Bir anne yüreği, dibinde daima af bulunan uçurumdur. BALZAC [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Ötüken Neşriyat

Ötüken Neşriyat

• Ötüken Neşriyat Kitapları | • Ötüken Neşriyat İletişim Bilgileri | • Ötüken Neşriyat Hakkında Bilgi
Sitemizde Ötüken Neşriyat isimli yayınevine ait Toplam 329 kitap bulunuyor.
İskender Pala

Ötüken Neşriyat

Gökkubbenin altında aşkı anlatan şiirlerin en rafine formu olarak bilinir gazel. Şark ürünüdür, ama batının da değişik şiir şekillerine ilham vermiştir. Gazel, yaklaşık altı yüzyıl boyunca klasik şiirimizin sırlarını saklamış, sayısız şairin entelektüel heyecanlarını dillendirmiş, gizli sevdalarını dosyalamıştır. Bugünün şairleri yeniden keşfettiler gazeli ve artık hangi edebiyat dergisini açsa..»»
Hasan Fatih Yılmaz

Ötüken Neşriyat

“...yine de, birçok tarihçinin, Osmanlı İmparatorluğu’nu 'incelmiş' Batı standartlarına göre bayağı ve aykırı bulma eğilimi, kuşkusuz Osmanlı uygarlığının ince ayrımları yanında, bu uygarlıkla Avrupa’nın geri kalan bölgeleri arasındaki ortak öğeleri karanlıkta bırakmıştır.” “...gerçeğe ulaşmayı hedef edinen tarih araştırmaları, doğru suallerle işe başlamak zorundad..»»
Ziya Nur Aksun

Ötüken Neşriyat

D'Israeli "Abdülhamid ne sefîh, ne müstebid, ne mutaassıp, ne de müfsid bir adam değil, âdil ve memleketini seven bir hükümdardı." Huntington: "Bosfor'da oturan ihtiyar tikli, dünya çapında bir siyasî" idi. İngiliz Sefiri O'Connor: "Avrupa'da barışı koruyan adamdır." Lamouche: "Hodbin olmakla beraber zekî, kurnaz ve gâyet çalışkan"dı. Joan Haslip: "O asla câni ve zâlim değildi; târih..»»
Ahmed Güner Sayar

Ötüken Neşriyat

Bir avuç insan onu gerçekten sevdiler. Onlar, Hoca'yı, kusurlarını örtüp, âteşîn bir zekâ olduğunu kabullendiler. Ondaki cevheri, Türk kültürüne katkılarını gördüler ve çalışkanlığına hayranlık duydular, mezhep farklılığına [Şiî olduğuna], çabuk parlayan mizacına aldırmadan engin bilgisinden istifade ettiler. "(Bugün) Onun ortaya koyduğu doğru ve sağlam araştırma sonuçlarına itibar edilmeyerek bu..»»
Emir Kalkan

Ötüken Neşriyat

Ağıtlar, Türkün kendine özgü köklü geleneğinin bir ürünüdür. Türk edebiyatının temel taşı, şiirin, destanın, müziğin başlangıcıdır ağıtlar. İnsan hak ve sevginin, insanı ölümsüzleştirme düşüncesinin bir anıtı; Türk kültürünün ve sözlü edebiyatımızın acı yüklü, en güzel simgeleridir. Yalın, katıksız ve pervasızca söylenmiştir. Ağıtlar gönlün, yüreğin, can özünün şahlanışıdır.»»
Muhammed Salih

Ötüken Neşriyat

... "Muhammed Salih, şiirlerini baskı dönemlerinde yazmıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılışından sonra da Özbekistan'da baskı ortamı bir ölçüde sürmektedir. Fakat usta ozanların şiir dili, en ağır baskılar altında bile özgürlük ışığını yanar tutabilir. Muhammed Salih de değişik baskı rejimleri altında özgürlük ışığını şiir dilinde yanar tutmayı başarmış bir ozandır." (Arka Kapak) »»
Elçin Efendiyef

Ötüken Neşriyat

Ölüm sembolü olarak kullanılan "Ak Deve" aslında masallardan alınıp hayata sokulmuş bir "sembol"dür. Eserde sık sık yer verilen çocuk oyunları, tekerlemeler, "bayatı"lar ve dede Korkut sözleri de folklorun yansımalarıdır. Eserin iç yapısında yer alan ilgi çekici bir başka folklorik öge de ağaçla ilgili bir uygulamadır. Tabiatın korunmasıyla ilgili modern bir tavra da işaret eden ağaç motifi, bizi ..»»
Yasemin Dutoğlu

Ötüken Neşriyat

Bir şehre ait olmak için orada doğmuş olmalısınız her şeyden önce ve bütün ömrünüz orada geçmiş olmalı. İlk adımlarınızı attığınız sokak, oyun çağınız, ilk keder, ilk kavganız, ilk mektep heyecanı oraya ait olmalı. Sonra ilk göz ağrınız, ilk hicranınız, gurbetiniz ve kavuşmanız. Üstüne bir de babanızınkiyle aynıysa eğer ilk besmele için diz çöktüğünüz mahalle mescidi, dedenizle aynı çarşılardan ..»»
Yaşar Çağbayır

Ötüken Neşriyat

Önsöz

Bir dilin kelimelerini alfabe sırasına göre toplayan ve bunların tür, köken, tanım, kullanış ve söyleyişleri ile ilgili bilgileri veren öğretici kitap demek olan sözlük, çoğunlukla öğrencilerin ellerinden düşürmedikleri kaynak kitaplardandır. Amaç ve alan bakımından olduğu kadar bir ya da birden çok dile ilişkin olmak gibi özellikleri ile de oldukça çok sayıda ve değişik nitelikte sö..»»

 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   6   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.