bayşiir
137 şiiri kayıtlı

BayŞiir'den Dörtlükler

bayşiir
  0,0 / 0 kişi ·0 beğenme · 18 yorum · 1882 okunma

BayŞiir'den Dörtlükler


"Kader neyse o olur
Ne söylesek yalandır
İnsanoğlu dünyada
Ümidiyle insandır..."

"Duygu seli sanırdım
Gözlerinden akanı
Alan olsa satarsın
Gübre diye kakanı..."

"Bir köpek tanıdım iki ayaklı
Ağzında salyalar yalanıp durur
Şiirler yazıyor bazen uyaklı
kadın-kız peşinde dolanıp durur..."

Bir beyit de rahmetli neyzen Tevfik’ten;
"İnsanoğlu tuhaftır her lafı kaldırmaz
Nonoş dersin kızar da ........aldırmaz..."

Şiiri Değerlendirin
 
(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.
Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
BayŞiir'den Dörtlükler şiirine yorum yap
Okuduğunuz şiir ile ilgili düşüncelerinizi diğer okuyucular ile paylaşmak ister misiniz?

BayŞiir'den Dörtlükler şiirine yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üyelik Girişi Yap Üye Ol
Yorumlar
25 Ağustos 2007 Cumartesi 07:39:08
Teşekkürler ershazber.
Hocam ya beni güldürdün Allah da seni güldürsün:) Şekil A da yani bu sayfada da gördüğün gibi ben okunan şair değilim(en azından burda) ama dokunan şair olduğumu söylersem umarım haddimi aşmış olmam.Fakat hocam harbiden hakedene dokunduğuma inanıyorum, ya sihirli, ya zehirli...:)
Sözlerine yürekten katılıyorum hocam, hele o pırlanta diye nitelendirdiklerinin üzerinden bir toz zerresini (varsa) üflemekten gurur duyuyorum.Bu arada bana bir haksızlık yapmışsın ki aynısını kendine de yapabilirsin, yani demem o ki biz birbirimizi kısa zamanda ama bence çok iyi tanıyoruz.Neyse hocam ben de çok uzatmayacağım ama son gülücüklerle süslediğin o son bölüme katılmıyorum, bak ben ciddiyim, gülmüyorum.Ne demek "çöplük, sayfa" hiç sana öyle hitaplarda bulunur muyum? "al gülüm ver gülüm" yoksa da çöplük-möplük de hiç yok, başımın üstünde yerin var.Evimin olduğu gibi sayfam da seninle şenleniyor, tabii tüm güzel dostların gönlümü şenlendirdiği gibi... Saygılar hocam, bir başka sayfada, bir başka hasbihalde buluşmak üzere...
24 Ağustos 2007 Cuma 22:07:34
neyzen tevfik'e saygılarla
tebrikler
saygılar şaire
24 Ağustos 2007 Cuma 22:05:58
Sevgili Muammer kardeş,

Madem hasbihal devam edecek (radyoda çok tutukmuşum biliyor musun? Afet ablam söyledi:)))) biz de devam ettirelim. 'Doğru mu' derken, 'bu iş kabak tadı verdi' anlamında söylemedim. Kesinlikle 'ver gülümü al gülünü' meselesi de yok burada. Eserler ortadadır. Yorumlarımız da ortadadır. Sözü olan çıkar söyler, haklıysa boyun bükeriz, aksi halde verilecek cevabımız vardır. (tutuksak da o kadar değil yani:))))) Biz burada 'bizim de sizin kadar titrimiz' vardır diyenler gördük. Onlarla asla laf yarışına da girmedik, tek bir şey yaptık: onları titrleriyle başbaşa bıraktık. Eminim titrleriyle kulak zarlarını rahatsız edecek alkışlar alıyorlardır:))) Ben bu işin sevdasında olan; fakat dil bilgisi, edebi bilgisi yetersiz ve bunu da kabul eden; ileride hakikaten iyi bir kalem olacak gençlerin peşindeyim. Bu konuda seninle -belirtiğin üzre- konuşmuştuk ve düşüncelerimi de biliyorsun. Gençlere genellikle özelden yazmayı seçiyorum; çünkü onlar çok daha hassas, çok daha nahiftirler Bu yüzde de yorumlardan örselenmeleri çok muhtemeldir. Memleketimizde şiirin manzarası içler acısıdır. Bazıları hatalarını küçümsüyorlar. 'Bitişik yazdıysam ne olur ki, anlamıyor musun? Şiir dilinde -öyle bir dil varmış gibi- bunun anlamı sizin anladığınız gibi değildir. Ben anlama değil sese değer veriyorum. vs.' savunmalara muhatap kaldığım zaman içim acıyarak o kişiyle ilişkiyi bitiriyorum. Gerçek değerleri bırakmak gibi bir hataya asla düşmem. Keşke buradaki gençlerden on kişilik bir sınıfım olsa da onlarla bir ömür geçirsem, onlara şiirin bütün güzelliklerini, bütün engininliklerini gösterebilsem... Kim bilir, belki de bu özlemimi buradaki çok değerli, gencecik, pırıl pırıl gençlerle giderme imkanı bulurum. Bunun ne egoyla, ne gösterişle, ne bir başka küçük hesapla ilgisi vardır. Bunu da -beni az da olsa tanıyorsun Muammer- en iyi bilenlerden birisin. Bu vesileyle burada anlatmak istediklerimi de en iyi anlayacaklardan biri de yine sensin... Bu arada çayını içtim, ne yalan söyleyeyim, iyi demlenmemiş, sen en iyisi şiir yaz, şiir yaz, yine şiir yaz:))))))) Çayı Afet abla demlesin:))))))

