ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Sükutumdan dolayı kendimden başka kimse kabahatli değildir. En büyük düşmanım ben idim. NAPOLEON Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Diyarbakır'da Sezai Karakoç Rüzgarı

Dicle Üniversitesindeki 'Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu'na büyük ilgi dikkat çekerken, bildirilerde Karakoç'un sanat ve felsefesinin farkları vurgulandı.

13.4.2012

Diyarbakır'da Sezai Karakoç Rüzgarı

Dicle Üniversitesince (DÜ), Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ile Diyarbakır Valiliği’nin işbirliğiyle, DÜ Kongre Merkezi’nde düzenlenen ’Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu’nun açılışı oldukça geniş olmasına rağmen tıklım tıklım dolu salonda yapıldı.

Dicle Üniversitesi kongre merkezinde düzenlenen sempozyuma, Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç’ın yanı sıra Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Cumhuriyet Başsavcısı İlker Çetin, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Durmuş Günay, rektör yardımcıları Prof. Dr. Aslan Bilici, Prof. Dr. Mustafa Arıca, Vali Yardımcısı Mustafa Can, Genel Sekreter Prof. Dr. Sabri Eyigün, yut içi ve yurt dışı üniversitelerinden çok sayıda bilim adamı ve öğrenciler katıldı.

Yazarımız Yaşar İliksiz’in de takipçileri arasında bulunduğu sempozyum 11 oturumda 40’tan fazla bildirinin sunumu ile gerçekleştirildi.

Bugün yapılacak oturumlarla sona erecek sempozyumda Sezai karakoç’un memleket sevgisi, sanatı ve felsefesine dair önemli ayrıtıların yer aldığı bildiriler okundu, sanatçının metafizik imgeleri ve İslam Medeniyeti sevdasının ortak unsur olarak öne çıkarıldı.

El Cezeri’den Sezai Karakoç’a ünlüler diyarı Diyarbakır

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, yaptığı açılık konuşmasında Sezai Karakoç’un, yaşayan, zamanın en önemli kalem ustalarından biri olduğunu söyledi.

Diyarbakır’ın köklü geçmişe sahip, kadim bir kent olmanın güzelliklerini barındıran bir şehir olduğunu belirttikten sonra Kültür ve medeniyet değerlerini ortaya çıkaran, yaşayan, özümseyen değerli insanların Diyarbakır’dan tüm dünyaya seslendiklerini anlatan Vali Toprak, şunları söyledi:

’El Cezeri’den, Ali Emiri’den, Ziya Gökalp’ten, Cahit Sıtkı Tarancı’dan çok önemli insanlarımızı kendi kazanımlarımızı da ortaya koyacak şekilde burada yetiştirmiş bir il. Sezai Karakoç, yaşayan, zamanın en önemli kalem ustalarından biri. Fikir ustalarından, dava insanlarından biri. Onun yaşıyor olması ve yaşarken bu sempozyumun burada yapılıyor olmasını daha anlamlı kılıyor. Toplumun her alanında, fikirlerini iyi bir şekilde terennüm ettiren bir şairimiz. Yazarımız, dava adamımız ve kalem ustamızdır. Kendisine teşekkür ediyorum.’

Sanatçının kıymeti yaşarken bilinmeli

DÜ Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç da toplumların ancak değerleriyle var olduklarını, Karakoç’un hem Diyarbakır’ın hem de tüm Türkiye’nin çok önemli bir değeri olduğunu söyledi. ’Genellikle sanatçı, yazar ve şairlerimizin kıymetini, maalesef onlar aramızdan ayrıldıktan sonra idrak ediyoruz’ diyen Saraç, bu sempozyumla çok değerli fikir adamı ve şair Karakoç’un hayatta iken anlamak ve anlatmak istediklerini kaydetti.

Rektör Saraç, şair, yazar ve sanatçıların toplumlara hayat veren can suyu olduklarını vurgulayarak, ’Sezai Karakoç, hem şair hem de kişilik olarak abideleşen nadir şahsiyetlerden biridir’ dedi.

Sempozyum Düzenleme Tertip Kurulu Başkanı ve DÜ Edebiyat Bölümü öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Timur, geçmişi, tarihi derinliklere dayanan Diyarbakır’ın her döneminde önemli sanatçılar, devlet adamları, şairler, yazarlar ve bilim adamları yetiştirdiğini anlatarak, kendi alanlarında ülkeye önemli katkılarda bulunduklarını söyledi.

Bunlardan birinin de şiirin ve düşünce yaşamının büyük değerlerinden olan Sezai Karakoç olduğunu belirten Timur, Karakoç’un günümüz edebiyatının yaşayan en önemli isimlerinden olduğunu anlattı.

-Başbakan Erdoğan’ın mesajı büyük alkış aldı-

Timur, 1950’den bu yana Karakoç’un, yazdıklarıyla özellikle genç şairler üzerinde önemli bir iz bıraktığını, uluslararası bir sempozyumla anılmasının son derece önemli olduğunu belirtti. Timur, ’Sempozyumun amacı dilimize, edebiyatımıza, kültürümüze hizmet etmiş uluslararası nitelikteki değerlerin yeni nesillere detaylı olarak tanıtılması, önemli değerlerimizi ölümünden sonra değil, yaşadığı sürede hatırlanmasına vesile olmaktır. Karakoç, bu bakımdan iyi bir örnek olacaktır’ dedi.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay ise, Karakoç’un bu toprakların yetiştirdiği nadir kişiliklerden biri olduğunu dile getirerek, ’Bence bu ülkeyi, tarihi, medeniyetimizin bilincine varmak için Sezai Karakoç’un mutlaka anlaşılması, onun eserlerine, düşünce dünyasına nüfuz edilmesi gerektiğini düşünüyorum’ dedi.

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesaj okundu. Başbakan Erdoğan’ın mesajında şu ifadeler yer aldı: ’Şair, yazar ve mütefekkir kimliğiyle düşünce dünyamızın en önde gelen isimlerinden olan Sezai Karakoç adına düzenlenen uluslararası sempozyuma, nazik davetiniz için teşekkür ediyorum. Sempozyumun başarıyla gerçekleşmesi temennisiyle verimli sonuçlara sahne olmasını diliyor, kıymetli katılımcılara ve tüm misafirlere selamlarını, sevgilerini sunuyorum.’

Daha sonra sempozyumda yönetmenliğini Ayla Karlı Tezgören’in yaptığı ’Sezai Karakoç’ belgeselinden bir kesit izlenime sunuldu, Karakoç’un yaşamı, edebi kişiliği anlatıldı, DÜ öğrencilerinden Veysi Baran da Karakoç’u canlandırarak şiirlerini okudu.

Rasim Özdenören Karakoçla yaşadığı özel anları paylaştı

Sempozyumda yer alacağı duyurulan Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Osman Horata’nın başka bir programda olması nedeniyle katılamadığı ilk oturumda, başkanlığını Prof. Dr. Durmuş Günay’ın yaptığı ’Anılarla Sezai Karakoç’ ile ’Sezai Karakoç’un Şiiri Çevresinde Sohbet’ konusu değerlendirildi.

Türkiye’den çeşitli üniversitelerin yanı sıra Mısır ve Azerbaycan’dan da akademisyenlerin katılacağı ve 45 bildirinin sunulacağı sempozyumda bugün de bildiriler okunacak.

Kaynak:haber7.com

Yorumlar
Mesaj Yaz 19.7.2012 14:06:15
Ahmed Arif sempozyumu da yapılmalıdır.


Yorum Yapın

Diyarbakır'da Sezai Karakoç Rüzgarı ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.