ABDULKERİM KAYA
526 şiiri ve 95 yazısı kayıtlı Takip Et

Gerçek dost kötü gününde de yanında olup,seni savunandır.Gerçek  Dost  kötü  gününde de yanında olup,seni  savunandır.


Gerçek Dost vefalı olur kötü gününde seni bırakmaz.Yüce Allah Araf suresi 156.Ayeti kerimesinde ( benim merhametim her şeyi kapsar.) buyurur.Gerçek Dost Allah Rızası için sever,korur.insan olsun Hayvan olsun sevgi acıma hissi bütün canlılara verilmiştir.
mübarek,Ecdadımız,ocağımıza düşeni asla düşmanına teslim etmeyiz,onu koruruz,onun için mücadele ederiz diyerek insanlığa çok güzel örnek davranışlarda,fedakarlıklarda bulundular.
İnsanlık Tarihi Suriyelilere Iraklılara reva görülen eza ve cefaları ve zenginliklerini çalmak,elde etmek için insanlık düşmanlarının yaptıklarını yazacaktır.Mübarek Türk Milletinin onları nasıl ölümden kurtardığını Tarih unutmayacaktır.Dile kolay üç buçuk,dört milyon göçmene nasıl şefkatli ve merhametli davrandığını hiç bir insan hiç bir tarihçi görmemezlikten gelemeyecektir.Aziz Milletimizin bu fedakarlığı sadece Allah Rızası için yaptığını kabul edecekdir.
Allahı ve Ahireti inkar eden Ataist,inkarcıların Aylan bebek dahil binlerce insanın Denizlerde boğulmasına seyirci kaldığını Tarih unutmayacaktır.mesela,Amerika ve Avrupa ülkeleri.. Allah milletimizi bu fedakarlığından dolayı Aziz,üstün edecektir.Her zamanda yardımını lutfedecektir....Katil Esedin bir milyondan fazla müslümanın ölümüne acımasızca sebep olduğunu,öldürdüğünü unutmayacaktır insanlık Tarihi...ve diyecedir,Allah dan korkmaz ecnebi ülkeler bütün sınırlarını tel örgü ile onlara kapattı,onları acımadan ölüme terk etti,Sadece Aziz Türk milleti ve idarecileri Eman dileyeni ölüme terk etmeyiz diyerek onlarla ekmeğini aşını ve dertlerini paylaştı diyede yazacaktır insanlık Tarihi.. konumuzla ilgili,çok güzel ibretlik bir Hikaye de şöyledir.
( Öncelikle Hatırlatmak isterim ki,müslüman sevdiğini Allah Rızası için sevmelidir.)Babanın biri evladının arkadaşlık yaptığı kişilerin gerçek dost olmadığı oğluna söyler ama oğlu onu dinlemez ve karşı çıkar hayır baba onlar benim en iyi Dostlarımdır,GerçekDostlarımdır der.baba peki der o zaman onların gerçek dostun olup olmadığını deneyelim edelim der.oğlu nasıl ? der baba,git bizim koyunlardan birini kes ve parçala ve sonra parçalarını bir çuvala koy ve gel der.Oğluna gider babasının dediğini yapar ve getirir.sonra babası derki şimdi bu çuvali al ve o dostlarına götür ben birisini öldürdüm ve bu çuvala koydum diyerek yardım iste der. oğlu ama baba der,baba eğer gerçek dostun olup olmadığını görmek istiyorsan bunu yap der.
Oğlu gider dostlarından birisinin kapısını çalar ve ben birisini öldürdüm ve bu çuvala koydum saklamak için bana yardım et der ama dostu hayır git benden uzak dur başımı belaya sokma der ve kovar sonra ikinci bir dostuna gider ama aynı yanıtı alır ve diğerleride aynı tepkiyi verince babasına gelir ve haklıymışsın baba onlar gerçek dostum değilmiş hiçbiri yardım etmek istemedi der.Babası sana söylemiştim der ve sonra derki şimdi felanca yere git felanca kişiyi bul ve benim selamımı söyle sonra aynı şeyi ondan iste der.Oğlu gider adamı bulur babasının selamını söyler ve amca ben birini öldürdüm ve bu çuvalın içine koydum der bana yardımcı olur musunuz der adam gel bakalım diyerken kendi evinin arka bahçesine götürür ve orda bir çukur kazarak çuvalı çukara gömer sonra bütün bahçeye laleler eker ve arka bahçe tam lale bahçesi olur.Oğlan gelir ve babasına olan biteni anlatır baba o adam bana yardım etti çuvalı arka bahçesine gömdü ve sonra tüm bahçeye laleler ekti der.Babası tamam şimdi yine git ve aynı adamı bul herkesin içinde olmadık hakareti yap ve birde tokat at demiş.oğlu şaşırmış ama baba nasıl olur o bize yardım etti ama der babası sen dediğimi yap der ve oğlu gider adamı bulur ve herkesin içinde hakaret eder ve birde adama tokat atar.
Adam gence şöyle bir bakar ve derki oğlum babana selam söyle ben bir tokata lale bahçesini bozacak adam değilim der...
Bu konuda Hayvanlar Aleminden de verebileceğimiz bir çok sevgi ,merhamet ve vefa örnekleri var.Zozo adlı bir kangal köpeği ölen sahibinin mezarını hiç aksatmadan bir yıl,her Allahın günü kendisini seven o sahibinin mezarına gitmiş,ona olan sevgisini,vefasını göstermiştir.

