Entellektüel-41
155 şiiri ve 168 yazısı kayıtlı Takip Et

Size yakıştıramadım öğretmenimSİZE YAKIŞTIRAMADIM ÖĞRETMENİM

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 24.11.2012 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir."Kalpler silahla değil, sevgi ve yüksek gönüllülükle yenilirler. Baruch Spinoza"

Demet okulunu ve öğretmenini çok seviyordu. Fakat öğretmeninden umduğu ilgiyi ve sevgiyi bir türlü göremiyordu. Demet’in gözünde ve gönlündeki öğretmen imajı daha farklıydı.

O’na göre öğretmende öncelikle adalet duygusu olmalıydı, sonra her öğrencisini koşulsuz sevmeliydi. Fakat bu ve benzeri hususlarda öğretmeninden pek de memnun değildi doğrusu.

“Yanılıyor muyum” diye bir çok kereler kendini test etti. Hatta öğretmeninden kuşkulandığı için bir ara kendinden utandı. “Mutlaka yanılıyorum.” Ya da; “hatalarım var” dedi kendi kendine. “Biraz daha iyimser olmalıyım” diye kendine telkinde bulundu. “Bundan sonra kafama takılan bir durum olursa içime atmayıp öğretmenimle paylaşayım. Belki de bu şekilde ikna olurum” dedi. Böylece okuldaki olup bitenleri fazla kafasına takmamaya çalıştı.

Birkaç gün sonra, Beden Eğitimi dersinde öğretmeni mendil kapmaca oyunu oynatmak istedi. Her zamanki gibi, yine Aslı’yı çağırarak mendili tutmasını söyledi. Demet’in kalbi hızlı hızlı atmaya başlamıştı. Kendi kendine: “Tam zamanı dur bakalım neler olacak?” Dedi.

Oyun başlamıştı. Bir kaç tekrardan sonra Demet, Aslı’nın değişmesini bekledi. Fakat oyun devam ediyor ve öğretmenin herhangi bir değişiklik yapacak tavrı da yoktu. Daha fazla bekleyemedi, parmak kaldırarak söz istedi.

Öğretmeninin; “söyle Demet” demesi üzerine; “öğretmenim dersin başından beri mendili Aslı tuttu, değiştirmediniz. Bize de sıra gelecek mi? Ben de mendili tutmak istiyorum.” Dedi.

Öğretmeninin gülen yüzünde birden sert çizgiler belirdi. Kaşlarını çatarak Demet’e döndü: “Ukalalık yapma Demet, ne yapacağımı sana mı soracağım?” Dedi.

Demet böyle bir cevap duymak istemiyordu. Hem yapılan haksızlık, hem de söylenen sözler kendisini yaralamıştı. Oysa; “haksızlığa boyun eğmeyiniz” sözünü kendilerine öğretmeni öğütlemişti. San ki gizli bir güç elini tutup havaya kaldırdı. Cevap verme arzusunu yenemedi.

Öğretmeni Demet’in parmağını gördüğünde, memnun olmadığını hissettiren ses tonuyla: “Yine ne var Demetciğim?” Dedi.

Demet sözlerini itinayla seçerek konuşmaya başladı: “Öğretmenim sizin bu yaptığınız haksızlık değil mi? Öğrencileriniz arasında ayırım yapıyorsunuz. Üstelik de bana kaba sözcük kullandınız, size yakıştıramadım öğretmenim. Oysa bizler sizden güzel şeyler duymak isteriz.

Öğretmen Demet’ten bu sözleri beklemiyordu. Hem kızmış, hem de mahcup olmuştu. Öğrencisinin bu şekilde konuşmasını “ukalalık” ve “meydan okuma” gibi algıladı. Tahammül edemedi. Öfkesi sabrını aşmıştı: “Sen ne terbiyesiz bir çocuksun. Ne hakla bana akıl veriyorsun? Buradan defol git gözüm görmesin. Diye bağırdı.

