Kendinizi temiz ve parlak tutsanız iyi edersiniz; çünkü arkasına geçip dünyayı görmeniz gereken pencere sizsiniz. George Bernard Shaw [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ŞAŞIRTTI BİZİ BU KÖPEKLER

ŞAŞIRTTI BİZİ BU KÖPEKLER
Ahmet AYAZ
Gaziantep Ekspres Gazetesi 06.11.2018
……………………………………………………………

Hakikaten de şaşırttı bizi bu köpekler. Bugün Yeditepe Mahallesi 85256 Nolu sokak üzerindeki Uzm. Cavuş Ali Çiftçi Parkında 7 tane köpek kamelyalara oturtulmuşlar. Havladıkça çocukların her birisi bir tarafa koşuyorlar. Saldırıp ısırmaları yoktur ama, çocuklar çok korkuyorlardı. Bir yaz boyu yazsam mı? diye düşündüm. Ama yaz mevsimi de bitti, biz hala bu köpeklerin rahatsızlığından kurtulamadık. Bazı gençlerimiz üniversite mi okuyorlar, köpek beslemek için mi şehrimize gelmişler bir türlü aklım almıyor. Apartmanımızda bir gencimiz 5 yılda iki yıllık bir üniversiteyi bitiremedi. Ben hiçbir kimseye beddua etmem. Yalınız bu gencin anasına babasına Allah yardım etsin. Kendisinin de işi rast gitmez kanaatindeyim, İşi rast gitmesin inşallah. Bir öğretmen komşumuz apartmanda köpeğin resmini dışkıları ile birlikte çekti de, şikayetten korktuğu için, elinden o şekilde kurtulduk. Apartmanımızdan başka bir yere taşında.
Diğer yandan bir diş hekimi kızımız, köpeği parka kakasını yaptırmak için indiriyordu. Şükür Allaha ondan da kurtulduk da, kurtulamayacaklarımızın sayıları o kadar çok ki, anlatılır gibi değil. Yaho, insanlarımız, kadınlarımız, kızlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız bu parklarda azıcık d inleniyorlar. Kısa bir süre temiz hava almak için geliyorlar. Bu parklarımızı yaptırıp emek veren belediye başkanlarımızdan ve çalışanlarımızdan Allah razı olsun. Fakat duyarsız insanlarımız ve eğitimden nasibini alamayan gençlerimiz, daha ziyade genç kızlarımız, köpeklerini kaka yaptırmak için temiz ve o güzelim parklarımıza getiriyorlar. Aynı zamanda parklarımıza köpekler kakalarını yapıyorlar. Ondan sonra da bu köpekleri alıp götürüyorlar ama, park sakinlerinde huzur denen bir şey kalmıyor. Bu köpekle ilgilenen insanlıktan nasibini alamayan talihsizler, park bekçilerine de ağız açtırmıyorlar. Hat da, “Ben köpeğimi getiririm, buraya kakasını yaptırırım, sen de temizlemek zorundasın. Senin başka işin mi var diye bu talihsiz park bekçilerine hakarette bulunuyorlar. Buna ben defalarca şahit oldum. Müdahale ettimse, “Bu amca yaşlanmış, yaşlanmasa köpeğimin özgürlüğünü kısıtlamak için çalışmaz” diye bana da hakaretten yana nasibimi aldırdılar. Ama sağ olsunlar diyemiyorum. Azıcık düşünse köpeğinin mi özgürlüğü önde gelir? yoksa insanların mı özgürlüğü önde gelir? Bunu bilir. Ama bilse bu gibi fili hareketlerden uzak kalır. Birde şunu düşünüyorum. Belediyelerimiz köpeklerin parklara getirilmesini yasaklasa. Ve yahut da, köpeklere parka kakalarını yaptıranlara zabıta memurlarımız para cezası uygulasa, olmaz mı? Diye düşünüyorum.
Şimdi ben burada Belediyelerimize ve saygıdeğer belediye başkanlarımıza bir şey diyemiyorum. Bizler vatandaş olarak onların yaptıkları hizmete laik olamazsak, onlar ne yapsınlar. Ancak bu köpeklerle ilgilenenlerin ailelerine sesleniyorum. Parklarda oturup dinlenmek için gelen insanlarımıza karşı, köpek besleyenlerin aile büyükleri biraz duyarlı olsunlar diye düşünüyorum. Yaz bitti ama, yihe yaz gelir, yine yaşlılarımız, kadınlarımız, kızlarımız, çocuklarımız bu parklarda dinlenmek için bulunurlar. Azıcık insanlarımıza karşı saygılı olalım, diyorum.
“Ahmet Bey; Sana söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. Hâla yazmıyorsun” diyenlere buradan sesleniyorum. İşte yazdım. Görüp de görmeyenlere, işitip de işitmezlikten gelenlere ne demelidir. Allah akıl vere, Allah ülkemiz insanlarına dirlik düzen vere diyorum. İnşallah o temiz kamelyaların üzerine köpekleri getirmezler, kakalarını yaptırmazlar diyorum. Ama en doğrusu, belediyelerimizin yukarıda dediğim yasak ve ceza hususunu düşünüp değerlendirmeleri gerek diye düşünüyorum. İnşallah da düşündüğüm gibi olur.
Saygı değer okurlarım; Her zaman ki dediğim gibi, Beni unutmayın, sizler ile bir başka sohbet yazımda yeniden buluşalım. En güzel ve mutluluk doldu günler hep ve hepimizin olsun. Hoşça ve dostça kalınız.

