Güzel filmdi. Şu dünyada emin olduğum tek şey varsa o da şudur ki; bu dünyada hiç bir insanoğlu tamam değil. Herkes bir şeylerin eksikliğini yaşıyor. Herkesin bir "keşke"si ve herkesin bir "eksik"liği var. Birini tamamlayınca, hayat bir başka şey ile sınamaya devam ediyor. Bu yüzden "tamam mıyız" diyemiyoruz bir ömür. Hayatın ve şartlarının bize sunduklarına "tamam mıyız ?" diye değilde "yeterli mi" diye sormak bence insanı daha mutlu edecektir.


Cevap Yaz
HAKİKATÇİ
2 Haziran 2014 Pazartesi 15:31:28


HAKİKATÇİ tarafından 6/9/2014 8:12:03 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
HAKİKATÇİ
2 Haziran 2014 Pazartesi 15:21:02
Yüreğine
Emeğine
Sağlık

Selam Saygı Sevgi Ve Bolca Duayla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 2 Haziran 2014 Pazartesi 15:22:58
Ziyaretinizle mutlu ettiniz teşekkürler Şerif bey,

Saygı ve selamlarımla...
Ozan İhlasi (Bekir Akbulu
19 Mart 2014 Çarşamba 12:03:42
BAZEN KADER İNSANLARI AYIRIYOR HAYATIN ZORLUKLARI ÜST ÜSTE BİNİYOR ÖNEMLİ OLAN YOLLARIN KESİŞTİĞİ YERDE AKILLICA DAVRANMAK VE ONU YAŞANA BİLİR BİR GÜZELLİĞE ERDİRMEKTİR GÜZEL ANLAMLI BİR YAZI ÖRNEKLERİ İLE KALEMİNİZ VAR OLSUN HATİCE HANIM SAYGILARIMI SUNUYORUM EN GÜZELE EMANETSİNİZ

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 25 Mart 2014 Salı 09:39:47
Bekir bey değerli yorumunuza cevap yazdığımı düşünüyordum şimdi fark ettim yazmadığımı çok özür dilerim.Lütfen kusura bakmayın bu rotarlı teşekkür için.Hayatın zorluklarını bir nebze hafifleten insanların yollarının çokca kesişmesi ve herkes için daha güzel bir dünya olması dileğinize samimiyetle katılarak tekrar teşekkürler.Saygı ve selamlarımla.
denizwill
28 Şubat 2014 Cuma 17:09:58
Yine yüreğinle yazmışsın. En derin anlamını bulmuş kelimeler yazında. Harikaydı. Seni seviyorum 👏💕

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 1 Mart 2014 Cumartesi 15:49:59
Seni burda yine yeniden ağırlamak mutlu etti beni Ösgeciğim.Filmide izlemeni tavsiye ederek sevgiyle uğurluyorum :)
CaNMaYBuLL
27 Şubat 2014 Perşembe 21:13:18
Filmi izlemeye gerek yok artik.Betimlemeler, hikayeci anlatimi,gorselligini merak ettirmiyor :) Guzel anlatimini zevkle okudum.

Saygilar , sevgiler.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 28 Şubat 2014 Cuma 14:35:58
Spoiler içermeyi istemesemde ne yazık ki içerdi,farkındayım ama bu güzel bir filmdi,izlenmeyi hak edecek güzel bir filmo yüzden yinede filmi izlemeni öneririm:) Ziyaret ve beğeni içinde çok teşekkür ettim.Sevgiler, saygılar.
Eleştir-men
27 Şubat 2014 Perşembe 21:08:17
Bir hayali, , düşü benim dışımda bir baskasinin dilinden dinlemek, yazisindan okumak mutluluk verici.Hos ve güzeldi.Tebrikler.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 28 Şubat 2014 Cuma 14:33:13
Profilinizden edindiğimiz ipucuna göre sizinde önümüzdeki günlerde güzel eleştirilerinizi okuyacağız(en azından kendi adıma okumak için sabırsızlanıyorum diyebilirim:)) Ziyaretiniz ve güzel yorumunuzu bıraktığınız içinde çok teşekkür ederim.
Nizeral
27 Şubat 2014 Perşembe 20:04:14
Türk filmi olsun yabancı film olsun pek sevmiyorum. Daha çok dizi insanıyım uzun bir kurgu bol detaylandırılmış entrikalar daha hoşuma gidiyor. Çağan ırmak filmlerinden de özellikle hazzetmiyorum yaşatmak istediği duyguyu bize bırakmak yerine kaba saba gözümüze gözümüze sokuyor gibi hissediyorum ve benim duygum sana mı kalmış arkadaş diye ona olan tepkimi devam ettiriyorum. Bu filmini anlattığınız kadarıyla klişe buldum. Üniversite de 9. senesi olan birisi olarak etrafımız bu ve bunun türevi insanlarla sarılı. Bunu direk anlatmak basit geldi bana kurguyu daha sanatsal yapabilirmiş sanki. Sizi tebrik ediyorum bir eser hakkında kalemi elinize aldığınız için, ama bu sefer konu beni pek sarmadı :/.