Demet, bu olup bitenler karşısında fazla duramadı. Gözlerinden akan yaşlarla oradan uzaklaştı. Bağırarak ağlamamak için yumruklarını ısırıyordu. Soluk soluğa evlerine geldi.

O’nu kapıda annesi karşıladı. Durumundan, hoş olmayan şeylerin olduğunu anlamıştı. Demet kendisini annesinin kollarına attı. Artık hıçkırarak ağlama zamanıydı. Demet’de onu yaptı.

Demet uzun süre kendine gelememişti. Ağlamayı kestikten sonra da bir süre iç geçirip durdu. Annesinin tüm ısrarlarına rağmen olup itenleri anlatmadı.

Annesi okulda olanları komşularının kızı Burcu’dan öğrendi. Kızının durumuna çok üzülmüştü. Olayları eşine anlattı. Ne yapabilecekleri hakkında birlikte değerlendirme yaptılar. Öğretmen hakkında şikayetçi olmaya karar verdiler.

Demet, bu düşüncelerine katılmadığını ve çok üzüldüğünü ifade etti. Öğretmeni hakkında olumsuz hiç bir şey anlatmadı.

Bir kaç gün sonra okula müfettişler geldiler. Sınıftaki öğrencilerle tek tek konuştular. Bir şeyler yazdılar. Daha sonra da Demet’i çağırdılar. Yaşadığı olayları anlatmasını istediler.

Demet: “Anlatılacak bir şey yok, öğretmenimden şikayetçi değilim, O’nu seviyorum.” Dedi.

Bu cevabı, müfettişleri ikna etmemişti. Kendisine, iddiaları okuyarak tekrar sordular. Demet; “anlatılacak bir şey yok, öğretmenimi sizlere şikâyet edemem, buna hakkım yok. O’nun bende çok emeği var. Eğer bu okuldan öğretmenimi alacaksanız lütfen O’nu almayın, ben başka okula gidebilirim.” Dedi. Sonra da usulca: “Keşke bunlar olmasaydı, çok utanıyorum çok.”Diye mırıldandı.

Demet daha fazla kendini tutamadı. Birden hıçkırıklarla ağlamaya başladı. Kendisini teskin ederek su verdiler. Sonra da teşekkür ederek gitmesini söylediler.

Demet dışarı çıktıktan sonra müfettişlerden birisi diğerine: “Öğretmen sevgisi bu olmalı.” Dedi.

Diğeri cevap verdi: “Peki öğretmenini şikâyet etmek istemiyor bunu anladık. O halde neden ağlıyor? Diye sormadan edemedi.

Arkadaşı derin bir nefes aldı: “O’nun gözünde öğretmen imajı çok yüce. Öğretmene olumsuz bir şey yakıştıramıyor. Kendisine yapılanlara da tahammül edemiyor. Böylesi yüce, asil yüreklere gıpta ediyorum doğrusu. Öğretmenin, bu çocuğun elini öpmesi gerekir aslında. Bu sevginin önünde saygı ile eğilmek gerek.” Diye sözlerini tamamladı. Ve gayri ihtiyari çok hoşuna giden bir sözü zihninden geçirdi:

Sanma ki bir çocuk küçük bir şeydir,
Bir çocuk belki de, en büyük şeydir…

Burada yapacak işleri kalmamıştı artık. Evraklarını toplamaya başladılar.


GÜLEGÜLE ÖĞRETMENİM

Bir gün çıkageldiniz,
Bu kuş uçmaz,
Kervan geçmez köye.
Sürpriz yapar gibi.

Bitmeyecek sandığımız,
Üç beş yıl,
Uçup gitti ellerimizden.
Meğer her kavuşmanın,
Bir de ayrılığı varmış …

Rüya bitti,
Gidiyorsunuz buralardan.
Yılların mutluluğu,
Hüzne dönüştü şimdi.
Çok üzgünüz …

Bizi teselli etmek için;
“başka öğretmen gelecek” diyorsunuz,
“Başka bir öğretmen geldiğinde…”
O öğretmen,
Hiç gelmeyecek öğretmenim…
Bu dağ başına kimse uğramaz,
Bunu sizde biliyorsunuz…

Tıpkı yıllar öncesi gibi,
Bir dağ menekşesi misali.
Yine yalnız kalacağız.

