Kapanmayan tek yara vicdan yarasıdır. PUBLiLiUS SYRUS [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ŞERİAT ÜLKESİNDE KADIN OLMAK

ŞERİAT ÜLKESİNDE KADIN OLMAK

ŞERİAT ÜLKESİNDE KADIN OLMAK Dr. Sadık Özen


Değerli Eğitimci-Öğretmen ve Yazar Sayın Zekiye Yüksel’in bu yapıtı; onun kişilikli ve ilkeli bir cumhuriyet kadını olarak geçen yaşamından 3,5 yıllık bir kesitin öyküsü. Özenle tutulmuş bir günlüğe yazılmış anılardan oluşuyor. Çok akıcı ve Türkçe’ye özen gösterilerek yazılmış. Okunmaya ilk başlandığı andan itibaren su gibi akıp geçiyor. Son derecede yalın ve bir o kadar da sürükleyici.

Okuruna, kendisini büyük bir istekle ve zevk duyarak okutturan bir yapıt. Üstelik basımında belli yaş üstü okurları zorlayabilen çok küçük yazı karakteri kullanılmasına karşın.

Kitapta, şeriat ülkesinde yaşayan kadınların iç acısı durumları çok çarpıcı bir şekilde vurgulanıyor. Yazılanları okuyunca; ister erkek, ister kadın olsunlar, ülkemiz insanlarından birilerinin, bu tür bir yaşamı nasıl kabullendiklerini, bu zulme neden karşı çıkmadıklarını ve hatta özendiklerini anlamak mümkün değil. Bu zavallılar, Büyük Atatürk’ün kendilerine kazandırdıklarının değerini nasıl anlayamıyorlar. İşte bunu çözmek ise hiç mümkün değil.

Sözü edilen yaşamın; dinsel, sosyal, kültürel, ekonomik değerlerle, akıl, mantık, sağduyu ve tüm insani niteliklerle açıklanması olanağı yok.
Eğer Sayın Yüksel’in tartışılmaz kimliği söz konusu olmasa, anlatılanların doğruluğuna inanılması da zor olurdu. Hatta inanılamazdı. Çünkü nereden bakılırsa bakılsın, yaşananlar akıl ve insanlık dışıdır. Ama, yazar öyle somut şeyler yazmış ve örnekler vermiş bulunuyor ki, inandırıcılığından asla kuşku duyulmuyor.
Kitabı bitirdiğimce içimde acı dolu büyük bir boşluk oluştuğunu, duygularımın iyice törpülendiğini, acıma duygumun doruğa ulaştığını, bu arada; para gücünden, emperyalizmden, sömürü düzeninden, insanlar arasındaki ayırımcılıktan ve cehaletten daha çok nefret etmeye başladığımı anladım.

Yazılanların aynı ortam ve koşullarda geçmesi ve bu nedenle, zaman zaman yazılanların “Aynı şeyi daha önce de okumuş muydum” kuşkusunun uyanmasına karşılık; yazılanlar o kadar çekici ve sürükleyici ki, geriye doğru sayfa çevirmeye gerek kalmaksızın aynı heyecan sürdürülüyor. Ve ileri sayfalarda daha neler okunacağının merakı sarıyor insanın içini.

Sayın Zekiye Yüksel’in böyle bir yaşama 3,5 yıl dayanabilmesini öğrencilerine karşı gösterdiği özverinin ve onlarla arasında kurulan sevgi köprüsünün büyüklüğüne bağlıyorum.

Bu konuda yazılmış bir kitap ancak bu kadar güzel olabilirdi. Sayın yazarı gönülden kutluyorum.
Bana, bu değerli kitabı okumamı; Antalya Ekin-Yazın Dostları Grup Başkanı Sayın Meryem EKİCİ KAYA önermişti. Bu nedenle ona teşekkür borçluyum. Değerlendirme toplantısında değerli yazarımızla birlikte; Sayın Meryem Ekici Kaya, grup arkadaşlarımız Sayın Hasan Tahsin BATMAZ, Sayın İdil KABLAN, Sayın Tümay TORUN, Sayın Sevim CEYHAN, Sayın Sibel ÖZGÜN, Saın Cumhur USTAÖMER, Sayın Memed Mustafa AGDOĞAN ve Sayın Ayşe DERELİ ile birlikte olmak benim için büyük bir mutluluk olacaktı. Ne yazık ki Antalya dışında olacağım için bu toplantıya katılamıyorum.

Bir sonraki toplantıda, grup üyelerimiz arasında Sayın Zekiye Yüksel’i de görmek umudu ve dileğiyle tüm arkadaşlarıma en derin sevgi ve saygılarımı sunuyor, sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum.

24 Mayıs 2015

Etiketler:


Mücella Pakdemir  | Mücella Pakdemir
2 Haziran 2015 Salı 19:16:11


Yazar şeriat ülkesi derken hangi ülkeleri kastetmiş, isimleri var mı acaba?
Şu anda dünyada şeriat ile yönetilen tek bir ülke var. O da İsrail. Bunun dışında başka hiçbir ülke yok.

Şeriat; kelime manası ile Allah'ın kanunları demektir. Bu kanunlar Müslüman'ların kutsal kitabı Kur'an'da vardır. Ayrıca Kainat Efendimiz Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) in sözleri demek olan Hadis-i Şerif'lerde de vardır.

Şeriat'a ve onun kanuınlarına zulüm demek Müslüman ise kişiyi kafir yapar, kişi kafir ise onun İslamiyete ve Müslümanlara olan düşmanlığını gösterir.

Şu anda şeriat ile yönetilen tek bir Müslüman ülkesi olmadığına ve şeriatla yönetilmediğimize göre, zavallı dediğiniz kesimin dindar insanları hedef aldığı kanaatindeyim.

Siz hangi ülkeyi kastettiğini açıklamasanız da, Zekiye Yüksel, kitabında Suudi Arabistan'ı kastetmiş. O ülke şeriat ile yönetilmiyor. Bunu bilmeniz gerekirdi. Baştaki Kral ailesi ve tüm yönetim kadrosu vehhabidir. Sapık din adamı ibni Teymiye'nin fikirleri ile Hempher'in yalanlarının karışımına
Vehhabilik denir. Vehhabilik açıkça görüleceği gibi sapık bir tarikattır. Taliban ve İşid de Vehhabidir.

Vehhabilikle yönetilen yerleri örnek gösterip, bunu şeriat kanunları ile yönetilen ülkeler diye tanımlamak saçmalıktır. Zira vehhabiliğin kendisi şeriata aykırıdır.

Bilgi eksikliğinden doğan cahilliği belki kabul edebilirim ama gerçeklerin çarpıtılarak servis edilmesini asla affedemem. Yaptığınız da bire bir budur.


    [ Cevap yaz ]    
ŞERİAT ÜLKESİNDE KADIN OLMAK başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
1.6.2015 18:49:31
Toplam 1 yorum yapıldı
588 çoğul gösterim
578 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.