8 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 27 Şubat 2014 Perşembe 20:54:16
Kısa cümleleri sevmeyen bir insan olarak dizi insanı olmaman şaşırtmadı.Filmler ele aldığı konuyu daha kısa sürede ama belki daha yetersiz işliyor olabilir.Kurguda daha derin,uzun soluklu hikaye takibi sevenler için diziler ideal.Türk dizlerinin entrika, çarpık aile ilişkileri, aldatma, töre,kan davası gibi klişeler etrafında döndüğünü düşünürsek yabancı diziler açık ara öne geçiyor dizi kategorisinde.Türk filmlerine çokda sıcak bakmazdım ama son zamanlarda izlediğim beğendiğim yönetmenlerden birisi olduğu için Çağan filmleri ilgimi çekiyor diyebilirim.Sanatta, her şey gibi göreceli size hitap etmemiş olmasıda bu yüzden normal ve filmin daha sanatsal yapılması ile ilgili eleştiride haklı olabilirsiniz.Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için.
Nizeral 27 Şubat 2014 Perşembe 22:02:58
Türk dizisi de prensip olarak izlemiyorum. Yabancı diziler özellikle bir kaç isim çok cezbedici. Sakın yazınızla ilgili bir eleştiri olarakta algılamayın söylediklerimi. Yazın tarzınızı çok beğeniyorum sadece bu sefer kurgu beni sarmadı o kadar :). O da Çağan isminden dolayı sanırım. Tek cd'lik filmleri vardı onları izlemiştim. 6 seri idi galiba o filmlerde Tıpta ne kadar klişe varsa korku filmlerin de hepsini almış film yapmıştı ister istemez önyargıya sebep oldu kendisi.
athena Yazının sahibi 28 Şubat 2014 Cuma 14:42:35
Çağan IRMAK mesleki bir alana girip çuvallamış anlaşılan bir bölümde yetmemiş 6 film birden yapmış.Acemilik dönemi olmalı o filmlerini izlemiş olsam kesinlikle bir daha filmini izlemeyi istemeyebilirdim.Benzer örnek şimdilerin çok ünlü ve başarılı yönetmeni Peter Jackson içinde geçerli olabilir.Vasat sayılabilecek korku filmi denemelerinden sonra LOTR,Hobbit,King kong gibi başyapıtları çekeceğine kim inanırdı ki.Yabancı diziler beklentiyi çok yükseltebiliyor her bölümü film tadında, beynimizdeki tüm hücreleri düşünmeye zorlayan iyi diziler var ne yazık ki çokda zaman bulup her istediğim diziyide izleyemiyorum şimdilik aylaklarla idare etmek zorundayım.
Nizeral 28 Şubat 2014 Cuma 19:34:01
Aylaklar? The walking dead? bende bu aralık six feet under hastasıyım :)
athena Yazının sahibi 1 Mart 2014 Cumartesi 14:08:02
Evet evet ta kendileri :) yeni bir diziye başlamak istiyorum mentalist var aklımda bu diziyede bir göz atayım ve bu sezon yarım bıraktığım grimm e de bir dönüş yapsam fena olmaz.
Nizeral 1 Mart 2014 Cumartesi 14:13:04
Mentalist'i sevmedim ben ama The walking Dead seven birisinin çok seveceği bir dizi var 1 sezon yayınlandı under the doom :) tavsiye edilir çok iyi drama :)
athena Yazının sahibi 1 Mart 2014 Cumartesi 14:30:37
Under the doom, Stephen King yanlış hatırlamıyorsam duymuştum ama izleyemedim hangi birini izlesemki mentalist 5 sezon oynamış başlasam bitmek bilmez yeni başlayan bir dizi (dahamı mantıklı acaba diye düşünür ve mantıklı olduğuna karar veriri seyirci) under the doom a başlayım en iyisimi :/
Nizeral 1 Mart 2014 Cumartesi 14:41:54
Mentalist bide akıcı bir kurgu değil. Her bölüm bir vaka ben o tarz dizilerden sadece House izleyebilidim. Devam eden sürekli bölümleri sewviyorum ve under the doom bu konuda ve drama da muhteşem ve evet Stephen King ile Steven Spilberg'ün ortak senaryosu :)
Narziss
27 Şubat 2014 Perşembe 11:55:09
Filmi henüz izlemedim..Fakat makalenin sonunu çok güzel bağlamışsın...Asıl merak ettiğim konu da film de Kinyas ve Kayra kitabı ne gibi bir rol oynuyor..Zira Hakan Günday'ın bu kitabı çok sert bir kitap....Makalenin sonun da tamam mıyız? sorusundan sonra ki cevabın bana Dövüş Klübü filmini hatırlattı şöyle bir repliği vardı yanlış hatırlamıyorsam ''hiçbir zaman tamamlanmış olmayayım, ne olur.
hiçbir zaman halimden memnun olmayayım.
hiçbir zaman kusursuz olmayayım.
kurtar beni tyler, kusursuz ve tamamlanmış olmaktan kurtar....Bu replik beni epey etkilemişti zamanın da...Filmi zaten merak ediyordum fakat bilirsin altyazı çıkana kadar izleyemeyeceğim....Çok akıcıydı...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 27 Şubat 2014 Perşembe 16:29:30
Temmuz un İhsan a yardım etmekte ilk aklına gelen kitap okumak gibi bir formül oluyor ve bu kitabı seçiyorlar.Kitabın hikayesini ben filmden sonra öğreniyorum filmde çokda bahsedilmiyor sadece ismini görüyoruz ama filmdeki karakterlerimizin kendilerini bulma yolculuğunda kitabın etkiside yadsınamaz gibi.Film izledikten sonra kitabıda okuyan birisi olarak, kitap-film bağlantısına senden yorum alabiliriz diye düşünüyorum ?

