Sevmek acı çekmektir, sevmemekse ölmek.. ARİSTOTELES [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Ötüken Neşriyat

Ötüken Neşriyat

• Ötüken Neşriyat Kitapları | • Ötüken Neşriyat İletişim Bilgileri | • Ötüken Neşriyat Hakkında Bilgi
Sitemizde Ötüken Neşriyat isimli yayınevine ait Toplam 329 kitap bulunuyor.
Ötüken Neşriyat ülkemizin en köklü yayınevlerinden biridir. 1964 yılında kuruldu. Peyami Safa'nın bütün eserlerini topluca yayınlayarak ciddi bir atılım gerçekleştirdik. Yılmaz Öztuna'nın 14 ciltlik Büyük Türkiye Tarihi'ni neşrettik. Tarık Buğra, Erol Güngör, Arif Nihat Asya, Cemil Meriç, Fuat Köprülü, Abdülhak Şinasi gibi dönemin önemli aydınlarının okuyucularıyla buluşmasını sağladık. Yayınladığımız kitapların birçoğu o neslin el kitaplarına dönüştü. Bünyemizdeki yazarlar incelendiğinde Türkiye'deki en seviyeli ve zengin yazı kadrosuna sahip olduğumuz anlaşılacaktır. Bu durum Türkiye dışında yaşayıp da eserlerini Türkçe veren yazarlar bakımından özellikle barizdir. Ötüken Neşriyat, değeri günden güne anlaşılıp artacak kalıcı kitaplar yayınlamaktadır. Kitaplarımızı incelediğinizde göreceğiniz gibi "Ötüken'de her zaman okunacak kitaplar vardır." Ötüken Neşriyat'ın gayesi Türk kültür ve fikir hayatının köklerine bağlı kalarak zenginleşmesine, gelişmesine ve çeşitlenmesine katkıda bulunmaktır. Kitaplarımızı incelediğinizde göreceğiniz gibi yayınevimiz, yayınladığı eserlerin belli bir seviyenin üzerinde olmasına özen göstermektedir. Yayınevimiz bu özeni bütün faaliyetlerine yansıtmakta; ciddiyet, estetik ve kaliteden taviz vermemektedir.
Son Yayınlanan Kitapları
Osman Turan

Ötüken Neşriyat

Türklerin, tarih boyunca, kıtalara hâkimiyeti biliniyor; fakat bu kudretin manevî ve mefkûrevî âmilleri düşünülmüyordu. Bu durum Türk milletini, tarihini ve medeniyetini anlamakta, hattâ İslâm ve Hıristiyan dünyalarının tekâmüllerini de îzahta güçlük teşkil ediyordu. İşte bu eser, mill&ic..»»
Tarık Buğra

Ötüken Neşriyat

Türkiye'de anarşinin otopsisidir. Romanda yalnız boşa giden gençliklerin hikayesinin değil, içine düşürüldüğümüz kaosun çarpıcı grafiğini de bulacaksınız. Yıllardan beri Türkiye'de bütün görevleri, ödevleri ve sorumlulukları, dolayısı ile de toplum hayatımızı paslandıran kalleş demagojileri sergilemektedir.»»
Ahmet Şahin Ak

Ötüken Neşriyat

Dünyada müzik terapi konusundaki ilk düşünce ve uygulamalar, Orta Asya Türk kültüründe müzikle tedavi, Fransa'da özellikle 17-20. yy. arasındaki uygulamalar; Türk-İslam Dünyası'nda müzik ve müzikle tedavi, hastaneler, Selçuklu ve Osmanlı'daki tedavi düşünce ve metotları ile bu branşta yapılan has..»»
Peyami Safa

