Bir kalbin içinde iki can vardır biri kendi canı diğeri sevdiğinin canıdır... Hasan Öztürk [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Yazılama

Yazılama

• Yazılama Kitapları | • Yazılama İletişim Bilgileri | • Yazılama Hakkında Bilgi
Sitemizde Yazılama isimli yayınevine ait Toplam 33 kitap bulunuyor."Yazılama" hakkında
henüz bilgi girişi yapılmamış..Son Yayınlanan Kitapları
İlker Belek

Yazılama

Marksizm açısından sınıf bilinci, sınıfın toplumsal mücadele içinde ortaya çıkan, gelişen ve en nihayetinde kendi siyasi hedefine, toplumsal kurtuluş yoluna bağlanan bilişsel ve pratik var oluş halidir. Proletarya için bütün bunlar sosyalizm doğrultusunda anlam kazanır. Dolayısıyla Marksizm’de sınıf bilinci konusu sınıfların, kapitalist üretim ilişkileri içinde birbirlerine karşı konumlanışlar..»»
Ozan Özgür

Yazılama

"Mucizemsin, ocağımı şenelten el Böldüğüm ekmek, kanasıya içtiğim su Cümlesi nimetlerin, tadı, rengi, kokusu Bu dünya sen varsın diye güzel   Güzel dediysem, abıhayat Yağmurların bereketle yağması Lekesizi günün, gecenin âlâsı Doyumsuz masala dönüşen hakikat   Masal dediysem, başka türlüsü Ne afra tafra ne zart zurt Kınalı kuzusundan ayrılmayan kurt Bir eşit..»»
Özgür Şen

Yazılama

"Marx, toplumsal ilişkilerin üstüne serilen gizemli örtüyü kaldırırken bir aynanın sırrını dökercesine, kapitalist sistemi inşa ediyor, etrafındaki sihirden arındırıyordu.   Hakkında bugüne kadar hemen herkesin konuştuğu bu sakallı adamın niyeti ne büyü bozmak ne de mitoloji ve edebiyat göndermeli süslü sözler etmekti.   Marx, insanı tarih karşısında güçlü kılacak de..»»
Harun Güzeloğlu

Yazılama

Güce tapınan “sanat”, sistemin çarkları içinde yok oldu, yine olacaktır. Oysa değiştirme mücadelesinin içinde bir nefer, aşkın ve hayatın senfonisi olan sanat yarına kalandır. Elinizde tuttuğunuz kitabın içinde bir üçleme var. Tam da bu değiştirme mücadelesine katkı koymak için yazılmış üç iç içe geçmiş kısa oyun. Tiyatro hayatımızın en temel sorunlarından biri olan “..»»
Kolektif

Yazılama

Arka Kapak Yazısı     Nâzım’ı komünistliğinden arındırıp “aslında muhteşem bir vatan şairiydi” diyenler de, yurdundan koparıp “kökü dışardaydı” diyenler de Nâzım’a düşmanlığın bir cephesinde ortaklaşıyorlar. Ülkemizde sermaye düzeninin ideologları ve siyasetçileri sosyalizmi, Marksizmi, komünizmi hatta tüm bunların ötesinde her türlü gerçek ilericiliği “yabancı” olm..»»
Karl MarxFriedrich EngelsVladimir İlyiç Lenin

Yazılama

Arka Kapak Yazısı   1902 tarihli bu kitabın ana temalarını Lenin, “politik ajitasyonumuzun niteliği ile genel içeriği, örgütlenmeye ilişkin görevlerimiz, aynı anda ve pek çok ayrı noktadan başlayarak, Rusya çapında bir savaşçı örgütün kurulması planı” şeklinde sıralıyor. Bu temalar sınıf mücadeleleri tarihinin her döneminin başat temalarıydı ve böyle olmaya devam ediy..»»
Juan Ambou

Yazılama

Arka Kapak Yazısı   Bu kitapta, İspanya İç Savaşı sırasında,özellikle ülkenin kuzeyinde geçen olaylar anlatılıyor ve olayların gelişiminin siyasi analizi yapılıyor. Bu özelliğiyle kitap, sadece anılardan oluşmanın ötesine geçiyor; Kuzey cephesinde, Asturias, Bask ve Santander’de yaşanan önemli olaylarla ilgili daha önce yayımlanmamış veriler sunuyor. Son bölümde ise İ..»»
Aleksandr Şliyapnikov

Yazılama

Arka Kapak Yazısı   Bu kitap, önde gelen Bolşeviklerden biri olan Şliyapnikov'un anılarını içeriyor. Temmuz 1914 ile 1917'deki Ekim Devrimi'nin hemen öncesi arasındaki dönemi kapsayan anılar, Devrim öncesindeki birkaç yıl içinde Bolşeviklerin siyasi çalışmalarını nasıl yürüttüklerine ilişkin önemli bir kesit sunuyor. Birinci Dünya Savaşı'nın Devrim süreci üzerinde nas..»»
Kolektif

Yazılama

Bu kitabın yayımlandığı günlerde, Büyük Ekim Devrimi’nin üzerinden bir asır geçmiş olacak. Kitabımız bu vesileyle yazılıyor, bu vesileyle derleniyor ama onu yâd etmek için yazılmıyor. Bu kitaba emeği geçen insanların tümü Sovyetler Birliği deneyimini insanlığın geleceğine ışık tutan büyük bir deneyim olarak görüyor, bu bağlamda onu geçmişe doğru değil, geleceğe doğru bir..»»
Kolektif

Yazılama

  Bu kitap, Fidel Castro’nun 16 Ekim 1953’te,  Moncada Kışlası baskınının ardından yakalanıp yargılandığı davada yaptığı dört saatlik siyasi savunmasının tamamıdır.   “Sizler beni mahkûm edebilirsiniz, edin, umurumda değil. Çünkü, Beni, tarih aklyacaktır.”       »»
Kolektif

Yazılama

ABD Başkanı John F. Kennedy’nin suikasta kurban gitmesi, bütün dünya kamuoyunun gündeminden yıllarca düşmedi. Suikast halen tam anlamıyla açığa çıkarılmış değil. Bu kitapta, Kübalı deneyimli yazar Fabian Escalante pek çok veriyi bir araya getiriyor ve suikast dosyasının, Küba’ya karşı girişilen sabotaj ve suikastları da içermekte olan çok kapsamlı bir ilişkiler ağını bar..»»
Quique Peinedo

Yazılama

Futbol dünyası, kapitalizmin en kirli ilişkilerinin ve piyasacı saldırıların en fazla yoğunlaştığı alanlardan biri. Son yıllarda iyice yerleşen “endüstriyel futbol” kavramı, bu özelliği açıkça ortaya seriyor. Bu ortamda faaliyet gösteren futbolcuların çok büyük bir bölümü, bu çarkın dişlileri haline geliyor, en azından siyasetten uzak durmayı tercih ediyorlar. Öte yanda..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.