Etiketler: sayfam ,


9 Kasım 2018 Cuma 08:45:56


yaşınız belli ki benden hayli ileri de çok yaşamış çok görmüşsünüz amma ve-lakin insanın hatasını suçunu hayvana yıkmanın adaletsizlik olduğunu atlamışsınız.
Sahipsiz köpeklerin evi sokaklardır ama insan ona evinde bile yaşam hakkı tanımamayı hangi mantıkla açıklar bilmiyorum
demişsiniz ki köpek besleyenler kakaları yaptırıyorlar ve belediye görevlisine temizlesin diye çıkışıyorlar
ÇOK HAKLISINIZ yerden göğe kadar hakkınız var, şöyle ki;PARKLAR KİMSENİN TUVALETİ DEĞİLDİR ama SOKAKLARDA SAHİPSİZ HAYVANLARIN EVİDİR İNSANOĞLU ÖNCE HADDİNİ BİLECEK KENDİNİ DÜZELTECEK. ince insan demiyoruz biz neden biliyor musunuz/ insanın düşünmesi için beyni var ağzında derdini anlatacak dili var ama hayvanda derdini anlatacak dil mi var ağzında dili olmayan merhametsiz insanın, işkencesine, tecavüzüne maruz kaldığında acı içinde ölmeyi bekleyen, bazaen ölmeyip sürünen kimi zaman yavruları öldürülen diri diri yakılan aç susuz yaşamaya çalışan Allah'ın bir garip kulu!
O desinler diye hayvan baktığını düşünen unsuzlardan bizlerde mustaribiz.olması gereken şudur ( yanında poşet taşır köpek dışkılayınca poşetle alır ağzını bağlar çöpe atar/ ama bu eğitim ve duyarlılıkla olur, ikazla olur ben ikaz ediyorum olmadı çıkışıyorum/ çocukken o çocuklar parklarda sokakta ağaç dibine işetilen veletler vardı ya onların büyüdüklerinde yediği naneleri köpeklere yüklemeyin lütfen/ söyleyin alsınlar bunu da izah edin "sen bu kakayı almıyorsun ve köpeklere karşı tepki gelişiyor, kaş yaparken göz çıkartıyorsun deyin ama palanı dövmek işinize geliyorsa o eşşek eşşeklikte devam eder ana babasından onu gördü çünkü "çıkar pipini şu daldaya işe kimse görmez bir şey olmaz"
Öncelikle analar çocuklarına söz geçiremeyince kedi köpekle korkutur bir de polisle korkutur ki çook tehlikelidir, çocuk başına bir hal gelince polise gitmekten kaçar ve korkular zaman içinde istenmeyen duygulara dönüşür YAPMAYIN
köpekler havlayarak konuşur, çığlıkları yeri göğü yırtan çocuklarınıza bunu izah ederseniz çocuklar anlar hem zaten köpeklerle çocuklar çok iyi anlaşır aralarında yetişkinlerin yitirdiği masumiyetten doğan bir dil var. Ben izah ediyorum çocuklar gayet net anlıyorlar hatta korkanlar o korkularını aşıyor ama bazılarının anaları aşısız ben de köpekte uzak duruyoruz. yani demem o ki eğitim ve tatlı dil bunların açamayacağı kapı yok zahmet olmazsa kullanın zira sizin belediye hayvan katliamlarıyla ünlüdür yazdığını bu yazıların akabinde bir hayvanın canına sebep olursanız veremezsiniz hesabını.Yok ahirete gitmeden, aynada dahi veremezsiniz.

sanıyorum ben bu konuda bir yazı yazacağım, yazmalıyım hatta
sağlıkla kalınFiliz Şahin. tarafından 11/9/2018 9:08:45 AM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

9 Kasım 2018 Cuma 00:41:37


İnsana hizmet amaçlı çalışan belediyeyi oldukça az görüyorum. Siz dua ediyorsunuz. Ne mutlu. İnsanların yararlandığı park ve benzeri yerlerde ki oturaklara değil oturup dinlenmek, yanından geçerken utanç duyuyorum. Kuru yemiş kabuğu, su şişesi gibi atık rezaletinden. Belediyecilerden hayvanların gezdirileceği alanlar yapmasını isteminde bulunarak, hem yok edilen yeşilliklerin sayı ve alanını artırır hem de yakındığınız görüntüden kurtulursunuz. İstemde bulunmanın tam zamanı. Hemen yaparlar ya...


    [ Cevap yaz ]    
ŞAŞIRTTI BİZİ BU KÖPEKLER başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
5.11.2018 17:12:05
Toplam 2 yorum yapıldı
343 çoğul gösterim
329 tekil gösterim