Gün geldi ağladığım günlere ağladım. HZ. EBUBEKİR [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

GÜÇLÜ EKONOMİK YAPI

GÜÇLÜ EKONOMİK YAPI

Zincirin halkaları gibi her şey birbirine bağlı.
Halkanın biri koparsa zincirin düzeni bozulur.İş yapamaz duruma gelir.Parça parça iş yapmak istesen bile yapılan bu işten verim alamazsınız.
Onun için zincirin halkalarını daima koruyacak ve halkaları koparmamaya çalışacaksınız.
Bu işi yapan bir devletse bu devletin her işi düzenli yürür.
Devlet bütün gücünü milletten alır.Millet güçlü olmazsa, devlete hiçbir faydası olmaz.Güçlü bir millet olursa, devletine sıkı sıkıya bağlanır.Devletinin verdiği ve vereceği her görevi seve seve yerine getirir.
Devlet güçlü olursa, millet de güçlü olur.
Güçlü devlet, güçlü millet güçlü bir ekonomiyi getirir.Güçlü bir ekonomi demek,bu dünya da var olmanın tek temel şartıdır.
Ülkemizin çektiği bu kadar çile ve kargaşanın ana temeli Güçlü Bir Ekonomisinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Dikkat edin ve ya inceleyin Ekonomileri güçlü olan ülkeler de hiç kargaşa ve kaos var mı? Yok elbette. Çünkü; O ülkeler güçlü ekonomik yapıya sahipler.
Demek ki;
1-Güçlü Devlet,
2-Güçlü Millet,
3-Güçlü Ekonomi,
Devletin temel yapısı ve temel taşıdır.Bu saydığımız değerler güçlü olmazsa her şey birer birer yok olmaya mahkumdur.Hiç bir iş başarıya ulaşamaz.Düzen yavaş yavaş bozulmaya başlar.Ve sonunda işleyemez duruma gelir.Artık devletin temel taşları yerinden oynamış ve bozulmaya başlamış demektir.Bundan sonra herkes konuşmaya başlar,dış güçler birer kuzgun gibi üzerimize çökmeye başlar.Neticesinde ise ülke ekonomisi çöker.Her mala zam gelir.Fiyatlar alır başını gider.Üretimden çok tüketim yapan bir topluma dönüşür.Alıcı çok ama satıcı yok olur.Mal üretilmediği için aradığın hiçbir malı bulamazsın.Buldukların ise fiyatları almış başına gitmiştir.Günlük zamlar vatandaşı canından bezdirir.
Neticesi de çok kötü sonuçlar doğurur.
Bu üçlü ve devamı gelecek olan yapılar zincirin birer halkasıdır. Bu halkaların düzenli ve ahenk içinde çalışmaları gerekmektedir. Koptuğu anda piyasa tepe taklak olur. Yani ekonomi çökmeye başlar.
Çok kısa zamanda da çöker.
Şu anda bu üçlü mekanizma çok güzel ve düzenli çalışmakta…
O yüzden ekonomi de ordumuzda başarıdan başarıya koşmaktadır.
Sanayi kolunda dev yatırımlar ve başarılı işler yapılmaktadır. Bir ülke fabrika yapan fabrikalarını kendi kura biliyorsa bu büyük bir gelişmedir. Gelecek için de güzel bir başarı göstergesidir. Kalkınmanın ana temel unsurlarından biri de fabrikalarını kendin kura bilmek, büyük yatırımlarını kendi şirketlerin ve kendi mühendislerinin yapmasıdır.Ülkemiz de yapılan bunlardır.Her sahada kendi şirketlerimiz ve kendi firmalarımız faaliyetlerini gururla sürdürmektedir.
Bunlar geleceğimiz için güzel işlerdir. Türkiye Ekonomisi hızla gelişmekte ve dünyanın sayılı firmaları haline gelmektedir. Bunlar tesadüfi değil, yılların çalışmaları ve uğraşları ile meydana gelen işlerdir.Bunlar birer zaman ve emek çalışmasıdır.
Ben inanıyorum ki;
Türk Ekonomisi dünyaya meydan okuyacak güce kavuşmaktadır. Ne mutlu bizlere ki böyle çalışkan insanların ülkesinde yaşıyoruz.
Yazımızı noktalarken; Türk Ekonomisi günden güne dev adımlarla ilerlemektedir.
Güçlü Türkiye Ekonomisi bütün milletin ve devletimizin ana hedefi olmalıdır. Güçlü Ekonomik Yapıya kavuştuğumuz gün, artık Türkiye’yi ve Türk Milletini kimse tutamaz.