Ben o filmi kardeşimin zoruyla izlediğim için kendimi çokda içinde bulamamış ve felsefesini kaçırmıştım.Replik çok iyiymiş.Yorumun için çok teşekkür ederim ve umarım en yakın zamanda alt yazısı çıkar:)
ersinbaşeğmez
27 Şubat 2014 Perşembe 11:20:40
seyrettiğim filmi ne güzel anlatmışsınız

Bu arada Türk sinemasının son dönemlerinin kaliteli yönetmeni

Çağan Irmak'ın her filmi kendi içinde bir hayat

ki geçenlerde şans eseri seyrettiğim Mustafa hakkında her şey sanırım en iyi filmlerinden biri

Ulak'ı saymamak haksızlık olur

Anlattıklarınız her an yaşama

rast gelme ihtimali olduğumuz gerçekler değil midir ki filmin içine hemen alan

bizi


tebriklerimle yazar


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 27 Şubat 2014 Perşembe 16:07:47
Her yaşam bir film diyebileceğimiz kadar hayatın içinden, iki insanın hikayesi ile yaşadığımız hayatta belki çevremize ve kendimize daha dikkatli gözlerle bakmamız gerektiğini hatırlatan bir filmdi.Filmi izleyen birisi olmanızda ayrıca güzel ve bahsettiğiniz iki filmide izlenecekler arasına alıyorum.Değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.

grafspee
27 Şubat 2014 Perşembe 11:17:42
Tamam, tamlık gerçekten neye göre, kime göre gerçekten. Kiminde fiziksel eksiklik, kiminde duygusal, kiminde ruhsal, kiminin tahtası eksik, kiminin mayası. ve bazen hepimiz diyoruz, falanca beni şu açıdan tamamlıyor. demek ki hiçbirimiz tam değiliz. Yaradan bizleri puzzle parçaları gibi serpiştirmiş. farklı parçaları birbirine birleştirmeye çalıştığında herkesin malumu düzeni bozuyor, sıkıntı yaratıyor. yine bir film üzerinden bize güzel mesajlar verdin hatice. sayende ilk defa duyduğum filmleri de inceleme şansım oluyor. eline sağlık efem..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 27 Şubat 2014 Perşembe 15:58:07
Filmleri inceleme şansın oluyorda "warm bodies" i hala izlemek için fırsat bulamadığınada eminim Fatih ;) Neyse taşımı attım devam edebilirim:) Gelişen teknoloji, bencilleşen, makineleşen biz insanların dünyasında maddesel eksiklerimizden öteye çevirmek istedim kalemi filmi izledikten sonra.Puzzle örneğide tamam mıyız noktasında çok iyiydi.Teşekkür ederim değerli yorumun için.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.