Ötüken Neşriyat

Bir sanat eseri, yaratıldığı devre göre ve o devrin hassasiyetini, zevkini ve anlayışını en iyi ifade ettiği için mi değer kazanır? Yoksa o devri aşan, her zaman için taze, hatta her zaman yeni güzelikleri keşfedilen ebedi değerlere mi sahiptir? Başka ve daha kestirme bir deyimle, bir eserin, bilhassa bir şaheserin değeri "tarihi" midir, "ebedi" mi? B..»»
Mevlana Celaleddin Rumi

Ötüken Neşriyat

İki ciltten oluşan bir eserdir. Hikâyelerden farklı olarak tematik bir dağılıma sahiptir. Mesnevî’yi, kendine has sistematiğine aşina olmayanların arayıp bulması müşkül olan muhtelif konulara göre tasnif ederek derler ve işler. Yüz elliye yakın konu, tam yedi yüz otuz üç başlık altında incelenir. Ele alınan konular İslamî İlimler..»»
Tarık Buğra

Ötüken Neşriyat

Tarık Buğra' nın Türk Edebiyatı ile Türkçe üzerindeki düşünce ve görüşlerini vermektedir. Yazıları yayımlandıkları tarihlere dikkat ederek okuyacak olanlar, Buğra' nın meseleleri bulan, onları tartışmaya açan, düşüncelere sunan bir yazar olduğunu da göreceklerdir. Romanlarında, hikayelerinde, piyeslerinde alışılm..»»
Peyami Safa

Ötüken Neşriyat

hayatımızın oldukça problemli bir sahasına dairdir; fert olarak da, cemiyet olarak da. Bu konular içtimai hayatımızın, son asır içinde ruhuyla ve şekliyle en çok değişmeye uğrayan, zedelenen ve milli üslubumuzu en çok kaybeden yanlarıdır. Eski üslup yıpratılmış, ancak, günümüzün şartları içinde, geleneklerin ve dinimizin tesir..»»
Kolektif

Ötüken Neşriyat

Başlangıcından günümüze kadar Türk edebiyatının bütün mahsüllerini vermek, Türk dili'nin tarih içindeki gelişme seyrini ortaya koymak, tarihimizin siyasi ve sosyal seyri ile edebiyatımızın seyri arasındaki paralelliklere dikkat çekmek maksadıyla hazırlanan bu eser, her birisi kendi sahasında uzman olan 50'ye yakın üniversite ö..»»
Yusuf Ziya Yörükan

Ötüken Neşriyat

Elinizde bulunan kitap, Prof. Dr. Yusuf Ziya Yörükân'ın bugüne kadar yayımlanmamış olan Türk Dinleri ve Mezhepleri Tarihi adlı iki ciltlik eserinin birinci cildini meydana getiren Müslümanlıktan Evvel Türk Dinleri adlı kitabının baş tarafını oluşturmaktadır. Müslümanlıktan Evvel Türk Dinleri adlı kitap, Atatürk'ün isteği ..»»
Ömer Seyfettin

Ötüken Neşriyat

Ömer Seyfeddin'in hikâyelerinden Ziya Bakırcıoğlu'nun yaptığı seçmelerdir. Okullarda öğrencilerin ve öğretmenlerin işlerini kolaylaştırmak için bir uzman eğitimci titizliğiyle yapılmış, hikâyelerin orijinal dil ve imlâsına dikkat edilmiş, öğrencilerin yadırgayacakları kelimelerin, bulundukları sayfaların altında karşılıkları verilmiştir.»»
Ömer Seyfettin

Ötüken Neşriyat

Helene Carrere Dencausse

Ötüken Neşriyat

Tarihte ezelî rakibimiz, komşumuz zaman zaman en şiddetli düşmanımız olan Rusya'yı tarihiyle ve sosyal yapısıyla iyi tanıdığımız söylenemez.. Fransız Akademisi daimî sekreteri olan, Rusya tarihi uzmanı Hélène Carrère d'Encausse'un bu eseri Rusya'yı merak eden diplomatlarımızdan gazetecilere, genç araştırmacılara ve işadamlar..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.