En kolay şey insanın kendisini aldatmasıdır, çünkü bir insan genellikle istediği şeyin gerçek olduğuna inanır.-- Demosthenes [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Ahmet Hamdi Tanpınar

23 Haziran 1901 tarihinde İstanbul'da doğdu. İstanbul'da Ravaz-i Maarif İbtidaisi'nde, Sinop ve Siirt rüşdiyelerinde, Vefa, Kerkük ve Antalya sultanilerinde öğrenim gördü. Baytar Mekteb'ne girdi. Bu okulu bırakarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne başladı. 1923 yılında mezun oldu. Erzurum, Konya ve Ankara liseleriyle, Gazi Eğitim Enstitüsü ve Güzel Sanatlar Akademisi'nde edebiyat öğretmenliği yaptı, aynı akademide estetik ve sanat tarihi dersleri verdi (1932 - 1939). 1939 yılında İstanbul Üniversitesi'ne Yeni Türk Edebiyatı Profesörü olarak atandı. Maraş Milletvekili olarak 1942-1946 yıllarında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bulundu. Bir süre Milli Eğitim Müfettişliği yaptıktan ve Güzel Sanatlar Akademisinde eski görevinde çalıştıktan sonra 1949 yılında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne yeniden döndü ve bu görevde iken 24 Ocak 1962 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü


ISBN
: 789757462378
Sayfa
: 354 s.
Yıl
: 1992
*vbcrlf* *vbcrlf*
Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitabı Tanıtım Yazısı
Ahmet Hamdi Tanpınar'ın şiiri sembolist bir ifade üzerine kurulmuştur. Aynı anlatım tarzı romanlarına da zaman zaman sirayet eder. Ancak muhteva açısından metafizik eğilimleri ile estetik endişelerini şiire ayırdığı halde, sosyal temalar için nesri seçmiştir. Romanları, zengin hayat hikayesinden taşarak Türkiye meselelerine kendine has yorumlar getirir. Medeniyet değiştirme girişimlerinin insanımızı soktuğu çıkmazları araştırırken yaptığı tahliller, insanımız ve toplum yapımız açısından dikkate değer hükümler taşır. "Saatleri Ayarlama Enstitüsü" toplumumuzun bu değişme süreci içindeki durumunu, fertten yola çıkarak topluma varan bir teknikle anlatıyor.
(Arka Kapak)

Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Orhan Atılgan
2 Ocak 2015 Cuma 21:44:22

Dönemin daha iyi metaforu yok.
Okunmasını tavsiye ediyor
EFNAN EZENEL
2 Ocak 2015 Cuma 11:45:31

Ahmet Hamdi 'nin müthiş eserlerinden biridir. Benim için çok sembolük bir kitaptı ama yinede büyük bir eser. Çok fazla tahilil yapabilirsiniz . Kitabı okuduğunuz süre boyunca çözümlemeler yapıyorsunuz. Toplumun dönemdeki sosyal yaşamını çok güzel yansıtmış ve bürokrasinin gidişhatını, özgürlük denen olgunun gelip ; nasıl gittiğini toplumun bu konudaki bilincini ironik bir dil ile bize anlatmış. Türk romanları içinde en sevdiğim romanlardan biri. Tekniğindeki ve konusundaki ustalık ile okuduğuma pişman olmadığım büyük bir eser.
Okunmasını tavsiye ediyor
nur denizi
21 Ekim 2013 Pazartesi 22:50:29

Ahmet Hamdi Tanpınar, doğu ile batı arasında kalmış Türk toplumunun gelgitlerini,çıkmazlarını romandaki karakterlerden Hayri İrdal’ın ağzından anlatmış ve bir toplum eleştirisi yapmıştır. Romanda hiciv başta olmak üzere birden fazla anlatım tekniği var. Akıcı ve yer yer güldürebilen bir roman...
Okunmasını tavsiye ediyor
BüyükDoğu
10 Nisan 2013 Çarşamba 12:23:08

Mutlaka okunması gereken bir roman! Bugün hale geçerliliğini koruyan ve ironik bir dille okuyucuya verilen -ki bu romanda müthiş bir akıcılık sağlamıştır- olaylar; sürükleyici bir biçimde ve ustalıkla işlenmiştir. Sembolizm'in uç noktalarındaki farklılığıyla bu romanı defalarca okuyup kendimce tahlil ettiğimi ve her seferinde olaylara, kişilere ve mekanlara farklı farklı noktalardan baktığımı hatırlıyorum. Sosyal hayatımıza, sosyal meselelere getirilmiş bir eleştiri olduğunu düşündüğüm bu roman; okumalarımda ve Tanpınar tutkusunda kendi adıma bir çığır açmıştır. Aynı şekilde Tanpınar ve roman denilince mutlaka Huzur ve Sahnenin Dışındakiler akla gelir ki zaten yüzyılın ilk 100 Türk romanı arasına girmiştir. İyi okumalar dilerim.
Okunmasını tavsiye ediyor
Mevlüt GÖZDE
12 Mayıs 2012 Cumartesi 21:35:47

İronik harika bir eser.Kurgusu mizahi yönü ağır basan kütüphanede olması gereken değerli bir hazine...
Okunmasını tavsiye ediyor
e d i b / a h m e t
11 Mayıs 2012 Cuma 20:07:38

Muhteşem bir kitap... İronik öğeler romanın en güzel kısımları kanımca... Kurgusu gerçekmiş hissi veriyor... Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Huzur adlı eseriyle bu kitabı kesinkes kütüphanede olması gereken eserler... Yine Edebiyat üzerine olan kitabını da atlamak gerekir..
Okunmasını tavsiye ediyor
salurhan
7 Mayıs 2012 Pazartesi 22:28:03

Halit Ayarcılar, Şeyh Zamaniler... "Bir roman kurgusuna bir kahramanı kuvvetli bir şekilde yerleştirmek ve bu karakter temsili üzerinden toplumsal meseleleri ile bu kadar sağlam bir ilgi ağı kurmak hususunda Tanpınar gibisi yoktur" desek mübalağa etmiş olmayız. İster gerçekçi ister estetik olsun her açıdan Ahmet Hamdi nesri, şiirlerinden çok daha tesirlidir. Saatleri Ayarlama Enstitüsü, estetiğe meyilli okurların beklentilerini fazlasıyla karşılayacaktır.
Okunmasını tavsiye ediyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 0 kişi tavsiye ediyor.

silayildir
Bu kitabı tavsiye etti.
Mevlüt GÖZDE
Bu kitabı tavsiye etti.
Ayşe Melek
Bu kitabı tavsiye etti.
Mehmet Ali Akça
Bu kitabı tavsiye etti.
yüregimde hüzün gülüm
Bu kitabı tavsiye etti.
nur denizi
Bu kitabı tavsiye etti.
kalemdar68
Bu kitabı tavsiye etti.
BüyükDoğu
Bu kitabı tavsiye etti.
oguz99
Bu kitabı tavsiye etti.
EFNAN EZENEL
Bu kitabı tavsiye etti.