Fakat ümitsiz ve boynu bükük değiliz,
Bu kez ayrık otları bizi sarmayacak.
Yüreğimiz aydınlandı,
Yumuşadı katı kalpler.
Ne var ki duyguluyuz bir nebze,
Hüzünlü ve buruk…

Güle güle gidin.
Bu dağlarda, bakımlı olmasalar da,
Nadide çiçeklerin var olduğunu,
Herkese anlatın.
Güle güle gidin,
Güle güle…

Kalbimizi alın gidin…
Öğretmenim…

HADİ… GİDİN ÖĞRETMENİM…


Beğen

Entellektüel-41
Kayıt Tarihi:23 Kasım 2012 Cuma 10:12:04

SİZE YAKIŞTIRAMADIM ÖĞRETMENİM YAZISI'NA YORUM YAP
"SİZE YAKIŞTIRAMADIM ÖĞRETMENİM" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Nilgün Akçay
7 Aralık 2012 Cuma 01:16:50
''Öğretmenlik'' ürpertiyle baktığım bir isimdi. Çocuk yüreğimize öyle işlediler. kalıntılarını uzun zaman devam etti.

İstiyorum ki bu mesleği yüreğinde sevgi tohumlarını büyütebilenler yapsınlar.

Değer olarak ''İnsan'' yetmez mi ki başka amaçlara küçücük yürekleri heba ederler.

Umarım sizi kırmamışımdır. Sizin yazınızın içeriği güzel bitmiş Demet gerekli cevabı vermiş ve haksızlığa maruz kalmamış sevindirici yanı bu olsa gerek.

sevgi ve selamlar.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Entellektüel-41 Yazının sahibi 7 Aralık 2012 Cuma 10:21:39
Sayfamda "sevgi eğitimi" üzerine makalelerim var...Size kırılmak ir yana tamamen katılıyorum...Okuduğunuz yazıdaki müfettişlerden biri de bendim...Sevgisiz bu meslek yürümez...

saygı ve teşekkürler...
Nilgün Akçay 8 Aralık 2012 Cumartesi 00:34:35
O vakit o sayfalarda görüşmek dileğimle. Eminim çok değerler yükleyeceğim kendime.
siyahgecem
27 Kasım 2012 Salı 11:11:52
Sanma ki bir çocuk küçük bir şeydir,
Bir çocuk belki de, en büyük şeydir…
merhaba efendim inanın hem okudum hem ağladım evet o yaşlarda anne ve babadan sonra tanıştığımız ve gözümüzde ve yüreğimizde sığdıramadığımız sevgisi ile öğretmenlerimiz çok ama çok değerlidir b bu küçük kızın yaptığı gibi bende taparcasına severdim öğretmenimi halada öğretmen dendiğinde burnumun direyi sızlar ama şükür kızım öğretmen olunca biraz daha rahatladım gurum oldu banim bütün sevgili öğretmenlerimin ellerinden öpüyorum benden yaşca küçük olmaları bile önemli değil efendim nasıl duygu yüklü bir yazı ama biliyorumki sizde çok duygusalsınız şiirleriniz yaptığınız muhteşem resimlerde görüyorum ben bu güzel yüreğin resmini hem şiirleriniz hem resimleriniz yazılarınız beim için çok değerliemekli olacağınııızı yazmışsınız hem sevindim hem üzüldüm sizi sevener sizden ayrı kalacak diye gözlerime sözüm geçmedi bu duygu yüklü yazıyı okurken sanki kendimi gördüm bu yazıdaki kızda binlerce sevgi çiçekleri bırakıyorum güzelsayfanıza ve güzel yüreğinize efendim sevgi ile kalın

Cevap Yaz
Şaban Aktaş (Homerotik)
24 Kasım 2012 Cumartesi 22:24:35
Bazen öğrenciler de öğretmenlik yapar.
Tebrikler.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Entellektüel-41 Yazının sahibi 25 Kasım 2012 Pazar 18:20:22
Merhaba...

