muzaffer kalaba
78 şiiri ve 29 yazısı kayıtlı Takip Et

CHP'NİN MERSİN MİTİNGİCHP’NİN MERSİN MİTİNGİ

CHP’nin Mersin mitingi günler öncesi tasarlanıp planlanan bir çalışmaydı. CHP’nin kurmay ve millet vekilleri günler önceden gelip, Mersin ve çevre illerde gerekli çalışmalar yaparak, Adana, Hatay, Antalya gibi komşu illerden katılımı sağladılar. Ama asıl katılım, Mersin halkının yoğun ve coşkulu şekilde katılımıydı.

Mersin’de yapılan "millet mitingi"ne gösterilen ilgi ve yoğun katılımın, aynı zamanda umut taşıdığı bir miting olduğu söylenebilir. Bu mitinginden bir hafta önce HDP’nin düzenlediği ’Demokrasiye Çağrı’ mitingi de katılım olarak yoğundu. Ama CHP’nin düzenlediği ’’milletin sesi’’ mitingi çok daha yoğundu diye düşünülebilir.

Bu yoğun katılımın nedeni; Muhalefette yer alan CHP, HDP, İYİ PARTİ, DEVA, GELECEK, SAADET, DP vb partilerin de mitinge izleyici olarak katılmaları oldu. Miting alanına sığmayan kitlelerin binlercesi, konuşmaları dışarıdan dinlemek zorunda kaldılar. Güvenlik güçleri dahil olmak üzere dışarıda kalan kitleler, Kılıçdaroğlu’nun ne diyeceğini merak ederek konuşmaları cep telefonundan dinlediklerine şahit oldum.

Mersin emniyeti, gerekli olan tüm tedbirleri almış durumdaydı. Giriş alanın girmeden mitinge katılacak olan kitlenin üst baş araması titizlikle yapıldıktan sonra miting alanına alını.Emniyet güçlerinin aldığı sıkı tedbirler ve mitinge katılanların duyarlığı hiç bir olayın çıkmamasına neden oldu.

Mitinge Kılıçdaroğlu’nun konuşması öncesinde halkın farklı kesimlerinden yurttaşlar kürsüye çıkarak konuşmalar yaptı.

Kürsünün arkasında şu başlıklar da dikkati çekiciydi: ’’Milletin sesi Kılıçdaroğlu..Hemen seçim..’’
Kılıçdaroğlu konuşamaya başlamadan önce kürsüye "geliyor gelmekte olan" anonsuyla davet edildi. Konuşmasında,"Ahdım var bu memlekete barışı getireceğiz, ahdım var bu memlekete huzuru getireceğiz, ahdım var bu memlekete sevgiyi getireceğiz söz veriyorum bu memlekete" diyen Kılıçdaroğlu, "Bütün kadın kardeşlerime sesleniyorum, bu düzeni değiştireceğiz, İstanbul Sözleşmesini bir hafta içinde tekrar yürürlüğe koyacağız" diye ekledi.

Kılıçdaroğlu, birlik beraberlik konusunda şöyle devam etti; "Dönem kavga dönemi değil, dönem çekişme dönemi değil, dönem birleşme dönemidir, dönem beraber olma dönemidir. Biz sosyal demokratız. Yani sosyal demokrat olmak halktan yana, garipten yana olmak demektir. Ezilenden, alın terinden olmak demektir. Bizler hiç kimsenin inancını, yaşam tarzını, kimliğini siyasete malzeme etmeyiz. Herkesin kimliği ile övünmesi, herkesin Kutuplaşmaktan yana değiliz, kavgadan yana değiliz, inancına saygı duyulması, yaşam tarzına saygı duyulması bizim görevimizdir.’’ dedi.

Sonuç olarak CHP’nin Mersin’deki ’’millet mitingi’’ için şunlar söylenebilir;

1 - Mitinge Kılıçdaroğlu’nun konuşması öncesinde halkın farklı kesimlerinden yurttaşların kürsüye çıkması, halka verdiği önemin belirtisi, konuşmasını doğaçlama olarak yapılması, mitinge farklı güzellik kazandırdığı ifade edilebilir.

2 - Mitingin erken ya da zamanında yapılacak seçimin, şimdiden seçim havasının başlangıcının bir göstergesi olarak düşünülebilir.

3 - Milletin yoğun ve coşkulu şekilde katılımı, seçmenin çözümün sandıkta olduğuna olan inancının bir göstergesi olarak ifade edilebilir.

4 - CHP’nin meydanlara inmesi, yönetimin tabandan gelen isteği ciddiye alp ’’milletin sesi’’ mitinglerinin tüm yurtta yayılacağının bir göstergesiydi.

5 - Kılıçdaroğlu’nun kürsü konuşması sırasında ceketini çıkarıp konuşmasına gömlekle devam etmesi, Türkiye halkına, işe genç ve dinamik şekilde başlamanın mesajını taşıyordu.

6 - CHP’nin Mersin’den başlattığı ’’milletin sesi’’ mitingleri ile iktidarı erken seçime zorlamak, erken ya da zamanında yapılacak seçimler için şimdiden tabanını canlı tutmayı hedefliyor olabilir. Bu strateji muhalefet açısından doğru bir strateji olması şeklinde düşünülebilir.

7 - Mersin mitinginde komşu şehirler olması nedeniyle Adana Büyükşehir Belediye başkanı Zeydan Karalar, Hatay Büyükşehir Belediye başkanı Lütfü Savaş İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer vardı. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye başkanları İmamoğlu ve Yavaş mitinge katılmadı. Bu durum, kafalarda her iki başkanın geri plana itildiği, millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Kılıçdaroğlu’nun adaylığı için yeni bir hamlesi olduğu şeklinde yorumlanabilir diye düşünüyorum..

Beğen

muzaffer kalaba
Kayıt Tarihi:16 Nisan 2022 Cumartesi 23:41:24

CHP'NİN MERSİN MİTİNGİ YAZISI'NA YORUM YAP
"CHP'NİN MERSİN MİTİNGİ" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.