yakamoz deniz
229 şiiri ve 34 yazısı kayıtlı Takip Et

Sosyal Medya Sahtekârları ve HastalarıSosyal Medya Sahtekârları ve HastalarıBu tarz yazılara başlamadan önce genelde kendimle ilgili birkaç bilgi yazarım ve yine öyle yapacağım. Birçokları gibi bendeniz de ismini tek tek saymak istemediğim birkaç tane sosyal medya sitesine üyeyim. İlk zamanlar ne işe yaradığını tam çözemediğim bu sitelerde şarkı, türkü, resim kimi zaman siyasi paylaşım vs paylaştığım oldu ancak son üç belki dört yıldır gezdiğim gördüğüm yerler ve şiir dışında hemen hemen hiç paylaşımım yok diyebilirim. Paylaşımlarda ki tezatlığı, sahtekârlıkları ve cehaleti gördükten sonra aldığım bir karardır pişman değilim :)

Bu tarz sitelerin faydalı olmasının yanında birçok zararı olduğunu da düşünmekle birlikte artık hastalık boyutlarına ulaştığına da kanaat getirdim. Bu alanda görüş bildirecek bir uzmanlık bilgisine sahip değilim ancak sosyal medya hastalığına ilişkin akademik makalelerin yanı sıra sosyal medyanın sebep olduğu birçok hastalık olduğunu da okumuştum. Tıp literatürüne girdi mi bilmem ama girmediyse de önümüzdeki yıllarda gireceğine hiç kuşkum yok.

En önemli konu acayip bir bilgi kirliliği olması. Aynı sözü aynı gün üç ayrı sayfada gördüm birinde hadis birinde Mevlana birinde Yunus Emre yazıyordu altında hatta abartıp ayet yazan bile olmuştur ki buna da tanık oldum.

Ziyafet sofralarını eksiksiz her gün paylaşanları söylemezsem olur mu hiç... Akşamın geç bir saatinde en sevdiği tatlıyı yerken paylaşan arkadaşına kızan yeğenimin sözünü hiç unutmam "Teyze ben yurtta okuyan bir öğrenciyim bu saatte paylaşmış canım çekti nasıl çıkıp alayım" diyecek söz bulamadım.

Oldukça çok sayıda şehit verdiğimiz bir gün arkadaşın biri taziyede bulunmuş uzun uzun bir de şehitleri es geçiyorlar sayfalarında paylaşmıyorlar diye herkesin vatan sevgisini masaya yatırmış buraya kadar herşey tamam o paylaşımın hemen ardından hareketli bir müzik ve komik bir karikatür paylaşmış vatanseverlik narası atan, şehide saygı gösterisi yapan arkadaş. Böyle anacağına şehidimi anmasan daha iyiydi dedirten çelişkili bir durum.

Annnesine zerre saygısı olmayan ve saygısızlığına bizzat şahit olduğum nice insanın "Anacığımda anacığım ayaklarının altını öpem anacığım" paylaşımları, eşiyle hergün kedi köpek gibi birbirini yiyen hatta mahkemede boşanma davası görülen birkaç arkadaşımın sevgililer günündeki "İyi ki varsın canım aşkım" nidalarıyla yaptığı çiçek paylaşımları daha neler neler...

Hele hele siyasi paylaşımlar altında yapılan övgüler, sövgüler ağza alınmayacak onur kırıcı hakaretler, benim gibi düşünmüyorsan seni recm ederim anlayışı ve aynı davranışın spor takımı taraftarları içinde aynı şekilde devam etmesi...

Çok bilindik bir ismin yine bilindik bir sözünü kendi sözü gibi paylaşan ve yapılan övgü dolu yorumları coşkulu teşekkürlerle kabul edenleri hele bir kaşık su da boğasım var da susayım ben yine de. Bir de yine kan revan paylaşımları var ki çocukluğundan beri kan görünce bayılan ben bir süre kendime gelemiyorum psikolojim yerle bir oluyor elbette haksızlığa zulüme sessiz kalmayalım ama bunun yolu ille de kanlı görüntülerden geçmemeli.