Sultan hanım, gençlere verebileceğin çok şey var, bundan eminim. Şiir çok yönlü bir edebi eserdir. Bu yüzden benim göremediğimi sen görebillirsin, senin göremediğini de ben görebilirim. Ben burada -Muammer kardeşimin de yardımıyla- beş altı pırlanta buldum. Yorulmazlarsa, yüksünmezlerse, sebat ederlerse yarının Türk şiirine damgalarını vuracaklarından eminim. Burada isim vererek birilerini şımartmak veya birilerini incitmek istemiyorum. Seni de dost bildim. (Kendi adıma) Eminim diğer dostlarım da öyle düşünüyorlardır.

Sevgili Muammer kardeş, senin sayfanda epey laf ebeliği yaptım. Sakın bana 'git kendi çöplüğünde:)) özür dilerim yanlış oldu) sayfanda öt, (yani yaz) deme. Ben okunan bir şair olmadığım için benim sayfama pek gelen olmaz:)))) Bu yüzden buraya yazmayı daha uygun buldum. İnşallah ilan, reklam parası istemezsin:))))))

Sevgiler, saygılar sunuyorum hepinize...
24 Ağustos 2007 Cuma 05:40:25
Dostlar çok teşekkürler, ben haliyle "sözüm meclisten dışarı" diyorum da tüm taşlamalar "yarası olan gocunsun" açısındandır.Şükür hem yarası olup hem de gocunup karşı çıkan kimseye (istisnalar hariç) hiç bir yerde rastlamadım.Sevgili Remzi hocam, böylece hasbihal başlamış oldu bile:) Sultan hocam ne demek, buyur başımın üstünde yerin var ama bunun her sayfada yani her üyede böyle olacağının garantisini veremem tabii:) Hele ki atanmış bir öğretmen gibi "Ben daha çok yeni başlayanlarla ilgileneceğim" deyişin gerçekten çok hoşuma gitti ama Remzi hocama da hep söylediğim bir şey var. Lütfen bilginizi, emeğinizi, hakedenlere daha doğrusu talep edenlere verin ki bazı parazitlerce yıpratılıp onlardan da soğumayın.Bize gelince elbet aklımızın erdiği, dilimizin döndüğünce (kendi adıma) hasbihale devam edeceğiz ki gerçekten hoş geldin.Çaya gelince Afet hanımı burda bari rahat bırakalım, yani benim sayfamda çaylar benden:)
Remzi hocam sen doğru mudur yanlış mıdır derken ben çayları bile hazırladım:)
Bu arada karadereli dosta da bir cevap vereyim.Sevgili dost, tesettür değilse de iç çamaşırının üstüne bir bluz giydirdim işte, neyzen beni affetsin ama o dörtlüğündeki insanlarla en küçük bir bağımız olmadığı için bizden memnundur.
Remzi hocam, iyi niyet, bilgi, dostluk ve düzey dolu bir hasbihalin nesi yanlış olabilir ki, sahi böyle bir ihtimal var mı? Şükür burda bir çok yerde olduğu gibi "al gülüm ver gülüm" durumları değil aksine, manevi anlamda gırtlak gırtlağa gelmek bile var:) nesi yanlış olacak?:)
Sultan hocam, ben burda az ve öz dostlar için varım ki gitmeyi düşündüğüm noktalarda onlar için kalmıştım, sizlerin gelmesiyle bu ihtimal de ortadan kalktı, yani evet "ayrılmak yakışmaz" da nerden aklına geldi ya:)
SILAM ağzından bal damlıyor:) adaşım gardaşım sağolasın, reyhan, rabatlı perihan, ferhat, çetiner dostlar teşekkürler, sizleri anmadan geçer miyim:)
Bu hasbihal yanlış değil de çok uzayacak, neyse şimdilik sevgiler, saygılar teşekkürler dostlar, gene buluşuruz.


bayşiir tarafından 8/24/2007 6:01:09 AM zamanında düzenlenmiştir.
23 Ağustos 2007 Perşembe 22:00:18
Sevgili şair dost Baydere, sayfanızı gezerken zevk alıyorum. Birbirinden güzel şiirlerin yanında sizlerin dostça sobetleri ve sitemleri güzel geliyor. Kabul edilirsem ben de katılmak isterim. Tabi ki sana ve şiirlerine herhangi bir şey söylemiyeceğim. Sen kendini bir şekilde kanıtlamış bir şairsin. Ben daha çok yeni başlayanlarla ilgileneceğim. Lütfen gitmeyin bir yere. Alıngan olması doğaldır sizin gibi insanların. Ama kin yakışmıyor. Güzel şiirlerinizi ve sizi bekliyorum. Söyler misiniz bize ayrılmak mı yakışır? SEVGİ ve saygıyla kalın.
Afet hanım bu arada belirteyim çayı çok severim.
23 Ağustos 2007 Perşembe 20:40:10
Sevgili Muammer kardeş,