Ziyaretiniz için telşekkürler...

Saygımla...
Maşide Kılınç
24 Kasım 2012 Cumartesi 12:50:54
Çok güzel ve duygusal bir yazıydı...
Çokça tebrik ederim..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Entellektüel-41 Yazının sahibi 25 Kasım 2012 Pazar 18:21:04
Merhaba...

Ziyaretiniz için ve takdirleriniz için telşekkürler...

Saygımla...
canandemirel
24 Kasım 2012 Cumartesi 11:54:01
Güne gelen günün anlamına uyan bu değerli yazıyı ve yazarını yürekten kutluyorum.
Tüm öğretmenler günü kutlu olsun...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Entellektüel-41 Yazının sahibi 25 Kasım 2012 Pazar 18:21:56
Merhaba...

Ziyaretiniz takdir ve tebrikleriniz için telşekkürler...

Saygımla...
tacettin yıldırım
24 Kasım 2012 Cumartesi 07:58:50
bu güzel anıda ben anne ve babaya kızdım....müfettişlik bir olay yokki.... demet herkese ders vermiş...öğretmene anneye babaya biz okuyuculara..günün kutlu olsun hocam yazı yakışan yerde saygılar sevgiler

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Entellektüel-41 Yazının sahibi 25 Kasım 2012 Pazar 18:23:48
Merhaba...Müfettişlerden biri bendim...Aynen sizin gii düşünmüştük...O yüzden yapılacak işlem yoktur diye rapor yazdık...Biraz da öğretmene nasihat ettik tabi...

Ziyaretiniz takdir ve tebrikleriniz için telşekkürler...

Saygımla...
mehmetmacit
24 Kasım 2012 Cumartesi 07:36:10
gerçekçi ve oldukça etkili bir anlatım. hem konu hende yazı çok güzel.
öğretmen sevgisi başka nasıl ihya edilebilir.
kaleminize sağlık.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Entellektüel-41 Yazının sahibi 25 Kasım 2012 Pazar 18:25:49
Merhaba...

Müfettişlerden biri bendim...Aynen yaşanan ir olaydır...

Ziyaretiniz takdir ve tebrikleriniz için telşekkürler...

Saygımla...
Emine UYSAL (EMİNE45)
23 Kasım 2012 Cuma 21:59:53
değerli öğretmenim, yazınızı ibretle okudum. Her meslekte olduğu gibi, öğretmenlik mesleğinde de çürük elmalar çıkar, vardır.

Bana göre, her insan her mesleği yapabilir ama öğretmenlik çok başka. O, her hangi bir ürün yetiştirmiyor, pazarlamıyor. Onun işi, insan yetiştirmek. İnsan yetiştirmek de çok emek ve özveri isteyen bir meslek. Durum böyle olunca, Öğretmenlerimizin de eğitim ve öğretim verirken çok dikkatli olmaları, yetiştirdikleri çocukların, yarına damgasını vuracak nesiller olduğunu unutmamalılar.

Yazınızda gösterilen örnek gibi günümüzde de yok değil, böyle eğitimcilerin olmaması dileğimle, bütün öğretmenlerimizin ellerinden öperim.

saygımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Entellektüel-41 Yazının sahibi 25 Kasım 2012 Pazar 18:28:06
Merhaba...

Müfettiş olarak olayı yaşayanlardan biriyim...

Gerçekten de öğretmenlik farklı ve önemli bir meslek...Hata yapma şansınız yok...

Katkılarınız için yürekten teşekkür ediyorum değerli kalem...

saygımla...
Aynur Engindeniz
23 Kasım 2012 Cuma 21:48:53
Değerli hocam, öğretmenler gününüz kutlu olsun. Rabbim her iki cihanda da emeklerinizin karşılığını görmeyi nasip etsin size ve bütün değerli öğretmenlerimize.

