Sükutumdan dolayı kendimden başka kimse kabahatli değildir. En büyük düşmanım ben idim. NAPOLEON [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Müzik Ansiklopedisi Yayınları

Müzik Ansiklopedisi Yayınları

• Müzik Ansiklopedisi Yayınları Kitapları | • Müzik Ansiklopedisi Yayınları İletişim Bilgileri | • Müzik Ansiklopedisi Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Müzik Ansiklopedisi Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 16 kitap bulunuyor."Müzik Ansiklopedisi Yayınları" hakkında
henüz bilgi girişi yapılmamış..Son Yayınlanan Kitapları
Onur Akdoğu

Müzik Ansiklopedisi Yayınları

Bu kitapta ayrıntılı olarak açıkladığımız gibi; Geleneksel Türk Müziği'nde, yüzyıllardan bu yana onyedili perde dizgesi, Çağdaş Türk Müziği'nde tampere dizgi, Köprüsel Türk Müziği'nde ise yirmidörtlü dizge adını verdiğimiz komalı dizgenin uygulamada kullanıldığı, bilinmesi ve asla unutulmaması gereken bir olgudur. Dolayısıyla, uygulamanın kurama yansıtılması gerekir. Onur Akdoğu »»
Yılmaz Aydın

Müzik Ansiklopedisi Yayınları

Almanya'da müzikoloji çalışmalarını uzun yıllar sürdüren Yılmaz Aydın'ın Köln Üniversitesi'ne sunduğu doktora tezi de "Türk Beşleri" üzerinedir. Bu birikimin elinizdeki kitaba büyük ölçüde yansıdığı açıktır. Oysa önemli olan, Türkiye'de müzikçilerimizin ve müzik öğrencilerinin bu konularda duyduğu gereksinime cevap vermektir. Yılmaz Aydın, kitabında özet ve sağlam bir yaklaşım sergiliyor. "Beşler..»»
Ali Uçan

Müzik Ansiklopedisi Yayınları

Bu kitap, Türk müzik kültürünün başlangıcından günümüze kadar geçirdiği evreleri sergilemektedir. Kitapta yer alan çalışmalar, Altaylılardan Hunlara, Göktürk'lere ve Uygurlara, daha sonra Karahanlılara, Gazneliler ve Büyük Selçukluları, Osm... Bu kitap, Türk müzik kültürünün başlangıcından günümüze kadar geçirdiği evreleri sergilemektedir. Kitapta yer alan çalışmalar, Altaylılardan Hunlara, Gökt..»»
Mithat Fenmen

Müzik Ansiklopedisi Yayınları

Devlet Sanatçısı piyanist ve bestecimiz Mithat Fenmen, bu kitabında müzik bilgisinin en önemli, can alıcı konularını bir araya getirmiş bulunuyor: Müzikte ifade, müzik öğretim ilkeleri, müzik formları ve müzik tarihi, ele alınan konulardan bazıları. Fenmen, bu bilgilere Robert Schumann'ın ünlü 'Genç Müzikçilere Öğütleri'ni de ekleyerek kitabını başka bir evrensel boyutla renklendiriyor. Son bölüm..»»
Fazıl Say

Müzik Ansiklopedisi Yayınları

Bulut bile göremiyorum ki somurtmayı öğreteyim.... Hoparlörle verilen buyrukları aynen yerine getiriyorum. Şunlar ve şunlar yasak, anladık. Yapmam gerekeni belki bin kere söylediler: "Kemerleri bağlayın!" Bağlıyorum. Zincire vurulmuş gibiyim. Daha da beter! Hangi köle kendi elceğiziyle zincirlerini bağlar? Kovulmak bile yok uçakta. Bu kabustan kurtulmanın biricik yolu, iyi kötü bir şeyler üre..»»
Ahmet Say

