Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız. HZ.ALİ [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Selenge Yayınları

Selenge Yayınları

• Selenge Yayınları Kitapları | • Selenge Yayınları İletişim Bilgileri | • Selenge Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Selenge Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 20 kitap bulunuyor."Selenge Yayınları" hakkında
henüz bilgi girişi yapılmamış..Son Yayınlanan Kitapları
Abdurrauf Sinno

Selenge Yayınları

İngilizler Şerif Hüseyin'i kışkırtırken, Osmanlı'nın Arap olmadığı için halifelik hakkı bulunmadığını, dolayısıyla halifeliğin Hz. Peygamberin soyundan gelen-' lerin hakkı olduğunu ileri sürüp, Hicaz'da bir Arap Halifeliği kurmaya teşvik etmişlerdi. Kürtler, 93 Harbi dolayısıyla Osmanlı'nın zayıf düşmesini fırsat bilerek önce İran'a karşı isyan etmiş, güya onun işini bitirip Azerbaycan'da kendi de..»»
Adem Tülüce

Selenge Yayınları

Rum Prensesi Anna'yı Sultan Melik Şâh'm büyük oğluna istemek için Horasan'dan yola çıkan dünürcü başı Siyâvuş, uzun bir yolculuktan sonra Konstantinupolis'e varmıştı. Hediyeler takdim edilmiş; Türk âdetlerince prenses, babası Aleksios Komninos'tan istenmiş; gelin kervanı yola dahi koyulmuştu... Aile ilişkilerinden, askerî ve siyasî ilişkilere Komninoslar devri (1081-1185), Selçuklu-Rum tarihi dipl..»»
Yılmaz Karadeniz

Selenge Yayınları

İran, sahip olduğu coğrafi, beşeri ve stratejik konum ile üzerinde bulunduğu ticari güzergâh sayesinde ilkçağlardan itibaren önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Hehamenşi, Selevki ve Eşkanilerden sonra Sasaniler döneminde medeniyetinin doruğuna ulaşmış, batıdan ve doğudan birçok hükümdarın fethetmek istediği bir coğrafya olmuştur. Ahura Mazda'nın kutsal ülkesi, Büyük İskender'in hayallerin..»»
W. E. David Ellen

Selenge Yayınları

Emîr Timur ile Yıldırım Bayezid arasındaki tatsız rekabet ve o olayın kötü hatırasına rağmen, Türkler, bin yıl önce terk ettikleri ata yurtla bağlantılarını hiç kesmemişler; oradaki kardeşleri ve akrabalarıyla sürekli irtibat halinde olmuşlar; hatta bununla da yetinmeyip ata yurttaki toponim ve hidronimleri Anadolu'ya taşıyarak geçmişin hatırasını canlı tutmuşlardır. Son Harezmşah Celaleddin Meng..»»
Eyüp Sarıtaş

Selenge Yayınları

Uygur Hakanlığının yakılıp Uygurların birkaç kola bölünerek değişik yönlere dağılmasından sonra, ağırlığını Yaglakar boyundan kopanların oluşturduklan San Uygurlar, hem atalan Uygurlardan hem de diğer Türk halklarından uzaklara, Çin'in iç kesimlerine savrulmuş ve hayatlannı orada devam ettirmişlerdir. Sayılan on üç bin civarında olan San Uygurlar, milli geleneklerini ve dillerini hâlâ korumakta, ..»»
İbn Arabşah

Selenge Yayınları

Nizameddin Şâmî ve Şerefüddin Ali Yezdî, Timur için "melek yüzlü, merhamet deryası.." derken, İbni Arabşah, "bu vicdansız", "bu aşağılık", "bu boyu devrilesice", "bu soyka", "bu topal deccal" diye başlar ve attığı okla onun topal kalmasına sebep olan çoban için de "ellerine sağlık..»»
Marcel A. Boisard

Selenge Yayınları

Ortaya konulan sistem, bölgesel çıkarları önce yaymak, sonra korumak ve en nihayet müktesep haklar olarak empoze etmek amacıyla ihdas edilmişti. Çünkü müstemlekci Avrupa, kendini artık dünyanın geri kalan kısımından ayırmak istiyor; kendisini insanlığın kaderini elinde tutan yegane güç olarak görüyor ve bu yüzden de diğer medeniyetlerin değer ve prensiplerini incelemeye bile gerek görmeden reddedi..»»
D. Ahsen Batur

Selenge Yayınları

Türk kelimesi, Gök-Türk Devleti'nin yıkılmasından Jön-Türklerin kuruluşuna kadar yaklaşık 1200 yıl boyunca Türkler tarafından hiç kullanılmamış ve kelime adeta Türkler tarafından sürgüne gönderilmiştir. Osmanlı, İstanbul'un fethinden sonra Müslüman Roma İmparatorluğu idi. Ziya Gökalp, "Bu milletin yakın zamana kadar kendisine mahsus bir adı yoktu. Tanzimatçılar ona: 'Sen yalnız Osmanlısın. Sakı..»»
Serhat Kuzucu

Selenge Yayınları

Rusya, Osmanlı imparatorluk tarihinin son üç yüzyılına damgasını vuran devletlerin başında gelir. İki devlet arasındaki ilk münasebetler Fatih Sultan Mehmet'in Karadeniz'in kuzeyindeki Ceneviz kolonileri olan Kefe ve çevresini yani Kırım Hanlığını ele geçirmesi ile başlamıştır. Ancak bu münasebetler Osmanlıların Avrupa ve Güney Doğu Asya ile meşgul olmasından dolayı o dönemde fazla gelişmemiştir..»»
İbni Tagrıberdi

Selenge Yayınları

İbni Tagrıberdi'nin birçok eseri arasında en önemlisi "En-Nücumu'z-Zâhire" adlı eseridir. Bu kitapta yalnızca Memlukların değil, Anadolu Beylikleri, İlhanlılar, Osmanlı, Timur ve Timurîler hakkında birinci elden çok değerli bilgiler bulacaksınız. Bu kitap okunmadan Memluklardaki Türk ve Çerkes dönemi, Anadolu beyliklerinin içinde bulundukları ahval ve özellikle Timur'un Bilad-ı Şam'da yaptıkları..»»
Yılmaz Karadeniz

Selenge Yayınları

İran coğrafyasında iktidarı yüz otuz yıl elinde bulunduran Kaçar Hanedanı, kendisinden önceki idarelerin teşkilatlarından istifade ettiği gibi, yeni birimler ihdas ederek geliştirmeye çalışmıştır. Selçuklu ve İlhanlı dönemi idari, içtimai, mali ve askeri teşkilatı ile birlikte Safevî dönemindeki uygulamalar da tesir etmiştir. Bu dönemde devlet idaresinde bütün dizginleri elinde bulunduran veya b..»»
Şerefüddin Ali Yezdi

Selenge Yayınları

Emîr Timur, dünyanın tanıdığı en büyük fâtihlerden biridir. Biz kim melik-i Turan, emîr-i Türkistanmiz; bizkim halkların en kadimi, Türk'ün başbuğumiz diyerek Türklüğüne vurgu yapan, Sultan Bayezid'le gönülsüzce savaşa giren, savaştan sonra da "Bu, hiç hesapta olmayan bir savaştı. Atlarınızın ayaklarına bez bağlayın ki, bu fesat toprağı burada kalsın ve Türkistan'a ulaşmasın!" diyen komutan odur...»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.