İlkokul öğretmenime çok şey borçluyum. Bugün beni ben yapan karakterimi mesela. O kadar pasif ve içine kapanık bir çocuktum ki, parmak kaldırıp sorulara cevap veremezdim. Fakat öğretmenim-köy öğretmeni- beni değiştirdi. Bütün bayramlarda, belirli gün ve haftalarda bana şiir okuttu. Dördüncü sınıftan itibaren kendi şiirlerimi okudum bayramlarda. Beni okullar arası yarışmalara getirdi götürdü defalarca. Hiç birinden ikincilikle dönmedik hamdolsun. Her defasında yüzünde derin bir gurur ve şükür gördüm. Şimdi onu bulamıyorum. Belki de ölmüştür. Bakın yine onu anınca ağlamaklı oldum. Öğretmen işte böyle değerlidir çocuğun gözünde. Laf değil, hakikat! Fakat kardeşlerim öğretmen konusunda benim kadar şanslı değillerdi. Ve yitip gittiler, okumadılar, okumaktan nefret ettiler. Diliyorum Rabbimden bu kutsal ve meşakkatli göreve hakikaten layık ve bu sorumluluğun üstesinden gelebilecek insanlar nasip olsun.

Ders kitaplarına girebilecek sadelikte ve manada bir öykü. Can-ı gönülden kutluyorum ve saygılar sunuyorum hocam.

Aynur Engindeniz tarafından 11/23/2012 9:50:52 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Entellektüel-41 Yazının sahibi 25 Kasım 2012 Pazar 18:31:53
Merhaba Aynur hanım...

18 yıl okul müdürlüğü ve sınıf öğretmenliği yaptım...Son 22 yıldır da müfettişim....

Bu olayın soruşturmasını yapanlardan biriyim...

Ne kadar hayklı konulara temas etmişsiniz....

Öğretmen deniz yıldızlarını kurtaran biri gibidir...

Bazen geç kalması ...hata yapması bir çok deniz yıldızının ölümüne neden olabilir...

Teşekkür ve saygılarımla...
gül peri
23 Kasım 2012 Cuma 18:06:57


Çok duygulandım.İlgiyle ve beğeniyle okudum.
Ben de en iyi dileklerle öğretmenler gününüzü kutluyorum efendim.
Saygılar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Entellektüel-41 Yazının sahibi 25 Kasım 2012 Pazar 18:34:15
Merhaba...Güzel ve anlamlı bir günde birlikte yazılarımızın güne düşmesi ne kadar tatlı bir tesadüf...

Yazınızı paylaştım...Çok beğendim...

Yorum ve günün yazısı için ayrı ayrı teşekkür ve tebrik ediyorum değerli kalem...

Saygılarımla...
yaban böceği
23 Kasım 2012 Cuma 12:16:07
Merhaba Üstad.İlgiyle okudum yazınızı ve harika bir ders vermişsiniz doğrusu. Nesillere yön veren öyle bir meslek ki Öğretmenlik, sorumluluklarımızı yerine getirirken hepimiz çok diklkatli olmak ve kutsaliyetine toz kondurmayacak davranışlar sergilemek zorundayız. Bazen öğrenci velilerinden; ''hocam ben evde ikisiyle başa çıkamıyorum, Allah size sabır ve kolaylıklar versin!'' sözünü tahmin edebiliyorum ki duymayan yoktur. Bu zorlukları, kendisi ve toplumla barışık olmayanlar, eleştiriye açık olmayanlar zor taşır. Sevgi ve saygı bizlerin şiarı olmalı, anlayışlı bir kişilik özelliği ile öğrencilerin gönüllerinde taht kurmaya çalışmak çabamız olmalı...Yazınızla öyle bir düşündüm ki anlatamam! Mesleğime ve öğrencilerime karşı sevgimden hiç şüphem olmasa da kim bilir ben de ne hatalar yapmışımdır farkında olmadan. Sözün özü; Demetleri feda etmeye hiç birimizin hakkı yok. Unutulmamalı ki bazı hatalar bir özürle telafi edilemez. Mutlu ve huzurlu bir toplum istiyorsak eğer bize teslim edilen yarınların büyükleri o fidanlara gözümüz gibi bakmalıyız..Çocukluğunda şefkat görmeyenden büyüdüğünde merhamet beklemek bir hayaldir hiç şüphesiz...
Bu duygu ve düşüncelerle öğretmenler günü kutlu olsun diyor, gönül dolusu selam ve sevgilerimi sunuyorum...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Entellektüel-41 Yazının sahibi 25 Kasım 2012 Pazar 18:36:28
Merhaba...