Müzik Ansiklopedisi Yayınları

"Bu çalışma, temel müzik sorunlarımız karşısında çözümler üretmeyi amaçlayan bir yazılar toplamı, Türkiye için hazırlanmış bir "müzik kültürü" belgeselidir. İlk bakışta bir okyanus gibi gözüken müzik kültürü, içerdiği konuların genişliğine bakılırsa gerçekten uçsuz bucaksız bir denizdir. Ama unutmayalım ki okyanuslar, bir el haritasında avuç içi kadardır. Demek istiyorum ki, meseleye "makro" bak..»»
Ahmet Say

Müzik Ansiklopedisi Yayınları

Türkçe müzik literatürü, bu işle ciddi biçimde uğraşanların çok iyi bildiği üzere acınacak durumdadır. Müzik ne yazık ki ülkemizde, hakkında okumanın fuzuli sayılıp onu dinlemenin yeterli görüldüğü talihsiz bir sanat dalıdır. Cumhuriyet tarihi boyunca basılabilmiş "dört başı mamur" müzik kitaplarını toplasanız sayıları elliyi geçmez. O yüzden, zarar edecekleri korkusuyla yayınevleri telif veya çev..»»
Ahmet Say

Müzik Ansiklopedisi Yayınları

Bu kitap, müzik bilgisi içinde yer alan temel konuları öğrenmenin kolay ve zevkli olduğunu göstermek için yazıldı.

Bu kitabın "kimler için" yazıldığına gelince... Çocuk ya da yetişkin, bütün müzikçiler için! Müziğe ilgi duyan herkes için..

Aslında müzik öğrencileri için bir "ders kitabı"dır bu. Ama müzik, sıradan bir "ders" değildir, öncelikle "sevgi"dir.

Sadece profesyoneller deği..»»

Ahmet Say

Müzik Ansiklopedisi Yayınları

Müziğin bütün bilgi dallarını içeren bu terimler sözlüğü, dünyanın en gelişkin müzik sözlüklerinden yararlanılarak hazırlanmıştır.

Bu tür kapsamlı sözlüklerin ağırlıklı konularını, müzik teorisi, çalgılar, müzik formları ve onlarla bağlantısı bakımından müzik tarihi ve müzikoloji oluşturur.

20. Yüzyılın son çeyreğinden beri sözlüklerde geleneksel ve popüler müzik türleriyle ilgili ter..»»

Ahmet Say

Müzik Ansiklopedisi Yayınları

Kültürel evrimin yaratıcı bir parçası olan müzik tarihi, bu kitapta müziğin düşünce tarihi ve sanat tarihiyle iç bağlantıları göz önünde tutularak değerlendirilmiştir.

Kitabın başka bir temel yaklaşımı ise müzik sanatının bilgi dallarını bütün halinde sergilemeye özen göstermek olmuştur: Bestecilere ilişkin bilgilerin bilgilerin yanı sıra, üslup özelliklerine, müzik türleri ve çeşitlerine,..»»

Fazıl Say

Müzik Ansiklopedisi Yayınları

Bulut bile göremiyorum ki somurtmayı öğreteyim.... Hoparlörle verilen buyrukları aynen yerine getiriyorum. Şunlar ve şunlar yasak, anladık. Yapmam gerekeni belki bin kere söylediler:

"Kemerleri bağlayın!"

Bağlıyorum.

Zincire vurulmuş gibiyim. Daha da beter! Hangi köle kendi elceğiziyle zincirlerini bağlar?

Kovulmak bile yok uçakta. Bu kabustan kurtulmanın biricik yolu,..»»

Yılmaz Aydın

Müzik Ansiklopedisi Yayınları

Almanya`da müzikoloji çalışmalarını uzun yıllar sürdüren Yılmaz Aydın`ın Köln Üniversitesi`ne sunduğu doktora tezi de "Türk Beşleri" üzerinedir. Bu birikimin elinizdeki kitaba büyük ölçüde yansıdığı açıktır. Oysa önemli olan, Türkiye`de müzikçilerimizin ve müzik öğrencilerinin bu konularda duyduğu gereksinime cevap vermektir. Yılmaz Aydın, kitabında özet ve sağlam bir yaklaşım sergiliyor. "Beşl..»»

Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.