Seçkin kişi duygularını aklıyla idare eder ve gerçek cesaret ödevlerini yerine getirmekle bulur. Bayağı, aklını duygularıyla yönetir ve gerçek cesareti saygısızlıkta bulur. Konfuçyus [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ŞİİR VEYA DİĞER YAZILARI HANGİ ORGANINIZLA OKUYORSUNUZ?

ŞİİR VEYA  DİĞER  YAZILARI  HANGİ ORGANINIZLA  OKUYORSUNUZ?

Bugün bir şiir okudum. Pek çoğumuzun tanıdığı, sosyal medyada 6 bine yakın takipçisi olan bir kadın arkadaşımızın şiiri bu. İşte bu şiiri okuduğum 02.10.2018 tarih ve saat 12.52 itibarıyla şiir 184 beğeni, 40 yorum almış ve dört kişi de o kadar çok beğenmiş ki paylaşmış.

Şimdi Allah için şiir güzel. Güzel olmasına güzel de bir kıt’a var ki bütün şiiri mahvediyor. Nasıl ki bir kova temiz suyun içine bir damla idrar düştüğünde artık o bir kova temiz su içilemez bir su haline dönüşürse aynen öyle de diğer tüm dizeleri şahane olsa da bir dize tüm şiiri berbat edebilir bazen. Bu şiirde de öyle olmuş. İlle velakin bu çok önemli hatayı 184 beğeni yapan ya da 40 tane yorum yazmış olanlardan hiç biri görmemiş. Hiç biri ’’ Hanımefendi ! Bu ne yahu? Sırf kafiye uysun diye böyle bir saçmalık yapılabilir mi? ’’ diye sormamış.

Şimdi... O şiiri ve şiirdeki saçmalığı aynen yazsam telif hakları, izinsiz alma, intihal vs. bir sürü dert... O bakımdan yapılan hatayı daha doğrusu bizim aşağı yukarı hepsi şair olan (!) arkadaşlarımızın ayılıp bayılarak alkışladıkları o kıt’anın çok benzeri olan bir kıta yazarak ne demek istediğimi anlatmaya çalışayım.

Şairimiz, yani yazıma konu ettiğim kişi kızdığı insan tiplerini sıralamış şiirinde. Bir kaç kıta oldukça güzel yazmış. Sonra bahsettiğim kıt’aya gelmiş sıra ve şöyle bir şey yazmış: ( ben benzerini yazıyorum )

Osman bin Affan gibi edepten şaşmayana
İyi, doğru, güzeli görünce koşmayana
Burnundaki o kılı bir türlü düşmeyene
Gazeli hep hariçten atana kızıyorum

Ölçü tamam mı? Tamam.
Kafiye tamam mı? Tamam.
Yazım hatası var mı? Yok.

Peki mana bütünlüğü?

Yahu daha ilkokulda öğrettiler bizlere cümlenin öğelerini değil mi?

Şimdi bu kıt’ayı tek bir cümle olarak kabul edersek bu cümlenin en basit olarak öznesi, nesnesi ve yüklemi hangi kelimelerdir?

Bu cümlenin ( ya da kıt’anın ) öznesi gizlidir. Kızan kim? Ben. O halde özne ’’Ben’’ ’’ Kim kızıyor?’’ sorusunun cevabı ’’ Ben ’’

Nesne peki?

Nesne: Osman Bin Affan gibi edepten şaşmayan, iyi doğru ve güzeli görünce koşmayan, burnundan kıl aldırmayan, hariçten gazel atan insanlar...

Yüklem? Kızıyorum.

Şair kime kızıyor?

En başta Osman bin Affan gibi edepten şaşmayana...

Edepten şaşmayana niçin kızıyorsun bacım?

Tamam anladık İyi,doğru, güzel olana koşmayana kızılır. O konuda haklısın. Burnundan kıl aldırmayana da kızılır. O konuda da haklısın. Hele de hariçten gazel atanlara ben de sinir olurum, yani o konuda da haklısın. Peki bu kadar olumsuz tipin içine Hz. Osman’ı niçin katıyorsun? Neden onun gibi edepten şaşmayana da kızıyorsun?