Bu örneklerin çoğaltılması mümkün. Yazının başında da değindiğim gibi son yıllarda literatüre girmesi gereken hatta acilen müdahale edilmesi gereken yeni bir tür hastalıktır sosyal medya. Güzel amaçlarla kullanıldığında elbette faydalı olabilir ama şu an amacından bir hayli sapmış durumda. Bize de Allah şifa versin demek düşer...Beğen

yakamoz deniz
Kayıt Tarihi:16 Şubat 2019 Cumartesi 00:23:46

SOSYAL MEDYA SAHTEKÂRLARı VE HASTALARı YAZISI'NA YORUM YAP
"Sosyal Medya Sahtekârları ve Hastaları" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Filiz Şahin.
14 Eylül 2021 Salı 19:16:29
amacından sapması amaçlanan bir şeymiş gibi duruyor zira toplum çok sağlam çürüdü.Tv ve internet daha doğrusu sosyal medya marifetiyle. Eğitilmemiş topluma özgürlük verilmesinin (sanal da olsa) be kadar korkunç sonuçları olduğunu yaşayarak öğreniyoruz.
esenlikler dilerim.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


yakamoz deniz Yazının sahibi 14 Eylül 2021 Salı 20:17:55
Teşekkür ederim güzel yorumunuza sağlıcakla kalın sevgiler
Aygün Deniz
14 Eylül 2021 Salı 14:57:27
Güzeldi Serpil şairem. Sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


yakamoz deniz Yazının sahibi 14 Eylül 2021 Salı 16:26:12
Teşekkür ederim sevgiler
Abdurrahman Güleç
14 Eylül 2021 Salı 13:36:25
böyle bir şey yazmıştım bir zamanlar. bazılarına komik gelmişti o zamanlar ve anlaşılması imkansız...sizi çok iyi anlıyorum

Abluka

Dijital seramoniler eşliğinde
Androit askerlerin lanetli terörüne kurban edilen
İnsanlık onurunun maskeli bekçileri
Esir kentin insanları

Esas duruş,
Kılı kırk yaran fikir cambazlığının
Kırk yalan sandıklarında
Küflü kokuşmuş erdemleri
Sanal devşirmelerin başarı hikayeleri

Kuşatılan;
zaman mı? insan mı? mekân mı?
Ruhun esaretimi?
Yaratılanın yarattığına tapınışındaki aldanış
Gururun işlediği bu kaçıncı onur cinayeti
Katlini vacip kılan nedir sevginin

Kıyametin;
İçinde doymak bilmeyen bir kara delik
Parçalanmış ruhlar mezarlığı aklın
Yalan, talan, riya
Düzenbaz idealler iktidarda

Abluka,
Hani dostluk vardı ya
Severdik birbirimizi doyasıya
Sokakları boyardık baştanbaşa mutluluğa
Demir kapaklar kapatırdık
Öfkemizi kustuğumuz kör kuyuya

Şimdi,
Dijital seramoniler eşliğinde
Androit askerlerin lanetli terörüne kurban edilen
İnsanlık onurunun maskeli bekçileri
Esir kentin insanları

25 şubat 2014
Abdurrahman Güleç


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


yakamoz deniz Yazının sahibi 14 Eylül 2021 Salı 16:25:38
Aklın yolu bir aynı düşüncedeyiz bir çoğumuz. Teşekkür ederim
kundakçıoğlu
21 Nisan 2021 Çarşamba 14:58:41
Çağdaş medeniyet seviyesi peki nasıl olur tatbikî güzel bir karakter haznesini bilgi samimi duygularla doldurmak gerek. Çocukluğumuzda bir kitabı ulaşmak için soluğu kütüphanelerde alırdık şimdi bir iki tuşla iki üç güne kapında ulaşmak çok kolay yüz kitabına baktığımız da yakınlarımızdan tez haber alarak iletişime geçebiliyoruz. Bas attan (Wapsat) yazdığımızı veya bir resmi anında gönderiyoruz. Bazen telefonumuza bulaşan virüsler Şar telimizi attırsa da bizleri gülümsetiyor mesela ( Heyyy ne den cevap vermiyorsun) neyse Gerçek ve güzel yönü sosyal medya olmasaydı Yakamoz Deniz'in yazısını nasıl okuyacaktır yaşamın bir köprü ayağı olduğunu düşünüyorum.

Saygı ve selam ile.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


yakamoz deniz Yazının sahibi 21 Nisan 2021 Çarşamba 16:40:36
Amaç dışı kullanımlardır efendim eleştirimiz yoksa elbette nice köprüler kurmaya nice eski dostu bulmaya da vesile oluyor sosyal medya. Evet kendileri olmasaydı bu yazımızı nasıl okuyacaktınız :) Selamlar saygılar
Abbas DURAK
21 Nisan 2021 Çarşamba 02:25:04
Yazınızı Okudum. Yerinde ve doğru tespitler olduğunu düşünüyor ve katılıyorum.
Faydalı ve güzel yazınız için teşekkür ederim.
Yüreğinize sağlık, kaleminiz daim olsun.

Abbas DURAK tarafından 21.4.2021 02:18:24 zamanında düzenlenmiştir.

