athena
0 şiiri ve 26 yazısı kayıtlı Takip Et

Kanserle danskanserle dans

23 yaşında kanser ile mücadele eden kendisi çıtı pıtı, dünyalar güzeli , kocaman bir yürek Özge Deniz.İçindeki umut, azim ve yaşam enerjisi ise kesinlikle denize sığmayacak kadar büyük,kocaman tıpkı ucu bucağı olmayan bir okyanus gibi.

Özge ile yine özel insanların olduğu bir platformda paylaştığı bir yazı ile tanıştım.Açtığı konu başlığı çok sarsıcıydı kayıtsız kalınamayacak kadar ve yazısını okuduğumda ben bu güzel insanla tanışmalıyım üstelikte aynı şehirdeyim diye düşündüm.Beni daha iyi anlamanız için Özgenin düşüncelerini Denizin kaleminden duyumsamak gerek..

"Yazılarınızı okuyorum. Kimi bir umut denizi, kimi isyan ve yorgunluk dolu. Ama hepsinin özünde aslında aynı mesaj yatıyor; içinde bulunduğun durumdan iyi bişeyler çıkar.

Uzağa gitmeden kendimden örnek verecek olursam;

Benim için kansere hiç yakalanmamak daha büyük bir şans olmazmıydı? Ama benim yaptığım bu olumsuzluktan bir başarı öyküsü çıkarabilmekti sadece.

Küçük şeylerin kıymetini daha iyi anladım sayesinde. Önceleri beni ıslatan yağmur kanserden sonra hiç ıslatmadı. Kanserden önce hergün gördüğüm güneş dev bir nükleer reaktör değilmiş meğerse, doğuşu ve batışı başka şeymiş. Havyar da neymiş simidin yanında. Kuyruk sallayan köpek, mırıldayan kedi, penceremin kenarında ekmek bekleyen güvercin ne destansı olaylarmış. Damla damla biriken koca bir mutluluk deniziymiş hayat. Hazır bir mutluluk aramak ne büyük gafletmiş.

Hiçbirşeye şaşırmamayı, güvenilen dağların çoğu zaman karlı olduğunu, güvensiz sanılan dağlarda ise enfes çiçekler yeşerdiğini ben onunla savaşırken öğrendim. Mükellef sofraların, marka giysilerin, pahalı arabaların, şatafatın mutluluk olmadığını, mutluluğun sadece sevgiden geçtiğini öğrendim. İnsanların bir hedefi olması gerektiğini, o hedefler için savaşılmasını, cesur olmayı, direnmeyi, boyun bükmemeyi ben kanserle dans ederken öğrendim. Almanın değil vermenin insanı daha mutlu ettiğini, sorumluluğu, yarımseverliği bana o aşıladı. Nasıl diyordu şair; İYİKİ VARDIN KANSERİM.."

İyi ki vardın kanserim !

Diyen bu güzel kardeşimle,arkadaşımla tanıştığımda çok heyecanlandım çok mutlu oldum.Onun zengin dünyasından kendi dünyama pozitif düşünce aktarımında bulundum.Unutuyoruz bazen hatırlamak gerek bazen yaşamın, her saniyenin değerinin farkına varanlarla kucaklaşmak gerek hatta belki onlarla dans etmek gerek.

Kanserle dans, facedeki güzel grubun adı.Kaliteli bir destek ve dayanışma platformu.Güzel, büyük bir aile.Inside ı am dancing, dancing in the dark gibi engellere rağmen hayata tutunan ve yaşamla dans eden büyük insanların daha büyük hikayelerini dinlemek gerek bazen ve bazen empati yapmak gerek ve tıpkı o platformdaki bir diğer başarılı dansçı Meral hanımın dediği gibi üniversteyi okuyup kanserin bulaşıcı bir hastalık olduğunu düşünmemek gerek veya hayatınızın bir noktasında sizi bulabileceği gerçeğini pekde kulak ardı etmemek gerek.Akıllı telefonlarımızdan etrafımızı çepeçevre saran radyasyondan ve bol hormonlu gıdalarımızdan vazgeçemeyeceğimizi düşünürsek çok ütopik değil ne yazık ki kanser gerçeği.

Bu dans onların ve bana düşen o coşkuya tüm kalbimle eşlik etmekti sadece...

Beğen

athena
Kayıt Tarihi:26 Kasım 2013 Salı 23:32:29

KANSERLE DANS YAZISI'NA YORUM YAP
"kanserle dans" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
PERİ BACASI 50
21 Ekim 2014 Salı 23:50:34
Yazınızı yeni okuma fırsatı yakaladım,
Sağlık elden gitmeden kıymetini bilmiyorlar ,,bazı insanlar o halde sigara ,alkol ve madde bağımlılığına karşı kaleminize ALLAH GÜÇ VERSİN.
KANSER Konusunda titizlikle yazılmış harika bir makale . kutluyoruz sizleri .

