İnsanların elinden hayalleri alınacak olursa, başka ne zevkleri kalır? Foostenelle [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

DOĞUM GÜNÜMDE 69 a BASMAK

DOĞUM GÜNÜMDE 69 a BASMAK

69 a BASMAK

Ne zor bunca yılı , her gün babanızın o küçük zevkine söverek tamamlamak. Ya çalacaktın çaktırmadan, ya da çalmayı öğretecektin, ders verir gibi usulca. Zaman, o eski zamanlar değil babacığım. Eline aldığında ud’unu; hem çalar hem söylerdin, " Bir göz aşinalığı var aramızda, sanki kırk yıllık dost gibiyiz biz ikimiz". Ne dost kaldı , ne de aşina bir yüz var çoktandır. Geçim derdi, yarın korkusu en önde. Gazete okumayan, haber dinlemeyen , yorum yapmayan mal sahiplerinin anlayışsızlığı, kutuplarda esen soğuk rüzgarın renkli ışıklara bezenmiş tozan kar tanelerince bıktırıcı. Aynalara baktığımda gitgide puştlaşan gözlerimi ,buldoğ köpeği gibi sarkan yüzümü, bembeyaz saçlarımı görmek bile yoruyor, iyice tekleyen kalbimi. Her gelen selam, her yavşak iltifat, her acıtıcı kinaye , yüz okka sarılıp nefis kokularıyla pişen et dönerden, kızarmış bir parçasını küreğin içine düşürmeye , koca bir göbeğin en dip köşesine tıkmaya hazır, zengin doyurmaya proğlamlanmış beyaz takkesinin yağlı kenarlarından utanmayan yılışık adamın sahte sesiyle " Buyurun , nefis ,nefis" diye çığırtması gibi . Sadece kızart be usta , sadece kızart ,altında ki o çiğ et, o yağlı kuyruk çıkmasın ,kokusu da çok güzel ,midesi sağlam, parası çok olana. Züğürtler, ne yapmalı Usta? Koklamayla, karın doyar mı Usta? Cepler bomboş Usta.

Bir çocuk görüyorum, o dev sandığı babasının yüzüne bakarak yürüyen. Önüne bakmıyor bile. Onu tutmuş ,o güçlü eller var nasılsa.Takılsa bir taşa ayağı, tutacak demir pençeler, sonra saçlarından okşayarak, öperek yumuşayacak pamuk eller ,şükreden bir yürek ...Öpülesi, koklanası .Bunları ben beceremedim be baba. Oysa öğretmiştin sen. Atmış sekiz yıl bitti. Kira ödenmedi, vergiler yatmadı, araba çok eskidi arıza çıkartıyor, evin ihtiyaçları, çocukların binbir dertleri de üzerine.Yine de 69 güzel bir çağrışım. Anlarsın .

Artık, sırtını ormana dayamış bir küçük ev, cins tavuklar, iki köpek, halı gibi çim bahçe ve gürültüden, insanlardan uzak Marmaris’te, köyde bir yaşam istiyorum. Hem de, seninle denediğimiz köyde Babacığım. Önce anamı kaybettim, sonra tam doğum günü pastamı keserken 22 Mayıs 2017 günü, can dostum Ömer Kaya’nın vefatini öğrendim Haşmet’ten. Sonra da dostum, Kemal Paraciklioğlu’nu kaybettim. Elime bu yüzden kalem ,kağıt alamıyorum. Bazen rüyalarıma giriyorsun da ,ertesi gün içim gülücüklerle doluyor. Bazen de duvarın dışında kalmış gibi hissediyorum kendimi. Çok zor bir atmış sekiz yıl geçirdim babacığım. Varlık ve yokluğun yanında ; ihanetler , kancıklıklar, göz yaşları da gördüm ,en yakın bahçelerde. Yaşadığım atmış sekiz yıl boyunca , mutlu olup ’Ohh’ dediğim atmış sekiz saati geçmez. Hayat bir ıstıraptır derdin, doğruymuş baba.

Yine başladı "İyi ki doğdun " teraneleri. Herşey ne kadar sıradan, ne kadar basit. İyi ki doğdun ha ! Artık bitmeli bence. Uzadıkça doğum günlerini kutlaya bilecek dostlar da azalıyor. Yoksa bir vuslat mı var kaybettiklerimizle ötelerde?

Neden insanlar bu kadar unutkan?
Ya vefa nerede, surlara varmadan solda ki son sokakta mı hala?
Atamın bardağı da çok afili durur camın içinde.
Leblebisiz pek de tadı olmuyor ,değil mi?
Ve kapının eşiğinde ki, mermer basamağa bakmadan geçme , bıçakla kertilen Edirne kaşarı gibi oyulup aşılmış, ibretlik günlere misal.


E.Yaşar Ovalı 22.05.2018

Etiketler: sayfam ,


23 Mayıs 2018 Çarşamba 10:52:34


Yazılarınız yaşınızın 25-40 arasında olduğu kanaati uyandırıyor bende değerli "kukuriku".
İnsan kaç yaşında hissederse hissetsin beden tın'lamıyor,eskiyor.
Deforme olmayan fikirler , yaşlanmayan,değişmeyen,bozulmayamn güzellikler kalıyor geriye.
Geçen hafta doğduğum memleketteydim. İlçemin hatıralarımda kalan son duvarları,son evleri,son kaldırımları gelişmeye,rant'a,yağmaya direnecek hali kalmamış vaziyette bekliyor.
Dükkanlarda alışveriş ettiğim esnafın siyah beyaz resimleri asılmış.
Aynaya baktığımda eski yaramaz çocuk olmadığımı artık torun sahibi bir "dede" olduğumu hatırladım.
Ve "olması gereken de budur" dedim içimden.
Allah size hayırlı uzun ömür versin.
Selam ve saygı ile.


    [ Cevap yaz ]    

22 Mayıs 2018 Salı 23:46:11


Sevgili abim.

Oldukça uzun bir aradan sonra hüzünlü de olsa bir yazını görmek beni son derece mutlu etti. Aslında sen bana ben sana bir telefon tuşu kadar yakınız ama nedendir bilemiyorum ne senin ne benim elim o telefona uzanamıyor bir türlü.

Evet, sen 69 oldun, ben 65 e basamak dayadım. Hayat akıp gidiyor ve bizler için '' Rahmetli'' denilecek günler hiç de uzak değil. Hal böyleyken ve şunun şurasında bir avuç eski dost kalmışken bu vefasızlık nedendir ( Kendi adıma söylüyorum özellikle ) onu da bilemiyorum.

Biliyorum klasik olacak ( Ki yazında da belirtmişsin ) iyi ki tanımışım seni. İyi ki dostumsun.

Rabbimden uzun ve sağlıklı, huzur dolu bir yaşam dilerim sana.

Selam ve sevgilerimle.


    [ Cevap yaz ]    

22 Mayıs 2018 Salı 22:54:00


Hayat...
Yüreğe dokunan bir yazıydı.
Doğum günlerini kutlamayı ben de sevmiyorum oldum olası.

Saygılar


    [ Cevap yaz ]    
DOĞUM GÜNÜMDE 69 a BASMAK başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
22.5.2018 11:07:47
Toplam 3 yorum yapıldı
624 çoğul gösterim
584 tekil gösterim