Bu hasbihali devam ettirmek doğru mu, bilmiyorum; ama madem bu sayfalar bizim, o halde boş kalmasın:))) 'Nonoş' kelimesi üzerinde durdum; çünkü onun değişik olduğunu yani -karadereli'nin ifadesiyle- aslında tesettürlü olmadığını söylemek istemiştim:))) Demek ki zaman içinde kelimeler de tesettüre girebiliyormuş:))) Noktalı yere gelince, orası 'malum' bir kelimedir, her halde 'noktaları eksik veya fazla koymuşsun' diyecek halim yoktu:)))

Sevgiler..
23 Ağustos 2007 Perşembe 16:39:29
Güzel dizelerinizi kutluyorum.Yüreğiniz ve kaleminiz dert görmesin.RABATLI
23 Ağustos 2007 Perşembe 15:20:31
Sevginizdir garibi yücelten gözünüzde
Saygı, güven okudum söylenen sözünüzde
Sizler benim can dostum, canımdan öte dostum
İnandım ikna oldum dostluk var özünüzde.
....................................................
Düşünmeden dökerim gözümdeki denizi
Yaşamın kalmayacak belki de birden izi
Şimdiden af dilerim şayet kırarsam bir gün
Hasret ile beklerim yeniden gelmenizi.

bizler birbirini anlayan bazen de anlamaya çalışan arkadaşlarsak ufak tefek şeyleri sorun etmemek gerekir diye düşünüyorum.çayımız hazır her isteyen aramıza katılabilir.
23 Ağustos 2007 Perşembe 13:48:26
Güzeldi, yüreğinize sağlık, tebrikler, sevgiyle kalın...
23 Ağustos 2007 Perşembe 13:25:51
Ders çıkaracak güzel dörtlükler.Yüreğinize sağlık hocam.
Selam ve Saygımla...
23 Ağustos 2007 Perşembe 13:05:58
okuyun bu dizeleri..

anlamaya çalışın...

sevgi çok

ferhat biçer tarafından 8/23/2007 1:06:45 PM zamanında düzenlenmiştir.
23 Ağustos 2007 Perşembe 11:09:31
Tebrikler.Yüreğinize sağlık.Selamlar.
23 Ağustos 2007 Perşembe 09:20:58
Teşekkürler Üstad, kalemin daim olsun. Üstad Neyzen de nur içinde yatsın.
23 Ağustos 2007 Perşembe 09:14:44
Neyzen öylemi demişti ..sen tesettüre mi soktun..Güzeldi bayşiir kutlarım.Arsızlığa sitemi.Selam ve saygılar..
23 Ağustos 2007 Perşembe 07:06:32

Iki ayakli köpekler,
olmasin yani basimiz da

Hav Hav deyip...
kendi kendilerini ISIRSINLAR

SIZI OKUMAK AYRI BIR KEYIF HOCAM
YÜREGINIZE SAGLIK !!
23 Ağustos 2007 Perşembe 06:48:35
Aman hocam, canım hocam ben öğrenciyim ve bu kadar biliyorum, hadi doğrusunu sen yaz da öğrenelim:) ya da istersen hiç kaşıma:) Hem peki noktalı yerlerde ne olduğunu niye sormuyor veya söylemiyorsun:) Neyse, mühim olan mesajdır, nur içinde yatsın rahmetli.Saygılar.
Afet hanım teşekkürler.bayşiir tarafından 8/23/2007 6:49:59 AM zamanında düzenlenmiştir.
23 Ağustos 2007 Perşembe 05:10:42
Merhaba Muammer kardeş,

Dörtlüklerin güzel. En güzeli hangisi dersen, tereddütsüz 'ikincisi' derim. Geçen gün bir yorumunun altına eklemiştin onu. Tabii ki sadece güzel değil, hem ifade hem anlam hem de ses bakımından diğerlerinden üstün.

Neyzen'in mısralarından ikincisinin başındaki 'Nonoş' kelimesini ben başka bir kelime olarak hatırlıyorum. Tabii ki bu tür mısralar çokça ezberlendiği için zaman zaman ezberleyenler tarafından da değiştirilebiliyor. Bilmiyorum sen de onu ezberden mi yazdın, yoksa herhangi bir kitaptan mı? Tabii ki kelimenin ne olduğunu buraya yazamam. Neme lazım, Neyzen'in şiirini kurtaralım derken biz güme gitmeyelim:)))))

Sevgiler..cinar39 tarafından 8/23/2007 5:11:57 AM zamanında düzenlenmiştir.
23 Ağustos 2007 Perşembe 05:07:50
Boynuzsuz koyunların yardımcısı olur hak
Bir gün öcün alacak boynuzludan muhakkak.

dünya değmez üzülmeye.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.