Cevap Yaz
Sihirli Kalem
21 Ekim 2014 Salı 14:46:38
Satır aralarında durup düşünmek, kıyas etmek, arada tebessüm etmek ve bazen de hüzünlenmek benim vazgeçmediğim işlerden biri galiba.

Küçük şeylerin insanları mutlu ettiği gerçeği ne yazık ki ölümcül bir hastalığın pençesine düşünce düşüyor aklımıza. İşler, bitmeyen telaşlar, hep başkalarından iyi, daha çok kazanma çabası,

çok boş çokk...

Amaç ve hedef çok farklı şeyler bana göre.Birçok amacı olabilir insanın ama hedef tektir.
Kendi adıma konuşmam gerekirse;
Benim hedefim gözlerimi dünyaya kapatacağım gün iyi kilerim keşkelerimden daha çok olsun.

Sevgi...
Çok sihirli, çok dolu...


Güzel, uyandırıcı ve silkin kendine gel diyen bir çalışmaydı.

İyi ki akmışım bu kadar geriye.
Bazen burdaki değerli kalemlerin defterlerini karıştırmak iyi oluyor:))


Ellerinize, yüreğinize sağlık.

Kucak dolusu sevgilerimle.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 21 Ekim 2014 Salı 18:41:39
Yazıları okuma tarzınızı çok beğendim daha bir anlamlandırıyor ve yaşanmışlık katıyor yazıya.

Yaşamın amacı ve hedefi ? Sizin kaleminizden okumak gerek bu iki gizil konuyu neden gizil çoğu zaman yaşam amacımız ve hedeflerimiz yaşamın diğer zorlukları arasında kaybolup, yok olabiliyor ve yaşamın orta yerinde kendimizi amaçsızca yapayalnız hissedebiliyoruz.

Ama sağlık konusuda bir yere kadar elimizde bir yerden sonra kaderimize düşeni yaşayacağımız kontrolün sınırlı olduğu bir yaşam gerçeği.

Hayat gerçekten kısa dediğiniz gibi her günün değerini keşke fark edip hayatımızda hüzünler değilde iyikiler biriktirebilsek.

Elimizde kahvelerimiz sanki karşılıklı sohbet edermişçesine samimi gelen değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Sevgi ve selamlarımla...
HAKİKATÇİ
12 Haziran 2014 Perşembe 11:43:42
Yüreğine
Emeğine
Sağlık

Selam Saygı Sevgi Sabır Ve Dua İle
ALLAH c.c emanet ol

HAYIRLI BOL BEREKETLİ HUZUR DOLU KANDİLER

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 12 Haziran 2014 Perşembe 11:51:40
Çok teşekkür ediyorum sizinde kandilinizin mübarek olması ve dualarınızın kabul olması dileğimle.Saygılar...
Nizeral
25 Şubat 2014 Salı 21:39:26
"güneşin bir nükleer reaktör olmadığını farketmek" muhteşemdi. kıymetlilerimizin ayağımıza pranga olabileceğini ama bizi derine çeken o pranganın su altı muhteşem dünyasını seyretmemizi de sağlayacağını anlatmaktan öte yaşatan, hoş bir yazıydı. Böyle bir konuya değinidniz için çok teşekkür ediyorum. Bugünden sonra daha dikkatle bakacağım güneşe.. Tebrikler kaleminiz daim olsun.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 26 Şubat 2014 Çarşamba 16:47:17
Hayatta herkesin yolumuza çıkmasının iyi veya kötü bir etkisi oluyor.Sevgili Özge ile karşılaşmam benim bakış açıma yeni derinlikler getirdi ve bu güzel bakış açısından sızan umudun daha fazla kişiye ulaşmasını istedim:) Teşekkürler değerli yorum için.
Nizeral 26 Şubat 2014 Çarşamba 17:49:19
Sızıyor, siz istedikçe de sızmaya devam edecektir. Bu farkındalık yaratan yazınız için ben teşekkür ediyorum.
denizwill
10 Şubat 2014 Pazartesi 23:01:51
ben geldimm :)