Şair bu kıt’ada sırf kafiye uysun diye ne yazdığına dikkat etmeden sallamış olabilir. Peki kırk tane yorum yapıp bu şiire övgüler dizen bir Allah’ın kulunun dikkatini çekmemiş mi bu oldukça önemli hata? Çekmemiş.

Neden mi çekmemiş?

Çünkü beğeni yapanlar zaten %90 oranında şiir filan okumazlar. Beğenileri de şiire filan değildir. Resmedir. Şair hanımın resmini gördükleri anda o isterse ’’ Ulan takipçilerim ! Hepinizin canı cehenneme. Geri zekalı dangalaklar! ’’ yazmış olsun, beğenirler. Çünkü onlar resimleri beğenmeye programlanmışlardır. Yazılanı görmezler bile.

Peki yorum yazanlar? Onlar okumamışlar mı bu kıt’ayı?

Yani hiçbiri okumamış olamaz. Mutlaka o kırk yorum yazandan en az onu okumuştur. Okumasına okumuştur da acaba hangi organı ile okumuştur? İşte sorun bu. Ben de sırf bunu merak ettiğim için soruyorum bazı vatandaşlara: ( Şiirleri adam gibi okuyup adam gibi yorum yazanları tenzih ederek. ) Sizler şiirleri ya da diğer yazıları hangi organınızla okuyorsunuz?

Etiketler: sayfam ,

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 

Serhat BİNGÖL  | SERHAT  BİNGÖL
4 Ekim 2018 Perşembe 00:19:32


Kıymetli hocam. Sözü geçen şiiri bilmiyorum yorumda yapmadım. Ama şiir den bi’anlasam var ya! Ben de ne yorumlar yapacağım ama anlamıyorum işte anlamıyorum tamam mı?

Saygı ve sevgilerimle.


    [ Cevap yaz ]    

Yekta Attila  | Yekta  Attila
3 Ekim 2018 Çarşamba 20:53:43


Değerli hocam, sizin kızınca yazdıklarınız tam bir mizah yazısı oluyor...

"Ölçü tamam mı? Tamam.
Kafiye tamam mı? Tamam.
Yazım hatası var mı? Yok."...)))

Burada çok güldüm...

Varolasınız...
Selam ve saygılarımla.


    [ Cevap yaz ]    

sahaf  | Hâdiye Kaptan
3 Ekim 2018 Çarşamba 20:00:58


Başlık epeyce bir argo olmuş ama hak edene söylenebiliniyor demek ki!...
Ahbap çavuş ilişkileri, hemen beğen butonu (ne ara okuduysa o kişi) yazmazsan, yazmam modları , eleştirsen dünyanın en kötüsü sensin ve de karşılığında hakaret vb.

Teşekkürler paylaşımınıza.


    [ Cevap yaz ]    

Ahmet Zeytinci  | Ahmet  Zeytinci
3 Ekim 2018 Çarşamba 18:08:28


Çoğu zaman bütün sitelerde var ahbap çavuş ilişkisi... Sen bana yazarsan ben de sana yazarım. Anlamasam da yine de yazarım. Edebiyat ve şiir bu değil tabi ki... Yeri ve zamanı geldi mi şiirler ve nesirler yerden yere de vurulabilmeli, eseri eleştirilenler de buna kesinlikle kızmamalı... Böyle gelişir yazar ve şair... Unutmamalı ki ''El elden üstündür arşa varıncaya kadar.'' Kutluyorum yürekten her yazınız okuyanlara bir şeyler katıyor, bazıları gibi havadan sudan bahsetmiyor sadece...


    [ Cevap yaz ]    

3 Ekim 2018 Çarşamba 15:44:22


Doğru söze ne denir, değerli hocam? Daha Defter'e ilk geldiğim sıralarda Herkes Şiir Yazmak Zorunda mı? başlıklı bir yazı yazmıştım ve olumlu - olumsuz eleştiriler almıştı. Elbette benim yazımın veya başkalarının yazılarının, şiir yazdığını veya her yazdığının bir şaheser olduğunu sananları engellemesi mümkün değil. Bense bir güzel dize uğruna sayfalarca şiirimsi şeyleri okuyacak sabra ve zamana artık sahip değilim. Bu nedenle, fırsat buldukça yazı okuyorum, ama şiir kısmına pek dokunmuyorum. Hele olumsuz bir yorum... Asla! Yapmıyorum.