ABDULKERİM KAYA.EMEKLİ VAİZ.21.05.2018.ANKARA.


Beğen

ABDULKERİM KAYA
Kayıt Tarihi:22 Mayıs 2018 Salı 05:28:11

GERÇEK DOST KÖTÜ GÜNÜNDE DE YANıNDA OLUP,SENI SAVUNANDıR. YAZISI'NA YORUM YAP
"Gerçek Dost kötü gününde de yanında olup,seni savunandır." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Mehmet Aktaş
24 Mayıs 2018 Perşembe 00:06:51
Şair arkadaşımdan hisse alınacak güzel bir yazı okudum.
Duyarlı yüreğiniz hiç susmasın.
Sağlıcakla kalınız..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ABDULKERİM KAYA 24 Mayıs 2018 Perşembe 00:14:41
Allah Razı olsun Hocam,güzel yorumunuz için çok teşekkürler ederim,Dua ve selamlarımla.
temel48
22 Mayıs 2018 Salı 17:07:11
Menfaat ilişkilerinin tavan yaptığı bu dönemde dost turfanda dır.
İnsan ilişkilerinin sadece maddesel nedenlerle devam ettiği, modern toplumlarda manevi ilişkilerin hazzını aramak mümkün değildir.
İnançlı olanla,inançlı gözüken maalesef bir birine karışmış,bu çakma inançlılar da inançsızlara
gösterilecek misal haline gelmiştir.
Bu açıdan inanç yönünden etiket sahibi olanların vebali iki katıdır.
Dostluğu anlatan yazınızı okudum.
Tebrik ediyorum.
Selamlar,saygılar.

Cevap Yaz
Gülüm Çamlısoy
22 Mayıs 2018 Salı 17:02:15
Dostluk: Allah rızası için sevdiğimiz ve tarafınca sevilmeyi ümit ettiğimiz.

Bu kelimenin muhteviyatı enginlikle eş değer çok değerli üstadım hele ki değerli çalışmanızla bizlere sunduğunuz bu manevi doyum yüreklere huzur ekti.

Varlığınız bizler için eşsiz bir hazine ve yine yüreğinizden feyiz aldığımız.

Hele ki insan bir ömür dostlarının ihanetine uğramışsa...yine de arayışımız payidar hele ki dünya Kur'an üzerinde dururken.

Allah dostu olan güzel insanların mevcudiyeti yine bizlerin nazarında bir ışık ve buna dair güzel örnekler de mevcut: tıpkı birbirimize kol kanat gerdiğimiz ve yürekte huzura erdiğimiz.

Allah razı olsun değerli üstadım.

iyi ki varsınız, efendim.

Her daim derin saygılarımla muhterem hocam.

Selam ve dua ile.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ABDULKERİM KAYA 22 Mayıs 2018 Salı 18:32:48
Hanımefendi bu güzel,örnek yorumunuz için çok teşekkürler ederim.Allah Razı olsun,iyi ki varsınız,iyi ki böyle güzel yorumla onurlandırdınız.Dua ve selamlarımla.
Den(iz)
22 Mayıs 2018 Salı 16:37:05
Bu abi ne içiyorsa bana da aynısından lütfen :))

Ataist ne demek? :)))

Aylan bebek bu ataistler yüzünden mi deniz de boğuldu?

Kim o katil kim ya?

Anlatılan kıssanın konuyla ilgisi ne?

Yok abi beni aştı bu yazı...

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


ABDULKERİM KAYA 22 Mayıs 2018 Salı 17:46:03
siz yanlış hesap içindesiniz,Bu Aziz ,milletimizin yüzde doksan dokuzu müslümandır...Ateist mi ne demek,iman etmez kelimeyi şehadet getirmez Allahın varlığını ve birliğini inkar ederek ölürse cehennemlik olacak demektir,içmek ve çıldırmak,azgınlaşmak ve Hayra engel olmak ve hesap vermeden kurtulacağını samak ne büyük gaflet..,kalbi mühürlü gerçekleri göremeyen kimseler gibi inkarcılardan olmak demektir...bana bir daha yazma...
Den(iz) 22 Mayıs 2018 Salı 17:55:07
Ben ataist nedir diye sormuştum. Bir yazı astınız ve yorum yaptım. Ben size yazmıyorum, yazıya yazıyorum .

Bu yazının herhangi bir din ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bu tür itici, ayrıştırıcı, boş ve mesnetsiz iddalar ile insanları hedef gösterici bir yazı hiç bir tarafından desteklenmez.

Hoş görü dini İslam adına üzücü ve yıpratıcı bir yazı bu. Islam cahili sevmez bayım!
ZEYBEK HOCA
22 Mayıs 2018 Salı 16:21:30
Günceli işlemiş yazı...
Ve Türk'ün hasletini yansıtmış, tarihe not düşmüş sanki...

İbret verici..
Tebrikler Abdülkerim Bey..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ABDULKERİM KAYA 22 Mayıs 2018 Salı 18:35:21
Beyefendi kardeşim, bu güzel yorumunuz için çok teşekkürler ederim.Allah Razı olsun,Dua ve selamlarımla.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.