meslektaş olarak ortak konularımızın ve ortak hassasiyetlerimizin olması ne güzel...

Yorumunuuzu zevkle ve takdirle okudum...Öğretmenler gününde görevim olduğundan karşılık veremedim...

Katkı ve takdirleriniz için yürekten teşekkür ediyorum efendim...

saygımla...
KNİSK
23 Kasım 2012 Cuma 11:54:20
ÇOK MUHTEREM HACAM, SEVGİLİ ÜSTADIM MERHABALAR;
HER GEÇEN GÜN OLGULAŞAN MESLEK HAYATIMDA , YAPTIĞIM YANLİŞ VE HATALARI YA ARKADŞLARIMIN YANLIŞLARINDAN YADA DAHA SONRAKİ TECRÜBE DENEN TAŞLARIN YERİNE OTURMASINDAN ÖĞRENDİM..VE HEP İÇ MUHSAEBESİ YAPARAK BİUGÜNKÜ VE BULUNDUĞUM YERLERE GELDİM..ANLADIMKİ HATAYI GÖRMEK DE İNSANIN KENDİYLE HESAPLAŞMADAKİ KULLANDIĞI ,ERDEM KADAR GÜZEL DAVRANIŞLARDAN BİRİYMİŞ..
YAZINIZ ÖYLE SANIYORUM Kİ SADECE BENİM DEĞİL ÖĞRETMEN OLAN HERKESİN HAYATINDAKİ KIRILMA NOKTALARINI HATIRLATAN ÇİMDİK OLMUŞTUR..BU ANLAMLI GÜNE DÜŞEN ÇOK ANLAMLI BİR YAZIYDI..
BU MEYANDA ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZÜ VEDE EMEĞİNİZİ KUTLUYORUM.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Entellektüel-41 Yazının sahibi 25 Kasım 2012 Pazar 18:39:49
Merhaba değerli meslektaşım ve hemşehrim...

Yazımı attıktan sonra izleme fırsatı bulamadım...Öğretmenler gününde göreevim vardı...Gün boyu koşturduk durduk...Duygulandık...Andık anıldık...Şimdi fırsat bulabildim...

Güne düşmesinden de mutlu oldum...Bu soruşturmanın müfettişlerinden biriydim...Aynen yaşanan bir olaydır...Hatta daha kaba söylemler de iddiada vardı...Onları ayıkladım metinden...

Katkı ve takkdirleriniz için teşekkür ediyorum değerli kalem...

saygımla...
AYSE 09
23 Kasım 2012 Cuma 10:30:53
çok güzel di yine
çok güzel anlatımve dersler vardı içinde
ve şiir de çok dokundu inanın
saygılarımlasınız
ÖĞERTMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
HAYIRLI CUMALARLA

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Entellektüel-41 Yazının sahibi 25 Kasım 2012 Pazar 18:41:36
Merhaba Ayşe hanım...

takdir ve katkılarınız için teşekkür ediyorum efendim...Aynı gün öğretmenler günü programım nedeni ile sayfaya giremedim...

saygılarımla...
AYSE 09 25 Kasım 2012 Pazar 18:51:33
önemli değil efendim
gördünüz okudunuz ya
çok güzeldi yazınız anlatımınız
saygınmlasınız herdaim
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.