Evet, burada amatör insanlar çoğunlukta ve ben de çok şey beklemiyorum zaten. Yine de en azından insanların şiir yazdığını düşünmeleri için azıcık da olsa okumaları gerektiğine inanıyorum. Bir atasözümüz der ki, "El yumruğu yemeyen, kendi yumruğunu balyoz sanır". Başka şairleri okumayan insanlar da kendi yazdıklarına hayran olup, durmadan arz-ı endam ediyorlar, zannedersem. Neyse, hayırlısı olsun. Dilerim ki bu işten anlayan insanlar sabırla ve ısrarla uyarı görevini yerine getirsinler. Edebiyat ve Türkçe dersi öğretmenleri de şair olmasa da, en azından dilimizi düzgün kullanan insanlar yetiştirsinler.

Kaleminize ve kelamınıza bereket. Selam ile...


    [ Cevap yaz ]    

3 Ekim 2018 Çarşamba 15:41:11
Bir kalbiniz vardı onu hatırlayınız der ölümsüz bir şair.

Tebessüm ettiren, isabetli eleştirileri ile insanın kendini kontrol ettiren bir yazı yine.


Selam ve saygılarımla değerli şair.


    [ Cevap yaz ]    

3 Ekim 2018 Çarşamba 13:26:42


öyle bir şiir ben de okudum hem de sizin bahsettiğiniz şiirdeki gibi çok düşünülmeden bir bakışta görülebilen hatalarla doluydu şiir ve gelen herkes övgüler yağdırmıştı. İnsan olarak şairi sevebiliriz ama yanlışını görmezden gelmemeliyiz. Evlattan değerli ne olabilir ki, çok severiz ama hatasını da söyleriz değil mi? Kimse şiir okumuyor. Tespitinize katılıyorum saygılar.


    [ Cevap yaz ]    

Ayşegül AKDAĞ BARUTÇU  | Ayşegül Aktağ
3 Ekim 2018 Çarşamba 10:33:56


Hocam,
Şiir okuyan çok insan yok maalesef...
Yani bizim insanımız şiir okumayı pek sevmez. Mesela ben bir şiir asıyorum edebiyat defterine sonra bağlantısını facebook'ta paylaşıyorum. Bir saat sonra bakıyorum 100 okunma. Vallahi de 100 kişinin okuduğuna inanmam billahi de. Bunların 10 kişisi okumuş olsa çok bile... Üşengeçliğinden midir, önyargısından mıdır bilinmez ama bu işler böyle...
İnsanımız daha çok görselliği seviyor. Görsellik dediğim de kişinin kendi fotoğrafı. Hele o kişi güzelse 1-0 öndedir. Ne yazmış umurunda olmaz. Olsa da dikkatle okumaz.
Bir de insagram'dan örnek vereyim. 500'ün üzerinde takipçim var. Kendi fotoğrafımı paylaşınca çoğu zaman beğeniler 100'ü geçiyor.Ama bin türlü emekle çekmiş olduğum bir doğa fotoğrafını fotoşopla düzenleyip paylaşsam 50'yi 60'ı geçmez. İnsanımız verilen emeği umursamıyor.
Biraz konunun dışına çıktım ama söylemek istediğimi anlamışsınızdır. Teşekkür ederim.
Güzel bir konuya değindiğiniz için tebrik ederim Hocam, sağlıcakla kalın.


    [ Cevap yaz ]    

3 Ekim 2018 Çarşamba 10:17:29


Kalp gözü dedikleri bu mu acep hocam? :)))

Sevgilerimle...


    [ Cevap yaz ]    

3 Ekim 2018 Çarşamba 09:50:12


Güzel tespit, yerinde bir soru.
Çok teşekkürler Sami Öğretmenim, saygı ve selamlar.


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 
ŞİİR VEYA DİĞER YAZILARI HANGİ ORGANINIZLA OKUYORSUNUZ? başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
3.10.2018 00:12:23
Toplam 13 yorum yapıldı
1403 çoğul gösterim
1218 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.