İr İrfan Yıldırım Çevik
137 şiiri ve 37 yazısı kayıtlı Takip Et

Martin luther ve ilginç detayMARTİN LUTHER VE İLGİNÇ DETAY

Hani daha öncelerdeki Hürrem Sultan ile ilgili yazımda, tarih, anlatılanların dışındadır aslında demiştim. Bazı tarihi olayların perde arkasını, bazıları bilerek göstermek istemezler. Bu yüzden tarih ile ilgili anlatılan olayları, yüzeysellikten çok, derinlemesine araştırmak gerekiyor.
Mesela dizi penceresinden yüzeysel olarak baktığımızda, birçok şeyi ıskalarız. Bu pencereden, yüksek şahsiyetleri ,gerçekten uzak, iradesi zayıf bir karakter olarak görürüz.Halbuki öyle değildir. Neyse, konumuza dönelim.
Martin Luther’ in Katolikliğe karşı Protestanlığı ortaya çıkarmasından önceki hadiseler şöyle gelişmiştir : Almanya’ nın Eislaben şehrinde doğan Martin Luther çocukluğunda üzerine düşen yıldırımdan kurtulunca oldukça etkilenmiş, bu olay sonucu keşiş olmaya karar vermiştir.Manastırda dini eğitim almaya başlayan Luther, asi ruhludur, mantıksız gerekçelere düşmandır.Bir gün ilginç bir olayla karşılaşır; Roma’ dan gelen bir keşiş Cennet için beraat satmaktadır.Bunun mantıksızlığını idrak eden Luther 95 maddelik doktrinini yazıp Witterberg Saray Kilisesi’nin kapısına asar.Birkaç kez aforoz edilen Luther’ in Katolik ve Protestan mezhepler arasındaki mücadeleleri sürüp gider.Luther’ in bu olaylar cereyan ederken yazdığı “Hristiyan kişinin özgürlüğü” kitabı ses getirir.
Kutsal Roma Germen İmparatorluğu tarafından ortadan kaldırılmak için uğraşılan Luther , o zaman için Almanya’ nın en önemli dini merkezlerinden Worms’ da yargılanır fakat sonuç alınamaz. Luther yanlısı papazlar onun fikirleri çerçevesinde toplanır. Tabi ki bu fikirleri benimseyenler, Katolikler tarafından katledilirler.Bu sayı elli bin kişiyi bulmuştur.Bu zulmü yapanların başında Kutsal Roma Germen İmparator’ u Şarlken gelir.
Bütün Avrupa’ yı yöneten Şarlken o kadar uğraşmasına rağmen Luther’ le başa çıkamaz. Almanya’ da İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’ na da getirilen Luther, hayatının son senelerini Katoliklere ağır eleştiriler içeren kitaplar yazarak geçirir.
Fakir bir ailenin çocuğu olan Luther, o zaman zarfında maddi desteğe kavuşur. Şimdi yazının ilginç detayına gelelim.
Martin Luther’ i destekleyenlerin başında Kanuni Sultan Süleyman gelir. Maddi ve psikolojik desteği bizzat Divan-ı Hümayun’ dan Luther ve yanlıları isteyecek ve olumlu karşılanacaktır.
Bu ilginç detayı, şu an Eyüp Semti’nde yatan.Kanuni’ nin son nişancısı, Mihrimah Sultan’ ın kızıyla evli Feridun Ahmet Paşa’ nın Münşe’ atü’s-Selatin’ inden (Sultanların Yazıları) öğreniyoruz.
Şunu da not düşelim buradaki Kanuni Sultan Süleyman’ ın yaptığı yardımın amacı, Kutsal Roma Germen İmparatorluğu ve haçlıların gelişmesini engellemektir. Bir zaman, dizilerde iradesi zayıf, itibarsız gösterilen Kanuni Sultan Süleyman’ ın, gerçek hayatından sadece ilginç bir kesit sunmaya çalıştım.Batılı kaynakların bu detaya değinmemesi de ilginçtir.Herkese selam ve sevgiler.

İrfan Yıldırım Çevik

Beğen

İrfan Yıldırım Çevik
Kayıt Tarihi:22 Mayıs 2018 Salı 10:22:59

MARTİN LUTHER VE İLGİNÇ DETAY YAZISI'NA YORUM YAP
"MARTİN LUTHER VE İLGİNÇ DETAY" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.