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 11 Şubat 2014 Salı 09:22:25
Hoşgeldin ilham perim:)
TheRaven
6 Şubat 2014 Perşembe 20:14:14
Hem okudum hem Ağladım ... Ben zaten oldum olası sulu gözlü biriyimdir. Ana Haber Bültenlerine, Gazetelerin 3. sayfa manşetlerine, Sokakta mahsun gördüğüm bir kediye veya köpeğe, hatta film olduğunu bilmeme rağmen çoğu insanın güldüğü Küçük Emrah'ın bazı sahnelerine bile ağlarım. Dayanamıyorum. :) Ama kanser ya da zor bir süreçten geçmeyi gerektiren hastalıklarda destek olunması gerektiğini, donör olmak ve/veya organ bağışının önemi üzerinde daha çok çalışmak, duyurmak anlatmak gerektiğini düşünüyorum. Gülmek ve hayata gülümsemeyi aşılamak... Bahşedilen ömrümüzü süresi ile değil hayatımıza kattığı güzelliklerle doldurmayı öğrenmek belki de öğretmek... eline sağlık Sayın Yazar ;)

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 11 Şubat 2014 Salı 09:31:27
Seninde o sulu ama hasass yüreğine sağlık sevgili okuyucu;) Bu arada yalnız değilsin emrah filminde ağladığımı hatırlamıyorum ama son samurayda, aşk tesadüfleri severi her izlediğimde,if onlyde, haberleri izlerken okuduğum kitaptaki her dramda, ağlayan bir insan gördüğümde hiç iyi bir tesellici değilim direk göz yaşlarına ortak olurum.Tek kaygımız hayatta selülitlerimiz, yaşla birlikte artan kırışıklıklarımız, bugün ne yesek ne içsek ne giysekten öte olmalıya vuru yapmaktı.Hayatta çok daha ciddi kayfıları olan insanlar var ve bir gün onlardan biri olmaya hepimiz çok yakınız.Sadece biraz daha duyarlılık ve hayatı yüzeysellikten çıkarıp biraz daha özünü görmek..ve elinde olan her nimet için şükretmek, mutlu olmak.Teşekkür ederim güzel yorumun için:)
Vertigo
17 Aralık 2013 Salı 10:22:24
kanserle dans edenlerden biri dee, ben :P

"iyi ki varsın kanserim" demesem dee, iyi etkilerini de göz ardı edemem!..

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 17 Aralık 2013 Salı 10:41:19
İyi ki varsın demek belki fazla iyimserlik ama getirileriyle götürdüklerini unutmaya çalışmak, iyi hissetmeye çalışmak güzel bir şey olsa gerek..

Ve dileğim inşallah geçmiş (olmuş) olsun ve kendini sonsuza kadar unuttursun,

Teşekkür ediyorum,

Sevgiler...
Vertigo 17 Aralık 2013 Salı 10:48:27
sağolun...

def ettim gitti - gidişi olsun gelişi olmasın daha daa : )

inşallahh...


severek : ) selamlarımla...

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
glenay
27 Kasım 2013 Çarşamba 19:13:17
Yazı kanser gerçeğinin hayata bakış açısını güzel bir yönde değiştirdiği çok güzel anlatmış.

Ne çok bakmadan geçtiğimiz, burun kıvırdığımız ya da eften püften nedenlerle beğenmediğimiz şeyler var.
Hayatı daha iyi algılamaya neden olmuş hastalık.

Yine de dikkatli olunmalı.

tebrikler,

beğenerek okudum,

selâm ve sevgiler..

Cevap Yaz
ersinbaşeğmez
27 Kasım 2013 Çarşamba 12:10:40
sustum

ve

gözlerimde bir ışıltı parıldadı

simidimi yerken

tebriklerimle

Cevap Yaz
Bir tutam hayat
27 Kasım 2013 Çarşamba 10:20:17
Güzel bir çalışma.
Bazı konulara daha dikkatli eğilmemiz gerektiği gerçeğini hatırlattı bana bu yazı.
Hem kendimiz için, hem çevremizdeki insanlar için.
İşlerim çok,
sayfaya zaman ayırmakta güçlükler çekmekteyim.
İnşallah ilerde,
bu yazıyı tekrar okuma fırsatı yakalar ve bu konuya enine oyuna eğilirim.
Teşekkür güzel cümlelerinize.

Cevap Yaz
_Akif_
27 Kasım 2013 Çarşamba 07:02:00
Hayat her şeye rağmen güzeldir.
Ölümden korkmayan insanlar da vardır ama yok olmaktan herkes korkar.
Ölüm, inançlı insanlar için bir son değildir.
Belki yukardaki yorumum yazıyla çok alakalı değil ama nedense bunları düşündüm:)
Güzel bir yazıydı. Tebrik ve saygılar...

Cevap Yaz
!.sean.!
26 Kasım 2013 Salı 23:53:08
Güzel ve düşündürücü,,,
Tebrikler.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.