Abbas DURAK tarafından 21.4.2021 02:19:52 zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


yakamoz deniz Yazının sahibi 21 Nisan 2021 Çarşamba 13:25:04
Teşekkür ederim hayırlı ramazanlar
Mecit Aktürk
20 Nisan 2021 Salı 19:16:49
Kayıt tarihi eski olsa da güncelliğini hiç yitirmeyen anormallikler...

Onmaz yaramıza parmak basmışsınız.

Mevzû derin, dert büyük.

Herkes her şeyin farkında aslında.

Başı kopuk tavuk gibiyiz toplum olarak. Can çekişiyoruz, gören dans etiyoruz sanıyor muhtemelen.

Bu zamanda gemisini kurtaran kaptan.

Gelecek nesiller adına üzülmemek mümkün değil.

Allah sonumuzu hayreylesin.

Selam ve saygılar

Mecit Aktürk tarafından 20.4.2021 18:49:30 zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


yakamoz deniz Yazının sahibi 20 Nisan 2021 Salı 19:37:21
İleriki nesillere değil şimdiki nesle de üzülebiliriz birçok arkadaşım çocuğunu psikoloğa taşıyor bu internet bağımlılığından dolayı. Amin Allah sonumuzu hayreylesin. Hayırlı ramazanlar bizden de saygılar
Serap IRKÖRÜCÜ
23 Şubat 2019 Cumartesi 20:51:20
Bu yazıyı kaçırmışım!... :))

Çok doğru gözlemlerle çok yerinde eleştiriler.

Sosyal medya, ilk sözcüğün temel anlamını çoktan yok etmiş bir paylaşıma dönüştü. Kimliğini saklayarak paylaşım yapanlardan tutun, kendini olduğu gibi göstermemek adına üstün çaba harcayanlara kadar birçok gözlem yapabiliriz.

Muhtemeldir ki hayatında ilk kez veya sayılı gittiği yerlerde 'kendini doymuş hissediyor' imgeleriye paylaşım yapanlar kendilerini ne duruma düşürdüklerini farke debilseler, bunları yapmazlar diye düşünüyorum.

Donatılmış bir masada kimse yudum tatmadan özellikle yiyecekleri tek tek çekip bunu da albüm yaparak paylaşanlara artık söyleyecek söz bile yok bence.

Sosyal değişimlere ayak uydurmak sancılı bir süreçtir ve hazmedilmesi için birkaç kuşağın değişmesi gerekir.

Bize daha çok var! Ne yazarsak yazalım, bunların yaşanacağını baştan kabul etmek durumundayız. Sonraki kuşaklar bugünü aramasınlar da!... :)))

Toplumsal bir eksiklikteki önemli bir konuyu çok güzel dile getiren yazınızı ve duyarlılığınızı kutlarım Serpil Hanım.

Sevgilerimle.Cevap Yaz
KurşunKalem
20 Şubat 2019 Çarşamba 21:45:26
Fotoğraflar süper, cuk oturmuş yazınıza :)))

Güzel bir yazıydı kutluyorum...

E o zaman sizi " Yitik yarınlar-2 " isimli yazıma davet edeyim, benzer durumlar :))

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


yakamoz deniz Yazının sahibi 21 Şubat 2019 Perşembe 00:59:26
Okudum yazınızı evet benzer serzenişler aklın yolu bir değil mi. Teşekkür ederim yoruma sevgiyle kalın
Demircioğlu
16 Şubat 2019 Cumartesi 01:10:48
Merhaba

Var olan maddi, manevi herşeyin mutlaka bir kötüye kullananı çıkacaktır. Bu sanırım kaçınılmaz bir gerçek ve insanın ve eşyanın doğasında var. Teknoloji için geçerli olduğu kadar dinler, ideolojiler, gelenekler ve yaşam tarzları için de geçerli. Diyebilirim ki bu bir bakıma insanın nefsini tatmin etme, ilgi ve talep görme gayretidir. Fakat bu gayretinin kendi bile farkında değildir. Şehitler örneğini vermişsiniz. Ben de aynısını paylaşılan terörist cesetleri üzerinden çok gördüm.

Faydalı bir yazı idi. Sunulan nimetleri kendimize ve insanlığa faydalı amaçlarda kullanmak dileği ile... İlk önce benden başlayarak tabii...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


yakamoz deniz Yazının sahibi 17 Şubat 2019 Pazar 00:38:11

ilk önce kendimizden başlamak lazım elbettte dediğiniz gibi ama hemen her konuda bu konu hastalıklarımızdan sadece bir tanesi daha niceleri var maalesef. hayırlı geceler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.