Düşünmek kolaydır, yapmak zordur. Dünyada en güç olanşey de düşünüleni yapmaktır. (Goethe) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Tarihçi Kitabevi

Tarihçi Kitabevi

• Tarihçi Kitabevi Kitapları | • Tarihçi Kitabevi İletişim Bilgileri | • Tarihçi Kitabevi Hakkında Bilgi
Sitemizde Tarihçi Kitabevi isimli yayınevine ait Toplam 78 kitap bulunuyor.
Moda'da, Tarih kitapları üzerine uzmanlaşmış bir kitabevi. Yeni basılmış kitapların yanı sıra, sahaf kitapların da yer aldığı Tarihçi'de; gravür, harita, kartpostal gibi efemera kaynaklar da bulunuyor. Tarihçi Kitabevi Haziran 2009'dan beri faaliyette. Kitap müzayedeleri, Osmanlıca (eski Türkçe) dersler, yazarların imza günleri, söyleşiler Tarihçi'nin etkinlikleri arasında. Kitabevinde, tarih konusunda kaynak bulma ve temin etme konusunda da destek veriliyor.
Son Yayınlanan Kitapları
Rıza Zelyut

Tarihçi Kitabevi

Prof. Server Tanilli, bu kitapla ilgili olarak 1986 tarihli mektubunda şunları yazıyor: "Osmanlı'da Karşı Düşünce ve İdam Edilenler" adlı yeni eserinizi aldım. Yararlanarak okudum. "Karşı-düşünce"nin nedenli çileli bir tarihi varmış? bizde! Resmi düşünce, kudurganlığını sadece şimdi sergiliyor değil; özgür düşünceye v..»»
Ali Satan

Tarihçi Kitabevi

Mondros Mütarekesi akabinde İstanbul'a gelen itilaf güçleri, Osmanlı başkentinde Mütareke-İşgal devrine mahsus "Yüksek Komiserlikler" kurmuşlardır. Yüksek Komiserler, ülkelerinin İstanbul'daki en üst düzey temsilcileridir. Ülkeleri ile Osmanlı Devleti arasındaki her türlü ilişkiyi yürüten bu temsilcilerin bir..»»
Cahit Kayra

Tarihçi Kitabevi

Varlık Vergisi tartışması, uygulanmasından 70 yıl sonra, dünyadaki siyasi değişime koşut bir görüntüde ve o günlerin değil günümüzün ölçütleriyle yeni, anakronik bir kampanyayla canlandırıldı. Bu tartışma, ilgili kamuoyunu o derece bizar etmiş olmalı ki, bıkkınlık veren bu durum karşısında ilk kez daha kapsamlı bir şekilde hazırlanan Sa..»»
Ali Satan

Tarihçi Kitabevi

ingiltere'nin Türkiye Yıllık Raporları'nm ikinci cildini Türkiye kamuoyuna sunuyoruz, ingiltere'nin istanbul'daki Yüksek Komiserliği'nin hazırlamış olduğu bu kapsamlı rapor, 1921 yılında Türkiye'de meydana gelen olayları, ingiltere penceresinden değerlendirerek Londra'nın Türkiye ve Ortadoğu siyasetini belirleyen makamların bilgisine sunmaktadır..»»
Ali Satan

Tarihçi Kitabevi

İngiliz Yıllık Raporları'nda Türkiye dizisinin üçüncü kitabı olan 1922 Türkiye Raporunun İngilizce orijinal metnini Türkçe çevirisiyle birlikte yakın tarih meraklılarına sunuyoruz. 1922 raporunun önemli bir bölümünde İngiliz Yüksek Komiserliği Anadolu'da Türklerin neden kazandığının muhasebesini yapıyor. İngil..»»
Ali Satan

Tarihçi Kitabevi

Romantik bir söylemle, Osmanlı Devleti'nin küllerinden doğan yeni Türk Devleti'nin uluslaşma öyküsünü tarihyazımı bağlamında içinde barındıran bu kitap, Osmanlı'dan Cumhuriyete doğru gelişen süreçte, tarih-ulus ekseninde ortaya çıkan "milli tezli" makalelerin bir derlemesinden oluşmuştur. Elinizdeki eserde Mehmet Fu..»»
Zeki Arıkan

Tarihçi Kitabevi

Tarih Gezintileri, Prof. Dr. Zeki Arıkan’ın “bir akademisyenin bilimsel çalışmaların yanı sıra güncel konulara ilişkin olarak da görüşlerini belirtmesi gerektiği” anlayışından hareketle güncele ilişkin çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış yazılarını ve pek çok toplantıda yapılmış olan konuşmalarını içeriyor.Ayrıntıya boğulmadan kaleme alınmış bu yazılarda Arıkan’ın tari..»»
Kolektif

Tarihçi Kitabevi

Veda "kopuş ve ayrılık""anlamına gelir... Hüznü çağrıştırır ve çoğu zaman artık geri dönüşü olmayan bir yolculuğun başlangıç noktasıdır. Kültürümüz, kendi veda şekillerini ve ritüellerini belirlemiştir... Böylece veda biçimleri geleneklerin içinden süzülerek günümüze gelmiş kalıplar halini almıştır. Veda biçimleri her ne kadar kalıplaşmış olsa da yine de her veda, sanki ilk defa yaşanıyormuşçasına..»»
Salih Özbaran

Tarihçi Kitabevi

Bu eser, Prof. Dr. Salih Özbaran'ın ülkemizde son sözü "medya"nın söylediği tarih anlayışına ilişkin gözlemlerini içeriyor. Yazar, akademik ortamda üretilen bilgilerin bazı yorumcularca belli kalıplar içinde topluma yansıtılarak piyasanın ve iktidarın beklentilerine uygun olarak yeniden üretimini eleştiriyor. Günümüzün "medya hâkimiyeti altında bulunan tarihçiliği" böylece yüzyıllar içinde gelişti..»»
Seda Kula Say

Tarihçi Kitabevi

Osmanlı mimarisinin başlangıcından 16. yüzyılda ulaşılan Klasik Döneme kadar geçen 200 yıllık sürede bir "hazırlık ve sentez" süreci yaşanmıştır. Bu dönemde, örtü sistemlerinde yapılan denemeler ve kaydedilen gelişmelerin, özellikle hamam yapılarına yansımalarını görüyoruz. Erken Osmanlı dönemi hamamlarındaki örtü ve geçiş ögeleri kullanımı, kayda değer bir çeşitliliktedir. Bu kitap, erken dönem ..»»
Bülent Bakar

Tarihçi Kitabevi

Bu eserde, Mütareke döneminde İstanbul’a iltica etmek zorunda kalan Bolşevik muhaliflerin ki kendilerine Beyaz Rus denilmekteydi; gerçek trajedileri anlatılmaktadır. Beyaz Rus tabiriyle bir ırk kastedilmemektedir. Bu dönemdeki Beyaz Rus ifadesi siyasî bir tabirdir ve her ırktan Bolşevik muhaliflerini kapsamaktadır. 1917 yılındaki Bolşevik İhtilali neticesinde 2..»»
Mahmud Naci

Tarihçi Kitabevi

Trablusgarp Osmanlı Devleti'nin Kuzey Afrika'daki son kalesi. 1911 yılında İtalyan saldırısına maruz kaldı ve işgal edildi. Atalarımızın Trablusgarp ile ilgili hatıraları hâlâ zihinlerimizde taptaze durmaktadır. Ancak İtalyan işgalinden tam yüzyıl sonra 2011'de eski Trablusgarp'ın (bugün Libya'nın) yaşadığı olaylar bu hatıralarımızı yeniden canlandırmıştır..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.