Kemal DOĞANAY

Etiketler: sayfam ,


mirim  | Ahmet  ÇITAK
14 Mart 2018 Çarşamba 09:57:49


Muhtemelen İsviçre vatandaşısınız ve orada yaşıyorsunuz. Ülkenize imrendim. Geçende Facebook'ta bir paylaşım vardı. Diyorlardı ki, bu hükumetin kurduğu beş fabrika ismi verin size ayfon 8 verelim. Ulan bir ayfonum olsun dedim ama değil beş tane bir tane dahi aklıma gelmedi. Bir kere bu ülkede bırakın yapmayı, olanı da satıp savdılar. Sanayii sıfır... Ekonomiye gelince, ben iktisatçıyım. Sizin kriterleriniz nedir bilmem ama ben ilk önce dövize bakarım. Güçlü ekonomilerde döviz alıp başını gitmez. Ülkenin tek geliri vergi ve zam olmaz. Hadi bana vergi ve zam dışında devletin gelirini gösterin. Bütçe hazırlanırken ilk yaptıkları şey hangi vergiyi artırabiliriz, neye yeni vergi koyabiliriz, neye zam yapabiliriz. Akaryakıt dünyanın en pahalı akaryakıtı olmuşsa anlayın ki devletin bütçesi batmış durumdadır. Hele bir 2019 seçimleri geçsin ben sizi o zaman göreceğim. Arkadaşım bu ülke battı battı ! Malum ilanı için seçimlerin geçmesini bekliyoruz. Seçimlerden sonra iktidar kimin olursa olsun, Cumhurbaşkanı kim olursa olsun kucağında kocaman patlamaya hazır bomba bulacak. İnanın iflas ettik ama seçimlerin hatırına bu bastırılıyor. Yunanistan iflas ettiğinde bütün Avrupa seferber oldu. Ama bu ülkenin dünyada bir tane bile dostu yok. Yani battığınızda elinizden tutmadıkları gibi tepenize de binecekler. Güçlü ordudan kastınız tank top meselesiyse o çağ çoktan kapandı. Artık oturdukları yerden uydu vasıtasıyla vuruyorlar. Kahvelerini yudumlarken bir joistikle bomba yağdırıyorlar. Ciddi bir savaş elinde uçağı tankı olmayan pkk ile savaşmaya benzemez. Senin elindeki uçakların hiçbirinin yazılımı sana ait değil. İsrail ve Amerika'ya ait. Onlarla savaşsan adamlar bomba dahi atmadan patır patır yere dökerler.

Ekonomimiz büyümüş ! Senin güya merkez bankasında 510 ton altının gözüküyor ama 470 tonu İngiltere'de rehinde ! İçeride yabancı bankalara verilen rehinleri de sayınca Merkez Bankası kasasında 9 ton altın var. O da zaten sıradan bir "saray" da bile var. Döviz alıp başını giderken müdahale edecek döviz bile bulamadılar. Turizm batmış, sanayi batmış, tarım sizlere ömür ama güçlü ekonomimiz var öyle mi ? Güzel fıkra... Ama sadece fıkra olarak güzel. Ekonomi güzel ekonomi güzel. Neresi güzel ? Üretim mi yapıyorsun ? Katma değer yaratmayan, istihdam sağlamayan köprüden yoldan mı bahsediyorsun ? Zaten ekonomiyi de onlar batırdı. Cahillerin gözünü boyamaya yönelik yatırım bunlar. Sırf bu senenin köprü ve yol zararı 1 milyar 600 milyon € Üretim yok bir şey yok. Anca ithal et. İhracat gün geçtikçe daha azalıyor. Cari açık almış başını gitmiş. Batmışız biz batmışız... Allah'tan sizin gibi büyük ekonomistler var da en azından moralimiz yerinde ! Başlığı görünce herhalde işi bilen biri rakamlarla desteklenen bir yazı yazmış... Ama baktım yok ekonomi iyi, iyi ekonomi, ekonomi çok iyiden ibaret bir yazı...

Allah bu ülkenin yardımcısı olsun....


    [ Cevap yaz ]    

14 Mart 2018 Çarşamba 00:20:47


1- Tüm özel bankalar yabancı sermayeli
2- Tüm Sigorta Şirketleri Yabancı Sermayeli
3- Tüm petrol şirketleri Yabancı Semayeli
4- Özelleştirilen tüm KİT ler yabancı sermayeli
5- Çoğu üretim tabanlı şirketler Yabancı Sermaye ortaklığında

Ve Ülkemiz Liberal Ekonomik sistemin uygulandığı, Liberal Felsefenin yaşamamıza dikte edildiği son 30 yıldan sonra hala bunları söylemeniz Büyük Vatanseverlik.
Ama çok geç...


    [ Cevap yaz ]    

Yaşanmamış Aşkların Şairi  | VECDİ MURAT SOYDAN
13 Mart 2018 Salı 22:20:58


İnşallah ülke olarak daha da büyür ve her bakımdan dünya ülkeleriyle yarışacak, müreffeh, gelir düzeyleri yüksek, fakirliğin en az seviyede olduğu örnek bir ülke oluruz. Önce şu asgari ücretler artmalı ki insanlar layık olduğu şekilde yaşamalılar ki, devlete, millete faydalarımız da çoğalsın. Önce insana yatırım yapılmalı. İnsana yapılırsa yatırım, ekonomimiz de hızla büyür, ülkemiz o özlenen seviyelere gelir.


    [ Cevap yaz ]    

suzan çelik  | suzan çelik
13 Mart 2018 Salı 16:21:25

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.

harika bir yazı.çok şükür son günlerde ekonomimizin durumu çok iyi.ben en çok şu satırı beğendim.selamlar

Türk Ekonomisi dünyaya meydan okuyacak güce kavuşmaktadır. Ne mutlu bizlere ki böyle çalışkan insanların ülkesinde yaşıyoruz. evet.çok doğru.


    [ Cevap yaz ]    
GÜÇLÜ EKONOMİK YAPI başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
13.3.2018 16:14:14
Toplam 4 yorum yapıldı
291 çoğul gösterim
262 tekil gösterim